Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brisa
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
CMB Made Knives
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Higonokami
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Kellam Finland
Ken Warner
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Kubey
Landi
Lansky Knives
Linder
Linton
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Morakniv
Muela
My Parang
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Puma
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Smith & Wesson (S&W)
SOG
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Timberline Knives
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Od 2.7.2022 do 10.7.2022 máme DOVOLENOU !!!
Stejně ji budou mít všichni.:o)
A zapíchnem to klasicky už v pátek po poledni.:o))

Nože - Nůž - Recenze Blackjack 125 - americká klasika pro trempy i sběratele

Blackjack 125 - americká klasika pro trempy i sběratele

Americká firma Blackjack patří k nožířským společnostem s dlouholetou tradicí. V současné době je však nutné rozlišovat jejich "užitkovou" řadu a modely nesoucí označení "classic blades". Nože z té první se poznají snadno na první pohled především proto, že mají rukojeti z plastu. Jsou vyráběné v Číně a nedosahují takové kvality materiálů a zpracování jako řada klasická. I mezi těmito užitkovými noži se ale najdou povedené kousky, které si zaslouží pozornost, například Grunt či Anaconda Bowie.

1.jpg(190 kb)

Nože Blackjack s označením "classic blades" se vyrábí v USA. Jejich výrobu měl vždy na starosti Mike Stewart, současný majitel BRKT. Ten také dříve byl s firmou Blackjack spojený. Společnost v běhu času několikrát změnila majitele, nicméně Mike Stewart pro ni vždy klasickou řadu vyráběl - ať už byl v Marbles či rozjel BRKT. V současné době jsou všechny tyto nože vyráběny z uhlíkové oceli A2, v minulosti se ale dělaly například i z oceli 1095. Nože s označením "Effingham" jsou dnes sběratelskými kousky. Na e-bay se jich dá najít poměrně velké množství. Vyšší ceny se objevují hlavně u rarit či kusů z exkluzivních materiálů. Blackjack vyrábí několik stálých typů nožů, které svým vzhledem a konstrukcí připomínají legendární nože Randall. S nadsázkou lze říci, že Blackjack je Randall pro chudé. Ve skutečnosti jsou ale Blackjacky velmi dobře zpracované, ale přitom daleko levnější než nože Randall a navíc se na ně nemusí čekat po objednání pět let. Na rukojeti používá Blackjack hlavně micartu, kožené kroužky, paroh a limitky dělá i ve dřevě a jiných materiálech. Výběr rukojetí drží v několika základních typech, nejde cestou BRKT, u jejichž nožů se objevují desítky možných variací. Mezi ustálené modely patří klasické vojenské nože typu 1-7 (nejúspěšnější model v historii firmy) a 1-5, dále masivní HALO Attack (s čepelí 5,5 a 7,5 palce), model 15 (pilotní survival s pilkou na hřbetu čepele) a donedávna také lovecký Trailguide, který ale nyní v portfoliu firmy nahradil zde recenzovaný nůž s označením 125. Tento konkrétní model 125 byl vyroben v roce 2009 v limitované edici zhruba dvaceti kusů - na rukojeti má dřevo Spalted Maple Burl, tedy druh nádoru javoru. Dřevo má krásnou kresbu. Jinak je typ 125 běžně k dostání s rukojetí z micarty, kožených kroužků a parohu. Čepel je z vynikající oceli A2 s konvexním výbrusem a dlouhým falešným ostřím, což je prvek společný všem Blackjackům. K noži se dodává kvalitní kožené pouzdro.

2.jpg(164 kb)

Nůž má poměrně mohutnou jednostrannou záštitu a velký choil. Konstruován je na trn. Do hlavice na konci rukojeti je zapuštěna jistící matka. Jde o bytelný lovecký nůž s čepelí lehce pod pět palců. Vzhledem připomíná nejvíce asi randallovský model Trapper. Záštita i hlavice jsou z leteckého aluminia, nepřidávají tedy noži nijak zvlášť na váze. Nůž je obecně dobře vyvážený a pěkně se s ním pracuje.

3.jpg(63 kb)

Řezání
Společným jmenovatelem všech nožů z dílny Mike Stewarta je to, že řežou jako ďas. Stejně je tomu i u modelu 125. Řeže naprosto excelentně. Z výroby perfektně holil. Díky jemnému konvexu proniká nůž snadno do materiálu. Používal jsem ho intenzivně především na krájení potravin a dřeva - obojí zvládá s přehledem. Pro práci v kuchyni není samozřejmě ideální velká záštita, ale nijak zvlášť nepřekáží. Při tábornickém vaření ani není potřeba dosáhnout v tomto směru úplného ideálu. Podstatné je, aby nůž byl pokud možno univerzální. Model 125 dobře krájí zeleninu, ovoce, pečivo i maso. Práce s ním je snadná a nůž působí v ruce lehkým a obratným dojmem. Při vykošťování si také počíná dobře a i při kontaktu s kostmi ostří nijak neutrpí. Čtvrcení kuřete na ostří rovněž nikdy nezanechalo stopy.

4.jpg(111 kb)

Do dřeva nůž proniká velice snadno. Krásně se s ním dělají drobné hoblinky. Silové řezání také není problém. Nejrůznější zářezy, tak důležité pro bushcraft aktivity, nepředstavují nejmenší problém. Model 125 lze klidně používat i jako bushcraft nůž, i když nebyl přímo pro tento účel vyvíjen a konstruován.

5.jpg(121 kb)

Zvláštní kapitolou je při zmínce o řezání nepochybně hodně velký choil nože. Nepochybuji o tom, že právě tento konstrukční prvek může řadu aktivních uživatelů právě od tohoto nože odradit. Já sám jsem z tohoto důvodu také váhal. Nakonec zvítězil design, který se mi líbil, a také fakt, že je tento vzhled nože prověřený letitou praxí - jak u Blackjacku, tak u Randalla. Když jsem nůž poprvé uchopil, tak jsem si podvědomě říkal, proč je to ostří tak daleko od záštity a že je to přeci jen škoda atd. Po nějakém čase používání jsem si na to ale už ani nevzpomněl. Choil podle mě není při řezání nějak zvlášť limitující. Je to dáno i tím, jak je nůž jako celek ostrý a obratný. Naopak je možné choil využít pro bližší úchop a jemné řezání. Drží se tak velmi dobře, protože je zespodu zakulacený - příjemný a užitečný detail, který se objevuje právě u nožů lepší třídy.

6.jpg(130 kb)

7.jpg(111 kb)

Zkrátka mi posunuté ostří nevadí, i když jsem poměrně velký fanda bushcraft nožů a například na Northstar od BRKT nedám dopustit. Tento detail je jistě hodně individuální, předem bych ho ale rozhodně nezatracoval. U nože s pětipalcovou čepelí je ostří i s choilem pořád dostatečně dlouhé. U menších nožů by mi tento prvek asi už zbytečný přišel. Sekání, štípání
I při krátké čepeli a neutrálnímu vyvážení je model 125 zdatným pomocníkem i při sekání a štípání. Obojí je však nutné provádět opatrněji vzhledem ke konstrukci nože. Díky výbrusu se nůž i pouhým švihem zakusuje relativně hluboko do dřeva a snadno se s ním zdolají slabší větve či kmínky. Na silnější je možné bez problémů použít tlouk, kterým se vedou údery do hřbetu čepele. Je však potřeba postupovat opatrněji než u nožů s full tang konstrukcí. Trn je u modelu 125 dostatečně silný, aby tento zápřah vydržel. V žádném případě ale není možné vést údery do rukojeti či záštity, špička je také jemná a nedoporučoval bych zkoušet štípat sukovaté tvrdé špalky. Při postupném odsekávání dřeva je ale možné se 125 zdolat i silné kusy dřeva. Při štípání není od věci udělat jen první zásek a pak k finálnímu rozštípnutí použít dřevený klínek.

8.jpg(133 kb)

9.jpg(133 kb)

Oheň a další
Příprava hoblinek na podpal je hračka. Nůž má i pěkné hrany na použití firesteelu. Pokud je někdo fanda do třecích dřívek, může si se 125 dobře připravit i důlek do dřevěné destičky. Při vrtání je ale opět třeba dávat pozor na špičku a zbytečně ji nezatěžovat neúměrným páčením. Normální vrtání a postupné vykrajování důlku je ale bezproblémové. Na silácké kousky typu kopání a páčení je třeba se 125 okamžitě zapomenout. I když nevím, jestli by někoho napadlo s tak krásnou čepelí rýt v zemi nebo s ní páčit víko od bedny. Na tuhle činnost každopádně nůž určený není. Je to nůž na vandr, typem lovecký, ne "taktický" - či jednoduše řečeno naostřené páčidlo. Ostří, broušení, koroze
Nůž vydrží dlouho ostrý, A2 je dobrý materiál. Konvex se velmi snadno nabrousí - stačí pár tahů na keramice či jemném brousku - diamantu i karborundu. Čepel je vyrobená z uhlíkové oceli, je proto nutné se o ni malinko starat. Stačí ji po použití otřít, občas promastit ukrojením salámu atd. Nic složitého. Jako každá uhlíkovka má na sobě po používání drobné mapičky, zejména po práci v kuchyni.

10.jpg(143 kb)

Úchop
Nůž má oválnou rukojeť, velmi dobře zpracovanou. Krásně se drží. Na rukojeti nejsou žádné rušivé výstupky. Ani při dlouhé práci rukojeť nezanechává otlaky. Má jednoduchý, ale účelný, léty prověřený tvar. Nůž se drží dobře i ze strany či při reverzním úchopu. Pouzdro
Pouzdro je pěkně zpracované, dobře ušité z kvalitní silné kůže. Jistící řemínek s drukem drží nůž za záštitu. Po vybalení bylo pouzdro velmi tuhé a nůž se v něm musel ochodit, aby šel snadno vytahovat. Pro změkčení a impregnaci jde použít například Sno-seal nebo jiné vhodné prostředky. Jednou z vychytávek je i podložení druku zespodu plastovou čepičkou, aby se čepel nože při vytahování a zasouvání nepoškrábala. Pouzdro se nosí klasicky na boku. Já mám raději nošení křížem za páskem á la bowie, tak jsem si ušil pouzdro jiné. Originál ale také nosím a slouží mi dobře.

11.jpg(149 kb)

12.jpg(217 kb)

Závěr
Blackjack 125 patří bezesporu mezi dražší nože. Každý, kdo do něj investuje, ale získá kvalitní, pohlednou kudlu - jak praktický uživatel, tak sběratel. Nůž s nezaměnitelným americkým designem, který v sobě má krásu i romantiku života v divočině. BJK 125 je pekelně ostrý, drží skvěle ostří a dobře se brousí. Jde použít na všechny tábornické činnosti. Skvěle řeže, dá se s ním sekat i štípat menší polínka. Dá se na něj spolehnout. Měl jsem ho s sebou i na týdenních pobytech "mimo civilizaci" - bráno měřítky středoevropana - a ukázal se jako všestranný a dobrý pomocník, zvláště v kombinaci s malou sekyrkou a zavírákem. Není ale vhodný na těžkou práci či extrémní činnosti - intenzivní sekání či štípání sukovatých polen, kopání, páčení atd. Tyto kousky by téměř jistě neustál a dříve či později vzal za své. Na zahraničních fórech ho oceňují i někteří "zhýčkaní" sběratelé Randall nožů.

13.jpg(113 kb)

GORSHI


RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

ON8173 Ontario Heirloom Special 154CM

ON8646 Ontario RAT3 D2 Hunter Limited Edition

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

RB9410 Rambo Last Blood Bowie

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

ON7500SECHKP Ontario Black Bird SK-5 (DRUHA JAKOST) + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz