Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Bílá a modrá ocel
Nože - Nůž

Začte-li se milovník či sběratel nožů do některého z úvodních statí uvedených na stránkách www.noze-nuz.com (a je to např. článek "O výrobcích nožů" nebo "Nožířské oceli-vlastnosti"), musí při této činnosti nutně narazit na označení ocelí White Steel (Bílá ocel) resp. Blue Steel (Modrá ocel). Jsou to dva dnes mimořádně oblíbené materiály pro výrobu nožů v oblasti s tradicí výroby řezných a sečných zbraní trvající cca 800 let! Jedna z firem působících v této světoznámé nožířské destinaci, v Seki Japan, je například firma Kanetsune. Ta je v aplikaci obou zmíněných ocelí nadmíru příkladná.
Informace ze zmíněných článků jsou sice podrobné, ale pro celkové zhrnutí je nezbytné je "mírně doplnit. Právě u jejich citací je nutno začít!

Kanetsune http://www.kanetsune.com/ - Mistr Kanetsune Seki, je nejlepší mistr kovář v Japonsku a spojuje ve své práci historii spolu s tradicí, které převádí do výrobků Kanetsune Knives. Bílá ocel, ze které své čepele vyráběl a která je často používána u kuchyňských japonských nožů, je tradiční japonská vysokouhlíková ocel. Ostrost u nožů z této oceli je neporovnatelně vyšší, než u čepelí z jiných vysokoulíkových ocelí. Podobně lze jako superostrou označit i ocel Blue steel. Tato vysokouhlíková ocel byla vyvinuta firmou Hitachi a nastoupila u mnoha nožířů na místo oceli bílé. Stala se tak součástí dnešní nožířské tradice v Japonsku. I mistr Kanetsune přešel na tuto ocel a dnes jsou téměř všechny jeho nože, tanta i katany z modré oceli. Blue, tak ji prý označili poprvé američtí nožíři dle barvy obalu u ocelových polotovarů z Japonska. Podobně ke svému jménu přišla i ocel bílá! (O výrobcích nožů)

takumi.jpg(121 kb)

Bílá ocel (White Steel) - je název oceli, která podobně jako Modrá ocel (Blue Steel) se vcelku "nedávno" objevila v U.S.A.Pochází od firmy Hitashi, (název oceli je údajně odvozen odbarvy balícího papíru u první zásilky?!). Rozpis chemického složení je železo + 1,4% uhlíku, 0,1% křemíku, 0,2% manganu. Tvrdost je nad 62 HRC. Má velmi dobré mechanické vlastnosti. (Nožířské oceli-vlastnosti)
white1.jpg(26 kb) white2.jpg(21 kb)
Hitachi Super Blue Steel - termín Blue Steel je údajně odvozen rovněž od barvy papíru, do kterého byla zabalena ocel (tyče) po dodání z Japonska!? Je to vysokouhlíková ne-nerezavějící ocel s 1,4 až 1,5% uhlíku, 0,1 až 0,2% křemíku, 0,2 až 0,3% manganu, 0,2 až 0,5% chómu a 2,0 až 2,5% wolframu pro zvýšení houževnatosti. Je zde jednoznačně více uhlíku, jak v obdobných ocelích "made in" U.S.A., kde se obsah pohybuje do 1,0%. S takto upraveným obsahem C dosahuje ocel po kalení až 62 HRC a umožňuje vybroušení břitového ostří bez nebezpečí křehkého lomu. (Nožířské oceli-vlastnosti)

higonokami.jpg(117 kb)

Jaký je tedy rozdíl mezi vlastnostmi bílé a modré oceli?
Ve skutečnosti je to trochu složitější. K dispozici jsou 3 verze bílé a 3 verze modré oceli. Japonská jména skupin jsou Shirogami pro bílé oceli a Aogami pro oceli modré. (Existuje ještě Gingami Steel, tedy žlutá ocel, která se v oblasti výroby nožů objevuje velice sporadicky).
Obě skupiny ocelí, Shirogami i Aogami, jsou typy ocelí Hitashi YSS (Yasuki či Yasugi Special Steel), původně vyvinuté pro příbory. Proto lze u obou ocelí nalézt minimální obsah doprovodných prvků, tedy fosforu a síry. Tyto prvky, které se vyskytují běžně v ocelích ve formě vměstků (síra), ale i v tzv. segregačních filmech mezi zrny, zde téměř chybí. Obsah fosforu i síry je pro použití ocelí určených pro gastronomii záměrně minimalizován, protože kontaminují potraviny (byť prakticky s malými následky!). Názvy obou ocelí jsou ve skutečnosti odvozené od barvy výrobních štítků s materiálovým archem na kontejnerech ve firmě Hitashi a ne od barvy balících papírů při exportu ocelových tyčí do U.S.A., jak uvádí často mnohé "odborné" prameny americké provenience.
Hlavní rozdíl mezi Shirogami a Aogami spočívá, jak již bylo uvedeno, v jejich chemickém složení. Aogami, tedy modrá ocel, z bílé oceli prakticky vychází. Je to její modifikace povstalá přidáním chrómu a wolframu k původnímu obsahu uhlíku a malého obsahu křemíku a manganu u oceli Shirogami. Nalegování se teoreticky projeví na houževnatosti struktury Aogami (uhlík je difuzně odčerpáván do karbidů, což vede k poklesu tvrdosti martenzitických paketů). Shirogami je mnohem jemnozrnnější, tzn. lze ji vybrousit do vyšší ostrosti. Aogami zase vládne větší životností ostří. Jaký je dopad tohoto konstatování v oblasti broušení?
Znamená to, že bílá ocel vyžaduje pro dokonalé nabroušení profesionální zručnost? Rozdíl ve finální ostrosti obou ocelí je neodborníkem téměř nepozorovatelná. Zejména, když je postup broušení v základních krocích identický. Ten je obecně doporučováno výrobci pro získání tzv. "dobré" řezivosti u vvšech materiálů. Rozdíl mezi Shirogami a Aogami začíná být patrný až v momentě, kdy broušení nekončí na hrubosti 1.000, ba dokonce ani ne na zrnitosti 3.000, ale pokračuje až na neskutečných 10.000 a pak "plynule" přechází na vysoce kvalitní leštění diamantovým mikroabrazivem. Aplikace diamantových zrn od hrubosti částic 6µm až do rozměru zrn diamantového prachu 0,25 µm(!) je fascinující. Až potom lze konstatovat, že je bílá ocel při hodnocení řezivosti lepší.
Většina uživatelů však nikdy nad zrnitost 3000 nepřechází a to ani v případě, že disponuje téměř dokonalým "laboratorním" vybavením. Jen několik na půl průmyslových výrobců a nemnoho mistrů z Japonska (Seki-Japanese Knife Direct.Com), je ochotno a schopno přivést ostrost čepele na fenomenální úroveň, kterou je příprava fasety na diamantové pastě s hrubostí 0,25 µm. Pak teprve vynikne kvalita jemnozrnné Shirogami (bílé) oceli. Tvar profilu (výstupky a prohlubně) broušené hrany fasety, vznikající jemným abrazivem, se "de facto" přiblíží k velikosti diamantových částic. Velikost těchto částic je mnohem menší než střední průměr zrna oceli, což teoreticky znamená, že lze tvarovat hranu fasety několika zrny brusiva současně. Je tedy zřejmé, že tímto postupem prakticky zanikají všechny pozorovatelné mikrozuby (dostáváme se do oblasti stovek nanometrů!). To v konečném důsledku znamená fantastickou výdrž vytvořeného ostří. Otupení, které vzniká právě v důsledku deformace mikrozubů pocházejících z broušení a ze zaoblování míst po vylomených karbidech, tady nenastává. Nejsou zde mikrozuby, chybí větší neopracované karbidy legujících prvků (vylamování hrubých karbidů, které jsou mnohdy u řezu tahem strůjcem tzv. pilového efektu a jejichž vylomení velmi dramaticky urychluje degradaci hrany fasety, zde nehrozí) a není zde ani vliv segregačních vrstev, tedy měkkých míst (absence síry a fosforu!). Vyšší životnost ostří lze pak docílit již jen přechodem na naprosto jiný typ materiálu, např. RSP oceli (Rapid Solidification Powder Steel - práškové oceli), kde je zrnitost oceli díky rozdílné technologii výroby oceli snížena na minimum (příkl. ZDP 189, CPM S3OV, M390 Böhler a další).

U obou ocelí je vždy nezbytné mít na paměti, a to platí hlavně jen při občasném užívání nožů, že žádná z dvojice ocelí Shirogami i Aogami není korozivzdorná a tak je na místě zvýšená péče o čepel po použití z hlediska působení "chemikálií". Čistá (!) voda není až tak nebezpečná. Ovšem, v demineralizované vodě bez aeračních koncentračních článků se obvykle nůž z Aogami či Shirogami neobjeví a tak je nezbytné nůž vyrobený z těchto ocelí vždy důkladně otřít. Od vody či krve, ovocných šťáv či jiných agresivních roztoků a hlavně od detergentů (ať je to Jar, Pur či super výrobek firmy Amway - Dish...), vždy je na místě omytí pod tekoucí vodou a osušení. Vždy(!) je nutná jeho údržba před delším nepoužíváním. Dokonalé zbavení se i velmi zředěných roztoků kyselin a solí je nezbytným a prvním krokem v prodloužení životnosti čepele z uhlíkové oceli.

arashi.jpg(189 kb)
White Steel - Shirogami - Arashi

nishiki.jpg(153 kb)
Blue Steel - Aogami - Nishiki

Přehled vlastností materiálu


kanetsune.jpg(135 kb)
Damaškové aplikace Aogami a Shirogami u Kanetsune jsou k nerozeznání. Jen mistr ví...?

Modrá i bílá ocel jsou vyráběny ve dvou verzích, A a B. Verze A má vždy nepatrně vyšší obsah uhlíku v rámci tabulkově udávaného objemu (rozsah dle materiálových listů je 1,3 až 1,5% C), a to z důvodu uhlíkových ztrát při kování. Verze B (cca střední obsah uhlíku) je určena pro mechanické opracování stříháním, ražením, obráběním na obráběcích CNC strojích a pro řezání plazmou, laserovým či vodním paprskem.

Aogami 1 (modrá YSS) - je vysokouhlíková ocel firmy Hitachi s cca 1,4% C a vysokou čistotou (do 0 025% P a 0,004% S). Je velmi populární u japonských výrobců pro výrobu tzv. "high" třídy kuchyňských nožů. Drží velmi dobře úhel fasety, která bývá velmi jemná a trvanlivá. Snadněji se v porovnání s Aogami 2 přeostřuje a má i vyšší trvanlivost ostří. Tvrdost dosahuje v některých případech až na hodnoty pod 62 HRC! Osušení po použití nože zabraňuje úplně vzniku koroze.
Aogami 2 (modrá YSS - Ao-Ko II.) - byla vyvinuta pro nože i řezné nástroje. Má mírně nižší odolnost proti opotřebení než Aogami 1 - tvrdost je 61 až 62 HRC.
Aogami Super (modrá YSS) - je ocel vyvinuta pro řezné a obráběcí nástroje s nejvyšším obsahem uhlíku i legur v rámci tabulkových údajů. Má největší odolnost (tvrdost až 63 HRC!?) ze všech Aogami ocelí, ale taky nejnižší houževnatost. Nadmíru dobře drží ostří! Patina vzniklá užíváním nože není na závadu.

aogami.jpg(15 kb)


Shirogami 1 (bílá YSS - ozn. Shiro-Ko 1) - je ocel totožná s Aogami 1 jen s výjimkou absence chrómu a wolframu. Je to tedy čistá vysokouhlíková ocel s velmi jemným zrnem s tvrdostí 62 až 63 HRC, kterou si zachovává i za zvýšených pracovních teplot.
Shirogami 2 (bílá YSS - ozn. Shiro-Ko 2 nebo Shiro-ni-ko) - má trochu nižší obsah uhlíku. Přesto velmi dobře drží ostří při tvrdosti stejné jako Shirogami 1.
Shirogami 3 (bílá YSS - ozn. Shiro-Ko 3) - je ocel, která má "jen" 0,8% C, ale mírně vyšší obsah Si a Mn. Dosahuje nejvyšší tvrdosti z Shirogami ocelí. Žádně nože z Shirogami nedosahují takové odolnosti ostří jako Shiro-Ko 3. S výhodou je využívána i na výrobu dlát a obdobných nástrojů, kde je nezbytná excelentní trvanlivost ostří pro soustavné obrábění tvrdých materiálů.

shirogami.jpg(97 kb)

Uvedeným mírným "rozšířením" stávajících poznatků o ocelích Shirogami (White Steel) a Aogami (Blue Steel) lze rozdělení a popis obou ocelí, jako typických a dokonalých ocelí současnosti v rukou nejen japonských mistrů, považovat téměř za uzavřené. Není nutných dalších popisů. Je nezbytné oba materiály osobně vyzkoušet! V přírodě i v kuchni!

Je samozřejmě evidentní, že mistři kováři v Seki, ležícím v srdci Japonska, používají jistě i celou plejádu dalších ocelových materiálů. Nelze taktéž zapomenout na jeden důležitý aspekt technologie výroby kováním. Zmíněné oceli nejsou obvykle používány v jednoduché vrstvě (muji), ale jsou součástí vrstveného materiálu, který je v rámci utváření tradičních vzorů hada (viz. Aktuality a recenze na www.noze-nuz.com - Povídání o damaškové a vrstvené oceli - část II., Tradiční japonské kovářství) protvářen s vysokým stupněm deformace (dislokační zpevnění oceli). To se pochopitelně odráží nejen na významné životnosti a řezných vlastnostech takových čepelí, ale nezbytně i na jejich ceně.
Zpracoval :
doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz