Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Bark River Bravo I. recenze

Bark River Bravo I. - pitbul do kapsy

Bravo 1 je dalším příspěvkem firmy Bark River do její kolekce taktických nožů na náročné využití v terénu a při táboření. Nůž je kompaktní, neuvěřitelně masivní a pekelně ostrý. Čepel s konvexním výbrusem je zhotovena z uhlíkové oceli A2 kalené na 58 až 60 HRC. Podle firmy byl tento model vyvinut na přání tréninkového centra amerického námořnictva. Jeho instruktoři zkoušeli řadu nožů od různých firem a nejvíc se jim prý zamlouval BRKT Gameskeeper. Požádali proto o výrobu modelu, který by z tohoto lovečáku vycházel, ale měl pár specifických úprav - rampu na hřbetě čepele, žádný choil a integrální záštitu. Tak údajně na svět přišlo Bravo 1.

1.JPG(149 kb)

Řezání
Všechny nože BRKT se vyznačují tím, že jsou neuvěřitelně ostré a mají precizní konvexní výbrus, díky kterému velmi snadno pronikají do dřeva i jiných matriálů. Bravo 1 není výjimkou. Přestože má nůž velmi tlustou čepel, nijak negativně se to na řezných vlastnostech neprojevuje. V ruce tak člověk drží kus oceli, který dokáže ze dřeva odkrajovat jemné hoblinky, dělat do něj precizní zářezy i zabrat až třísky lítají na všechny strany. Nůž v ruce působí obratně. V kuchyni jsem ho používal na krájení ovoce, zeleniny i masa a pečiva - vždy bez problémů. Jablka či celer nakrojí až zhruba do poloviny, než je začne kvůli tlusté čepeli rozlamovat. Bravo 1 má dost agresivní ostří i na to, aby si hravě poradilo s plasty, či různými tkaninami. Podle komentářů, které jsem měl možnost číst na zahraničních diskusních fórech Bravo obstojí velmi dobře i jako lovecký nůž - ať už jde o vyvrhování, stahování či čtvrcení úlovku. Z vlastní zkušenosti ale tyto poznatky nemůžu potvrdit, protože této zálibě neholduji.

2.JPG(134 kb)

3.JPG(139 kb)

4.JPG(62 kb)

Sekání, štípání
Bravo 1 má malé rozměry, takže nemůže být výkonným sekáčem. Přesto díky konvexnímu ostří a masivní čepeli dokáže kousky, o kterých se řadě nožů podobné velikosti může nechat jenom zdát. Snadno například naráz přesekne i čtyři až pět centimetrů tlustou čerstvou větev. Zdolat klacky na oheň a naporcovat je na menší polínka rovněž s tímto nožem není problém.

5.JPG(126 kb)

6.JPG(126 kb)

Rozštípnout pouze vlastní vahou a švihem dokáže Bravo 1 logicky jen slabší špalíky či větve. Nasekat drobné třísky je dílem okamžiku. Výkon nože při sekání i štípání vzrůstá, pokud použijeme dřevěný buchar, kterým vedeme údery do hřbetu čepele. Touto technikou je možné bez problémů zdolat i relativně silné kmínky a špalky. Štípal jsem takto i sukovaté dřevo - tlusté skoro na celou délku čepele nože - a ostří zůstalo zcela nepoškozené.

7.JPG(63 kb)

8.JPG(83 kb)

9.JPG(95 kb)

10.JPG(91 kb)

11.JPG(101 kb)

12.JPG(81 kb)

Nůž je také možné zatlouct do silnějších kmínků či větví po jejich obvodu. Dřevo se pak snadno zlomí. Nůž tuto náročnou práci ustál bez poškození.

13.JPG(118 kb)

14.JPG(124 kb)

14.JPG(124 kb)

Oheň
Není nic snazšího než s Bravem nařezat jemné hobliny, naštípat drobné třísky a nasekat tlustší klacky. Rozdělání ohně zabere několik minut, pokud je vše při ruce. Při škrtání firesteelem o hřbet Brava vznikají super jiskry.

Další
S nožem jsem zkoušel lehce kopat. Vyříznutí drnu noži nijak neublíží. Ostří je však jemné a při styku s kameny trpí - rychle se ztupí a při razantnějším střetu se objeví zoubek. Vyhrabal jsem takto několik smrkových kořínků. S jejich pomocí jsem nůž přivázal na násadu. Vzniklo tak jakési provizorní kopí či minimačeta na vysekání trávy. Vysekat takto rákosí či trávu šlo pak vzhledem k povaze provizorního nástroje relativně dobře.

Broušení, ostří
Nůž drží dobře ostří a snadno se brousí. Intenzivně jsem ho používal na řezání běžných materiálů týden a nemusel jsem ostří oživovat. Pak ho stačilo jen přelíznout na jemném brousku a nůž opět holil. Po úplném ztupení jsem potřeboval asi 30 tahů na červeném DMT z každé strany, aby byl nůž opět ostrý.

Rukojeť
Rukojeť nože je pohodlná a ergonomická. Ve srovnání s F1 je daleko větší a širší. Pro uživatele s velkou či střední rukou ideální. Micarta je velmi odolný materiál, který je příjemný do ruky. Nůž v ruce neklouže a bezpečnost zvyšuje i integrální záštita, která při práci nijak nepřekáží.

16.JPG(127 kb)

Rampa
Zvláštností bravíčka je zdrsněná rampa na hřbetu čepele. Tento "doplněk" mi nikdy nebyl zvlášť sympatický, ale u nože tohoto typu nevadí a dá se využít. O zdrsněnou plochu rampy jsem opíral palec, když jsem vyřezával špičkou nože. Ohybu za zdrsněním jsem využíval jako opěrku pro palec při zhotovování zářezů. Obojí se mi osvědčilo. Naopak využít nešla jako škrtadlo pro firesteel. Má na to příliš zaoblené hrany zářezů a škrtadlo se po ní jen sklouzlo. Přítomnost rampy BRKT vysvětluje tím, že to byl jeden ze základních požadavků armády. Důvod je ten, že se s její pomocí začátečníkům daleko lépe zhotovují zářezy. Ze svého pohledu nedokážu posoudit, nakolik je toto tvrzení pravdivé. Jisté je ovšem to, že rampa při zacházení s nožem nepřekáží, neomezuje úchop. Nikdy se mi rovněž při vytahování nože z pouzdra nezachytila o oděv. Pokud by někomu vadila, není nic jednoduššího, než ji nechat odbrousit. Tuto službu za poplatek nabízí i BRKT. Bez rampy se Bravo 1 vzhledově promění v klasický lovecký nůž.

17.JPG(94 kb)

Pouzdro
Firma k noži standardně dodává kydexové pouzdro s klipem. Nůž v něm drží pevně, nerachtá a nehrozí, že by vypadnul. Pouzdro je možné nosit i vodorovně na opasku nebo ho připevnit na popruh batohu, aby byl nůž rukojetí dolů. Zpočátku je pouzdro až moc těsné a trochu odírá micartu na záštitě, časem se ale ochodí. Objednat je k němu možné i kodexový tunýlek na firesteel. Místo originálního klipu doporučuji k pouzdru koupit originální Tek-Lok, který je možné snadno rozepínat i zapínat bez sundávání opasku a manipulace s ním je pohodlnější. BRKT k noži jako doplněk nabízí i kožené pouzdro v hnědé nebo černé barvě. Kožený futrál má tunel na firesteel, jistící pásek šikmo přes záštitu a duté nýty, do kterých je možné připevnit další pouzdro s některým z malých BRKT modelů, jako je například Little Creek nebo Mini Canadian. Osobně kydex nijak zvlášť nezbožňuji, i když nemohu popřít jeho praktičnost. Co nejdříve si proto na Bravo spíchnu nějaký kožený futrál.

Shrnutí
Bravo 1 skvěle řeže, snese i tvrdé zacházení při sekání a štípání. Má pevný hrot a masivní konstrukci, která vydrží hrubé zacházení. S nožem se dají provádět i jemné práce. Bravo dobře drží ostří a snadno se brousí. Má pohodlnou rukojeť. Za vše hovoří to, že Bravo 1 z mého opasku v současné době prakticky zcela vytlačilo F1 a ohrozilo její zdánlivě neotřesitelnou pozici.

18.JPG(140 kb)


Srovnání Bravo 1/Fällkniven F1
Při testech a používání Brava 1 jsem tento nůž neustále podvědomě srovnával s F1. Pokusím se proto načrtnout několik postřehů o výhodách obou modelů. Bravo 1 lépe řeže, seká i štípe, má lepší rukojeť pro větší ruce. F1 je lehčí, menší, kompaktnější, má menší výkon, ale ne nijak drasticky. Lépe se s ní manipuluje při drobnější práci. Co se týče materiálu - Bravo je z A2, F1 z laminátu VG10. F1 lépe vzdoruje korozi, Bravo je k ní náchylnější a například po práci v kuchyni se na čepeli dělají mapy. Bravo drží o malinko lépe ostří. Oba nože jsou odolné a ustojí hrubé zacházení. Těžko říci: tenhle nůž je lepší. Každý má svoje přednosti a zápory, i když těch druhých není mnoho. Bravo i F1 jsou nepochybně výborné nože na čundr a kempování. Lidem s většíma rukama a zálibou v masivnějších nožích bych doporučil Bravo. Pokud někdo hledá lehký nůž, který toho hodně vydrží a neutrpí ve vlhkém prostředí, ať si vezme F1. Pokud by byla jediným kritériem cena, pak opět zvítězí F1. Jestli ale nejsou finance rozhodující, tak doporučuju koupit oba nože, protože každý je jiný a ani s jedním z nich se nedá šlápnout vedle. Pokud někdo preferuje větší nože, doporučuji jednoznačně Bravo. Na pohled působí jako malá kudla, ale po bližším seznámení a v ruce se chová spíše jako větší nůž.

19.JPG(71 kb)

GORSHI


RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz