Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Kabar Bull Dozier

Kabar Bull Dozier

Když jsem otevřel krabici s dalším Ka-barem, který jsem dostal na test, byl jsem poněkud překvapen jeho mohutností - podle obrázku jsem čekal nůž srovnatelný s S1 a místo toho přišla čepel srovnatelná s A1 - je to dané nezvykle dlouhou rukojetí, která opticky "zkracuje" čepel, takže nůž na obrázcích působí subtilnějším dojmem. Ve skutečnosti se tento nůž dá považovat za lepší a modernější náhradu klasického vojenského USMC Ka-bara, než je model New generation. Čepel je z Taiwanské AUS-8, jedná se o full-tang konstrukci se zytelovými střenkami, které mají na bocích protiskluzové kratonové zdrsnění. Nůž je 400 g těžký, pouzdro má dalších 120 g. Čepel je delší na straně ostří (17 cm), ručka má na hřbetní straně 15 cm, celkem má nůž necelých 32 cm. Čepel je 5 mm silná a výška dutého výbrusu je 1,8 cm, faseta má 2 mm. Ergonomie nože je skvělá, drží se v několika různých polohách a úchop umožňuje jak sekání, tak jemnější práci. Nůž je skvěle vyvážen na záštitu. První dojem - pro milovníky military nožů - skvělá volba. Jedná se jednoznačně o bojový nůž, navíc o nůž s velkým potenciálem nahradit klasického desetiletími prověřeného Ka-bara USMC.

obr1.jpg(38 kb)

obr2.jpg(43 kb)

Boj s nožem
Dojde-li už na nejhorší a jsme nuceni nůž použít v boji, pak jednou z nejdůležitějších věcí je úchop nože a jeho jistota. To je jedna z nejsilnějších stránek nože, dlouhá a ergonomická rukojeť je výborně řešená a umožní nám držet nůž jakkoliv si vzpomeneme a vždy s maximálním pohodlím a jistotou. To platí i pro hodně velkou ruku. Konstrukce záštity brání ruku proti nechtěnému sklouznutí na čepel dokonale i při hodně razantním bodání a zároveň úchopu nijak nebrání a nepřekáží. Nůž pevně sedí v ruce i při vytahování po zabodnutí a nemá tendenci se vysmeknout.

obr3.jpg(54 kb)

obr4.jpg(53 kb)

Čepel nože je dobře stavěná, v ose s rukojetí, při sekání a bodání nemá žádnou snahu o přetáčení, překlápění a jiné neduhy. Jedinou výtku ke tvaru čepele bych směřoval k nosorožčímu rohu, který trochu snižuje penetrační schopnosti čepele a v určitých případech může bránit jejímu vytažení po zabodnutí. Taky špička nože je trochu moc subtilní na tak velký a těžký nůž. Na druhou stranu musíme ocenit, že rikaso plynule navazuje na ostří bez nějakých zoubků, výstupků atd., které by mohly bránit jednak nasazení čepele při řezu a jednak se zachytávat třeba o oděv protivníka, posuzujeme-li použití nože v boji.

obr5.jpg(58 kb)

Pokud jde o výbrus čepele, nejsem si zcela jist vhodností dutého výbrusu. V kombinaci s nerezovou AUS-8, dobrou ocelí, ale jistě mnohem méně houževnatou, než je uhlíkovka 1095 u starého dobrého Kabaru USMC, se nemůže Bull Dozier v odolnosti ostří se "starou školou" měřit. To platí i pro jemnou špičku, která sice zlepšuje penetrační schopnost nože, ale za cenu snížené odolnosti. Jsem si jist, že mnohem vhodnější řešení by byl vyšší šavlový brus a vzhledem k odolnosti použité povrchové úpravy čepele a tedy její dobré ochrany proti vnějším vlivům by čepeli slušela nějaká jednoduchá, houževnatá uhlíkovka, jako 1095, 5160 a podobně. Přes tyto drobné nedostatky můžu říct, že nůž je celkově povedený a má-li někdy dojít na "lámání chleba", Ka-bar Bull Dozier je vynikající nářadí.

obr6.jpg(79 kb)

Házení nožem bych normálně nepovažoval až za tak důležité, zejména u nože, který na to není primárně určen, nebýt jedné drobnosti - s Bull Dozierem to jde samo, co hod, to zásah. Nůž je opravdu skvěle vyvážený, nejsem žádný velký nadšenec pro tuhle kratochvíli, ale s tímto nožem je opravdu těžké přestat. Jedinou chybkou na kráse je to, že nůž není pro tuto činnost konstruován - při zabodnutí má tak velkou kinetickou energii, že je materiál čepele až na hranici své odolnosti. S podobně velkým Kabarem Heavy Bowie už jsem taky házel, zdaleka ne s takovou úspěšností, ale na pružné uhlíkovce 1085 Taiwanské výroby je jakýkoliv defekt nepředstavitelný. Nicméně kdo oželí zalomenou špici, může si házení opravdu naplno užít. Je to s podivem, že takto robustní a těžký nůž má 0,5 cm od špice sílu 1,5 mm - klasický vojenský Kabar nebo pilotní Ontario mají přes 2 mm. Na druhou stranu zalomená špice není žádná tragédie, oprava na brusce je záležitostí několika minut.

Obr7.jpg(90 kb)

Použití venku
Bull Dozier je natolik univerzální nůž, že se samozřejmě dá použít i na spoustu aktivit venku. Tak především je třeba zmínit práci se dřevem. Sekání větví a osekávání kolíku je v pohodě, to jsou úkony, které dokonce mírně dutý výbrus upřednosťují, a když se nůž náhodou zasekne, tak ho lze snadno jedním trhnutím vyndat. Horší je štípání polínek. Tady už dutý výbrus docela vadí, nůž se ve dřevě svírá a nemá tu správnou štípací razanci, jako konvexní brus. Horní dlouhé nepravé ostří zabraňuje použití tlouku - dřív rozbijeme tlouk, než rozštípneme poleno. Štípat třísky naplocho pomocí opravdu jedovaté špice jde výborně. Čepel je poměrně široká, takže ji lze použít i na plocho na zatloukání kolíků atp.

obr8.jpg(75 kb)

Černění
Kabary jsou černěné různě, Bull Dozier má jakýsi pevný lesklý černý povlak z epoxidové pryskyřice. Tento povlak je velmi odolný vůči otěru, neloupe se, takže na noži opravdu dlouho vydrží. Ten samý povlak mám na svém Kabaru spearpoint, který už několik let používám, a ošoupal se jen na místech, kde jsem škrtal firesteelem. Nejdříve se povlak otírá na hranách, potom později i na rovných plochách. Nevím, jaký je strategicko-taktický význam černění, snad aby se neleskl při noční hře na vojáčky, protože jinak mi nutnost ochrany nerezové AUS-8 před venkovními vlivy počasí připadá zbytečná.

obr9.jpg(105 kb)

Pouzdro
Pouzdro je levné, jednoduché, z černého plastu. Ničím nenadchne, ale ani nezklame. Nůž v něm drží velmi pevně, při vyndavání je třeba ho silou doslova vytrhnout ven z pouzdra. Rozměry děr umožňují přišroubování tekloku nebo obrácení závěsu vzhůru nohama. Nůž tak lze nosit i pod zimní bundou s možností jeho rychlého tasení, rozhodně se nemusíme obávat nechtěné ztráty.

Zhodnocení
Kabar Bull Dozier je moderně koncipovaný nůž v military stylu, který rozhodně nenechá svého uživatele chladným. Mezi jeho přednosti patří skvělé vyvážení, houževnatý materiál, vynikající dílenské zpracování, moderní design. Naopak za určitou nevýhodu bych považoval subtilnější konstrukci na špici nože. Ve srovnání se stejně velkými konkurenty (Ka-bar USMC, Heavy Bowie, Ontario RAT-7) má lepší penetrační schopnost a je lépe vyvážený. Zkrátka a dobře se jedná o vynikající military nůž, který v případě potřeby obstojí i na čundru.

obr10.jpg(124 kb)

obr11.jpg(97 kb)

TK (Zrzavý Orm) & Galil
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz