Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Zavíráky CRKT, pracanti za pár korun

Zavíráky CRKT, pracanti za pár korun

Na nějaký čas se nám dostalo do ruky pět zavíráků známé firmy CRKT, tedy Columbia River Knife & Tool. Šlo o dva modely zažívající jakousi renesanci zájmu, a to Crawford Casper, Hammond Cruiser, dále poněkud dravě vyhlížející Ryan model 7 a nakonec mezi trojicí trochu "bílá vrána" model Edgie s čepelí sheepfoot a samoostřící vložkou, o kterou se čepelka při každém zavření sama přibrousí. Poslední model je taky mezi všemi modely nejmenší. Tuto už tak trochu nesourodou čtveřici zavíráků ještě doplnil lovecký nůž Kommer 30-30 s dřevěnýma střenkama, jehož celkový vzhled (dutý výbrus, dřevo na střenkách, místo klipu kožené pouzdro) předurčuje jak jiné použití, tak odlišnou cílovou skupinu zákazníků. Proto ho popíšeme až na závěr, spíš pro dokreslení práce návrháře, který s CRKT dlouhá léta spolupracoval, aljašského nájemného lovce Ruse Kommera.

foto 1.jpg(129 kb)
Foto 1 : Shora dolů podle velikosti Cruiser, Casper, Ryan, Edgie

Stručně zde zavíráky popíšeme. Model Crawford Casper je obecně dost známý, vyrábí se už pár let. Čepel bývala na začátku z oceli AUS 6M, později ze 420 J2 a nyní opět z oceli AUS 6M. Což je dobře, ocel je to podle mě dobrá, slušně drží ostří, dobře se brousí a je poměrně houževnatá, netrpí žádným vydrolováním vylamováním. Tvrdost udaná výrobcem je v rozmezí 55-57 HRC, dost na to, aby ocel pěkně držela ostrost a přitom si zachovala houževnatost a dobře se brousila třeba v polních podmínkách. Podobnou tvrdost udává také například klasický KaBar USMC z uhlíkové oceli 1095 a ta je u KaBarů podle mě výborně zpracovaná. Nůž je opravdu pořádný kus oceli, čepel je deseticentimetrová, clippoint s ostrou špičkou a dlouhým nepravým ostřím. Rukojeť je mohutná, ze zytelu, anatomicky tvarovaná a přitom plochá, v kapse nepřekáží a nijak významně ji "nevybouluje". Pojistku čepele linerlock jistí "pojistka pojistky" LAWKS.

foto 2.JPG(254 kb)

Známý "evergreen" mezi noži CRKT je model Hammond Cruiser. Taky už má pár let výroby za sebou a původní ocel AUS 8 na čepeli nahradila 8Cr14MoV, vlastnostmi celkem podobná. Jde o důkladně stavěný, robustní zavírák s čepelí dlouhou 9,5 cm a poněkud baculatější rukojetí ze zytelu, dobře padnoucí do ruky. Linerlock, jak je u CRKT téměř pravidlem, jistí opět LAWKS. Nůž jde pohodlně otevřít jak otvíracími kolíčky, tak flipem.

foto 3.JPG(289 kb)

Ryan model 7 vypadá z celé čtveřice nejextravagantněji. Je to podsaditý cvalík s čepelí z AUS 6M dlouhou 8,5 cm. Linerlock jistí opet LAWKS, zvláštností jsou olbřímí otvírací kolíky po obou stranách čepele. Rukojeť je hluboce vykrojená a zytelové příložky zdobí výrazné prořezy. Zastavme se na moment u obřích otvíracích kolíků. Říkal jsem si, že musí nutně vadit při řezání a omezovat tak délku čepele. Kolíčky však poměrně brzo a ochotně odpadnou a pod nimi uživatel objeví úhlednou kulatou díru, ne nepodobnou té od "pavoučího" výrobce nožů, jen o něco menší. S její pomocí se však dá nůž krásně otevřít, dobře vypadá a řezání nepřekáží.

foto 4.JPG(264 kb)

Čepele všech tří nožů mají dutý výbrus do zhruba půlky šířky a dlouhé nepravé ostří.
Jak už jsem předeslal, ze skupiny se celkem vymyká drobnější Edgie, a to jak rozměry, tak konstrukcí, tvarem a výbrusem čepele. Jde o nevelký nožík bez pojistky jištěný pérem, deset centimetrů měří zavřený. Čepelka z oceli 420 J2 je typu "ovčí nožka" (sheepfoot) a má dutý výbrus do půlky čepele. Zvláštností je určitě diamantový plátek vložený do jednoho "framu", o který se čepel při každém zavření a otevření "dobrousí". Jde o celkem zajímavou konstrukční zvláštnost, u nožíku podobného určení jistě praktickou. Plátek skutečně udržuje čepelku poměrně ostrou, nepříliš tvrdá ocel 420 J2 se o něj nechá poměrně ochotně doladit.

foto 5.JPG(273 kb)

Pojďme se podívat na držení jednotlivých nožů. Pokud jde o mě (Galil), nejlépe seděly mojí poměrně velké ruce Crawford Casper se svojí mohutnou konstrukcí a také osvědčený Hammond Cruiser, jehož tlustější a zakulacenější rukojeť opravdu dobře padla do ruky. Oba nože se velmi pohodlně drží i s rukou v tlustých, zimních pracovních rukavicích. Na Ryan jsem si musel trochu zvykat, nebylo to z kraje pocitově úplně ono. Nevelký Edgie padne do ruky výborně.

foto 6.JPG(171 kb)

foto 7.JPG(176 kb)

Pokud jde o řezání, výborně poslouží Edgie, je to dané typem čepele, tj. "ovčí nožkou", praktickou pro řadu činností, loupáním jablka či zeleniny počínaje a třeba výrobou třísek konče. Škoda, že nožík nemá nějakou pojistku, takový backlock by mu moc slušel. Takhle se právě třeba při výrobě třísek nebo podpalovacího ježka má čepel při vytahování z řezu tendenci zavírat, je třeba na to dávat pozor. Jemné ostří, průběžně z jedné strany dobrušované vloženým diamantovým plátkem, je opravdu stále ostré, tahle vychytávka prostě funguje.

foto 8.JPG(158 kb)
Foto 8 : Malý Edgie se nejlépe zhostil úlohy ořezat březovou kůru na podpal

Na druhé místo patří největší z modelů, a to Crawford Casper. Ostří je poměrně jedovaté a opravdu hodně řezivé. A to přesto, že nůž vypadá jinak dost "obhrouble" a "hromotlucky". Ostrá špička mu dává značnou obratnost v přesných řezech, nůž je dobře použitelný i při práci s potravinami, a to i křehkými, jako mrkev, jablko a podobné věci.
V těsném závěsu je model Hammond Cruiser, je to robustní zavírák se "zálesáckým" kukučem, ale poměrně štíhlou čepelí. Platí o něm v podstatě to samé, co o modelu Crawford Casper, jen ostří je z továrny o poznání méně jedovaté. Průměrně zručný uživatel si ho ale snadno upraví na jakémkoliv slušném brousku.
Ryan model 7 trochu doplácí na nižší výbrus na mohutné čepeli, křehké potraviny spíše láme. Měkčí materiály však řeže velmi dobře, při práci se dřevem taky se ctí obstojí.

foto 9.JPG(298 kb)
Foto 9: Každý ze zkoušených zavíráku čestně obstál, čaj po práci uvařený na ohni chutnal

Zajímalo mě, jak nože drží ostří. Po celou dobu testu - tedy asi 14 dní - nože brousek neviděly. Bral jsem je s sebou do práce v lese, kde mi - zrovna dost silně mrzlo - sloužily na přípravu ohně na uvaření čaje. Podpalovacích ježků, výroby třísek a okrajování březové kůry si užily dost a ostrost zůstala stále velmi uspokojivá. Jak si však vede ocel 420 J2 u modelu Edgie těžko hodnotit, připomeňme si, že nůž se sám stále dobrušuje.

foto 10.JPG(198 kb)

foto 11.JPG(145 kb)

Kommerův lovecký zavíráček je ze zcela jiného těsta. Na střenkách je palisandr, čepel má dutý výbrus vytažený až do hřbetu, linerlock je jednoduchý, nůž nemá klip, ale nosí se na opasku v pěkném červenohnědém koženém pouzdře. Když se takna tenhle nožík podívám ve světle předchozí recenze, tak působí skoro nepatřičně, dojmem okrasného nože určeného za opasek trappera při průjezdu aljašskou divočinou (připomeňme, že Rus Kommer se živil jako profesionální lovec a průvodce na Aljašce a návrhy jeho nožů vycházejí z potřeby příručního nože pro klienty, kteří mohou vlastnoručně zpracovat drobnější úlovky, na větší kusy se pak používá jiné nářadí, viz http://www.noze-nuz.com/knives_of_alaska/knives_of_alaska.php). Před lety vešel do síně nesmrtelnosti Kommerův Kilbuck, nůž který z nám zcela nepochopitelných důvodů firma CRKT už přestala vyrábět, ale který svou praktičností a univerzálností mohl směle aspirovat na padesátiletou tradici originálního Grohmanna N1 - používáme ho oba, a je to geniálně jednoduchý potravinový nožík. Kommerova modelu Kaiyuth se ujala firma Rough Rider, tak se možná časem dočkáme asijského následovníka Kommerova Kilbucku.

foto 12.jpg(63 kb)

Proto jsem byl velmi potěšen tím, že Kommer doplnil svou sérii pevných loveckých nožů o tento praktický zavíráček. Jeho název 30 - 30 má snad evokovat starou americkou ráži .30 - .30, která se používala na lov menší kožešinové zvěře tak max. do velikosti srnčího. Přesně tomu totiž odpovídá i velikost a pojetí čepele u tohoto nožíku. Není to žádný pajzák, ani louskáček, ovšem nezdá se. Ostří je kratší, ale ručka je docela velká a padne dobře do ruky. Tvar ostří a dutý výbrus předurčují vynikající řezné vlastnosti včetně stahovacího řezu. Čepel je v otevřené poloze jištěna nepříliš silným linerlockem, hřbet je uzavřený, takže se nedá propláchnout proudem vody skrz naskrz a vyčistit. Dutý výbrus je opravdu hodně dutý, takže s tímhle nožem bych na rozdíl od těch předchozích štípat třísky asi nikomu nedoporučoval. U oceli 4116 bych se nebál ani tak vyštípnutí, jako spíš zvlněného ostří.

foto 13.jpg(73 kb)

160220123142.jpg(105 kb)

Když jsem hledal inspiraci pro tématickou fotku 30-30, narazil jsem v našich šumavských hvozdech na kanadský srub. Sice se do našich končin hodí spíš roubenky, než červené sruby z kulatiny, ale pořád je to lepší, než betonové kryty ze 70. let nebo novodobé podnikatelské baroko, které v tradičních Šumavských obcích působí obzvlášť odpudivě. Proto jsem si řekl, že by se vlastně u těchto staveb na klíč docela slušelo, aby stavební firmy přidaly ke klíčům jako bonus novému majiteli takového kanadského srubu posazeného do pravé české "divočiny" právě Kommerův aljašský zavírák - když už globalizace, tak se vší parádou J.

foto 14.jpg(105 kb)

Na špuntech je vidět kvalita ostří, větší čepelky už řezaly kdeco, takže špunt víc potrhaly a muselo se také víc přitlačit, zatímco kratší čepelka Edgie byla jedovatě ostrá. Ocel 4116 má ve srovnání s EDC zavíráky trochu handicap, přece jen sejedná především o nerezovou ocel, některými výrobci používanou na potravinářské nože, která není určená pro nějaké drsnější zacházení.
Všechny nože jsou opravdu robustně stavěné, nezaznamenal jsem i při intenzivním zápřahu vznik žádných vůlí, přihnutí linerů a podobných závad. Docela jsem ocenil systém LAWKS, "pojistku pojistky", dávala větší pocit jistoty. Oceňuji, že CRKT upustila od jeden čas prosazovaného systému Auto LAWKS, který byl jen k vzteku, nůž se dost dobře nedal zavřít jednou rukou.
Test řezání korkových špuntů. Nejprve je hodnota přeříznutí tlakem (nikoliv tahem) špuntu z drceného hrubého korku nepoužívaným nožem, tedy ostřím přímo z výroby a poté následuje hodnota po řezání a používání nože venku

tab.jpg(68 kb)

Všechny modely jsou osazené klipem a aspirují na modely EDC, tedy nože, které můžeme nosit každý den u sebe. Překvapil Crawford Casper, je poměrně plochý a v kapse i při své velikosti nepřekáží. Dobře se nosí i Ryan a šikovný do kapsy je malý Edgie. Baculatá rukojeť Hammonda je v kapse trochu víc znát, "rybina" na zytelových příložkách zasunování a vytahování nože z kapsy trochu ztěžuje. Pokud jde o mě, sundal bych klip a nůž nosil v pouzdře na opasku. Tak je také navrhnutý Kommerův zavírák 30 - 30 a není mu moc co vytknout. V ruce sedí perfektně, vždyť tvar vychází z léty prověřené klasiky, které se koneckonců držel třeba i Bob Loveless se svými zavíráky pro lovce. Manipulace s pouzdrem má proti volnému uložení jedinou nevýhodu, a tou je práce v rukavicích. Na to tyhle zavíráky nejsou moc stavěné, a tak v zimě přicházejí ke slovu spíš pevné nože.

foto 15.JPG(309 kb)

Co říci na závěr? Firma CRKT patří obecně mezi naše oblíbené, nabízí solidně zpracované, fungující nože. Na svého zavíracího Fighting Falcona a pevného Polkowski-Caspera vzpomínám dodnes s potěšením. A model Cascade Lockback, nezničitelný zavírák, mám už pěkných pár let a vozím ho pořád v kastlíku auta. Dělal už spousta věcí, které bych s nožem dělat nedoporučoval, a pořád drží jak helvétská víra. Po jistých úletech a experimentech s extra levnými, méně kvalitními materiály v minulosti se firma vrátila k poctivým, výborně tepelně zpracovaným ocelím. Vyzkoušené modely považujeme za zdařilé pracanty, na které se majitel může spolehnout a jehož peněženku koupě nezruinuje.
Galil & Zrzavý Orm
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz