Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Enzo Trapper - Kit

Enzo Trapper - každodenní pomocník jednoduchých tvarů se skvělým pracovním výkonem.

V dnešní záplavě nabídek nožů spousty firem a nožířů, kdy má zákazník na výběr neuvěřitelné množství tvarů, mnohdy hrozivého, ale o to méně praktického vzezření mě upoutala jednoduchost finských nožů EnZo. Nekomplikované a ladné tvary, nízká váha a už od pohledu vysoká výkonnost těchto nožů je předurčuje ke každodennímu použití v nejširší možné škále pracovního nasazení.

Z nabídky nožů EnZo mě zaujal model Trapper. Je to nůž, který se nabízí v několika provedeních. Na výběr jsou tři typy výbrusů, plochý, skandinávský s fasetkou a skandinávský bez fasetky. Posledně jmenovaný výbrus musí být úžasný při práci se dřevem a vůbec při většině prací v terénu, ale já jsem chtěl čepel co nejuniverzálnější, zvolil jsem tedy plochý výbrus. Obecně mám raději uhlíkovku kvůli snadnosti broušení, dobrému držení ostří a skvělé řezivosti, ale čepel s plochým výbrusem se vyrábí jen z D2, na rozdíl od skandinávských výbrusů, které výrobce nabízí i z uhlíkové nástrojovky O1.

Další hlavolam je pro zájemce připraven při výběru střenek, k dispozici je nepřeberné množství všech možných druhů dřeva, přírodního i stabilizovaného, dále micarta barvy slonové kosti, černá a zelená. Mám rád přírodní materiály, volba padla na olivu, líbí se mi na pohled a je přirozeně trvanlivá, dřevo je mastné a má pěknou kresbu.

Teď už zbývá jen nožík složit a je třeba říct, že je to velmi jednoduché. Nejsem nijak manuálně zručný a nedělalo mi to žádné výraznější potíže. V krabici po vybalení najdeme čepel, střenky podlepené fíbrem, sadu šroubků k upevnění střenek a nakonec pěkně provedené jednoduché toulcové kožené pouzdro. Ke kompletaci nože není třeba téměř žádného vybavení, stačí šroubovák, lepidlo, nejlépe kvalitní epoxid, šmirglpapír na dohlazení střenek a pilník na železo nebo něco podobného k obroušení hlaviček šroubů. Potom je třeba střenky něčím napustit, volíme-li přírodní dřevo. Já jsem hlavičky šroubků obrousil hrubým brusným kamenem za třicet korun od pana Hu (rozuměj asijské tržiště), střenky doladil jemným šmirglem a napustil za tepla lněným olejem. Kdo chce přidat luxusní hedvábný lesk, zaleští na kotouči karnaubský vosk nebo podobný prostředek k finální úpravě a nůž získá ještě více na kráse. Jen je třeba si dát při utahování šroubků pozor, moc jsem zabral a hlavičku jsem prostě ukroutil.

Takže nůž máme hotový a podíváme se, jak se osvědčí při práci. Lehoučká finka s odlehčeným full tangem se moc příjemně drží v ruce a to i v té mojí, nadprůměrně velké. Ergonomicky tvarovaná rukojeť padne do ruky jak ulitá a a na rozdíl od klasických finek skýtá výstupek na rikasu jakous takous ochranu proti sklouznutí ruky na čepel, ikdyž hovořit přímo o záštitě by byla velká nadsázka. Jak klasický tak reverzní úchop je velmi pohodlný a jistý a poskytuje ruce bezpečí při práci s nožem.

Někteří z nás budou možná mít docela zajímavý problém. Před Trapperem jsem hodně míval v ruce nože Ontario Rat, které patří mezi moje nejoblíbenější a malý RAT 3 mám prakticky pořád u sebe. Protože jsou všechny RATky vybaveny poměrně velkými choily, patří úchop za ně za chvíli mezi celkem automatické prvky práce s nožem. A protože Trapper je přes určité odlišnosti v podstatě echt finka, kde je rikaso v téměř jen naznačené a ostří tak začíná hned za rukojetí, může vás podobný automatický úchop nože stát nepříjemné pořezání prstu.

Práce sama je s Trapperem zábavou. Plochý výbrus a nepřehnaná tloušťka čepele 3.6 mm dává noži vynikající řezné vlastnosti, přitom je tloušťka dostačující k tomu, aby byl nůž odolný a snesl i nějaké to prasení v terénu. Trochu jsem se bál ocele D2, jak jsem řekl, mám raději klasické uhlíkovky. Ale ukazuje se, že u D2 možná ještě více než u jiných ocelí záleží na jejím tepelném zpracování. O oceli D2 se říká, že je křehká, ale při práci s Trapperem ten dojem nevzniká. Malým nožíkem se dá dobře štípat přes buchar aniž by to noži jakkoliv uškodilo. Ostří je hodně trvanlivé a nedochází k jeho vydrolování a vyštipování ani při rázových úderech ostřím. Zatím všechny nože z D2, které jsem měl v ruce, měly tendenci pokrývat se patinou a při nevhodném zacházení rezavět. Nic z toho jsem nepozoroval u Trappera. D2 se ale nezapře při držení ostří, to je vynikající. Při broušení se ocel mnohem více "brání", než uhlíkovky a výsledek jejich jedovatosti nedosáhne, ale díky vysokému obsahu karbidů řeže ocel skvěle.

Při porovnání s ekvivalentními noži podobné velikosti a určení je EnZo Trapper lehčí a pohodlnější při práci než Fallkniven F1 i Ontario RAT-3. Švédská F1 je hendikepována mnohem silnější čepelí, která sice hodně snese, ale některé materiály při řezání rozlamuje. RAT-3 řeže výborně, ale pokud jde o subjektivní dojem, Trapper řeže ještě o něco lépe, RAT-3 se ale lépe brousí, ikdyž trvanlivost jeho ostří není tak skvělá, jako u Trappera.

Mám-li udělat nějaké shrnutí na závěr, musím říct, že s Trapperem jsem maximálně spokojený. Je to vynikající, precizně zpracovaný nůž, lehký, výkonný a odolný. Komu příliš nesedne klasické nošení nože kolmo na opasku, může si nechat udělat pouzdro na vodorovné nošení buď z kůže nebo z kydexu, já to mám určitě v plánu stejně jako jsem to řešil u mého dalšího oblíbence, většího Fallknivenu S1. EnZo Trapper je v každém případě univerzální výborný nůž do domácnosti i do terénu a při jeho používání nás zahřeje i pocit, že jsme při jeho vzniku také odvedli kus práce a dali mu konečnou podobu.

Doplnění:
Krátce po dopsání tohohle článku jsem odjel na téměř měsíc do Izraele, kde jsem se pohyboval jako fotoreportér v nejrůznějších částech této krásné země. Trávil jsem hodně v času v terénu, polopouštní a pouštní krajina v okolí Gazy, divoká krása téměř pustých Golanských výšin a horko Judské pouště a vyprahlých hor Západního břehu Jordánu byly prověrkou našich sil a schopností. Když jsem přemýšlel, jaký pevný nůž vezmu sebou, volba padla právě na Enzo Trapper. Kromě robustnosti, odolnosti a výborných pracovních vlastností jsem vzal v úvahu i jeho naprosto neagresivní vzhled a relativně krátkou délku čepele, což bylo prozíravé vzhledem k množství kontrol, které jsme hlavně v Palestině na checkpointech absolvovali. Nesmlouvaví izraelští vojáci byli vždy naprosto korektní, slušní a občas i komunikativní. Byli při kontrolách vždy důkladní a nůž, který nikdy neunikl jejich pozornosti, byl vždy předmětem dlouhých debat. Naštěstí mi ho nikdo z vojáků nezabavil a vysvětlení, že budeme trávit hodně času v pustině vždy obstálo. Jsem přesvědčen, že velkou roli hrál vždy i vyloženě "pracovní kukuč" Trappera .

Pokud jde o použití samotné, nůž nikdy nezklamal a vždy mi byl dobrým pomocníkem. Přípravu dříví na oheň, jídla, otvírání konzerv ba i různé dloubání do kamenů a skal a jiné prasárny přestál bez úhony. Neublížila mu ani slaná voda Středozemního moře u Aškelonu, Tel Avivu, Akko a Haify, což mě překvapilo, protože D2 není echt nerezovka a v agresivním prostředí chytává lišku poměrně ochotně.

Trapper měl moje sympatie už před cestou, ale po návratu z Izraele se stal jedním z mých nejoblíbenějších nožů až zase vyrazím, mám naprosto jasno v tom, který nůž vezmu do báglu.

Popisky foto
Foto 1: shora: CRKT Kilbuck od aljašského návrháře Russe Kommera je praktický nožík z oceli 4116, použitá ocel se dobře brousí, obstojně drží ostří a je vysoce korozivzdorná, jemný dutý výbrus však nůž limituje a nehodí se pro hrubší práce. Pod Trapperem ležící RAT - 3 je vynikající všestranný nůž, který se skvěle brousí a výborně se s ním pracuje, Trapper však řeže přece jen o něco lépe. Poslední nůž, starší a již nevyráběný CRKT Polkowski-Kasper má nejbezpečnější držení a je prakticky nezničitelný, ocel AUS 6 vůbec není špatná, je houževnatá a dobře se brousí a držení ostří také není špatné, ale příliš masivní záštita často překáží při práci a použitý šavlový výbrus je sice odolný, ale neřeže tak dobře, jako ploché výbrusy RAT-3 a Trappera nebo dutý výbrus Kilbucka.

foto1.JPG(149 kb)

Foto2: Trapper se dodává s jednoduchým, ale pečlivě zpracovaným a kvalitním pouzdrem.

foto2.JPG(156 kb)

Foto4: Trapper a RAT-3 jsou vynikající nože a velice vyrovnaní soupeři, ve své kategorii patří mezi špičku současné produkce.

foto4.JPG(162 kb)

Foto5 - Izrael, pohled do Libanonu z nevyšší hory Izraele Mt. Hermon v Golanských výšinách. Terén, ve kterém se bez pořádného nářadí neobejdete.

Imgp4163.jpg(120 kb)

Dobrin Stojčev
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz