Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze KA4082 Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder

KA-BAR PHAT BOB - baculatá kapesní břitva

V řadě všeobecně populárních a velmi dobře hodnocených zavíráků od firmy Ka-Bar designovaných Bobem Dozierem zůstává Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder KA4082 (jak zní celé jeho jméno) poněkud opomíjen. Po zkušenostech s tímto "Bobkem" však musím konstatovat, že naprosto neprávem.

Img_1.jpg(146 kb)

Za cenu poněkud vyšší, než je v této modelové řadě obvyklé, dostaneme nůž velikostně srovnatelný s velice oblíbenou "4062kou". Oba nože mají dutý výbrus, odšroubovatelný kolíček pro snadné otvírání a jednoduché snadno identifikovatelné tvary. Tím ovšem jejich podobnost končí. Zatímco 4062 je lehoučký, tenký a skladný back-lock, jehož čepel drží pouze mezi plastovými střenkami, Phat Bob se pyšní silnými ocelovými příložkami a liner-lockem, ocelovým backspacerem a střenkami z micarty. Veškerá tato výbava se samozřejmě podepsala na hmotnosti, nůž váží celých 155 gramů. Klip na Bobovi je také ocelový, přemístitelný na pravou nebo levou stranu, bohužel však neumožňuje tzv. tip-up nošení (v zavřeném stavu míří hrot čepele vzhůru). Jen poznámka na okraj - neobsazený výřez v micartě, do něhož klip dosedá, nepůsobí ve skutečnosti zdaleka tak rušivě jako na fotkách. Abychom měli popis nože kompletní, uvedu ještě zbylé údaje a míry. Při celkové délce 18.4 cm disponuje Phat Bob čepelí z oceli AUS-8A o délce 7.9 cm (nabroušená část o pár milimetrů méně), v zavřeném stavu nůž měří 10.5 cm. Šířka bez klipu činí 14 mm, příložky i liner-lock jsou silné 1.5 mm. Už při pohledu na tato čísla musí být všem jasné, že jméno Phat Bob ("Tlustý Bob") noži opravdu sedí.

Img_2.jpg(152 kb)

"Bobka" jsem si pořídil jako EDC zavírák na střídání s profláknutým Ontariem RAT-1. Chtěl jsem něco menšího, s dutým výbrusem a přitom stejně pevné konstrukce. Phat Bob mi padl do oka okamžitě a když jsem ani po pátrání na internetu nenašel lepšího kandidáta, nůž jsem si pořídil… První dojem? Masivnost! Při svých kompaktních rozměrech máte z "Bobka" pocit pořádného kusu železa, v ruce sedí perfektně a díky jednoduše tvarované rukojeti není problém střídat různé typy úchopu. Zuby na hřbetu čepele jsou přes 1 mm vysoké, nejsou nijak ostré ani hrubé a zajišťují bezvadnou oporu pro palec. Nůž se hůř otvírá. Nikoliv kvůli chodu čepele (ta leží na bronzových kluzných podložkách), ale díky malému vybrání micarty v okolí otevíracího kolíčku. Čepel zůstává vycentrovaná v zavřeném i otevřeném stavu, dutý výbrus je bezchybně provedený, poměrně vysoký a tenký. Na štípání polínek Phat Bob tedy asi nebude (já si aspoň netroufám… troufnul J), ale v řezání a krájení - tudíž úkonech, pro které jsem si ho pořídil - nůž exceluje. Liner-lock zaskakuje s příjemným cvaknutím, snadno se odjišťuje. Nůž netrpí ani náznakem vůle v jakémkoliv směru. Střenky jsou, jak jsem již zmínil, vyrobené ze zelené micarty o dvou odstínech. Micarta byla také jedním z důvodů, proč jsem si "Bobka" koupil - u zavíráků se prakticky neobjevuje a já jsem chtěl tento materiál vyzkoušet právě na EDC noži. Střenky jsou hladké, nůž v ruce však neklouže. Při oplachování micarta rychle vtahuje vodu, chytání pachů jsem si nevšminul. Časem a používáním mírně ztmavla.

Img_3.jpg(143 kb)

Ač je Phat Bob celkově zpracovaný výborně, kritiku si zaslouží šrouby držící střenky, jejich kvalita hodně kolísá. Dva ze šroubů jsem povolil bez problémů, třetí si z povolování odnesl pár šrámů a čtvrtý byl tak měkký, že se mi u něj okamžitě povedlo strhnout hvězdičku torxu. Šroub jsem musel následně improvizovaně napilovat, abych střenku vůbec sundal. Na druhou stranu je vhodné přiznat, že podobný problém se objevuje i u mnoha jiných nožů napříč značkami.

Img_4.jpg(66 kb)

Poté, co jsem "Bobka" používal několik dní, všimnul jsem si pár detailů, které mi začaly vadit. Především se jednalo o otvírání, prostor okolo kolíčku je opravdu malý. Tak jsem vzal skalpel, brusný papír a po dvaceti minutách bylo hotovo, otvírání se dramaticky zlepšilo. Druhou stížnost vysílal můj palec - zuby na hřbetu čepele, ačkoliv na první dojem působily "user friendly", se ukázaly jako příliš výrazné, při delším používání tlačily do prstu dost nepříjemně. Rozhodl jsem se tedy vyřešit i tento detail. Prvotní idea byla taková, že zuby pouze zmenším a rozdělím na víc drobnějších zoubků ala "4062ka", ale nakonec jsem se rozhodl je odstranit úplně. Výsledek (včetně upravené střenky) můžete vidět na fotkách - jde samozřejmě o otázku osobního vkusu, ale mně se takto upravený Phat Bob líbí ještě o kus víc, celkový tvar nabyl na eleganci a přiblížil se originálu od pana Doziera . Navíc praktická stránka nijak neutrpěla, v mých očích spíš naopak.

Img_5.jpg(81 kb)

Phat Boba jsem taky trochu otestoval. Nejsem v tomto ohledu moc zkušený, takže jsem si nejprve pročetl recenze od ostřílených borců a teprve potom se směle pustil do díla. Nejprve jsem "Bobka" nabrousil tak, aby snadno holil chlupy na předloktí… Začal jsem přípravou svačiny. Chleba bylo samozřejmě nutné zakrojit dokola, ale to byl jediný "problém", se kterým jsem se musel v této disciplíně potýkat. Ka-bárek totiž krájí a řeže jako ďábel, hermelín se na čepel nelepí, mrkev ani jablko neláme, prostě projede hladce skrz. Snad jen na škrabání mrkve byl "Bobek" až zbytečně ostrý J.

Img_6.jpg(133 kb)

Pak jsem vyrazil ven… Připravil jsem si několik větví o průměru zhruba 1 cm, které jsem snadno zbavil malých větviček a pustil se do výroby "stanových kolíků". Větev z čerstvé třešně nepředstavovala žádný problém, zašpičatění byla otázka okamžiku. Čerstvou borovici "Bobek" přetnul jedním řezem, zato proschlý smrk už nadělal větší obtíže. Do řezu bylo nutné se mnohem víc opřít. Dále jsem zkusil smrkovou lať (1 x 5 cm průměr), do té se nůž zakusoval vyloženě s nadšením. Z latě jsem zkusil pomocí tlouku naštípat třísky, a i když vím, že s opravdovým dřevem se tento materiál nedá srovnat, překvapila mě nenucená lehkost, s jakou si nůž s výrobou třísek poradil.

Img_7.jpg(103 kb)

Na řadu přišly čtyři kartony o rozměru cca 50 x 70 x 0 .3 cm, které jsem rozřezával po kratší straně na pásky 4 - 5 cm široké. Nejprve jsem zkusil karton postavit na podložku a řezat ho tak ve svislém směru. Vyžadovalo to však hodně síly, i přes dutý výbrus se čepeli projet moc nechtělo. Tak jsem karton položil a řezal ho naplocho - jako když se otvírají krabice postavené na zemi. V tu chvíli "Bobek" ožil a nařezat čtyři kartony bylo otázkou okamžiku. Myslím, že rozdíl byl daný hlavně tím, že v této poloze kartonem projížděla jen tenká část výbrusu, kdežto ve svislé poloze se do hry zapojil i širší hřbet čepele a brzdil tak její průnik. Pro provnání jsem jeden karton zkusil nařezat i Ontariem RAT-1 a i když i tento nůž si vedl dobře, za Ka-bárkem znatelně zaostával. Po skončení testování jsem zkusil, jak se provádené činnosti podepsaly na stavu ostří. To bylo bez jakýchkoliv zoubků nebo nerovností, chlupy už neholilo, ale papír formátu A4 na délku přetnulo jedním hladkým řezem.

Img_8.jpg(76 kb)

Druhý den jsem si přece jen obstaral kousek dřeva - dva trochu sukovaté špalky z větve topolu(?) velikosti zhruba 25 x 4 - 5 cm, jeden proschlý a druhý ještě dost syrový. Pomocí tlouku jsem suchý špalek snadno rozetnul a nasekal z něj třísky, nůž si vedl jistě, práce na pár okamžiků. Syrový špalek se ukázal jako mnohem tvrdší oříšek. Podařilo se mi ho naseknout pouze zhruba do jedné třetiny (z obou stran), dál to nešlo. Tak jsem ho opět pomocí tlouku přepůlil na dvě menší poloviny, ty už jsem potom rozetnul hladce. Musím ale přiznat, že celá "procedura" se pěkně protáhla a dala zabrat jak noži tak také mně. V jednu chvíli se mi dokonce podařilo (nejspíš údery tlouku) mírně ohnout špičku, naštěstí šla bez obtíží srovnat zpátky. Jinými slovy, jako nouzový prostředek lze "Bobka" k naštípání třísek ze suchého dřeva použít bez obtíží, ale do syrového kusu bych se už nepouštěl.

Img_9.jpg(158 kb)

Jaké je tedy závěrečné hodnocení? Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder se ukázal jako spolehlivý a kvalitně vyrobený zavírák. Nebojí se práce se dřevem, i když ho při ní samozřejmě částečně limituje tenká špička a vysoký, jedovatý dutý výbrus. Naopak právě díky těmto charakteristikám budete "Bobka" zbožňovat, pokud nůž berete především jako superostrého společníka pro každý den… Tahle baculatá kapesní břitva modelovou řadu zavíráků od Ka-Baru báječně doplňuje a zároveň přináší něco nového. Určitě stojí za povšimnutí.

Img_10.jpg(126 kb)

Img_11.jpg(170 kb)V. Endresl
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz