Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
ARS
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
Orion
Outdoor Edge
Paragon
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Kabar Fin Folder

Ka-Bar FIN Folder

Na počátku nebylo tentokrát slovo, ale obrázek. Mezi novinkami pro rok 2008 se v katalogu věhlasné nožířské firmy Ka-Bar objevil docela atraktivně vyhlížející zavírací nožík s nápisem "fin" na čepeli. Zaujal mě na první pohled a po nějaké době okukování, přemítání, listování na internetu a několika bezesných nocích jsem déle nevydržel a nůž si objednal. Nakonec po netrpělivém čekání dorazila nevelká krabička a v ní....

Ka-Bar FIN Folder

Design nože navrhl Peter Janda a jemu také patří značka "fin," která je objevuje na čepeli nože. Jeho společnost FIN DESIGNS je jinak známá promyšlenými a velice kvalitními pouzdry na pistole a zásobníky. Vyrábí také zajímavé vnitřní pouzdro pro obranný nůž Ka-Bar TDI, které umožní jeho zcela skryté, leč pohotové nošení. Zdá se tedy, že společnost rozšiřuje své aktivity o řadu taktických nožů, která zahrnuje čtyři modely nožů pevných a tentýž počet zavíracích. I když - je vůbec vhodné použít slovní spojení taktický nůž u zavíráčku se sedmicentimetrovou čepelí? Proč by nebylo. Od vynálezu střelného prachu je přece jen nůž stále méně chápan a užíván jako zbraň a je-li nošen, pak zpravidla jako nástroj. Taktické nože také nejsou koncipovány jako nože bojové, ale spíše jako doplněk výstroje, nože tak nějak pro všechny případy. V takovém pojetí na velikosti (protentokrát) skutečně nezáleží. Důležitější bude, aby nůž něco vydržel, aby se s ním dalo ukrojit nebo uříznout co je třeba a v neposlední řadě, aby nepřekážel, když potřeba není. Tohle všechno malý FIN umí splnit.

fin 01.JPG(33 kb)

Ke konstrukci nože pro začátek jenom stručně: je to celoocelový zavírací nůž s pojistkou typu frame lock, tedy s čepelí jištěnou v otevřeném stavu odpruženou částí bočnice rukojeti. Otevírání jednou rukou, držící nůž, je možné díky otvoru v čepeli, ale protože je čepel dostatečně hmotná, je možné jí otevřít také švihem zápěstí. Nůž je dodáván se dvěma tvary čepele a to celkem exotickým hawkbill tanto (to snad ani nejde do češtiny smysluplně přeložit) a obvyklejším, se sníženým hrotem (drop point). Ostří u každého z těchto provedení může mít dvě konfigurace a je buď hladké, nebo kombinované s ozubenou částí u rukojeti. Já jsem zvolil verzi se sníženým hrotem, neboť jsem v těchto věcech v podstatě konzervativní a kombinované ostří, hlavně proto, že jsem si už dlouho žádný zubatý nůž nekoupil. Po rozbalení jsem zjistil, že sériové provedení se od katalogových obrázků poněkud liší a není to na škodu věci. Ozubená část ostří je totiž o něco kratší, končí již u třetího velkého zubu. Pokud jde poměr hladké a ozubené části, tak z funkční délky ostří připadá asi 2,5 cm na zubatou část a zbylých 5 cm na hladkou. A u zoubků se ještě zastavme. Ty totiž úplně neodpovídají zaběhnutému vzoru. Ka-Bar používá vlastní tvarování, které sice opakuje rozšířenou kombinaci jednoho většího zubu a dvou menších, ale přechody mezi zuby jsou plynulé. Spíše než o zubatém ostří by se proto dalo hovořit o ostří zvlněném. Možná není tak agresivní v tažném řezu, ale také nemá takovou tendenci trhat řezaný materiál, jak občas činí jeho konkurence. Vyzkoušel jsem tuto část ostří na provázcích, provazech a také třeba namotaném igelitovém obalu a mohu říci, že pracuje velmi dobře. Další zajímavostí ozubeného ostří je, že je vybroušeno na opačné straně, než jsem zvyklí - držíme-li nůž hrotem od sebe a ostřím k zemi, je z pohledu uživatele výbrus vpravo. Už dlouho se diskutuje o tom, že pro uživatele - praváka (kterých je většina) - je toto uspořádání výhodnější a konečně to někdo také vzal na vědomí. Proč je toto řešení lepší? No, jednoduše uchopte nůž do pravé ruky, řezaný materiál do levé, zkuste párkrát říznout směrem od těla a zamyslete se nad tím, kam byste asi chtěli mít orientovaný výbrus ostří, kdyby byl jen jednostranný.

fin 02.JPG(40 kb)

Rukojeť nože tvoří pouze ocelové bočnice a to znamená, že nůž omezují veškeré limity plynoucí z použitého materiálu. Nůž je relativně těší, kov je hladký, není na dotyk příjemný tak, jako třeba dřevo a protože rukojeť neoplývá tloušťkou (má 9,3 mm), na nějakou dlouhou práci to také nebude. Nicméně to ani nikdo od tohoto typu nože nečeká. Problémem k zamyšlení by mohlo být držení nože ve vlhké nebo zpocené dlani. Sesmeknutí ruky ale dobře brání tvarování rukojeti. Ta skutečně respektuje lidskou anatomii a do dlaně krásně zapadne, navzdory na pohled agresivnímu lomení linií. Nůž má vypracovanou malou, ale spolehlivě funkční polozáštitku a na třech místech je přidáno vroubkování - na těle pojistky pod záštitou, na konci rukojeti a na její hřbetní straně, kde navazuje na stejné vroubkování na hřbetě otevřené čepele a poskytuje tam spolehlivou oporu palci při tzv. šavlovém úchopu nože. Díky tomu se riziko sesmeknutí ruky podařilo značně omezit, vadit ale stále bude silné znečištění ruky např. blátem či olejem. Vybrání na bocích se na zlepšení úchopových vlastností moc nepodílejí, působí spíše esteticky. Držení a ovládání nože v obvyklých prstových rukavicích se dokonce zdá lepší než bez nich a netrpí ani pohotovost otevírání - otvor na čepeli pro jednoruční otevření palcem je dimenzován skutečně velkoryse.

fin 03.JPG(43 kb)

Tvarování rukojeti je jedna z nejpovedenějších částí designu nože a je tak trochu pointou vtipu jeho konstrukce. Podle výrobce má čepel délku 2 a 3 palce. Tím zjevně navazuje na zákonná omezení, platná v řadě míst (nejen) USA, podle kterých je zakázáno skryté nošení nožů s čepelí delší, než 3 palce. Uchopíte-li ale nůž, zjistíte, že díky tvaru rukojeti vám z ruky ční o dost větší kus oceli, než jste čekali a jeho masivní jednolitá černá silueta vyvolává docela respekt. Tato filozofie "maximálního účinku při minimální čepeli" není nová. Připomeňme si právě u firmy Ka-Bar jejich úspěšnou řadu pevných nožů TDI. Právě k nejmenšímu z nich může být zavírací FIN zajímavou alternativou.

fin 04.JPG(47 kb)

Nůž zatím nevlastním příliš dlouho, ale zkouším jej, jak jen mám příležitost. Tedy postupně. Nošení je velmi pohodlné. Konstrukční uspořádání nože sice hmotnosti nijak neubírá, ale protože je malý a plochý, o něm v kapse nevím. Klip vypadá křehce, ale je velice pevný. Lze jej umístit do čtyř pozic. Spolehlivá pojistka přidržuje čepel i v zavřené poloze takovou silou, že klip lze s klidným svědomím umístit i na konec rukojeti a nůž nosit v kapse se zavřenou čepelí hrotem vzhůru, náhodné otevření nehrozí. Po překonání počátečního odporu se čepel dále otevírá velmi lehce. Když hovoříme o pojistce, mohu příznivce brutálnějšího testování ujistit, že otevřený nůž skutečně vydrží také razantní údery hřbetem o pevnou podložku bez újmy na uzamčení a stejně tak přežil i pár, většinou nepodařených hodů, které si sice nyní vyčítám ale, tak nějak z mladické nerozvážnosti jsem si je stejně neodpustil. Pokud jde o řezání čehokoli, nebudu rozebírat materiály jednotlivě, protože asi nikoho nepřekvapí, že nůž ořeže tužku nebo ukrojí veku. Jen je vždycky potřeba si rozmyslet, kterou část ostří použijeme na kterou práci. Nůž v tomto směru nad očekávání nevyniká, ale určitě ani nezklame. Ocel AUS8 je standardem kvality s vyváženými vlastnostmi pro běžné užití. Nůž sice třeba po rozřezání několika m2 kartonových krabic přestal holit chlupy na ruce, nicméně ostří bylo možné velmi snadno a skutečně s minimálním úsilím obnovit v původní kvalitě. Hlavním limitujícím faktorem v řezných vlastnostech je zde tloušťka čepele - ta totiž u hřbetu činí 3,5 mm. Jde ale o nutnou daň za (tolikrát vyzdvihovanou) robustnost konstrukce nože. Zkrátka nemůžeme mít všechno, že ano. Totéž lze vlastně říci o hrotu čepele. Ten je velmi masivní a uživatel se nemusí bát, že by o něj přišel. Na druhou stranu ale telefonní seznam tímto nožem rozhodně naskrz neprobodne.

fin 05.JPG(38 kb)

Jaký je tedy závěr? Je to nůž dobrý, nebo mizerný? Určitě dobrý, ale platí zde to, co pro všechny ostatní nože: záleží na tom, co od něj chcete. Já sám jsem spokojený, někdo jiný bude vyzdvihovat třeba Spyderco Tenacious nebo Benchmade VEX... Proč ne, jsou to pěkné nože, jenže FIN vedle nich bude vždycky vypadat jako kapesní tank! ;-)

fin 06.JPG(37 kb)

Zbyněk Kulich
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz