Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
  
NABÍDKA ZNAČEK NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
IXL
Ka-Bar
Kanetsune
Kansept
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Kubey
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na noěľe
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Timberline Knives
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopické obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS
SBĚRATELSKÉ A RARITNÍ NOŽE

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT (STONEEATER)
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-český nožířský slovníče

Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze KA2221 Ka-Bar Mark 1 Kraton Plain

KA2221 Ka-Bar Mark 1 Kraton Plain

Původní nůž U.S. Navy Mark 1 byl během Druhé světové války jedním z nejrozšířenějších nožů používaných námořníky na palubách U.S. Lodí. Tvarově vychází z tradice amerických loveckých nožů a primárně byl určen k práci na palubě a v případě nutnosti i k přeříznutí lan, kterými k ní byly připoutány záchranné vory. Bývá nazýván Utility nebo Deck Knife (užitkový nebo palubní nůž), ale často se můžeme setkat i s označením Fighting či Combat (bojový). Podle dochovaného výkresu a požadavků z roku 1943 nůž U.S. Navy Mark 1 měl mít čepel délky 5,125´´ (130 mm), rukojeť složenou z kožených kroužků s barevnými fíbrovými vložkami u záštity a hliníkové hlavice přinýtované k řapu čepele jedním příčným nýtem. Tomuto zadání nejvíce odpovídají nože dodané firmou PAL Blade & Tool Company. Kromě této firmy nože vyrábělo minimálně ještě dalších devět výrobců (Union Cutlery/Kabar, Western, Camillus, H. Böker, Robeson, Colonial atd.) a jejich produkce se od zadání odlišovala hlavně změnami konstrukce rukojeti i použitými materiály. Hlavice byly zhotovovány kromě hliníku i z plastu, dřeva a železa; lišil se i způsob jejich uchycení. Nože od firmy Colonial měly rukojeť z jednoho kusu nalisované černé gumy. Pouzdra byla dvou odlišných tvarů - buď lisované z šedého plastu se železným kováním okolo ústí a textilním závěsníkem nebo šité a snýtované z hnědé kůže.

old1.jpg(124 kb)

Plochá, železná hlavice byla mnohem praktičtější a odolnější než hliníková (údery, zatloukání atd.), která byla původně požadována. Nože se železnou hlavicí během války vyráběly například firmy Union Cutlery/Kabar, Western, Camillus. Stejná konstrukce byla poté použita i u nože U. S. Navy Mark 2 (U.S.M.C. "Ka-Bar"), při jehož vzniku se přihlíželo k připomínkám a zkušenostem spoužíváním nožů U.S. Navy Mark 1.

old2.jpg(132 kb)

Od konce druhé světové války uplynulo více jak šest desetiletí a oblíbené nože U.S. Navy Mark 1 se znovu objevily v nabídce několika firem - Colonial, H. Böker, Ka-Bar.

old3.jpg(126 kb)

Tak to je stručný průřez historie tohoto legendárního bojového nože,pro jehož "znovuzrození"se rozhodla firma Ka-Bar.Měl by se vyrábět ve dvou verzích.Tradiční s koženou rukojetí a v modernějším pojetí s Kratonovou ručkou.Prozatim(V době práce na recenzi) je na trhu jen model v Kratonu a to i s čepelí v polozubatém provedení.

old4.jpg(105 kb)

Čepel nože je vyrobena z uhlíkovky 1095,což je léty a praxí prověřená klasika.Při dobrém tepelném zpracování,které KaBar stabilně vykazuje je to výborný materiál který dobře drží ostří,je snadno brousitelný a dá se naostřit do slušné jedovatosti.Pro ochranu čepele před vnějšími vlivy,je zvolen černý epoxidový nástřik,který mají u Ka-Baru už také dlouhodobě vyzkoušený. Rukojeť je jak jsem již zmiňoval kratonová.Povrch kratonu je navíc jemně zdrsněn,což přispívá k už tak bezpečnému a příjemnému úchopu.

P8210001.jpg(175 kb)

Konstrukce nože je na trn,ukončena ocelovou hlavicí,která je k trnu jištěna čepem,což je tradiční provedení u bojových nožů firmy Ka-Bar,používané celá desetiletí. MK I se dodává v Kydexovém pouzdře,které má pár šikovných prvků,ale o tom až později. Nůž díky tvaru a materiálu rukojeti velmi dobře sedí v ruce.Úchop je pohodlný a díky záštitě a hlavici,které jistí ruku i bezpečný.

P8210003.jpg(170 kb)

Mám spíš větší ruku a velikost ručky je tak akorát na hraně.Pro středně velkou a menší ruku,naprosto v pohodě. Čepel klasického bowie tvaru,má klýnový výbrus vytažený až ke hřbetu,což jí při tloušťce 4 mm, zaručuje velmi dobrou řezivost.Výbrus je souměrný,pečlivě provedený.

P8210006.jpg(158 kb)

MK I díky ocelové hlavici při úchopu padá spíš "na zadek".Ale velikostí,ani zaměřením není tento nůž určen k sekání,takže bych to neviděl jako problém. Nožík je to velice šikovný.Práce se dřevem a různé jiné venkovní činnosti jsou pohodové a KaBar je zvládá velmi hladce.Používal jsem na vyřezávání,většinou tvrdé suché dřevo a ostří se i do tohoto materiálu zakusuje velmi ochotně.Čepelka je spíš subtilnější,takže velmi šikovná a obratná.Zmiňovaný vhodně zvolený výbrus dodává noži vynikajcí řezné vlastnosti. MKI je velmi dobře využitelný na veškeré tábornické činosti.Příprava třísek na oheň,podpalovače,nebo přeseknutí polínka na výrobu špánků postupným zasekáváním tloukem po obvodu,to vše s tímto nožem v pohodě zvládneme.Stejně tak například výrobu přístřešku z čerstvých větví případně jiných tábornických pomůcek a pomocníků.

P8211063.jpg(157 kb)

Velmi dobře tady hodnotim i rukojeť tohoto KaBaru.Kraton je,jak už jsem zmiňoval,velmi příjemný do ruky a dobře se drží i při vetším znečištění nebo když je ručka mokrá.Zdrsnění není nijak agresivní,k ruce je šetrné,takže ani déle trvajcí činnosti jsou bezproblémové.Tvar rukojeti konzervativní,ale velmi dobře padnoucí,bez jakýcvkoliv "zlepšováků úchopu"které většinou spíš překáží. Jediné co bych na MKI oželel je falešné ostří.I když není nabroušené jako u jiných modelů,přeci jen tlouk při použití dost trpí.Ale jedná se v první řadě o bojový nůž,takže z toho se musí vycházet. Tradičně výborně si vede i použitý materiál KaBarovic uhlíkovka 1095.Ač je výbrus vytažený pěkně do jedovata a faseta jemná,ostří se netupí ani při náročnějších pracích s tvrdým materiálem.Pokud ano jedná se už o extrémní použití(řezání tvrdých plastů,hadic,vyříznutí drnu v zemi,atd.) a potom na oživení do původního stavu stačí většinou keramická ocílka.Materiál je znám svojí hoževnatostí a dobrou brousitelností.Každopádně i u MKI dobrá volba.

P8241068.jpg(119 kb)

Né že by uhlíkajdu 1095 používala jen firma Ka-Bar,ale mluvim zde o jejím tradičně velmi dobrém tepelném zpracování,které je hodně důležité a u KB si na tom prostě dávají záležet.

P8251079.jpg(101 kb)

V kuchyni a při přípravě pokrmu v přírodě si tento nůž vede také velmi dobře.Zelenina,ovoce,pečivo,tim vším čepel MK I prochází velmi hladce.Paráda je pak příprava masa,tam je to doslova radost.

P9120001.jpg(175 kb)

Díky velikosti nože se s nim dá dobře i vykosťovat.Nožík je obratný,čepel není příliš široká,takže se snadno dostaneme i do hůře přístupných míst.No a kratonová ručka opět velké plus.Neklouže ani při velkém znečištění a dodává při práci pocit jistoty,ten znásobí i malá záštita,která nijak nepřekáží. Ještě bych měl zmínit povrchovou úpravu čepele MKI,která má tu dobrou vlastnost,že se na ní nedrží zbytky zpracovávaných potravin(nepřilnavost),díky čemuž je práce opět o fous příjemnější. Po hrubších tábornických činnostech,jsou na čepeli patrné škrábance,ale není to nic tragického.

P9120005.jpg(109 kb)

Vyzkoušel jsem i použití ocelové hlavice jako kladiva.Rozdrtil pár kostí a ořechů,zatloukl nějaké ty kolíky do tvrdší půdy.Nůž vše s přehledem ustál.Nebývá to zrovna častá činnost při použití nože doma a v přírodě,ale občas se to může hodit a je dobré vědět co si se svým nástrojem můžeme dovolit.

P9120007.jpg(141 kb)

No a ještě pár řádků k pouzdru.Vyrobeno je z Kydexu.Po obvodu má velké množství otvorů,díky kterým je možné nůž připevnit prakticky kamkoliv.Já k tomu používám plastové elektrikářské pásky v černé barvě.Jištění nože v pouzdře je trojité.Dvěmi jistícími pásky na druk a navíc ještě jednou šikovnou vychytávkou.Futrálek je v místě záštity opatřen dvěmi výstupky,které se při zasunutí nože do pouzdra bezpečně zacvaknou za záštitku.Při potřebě tasení nože stačí jen malý přirozený tlak palcem na zadní díl pochvy a nůž se hladce uvolní.Je to jednoduché a šikovné.

P9120009.jpg(201 kb)

Závěrem bych snad jen napsal,že jsem moc rád,že se firma Ka-Bar také rozhodla oživit tuto legendu.Na trh se tak dostal "vojensko-tábornický kříženec ze slušných materiálů,který si rozhodně najde své příznivce a uplatnění jako pomocník trampům,vojákům i outdorovým příznivcům.Nůž jednoduchého,ale léty prověřeného,praktického tvaru. Nakonec bych určitě neměl zapomenout poděkovat svému kamarádovi Petru Ježkovi,který mě pomohl s historií tohoto bezesporu zajímavého kousku.

Celková délka: 237 mm
Délka čepele: 127 mm
Délka rukojeti: 110 mm
Tloušťka čepele: 4.2 mm
Materiál čepele: 1095
Materiál rukojeti: Kraton
Materiál pouzdra: Kydex


GERO (David Paidar)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz