Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Neck knife (nůž určený převážně k nošení na krku)

Neck knife (nůž určený převážně k nošení na krku)

Kategorie nožů, která není až tak moc v podvědomí uživatelů a řekl bych, že docela neprávem. Dost často se vedou debaty na téma ideální nůž k dennímu nošení tzv. EDC. Většina uživatelů dává přednost zavíracím nožům, někteří zase upřednostňují malé pevné nožíky vhodné pro skryté nošení. A právě jako vhodnou alternativu pevného EDC je možné zvolit neck knife. Šikovné, malé, lehké nože s pouzdrem přizpůsobeným k nošení na krku jako větší přívěsek. Nůž schován pod trikem není na první pohled vidět a při tom je neustále po ruce a taky pod kontrolou. Podíváme se tedy na některé modely neck knife nožů, které nám trh nabízí. Cílem recenze nebude srovnávat jednotlivé modely mezi sebou, to je záležitost dosti individuální, ale ukážeme si možnosti jednotlivých nožíků při použití v denní praxi; mimo jiné zhodnotíme ergonomii úchopu, praktičnost čepelí a možnosti pohodlného nošení (kvalita pouzder). Se všemi noži budu provádět přibližně stejné činnnosti (tedy práce, ke kterým uživatel malý nůž nejvíce upotřebí), aby rozdíly vypluly na povrch v co nejreálnější podobě. Začnu tedy nejlevnějšími modely a postupně se dopracujeme k těm dražším, od renomovaných značek.

BMK002 Benchmark Tanto Neck Knife
První dva kousky za velmi příjemnou cenu jsou od čínské firmy Benchmark. Podobnost názvu i loga se známou firmou Benchmade je dle mého názoru záměrná, ale to bych tady teď nechtěl řešit. První kousek od této firmy je model Benchmark Tanto. Svým vzhledem i konstrukcí zaujme spíš příznivce military stylu. Jak již napovídá název, čepel nože je americké "tanto", navíc s jednostranným výbrusem. Tloušťka nože je úctyhodných 4,6mm, což už trochu napovídá o jeho vlastnostech. Použitá ocel mně není známa, ale odhaduji to na nerezovku typu 420. Nůž má celkovou délku 160mm, z toho na výbrus připadá 70 mm. Krátký šavlový výbrus spolu s tloušťkou čepele není zrovna nejvhodnější na nějaké jemné krájení nebo krouhání potravin. Ale jednostranný výbrus tento handicap trochu maže. Pečivo, maso, uzeniny jdou s "tantem" krájet vcelku normálně, byl jsem i trochu překvapen, že i docela dobře. Horší už to je u tvrdých potravin (jablka,mrkev,celer,apod.), tam už je znát velká tloušťka čepele, která krájený materiál spíš rozlamuje. Co se týká použití v terénu, tak na činnosti, ke kterým jsou neck-nože určeny, si taky bohatě vystačíme. Něco uříznout, ořezat prut na opákání, štípnout si třísky na podpal - to vše v pohodě. Navíc se s tímto nožem nemusíme vzhledem k proporcím bát přitvrdit. Dá se zároveň díky hrotu použít i jako dláto nebo výstružník. Nožík se drží překvapivě dobře a jeho taktický vzhled umocňuje i zdrsnění na nejvíce exponovaných místech. Osobně bych trochu zaoblil hrany ručky. Pouzdro je z plastu podobného Kydexu, ploché a opatřené karabinkou, díky níž se dá přichytit kamkoliv na oblečení nebo výstroj. Na krku se nosí dobře a pod oblečením je téměř skryté. Nůž v něm ale nedrží spolehlivě, při prudším švihu z něj vypadne. Benchmark Tanto je spíš takové příruční páčidlo s možností řezání, pro všechny military nadšence a uživatele s podobným zaměřením. Nástroj na všechno, který se díky ceně nemusíme bát zničit a ono to zase tak jednoduché nebude.Osobně mě tyto tvary nic neříkají, ale toto hodnocení nechám na uživatelích.

n.JPG(79 kb)

Pa300001.jpg(174 kb)

Pa300004.jpg(232 kb)

BMK001 Benchmark Micarta neck knife
Další kousek od této značky označený jako Benchmark Micarta už je mě přeci jen o dost symatičtější. Příjemný, dobře ergonomicky pořešený tvar, střenky z micarty, dutý výbrus.To vše z něj dělá velmi dobře použitelného pomocníka. Celková délka nože je 150 mm, čepel 68 mm. Ocel pravděpodobně stejná jako u předchozího modelu. Nožík bezvadně sedí v ruce a dobře se s ním pracuje. Je jasné, že nože této velikosti mají jistá omezení, ale všeobecně se dá říct, že zaměřením jsou použitelné stejně tak jako menší zavíráky. Díky dutému výbrusu se s nim dobře krájí a to i tvrdé potraviny. V pohodě s ním pokrájíme všechno, co běžně k vaření a přípravě pokrmů používáme, namažeme chleba, oloupeme třeba kedluben. V terénu jsem byl s nožem taky velmi spokojen. Velmi dobře se při použití drží, nikde nic netlačí a micarta je příjemná do ruky. Čepel dobře zvládá práci se dřevem, hrubší i jemnější.Například vykrouhat si podpalovač je tímto prckem doslova hračka a otázka okamžiku. Pouzdro je prakticky stejné jako u předchozího modelu, jen s tím rozdílem, že v něm nůž bezpečně drží. Na karabinku jsem zpočátku koukal dost nedůvěřivě,ale po chvíli jsem jí "přišel na chuť". Možnost připevnění na kterékoliv vhodné místo oděvu nebo batohu je k nezaplacení. Často jsem jej například nosil na poutku kalhot, když jsem jej chtěl mít při ruce. Navíc obě pouzdra na nože Benchmark jsou vybaveny praktickým klipem, takže je možné nůž nosit i na opasku. Nůž mě mile překvapil a to i vzhledem k ceně, jsem přesvědčen, že v této cenové hladině nemá konkurenta. A ani použitý materiál na obou výše recenzovaných kouscích si nevedl nijak špatně. Nedělám si o něm iluze,ale na činnosti, ke kterým jsou tyto nože určené, stačí s přehledem. Opravdu "hodně muziky za slušný peníz".

neck.JPG(100 kb)

Pa300002.jpg(152 kb)

Pb070006.jpg(204 kb)

SW990 Neck Knife Smith and Wesson
Další nůž na řadě je neck knife od firmy Smith Wesson. Tradiční výrobce zbraní pro sebe nechává v Číně vyrábět také nože, které co do kvality jsou spíše průměr, ale zato cenově dostupné. Pod názvem Neck Knife Builtin Whistle dodává firma na trh neck knife ve vlastním pojetí. Čepel nože je vyrobena z oceli 440C, rukojeť je pro pohodlnější úchop vyplastována. Plastové je i pouzdro s integrovanou píšťalkou, ve kterém nožík spolehlivě sedí. Pro zavěšení na krk je dodáván řetízek. Nůž je příjemně lehký, takže o něm na krku téměř nevíte. Čepel klasického tvaru se šavlovým výbrusem je dobře využitelná na širokou škálu činností. Osobně mě na ní dost vadí odlehčovací otvory, ve kterých se zachytává krájený materiál (potraviny). Ale s údržbou není velký problém a odlehčení má u nože tohoto typu své opodstatnění. V ruce nožík sedí dobře. Bezpečí úchopu dodává i zdrsnění v místech opory pro palec a ukazovák (choil). Dobrým řešením je i vybrání pro malíček na konci rukojeti, díky kterému je malíček při práci plně nápomocen a slouží jako spolehlivá opora. U takto malých nožů je to občas docela důležité. Nůž má celkovou délku 174 mm, z toho ostří 79 mm. Nůž nemá nijak excelentní řezné vlastnosti, to hlavně díky nízkému výbrusu, ale není to nejhorší. Na nějaké to řezání, vyřezání nebo ukrojení je plně použitelný. Při krájení měkkých potravin (například sýrů), jak už jsem se zmiňoval, se zanáší otvory na čepeli. Ale není to nic tragického, otvory jsou poměrně velké a snadno se vyčistí. Při krájení třeba ovoce a pečiva nijak neomezují. Běžná práce se dřevem venku v lese nebo u táboráku je v pohodě. S nožem uříznete co potřebujete a díky jeho nízké váze jej můžete mít stále po ruce. Není problém štípnout nějaké třísky na podpal nebo ořezat prut. Obecně většina těchto plochých rukojetí používaných na neck knife nejsou vhodné na nějaké dlouhodobější činnosti. Po čase začnou tlačit a absence střenek se ukáže na pohodlnosti úchopu. Ale tyto nože jsou určené jako "příruční pomocník" v případě potřeby a k tomuto účelu plně vyhovují. V plastovém pouzdře nůž drží pevně a bezpečně. I když jako celek (nůž-pouzdro) jsou už trochu větší (200 mm), s nošením na krku pod oblečením není problém. Stále zůstává jedna velká výhoda tohoto Wessona a tou je příjemně nízká váha.

Pa300003.jpg(192 kb)

Pb010004.jpg(89 kb)

Pb070008.jpg(188 kb)

Colt Guardian
V řadě dalším speciálem ke skrytému nošení je nůž od firmy Colt s názvem Colt Guardian. Tato firma je na tom s výrobou nožů podobně jako Smith Wesson. Guardian už je vzhledem k předpokládanému využití a zaměření celkem macek. Jeho celková délka je 210 mm, délka čepele plná polovina tj. 105 mm. Čepel tloušťky 3,8 mm je vyrobena opět z oceli 440C. Má jednostranný šavlový výbrus a její povrch je opískován. Rukojeť vyrobena z mě neznámého plastu značeným jako ABS. Když už jsme u rukojeti,u tohoto kousku se dá se říct že je téměř plnohodnotná. Velikostně dostačující, dobře sedí v ruce a přitom je výrazně plochá kvůli skladnosti. Příjemné je i její zdrsnění, které není nijak agresivní, při práci nevadí a svojí funkci plní velmi dobře. K noži je pouzdro ze stejného materiálu jako rukojeť. Kromě nošení na krku, ke kterému je nůž primárně navržen, je díky klipu umístěnému na pouzdře možnost nosit jej i na opasku nebo v kapse- dobře zajištěný. Pouzdro má ještě jednu zajímavou a šikovnou vychytávku, a tou je integrovaný magnet, který si při zasouvání do pouzdra nůž jako by poddá. Což vidím jako velmi praktické právě u neck knife,kdy při zasuování nože zpět do futrálku míří jeho hrot vlastně na krk nebo hrudník majitele a toto je taková malá bezbečnostní pojiska. Nůž nebyl továrně nijak zvlášť dobře nabroušen, takže bylo potřeba jej alespoň trochu doladit.I tak by si zasloužil změnit úhel fasety, protože výrobcem zvolený je na nůž takovéto tloušťky čepele vyloženě nevhodný. Je to prostě takové "kopejtko", ale zjednat nápravu nebude zase takový problém. Já tak neučinil a s nožem jsem pracoval tak jak dorazil, jen jsem ostří trochu obtáhl na keramice. Na krájení ovoce a tvrdých potravin se musí použít větší síly než je běžné u slušně nabroušeného nože. Pečivo nebo uzeniny pokrájíme, ale i tady musíme přitlačit. Nijak zvlášť mě tady nevyhovuje ani jednostranný výbrus, který v kombinaci s nevhodným úhlem fasety dělá docela neplechu. Prostě nůž v řezu nedrží potřebný směr a na jeho korigování se musíme trochu soustředit. Docela mě zaráží, že výrobce pustí do prodeje takto nedoostřený nůž. Ale na druhou stranu vzhledem k ceně to není až tak velká tragédie a snadno se dá napravit. Práce se dřevem, vzhledem k výše zmiňovanému, až tak hrozná není. V podstatě nůž zvládne vše, co se od něho očekává. Tady má jednu velikou výhodu v rukojeti, která je poměrně povedená a práci nám hodně usnadní. Použitelný je i malý choil a to hlavně při drobnějších činnostech jako je například vyřezávání, apod. Pokud si nový majitel dá tu práci a trochu si pohraje z přebroušením ostří, získá velmi platného pomocníka slušné velikosti, který se přes to dá pohodlně nosit skrytě na krku nebo za opaskem.

Pa300004.jpg(232 kb)

Pb010001.jpg(88 kb)

Pb070010.jpg(206 kb)

RCIB Rat Cutlery Izula
No a dostáváme se konečně ke kvalitnějším výrobkům od renomovanějších značek. Izula od firmy Rat Cutlery. Notoricky známý a podle mého názoru nejoblíbenější neck knife.A musím uznat, že rozhodně ne neprávem. Izula je vyrobena z vynikající uhlíkové oceli 1095, která sice už dávno není žádnou novinkou, ale při kvalitním tepelném zpracování vykazuje velmi slušné vlastnosti - dobré držení ostří, snadná brousitelnost, houževnatost. Ochrana proti korozi je tady řešená stejně jako u ostatních nožů od firmy Rat Cutlery, tedy ochrannou vrstvou, pro kterou mají u Ratů název textured powder. Z mého pohledu je to hodně podobný materiál jako epoxidový nástřik, který používá například firma Ontario nebo Ka-bar. Povrchovka je velmi odolná a v místě rukojeti i příjemná na omak. Izula měří 160 mm a její ostří 67 mm. Nůž je výborně vyřešen ergonomicky a i vzhledem k jeho rozměrům se bezvadně drží. Na hřbetu čepele najdeme zdrsnění v místě opření palce, což je u takto malého nože hodně disponované místo. Čepel má tloušťku 4 mm, výbrus vytažený až ke hřbetu zaručuje slušné řezné vlastnosti. Opravdu, nůž si v kuchyni hravě poradí se všemi potravinami. Od ovoce a zeleniny, přes pečivo a uzeniny a problém mu nečiní ani práce s masem. Limituje ho jen malá délka čepele. Docela šikovná je Izula i při vykošťování, tady oceníme její obratnost. Při outdoorových aktivitách si své také zastane. Práce se dřevem jí nečiní nejmenší problémy. S chutí se zakusuje i do tvrdého a vysušeného dřeva. Vyrobit podpalovač, vyřezat kolíky nebo zašpičatit klacek na opékání buřtů je s Izulou sranda. Zkusil jsem i štípnout nějaké ty menší špánky na rozdělání ohně a pohoda. Rukojeť se dobře drží, a i když vlastně máte v ruce jen kousek tvarované oceli, při běžných činnostech to není na rukou nijak znát. K dlohodobému zápřahu tyto nože určené nejsou, je to spíš příruční pomocník v nouzi a tady dostačuje v pohodě. Plastové pouzdro Izuly je příjemně malé a není na něm nic navíc, co by při nošení překáželo.,Nůž v něm drží opravdu velmi dobře a celý celek se dobře nosí.,V podstatě o něm na krku téměř nevíte. Navíc je tady možnost zakoupit verzi "kit", kde je k pouzdru dodáno množství klipů (Moole lock), karabinek a jiných pomůcek, které slouží k usnadnění připevnění nože kdekoliv na výstroji podle potřeby. Podle mého názoru, v Izule dostane zákazník velmi platného pomocníka, kterého díky skladnosti a nízké váze může mít u sebe neustále.

Pa300005.jpg(231 kb)

Pb010006.jpg(95 kb)

Pb010013.jpg(94 kb)

Fallkniven WM1
Další v našem seznamu je teď necknife od firmy Fallkniven s označením WM1. Abych řekl pravdu, na tenhle kousek jsem se opravdu těšil a byl jsem na něj hodně zvědavej. Celková délka nožíku je 173 mm z toho čepel 70 mm. Čepel WM1 je vyrovena z kvalitní oceli VG10 a má jedovatý, pěkně řezivý konvexní výbrus. Na ručku jsem byl obzvlášť zvědav. Je z materiálu Thermorun E, což je obdoba známějšího Kratonu. Povrch rukojeti je příjemně semišový a celá rukojeť se velmi dobře a příjemně drží. I když je z pochopitelných důvodů poněkud plochá, je ergonomicky výborně zvládnutá. Oproti klasickým necknife typu Izuly má v tomto WM1 nespornou výhodu. Prostě v ruce držíte plnohodnotný nůž, což se projeví hlavně při déle trvající práci. Šikovná je i malá záštitka, která nijak nepřekáží a chrání ruku před sklouznutím. I když musím říct, že materiál ručky je dobře přilnavý a neklouže ani když máme ruce mokré nebo ušpiněné. Další nesporná výhoda tohoto nože se ukazuje teď v podzimních a zimních měsících. Nůž prostě v ruce nestudí... Čepelka je jednoduchého praktického tvaru, jak jsem psal s konvexním výbrusem, což je u nožů Fallkniven běžné. Osobně mám tento typ výbrusu rád a na nože "na ven" jej preferuji. Tloušťka čepele je 3,5 mm a konvex vytažený pěkně až ke hřbetu. Díky tomu nožík dobře řeže a při tom si zachovává určitou robustnost a houževnatost, tradiční vlastnosti u firmy Fallkniven. Nůž si v kuchyni hravě poradil se všemi potravinami, které se mě dostali pod ruku. Trošičku problém byl při krájení tvrdých potravin jako jsou jablka, mrkev, syrové brambory. Tam přeci jen čepel zhruba od poloviny řezu krájený materiál rozlamuje. Což mě osobně ale nijak nevadí. Naopak Práce s masem na jedničku. Nožík je lehký,o bratný,dobře proniká vlákny a rukojeť je bezpečná, i když máte umaštěné ruce. Kuchyňák vzhledem k velikosti nenahradí, ale co je potřeba zvládne. WM1 exceluje hlavně venku při práci se dřevem .Konvexní výbrus se s chutí zakusuje do tvrdého i měkčího materiálu. Běžné lehčí tábornické práce nožík zvládá bravurně. Opět musím vyzvihnout pohodlnost rukojeti, i tady se kladně projeví její vynikajcí ergonomie. Zkoušel jsem samozřejmě i nějaké to lehčí štípání (třísky na podpal) a tady nůž díky konvexu předchozí modely předčí. VG1 drží ostří velmi dobře, po několikadenním testování je nůž pořád slušně ostrý. Na ven je tenhle Fallkniven ideální pomocník a v kombinaci s nějakým sekáčem máte velmi efektivní kombo na déle trvající akce. Výhrady mám pouze k Zytelovému pouzdru.Nůž v něm sice drží poměrně dobře, navíc je ještě jištěn páskem se zapínáním na druk. Ale podle mého názoru je dost masivní. WM jedničce by slušelo Kydexové ploché pouzdro, tvarově podobné jako se dodává například k Izule. Určitě by se i líp nosilo na krku. Ale tento (z mého pohledu) nedostatek se dá snadno napravit a k noži si můžem nechat vyrobit pouzdro podle našich představ. A nebo zakoupit kydexový originál, který firma Fallkniven k noži za slušný peníz volně nabízí. U Zytelového originálu je i možnost nošení na opasku, díky nylonovému oku. Závěr: WM1 je výborný, skladný,lehký a dostatečně efektivní nožík, který se i přes svojí velikost vlastnostmi dost přibližije větším nožům ne běžné outdoorové použití. A to hlavně díky plnohodnotné rukojeti. Je velmi dobře a pečlivě zpracovaný, navíc ze slušných materiálů. Pro fajnšmekry se vyrábí i verze ze špičkové oceli 3G, na kterou jsou mezi širokou nožířskou veřejností velmi dobré ohlasy.

Pa300012.jpg(189 kb)

Pb010008.jpg(85 kb)

Pb070014.jpg(192 kb)

Becker Necker BK 11
Další ze záložních nožů který vyrábí firma Ka-Bar. Na trhu jsou k dostání dva modely lišící se použitými materiály. První je vyroben z uhlíkové oceli 1095 a opatřen ochraným epoxydovým povlakem. Druhý je z laminované oceli San Mai. Je to laminát, na jehož jádro je použita uhlíková ocel zakalená na 58-59 HRC a boky jsou z nerezovky typu 410. Rozhodně zajímavá kombinace. Já měl k disposici luxusnější kompozitovou BK 11. Celková délka nože je 170 mm z toho čepel 80 mm. Tloušťka čepele 4,3mm. Na první pohled vidíte, že je to neck knife větších rozměrů než je třeba známá Izula. Nůž má širokou, dostatečně velkou čepel, což u něj velmi oceňuji. Tvarování rukojeti je také dobré až na jednu věc - otvírák na lahve na jejím konci. Mám spíš větší ruku a tato vychytávka mě tam prostě při práci poněkud vadila. Malíček nemá pevnou oporu a je neustále v kontaktu s hranou otvíráku. Na druhou stranu to může být funkce pro někoho velmi užitečná a využitelná... S nožem jsem opět pracoval jak v kuchyni, tak venku v terénu. Čepel má plochý výbrus ke hřbetu, takže je příjemně řezivá. V pohodě si poradí se všemi běžně používanými potravinami. Navíc povrch čepele (odhaduji to na pískování) má praktické nepřilnavé vlastnosti, takže nožem se dobře zpracují i potraviny měkčí konzistence. Pocit dobrých vlastností při práci s potravinami umocňuje i už zmiňovaná dostatečně velká čepel. Venku při práci se dřevem nožík obstál taky na jedničku.Tedy v rámci jeho možností musíme zohlednit velikost nástroje. Zkušebně jsem vyřezával kolíky, podpalovač nebo štípal suchá prkna na podpal. Nůž je venku plně použitelný, co se týká čepele, tam nemám výhrad. Malinko vadí zmiňované ukončení ručky, ale i to je řešitelné. Pokud rukojeť omotáme nějakým provázkem, získáme za okamžik téměř plnohodnotnou ručku. Čepel BK11 ze SanMai má velmi dobré vlastnosti. Dobře drží ostří, jehož dobrá řezivost se dá velmi snadno oživit na jemné keramice.Nezaznamenal jsem ani vylamování ostří nebo jeho vymačkávání při práci se suchým sukatým dřevem. K noži je už tradičně dodáváný plastový futrálek se šňůrou k pověšení na krk. Je plochý, ale přeci jen trochu větší, vybaven otvory, díky nimž se dá připevnit prakticky kamkoliv. Stačí například jen plastické elektrikářské pásky. Jedenáctka v pouzdře sedí dobře a nošení na krku pod oblečením je také bezproblémové. Z mého pohledu je Becker BK11 velmi efektivní neck knife, jehož jedinou slabinou pro uživatele s větší rukou je ukončení rukojeti. Ale jak jsem psal, co vadí mě, nemusí vadit druhému. Navíc je tady řešení. Firma Ka-Bar vyrazila na trh s neckem Becker Brat BKR14, který je vlastně křížencem BK11 s praktickou velkou čepelí a Izuly, která má zase velmu dobře ergonomicky řešenou rukojeť. Tuto novinku jsem k dispozici bohužel neměl,a le osobně to vidím jako velmi šťastné řešení.

Pa300006.jpg(173 kb)

Pb010011.jpg(91 kb)

Pb070016.jpg(193 kb)

NNCS02 Surikata Custom
Poslední kousek, který si trochu proklepneme, je Surikata Custom. Jak už sám název napovídá, nejedná se o běžnou tovární výrobu. Desing nože navrhnul David Šulc a výroby Surikaty se ujal šikovný český nožíř Zdeněk Štor (Chtor). Nůž je vyroben ze špičkové oceli S30V a kalen na 60HRC. Celý povrch Surikaty je pískován, takže na omak je velmi příjemný a hlavně v ruce neklouže. Celková délka nože je 195 mm z toho čepel 90 mm. Tloušťka 4,5 mm.Tento údaj se trošku liší od údaje dodaného prodejcem. Celkové zpracování tohoto krasavce je na velmi dobré úrovni. Ostatně od Zdeňka Štora bych ani nic jiného nečekal. Nože jsou vyrobeny v omezené, číslované sérii. Je to nožík větší kategorie, což napovídají už uváděné rozměry. Když to řeknu jednoduše, pracuje se s ním stejně dobře jako například s noži v poslední době oblíbené kategorie Bushcraft. Rukojeť je navržena citlivě a velmi dobře sedí i ve větší ruce. Šikovné je i vybrání na ukazovák, které dává úchopu pocit větší jistoty a plní funkci záštity. Ručka je opatřena dvěma otvory, díky nimž se k noži dají snadno přidělat střenky. Tímto způsobem jednoduše získáme plnokrevníka ke každodenímu užívání. Tato možnost je opravdu šikovná. Zákazník má v jednom noži skladné pevné EDC, vhodné ke skrytému nošení. Nebo v ostřenkované verzi univerzálního pomocníka přijatelných rozměrů. Pohodlnost rukojeti a praktická velká čepel, už dávají tušit, že Surikata není žádné nouzové krouhátko. Plně využitelná jak při práci s potravinami, tak venku v lesích třeba při táboření. Krouhá, krájí,loupe velmi dobře. Nůž není na svojí velikost zbytečně těžký, takže neztrácí na obratnosti a dají se s ním absolvovat i déle trvající činnosti. Při krájení tvrdších potravin, má tlustější čepel snahu tyto zhruba v půlce řezu rozlamovat. Ale nejedná se o kuchyňský nožík a toto je daň za praktickou univerzálnost nástroje. V klidu můžu říct, že nůž si v kuchyni v případě potřeby najde své uplatnění. Venku jsem používal nůž ke stejným činnostem (v rámci objektivity) jako předchozí kousky. Opět musím vyzvihnout praktičnost a plnohodnotnou velikost rukojeti, která k dobrým vlastnostem nože přispívá velkou měrou. S nožem se dají provádět jak lehčí činnosti, připravit sváču, loupnout březovou kůru na podpal,vykrouhat podpalovač, tak i práce hrubšího zaměření jako je štípání či přeseknutí kulatiny za pomocí tlouku. Naštípání třísek na podpal je pro tohoto pracanta učiněnou lahůdkou. Klínovitá čepel proniká vlákny jak měkého tak tvrdého dřeva velmi ochotně. Nemusíme se bát poškození nebo zničení při těchto činnostech.Surikata je dostatečně robustní a odolná, aby je s přehledem ustála. Menší výhradu tady mám na zvolenou povrchovou úpravu nože. Snadno se na ní zachycují drobné nečistoty, které jdou pak hůře čistit než u hladké například leštěné čepele. Ale jak jsem psal, na druhou stranu je tento povrch velmi příjemný do ruky, takže tady je prostor pro kompromisy.Navíc to dobře vypadá. K noži je dodávané horizontální kožené, velmi kvalitně šité pouzdro od firmy K.M.SADDLERY, která se zabývá převážně zakázkovým šitím kožených westernových výrobků - sedla, postroje a podobně. Surikata tímto odbočuje od původního určení nožů této kategorie, což je skryté nošení na krku, ale i v horizontální poloze na opasku se dá nosit velmi pohodlně a nepozorovaně. Navíc, pořád je tady možnost nechat si vyrobit například kydexové pouzdro, které bude původnímu určení plně vyhovovat. Závěr: Surikata je plnokrevník, který přes svojí skladnost a lehkost zvládá veškeré činnosti a může plně nahradit menší nůž jako je například oblíbený Fallkniven F1. Můžem jej v pohodě použít jako doplněk k nějakému většímu sekacímu nástroji při vícedenních akcích. Získáme tím také velmi efektivní kombo. Je vyrobená ze špičkového materiálu a navíc má punc jedinečnosti. Už jen tím,že to není běžný tovární produkt ale nožířem ručně vyrobený nástroj v číslované omezené sérii. Nakonec bych chtěl upozornit na jednu podstatnou věc. Vhodný výběr neck knife nože a jeho použitelnost je hodně individuální záležitost. Právě u této kategorie nožů záleží na velkém množství okolností (jako je velikost ruky, tloušťka a délka prstů, předpokládané pracovní zaměření nástroje, apod.), které budou rozhodovat o tom, jak komu který nůž bude sedět.

Pa300009.jpg(199 kb)

Pb010013.jpg(94 kb)

Pb070019.jpg(145 kb)

GERO (David Paidar)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz