Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Bark River PSK - survival do každé kapsy

Bark River PSK - survival do každé kapsy

Plné jméno nožíku PSK od firmy Bark River je Personal Survival Knife. Pod pojmem survival nůž si většina lidí představí masivní čepel, která dokáže přežít tvrdé zacházení v extrémních podmínkách. Představa je to samozřejmě správná, survival nůž však může mít mnoho podob. Jednou z nich může být i nůž, který je snadné vzít s sebou kamkoliv, který je lehký, v mezích možností odolný a ostrý jako břitva - takový je PSK od Bark River.

Nůž PSK byl zkonstruován v podstatě na přání. Majitel firmy Mike Stewart ho navrhl, když se objevila poptávka po noži, který by se vešel do krabičky pro přežití, které se u nás říká "kápézetka". Dříve se pro uložení věcí nezbytných v krizové situaci používala jakákoliv vhodná krabička či piksla, která byla skladná a dala se utěsnit proti vniknutí vody. V dnešní době jsou možnosti větší a například v USA se často na tyto účely používá plastová schránka zvaná Otter Box. PSK je navržený tak, aby se právě do ní bez problémů vešel.

PSK je nůž zcela plochý, čepel měří asi 5,5 cm, celý nůž pak 13 cm. Váha je zanedbatelná - pouhých 46 gramů. BRKT nůž vyrábí v mnoha variacích rukojetí - dřevo, kost, paroh, micarta, G10. Můj PSK má rukojeť ze zelené micarty, přilepené epoxidem a zajištěné dvěma nýty. Materiál čepele je z nerezové oceli 13C26 kalené na 58 rc. Nynější PSK je proti prvotnímu modelu vylepšený právě tím, že je z lepší oceli a má rovněž vybranou a ergonomičtější rukojeť. K noži se dodává černé kydexové pouzdro.

K dostání je nově i verze PSK z oceli 154CM. Tento model je určený již spíše do kapsy, je totiž o něco silnější než původní. Použitá ocel prodlužuje trvanlivost ostří. Dodává se s koženým kapesním pouzdrem, které má i přihrádku na baterku, firesteel či malý brousek atp.

1.jpg(92 kb)

Řezání
PSK je v podstatě "robustnější skalpel". Řeže naprosto excelentně. Čepel je tenká, výbrus jedovatý. Snadno si poradí se dřevem, kůží, provazy, látkou, tenčími plasty i potravinami. S nožem se dají snadno připravit podpalovače, zvládne i větve kolem pěti centimetrů v průměru. Když se prut nebo větev ohne a do ohybu zařízne PSK, dřevo snadno povolí. Ořezával jsem také do špičky asi deset tyčí z vyschlého dřeva s občasnými suky o velikosti 2x2 cm. PSK si s nimi poradil, ostří zůstalo nepoškozené. Razantní řezání ovšem po nějaké době přestane být příjemné - rukojeť nože tlačí do prsteníčku a po delší práci zde zanechá otlak či puchýř. Je to daň za skladnost a malou velikost nože. PSK je ideální především na jemnější práci, v případě potřeby dokáže zvládnout i náročnější úkoly. Není ale konstruovaný na to, aby se s ním dalo řezat celý den. Například jako EDC je však ideální. Snoubí se v něm skladnost zavíráku s vlastnostmi pevného nože.

Dobře se doplňuje s nějakým středním či větším nožem. Konstruktér PSK Mike Stewart sice zmiňuje, že PSK nikdy nepovažoval za nůž, který by se nosil v kombíčku. Bral ho vždy jako nouzovku. Mně ale například pro tyto účely vyhovuje. Především tím, jak je plochý, a dá se tak snadno nosit připevněný na pouzdro většího nože. Ostatní malé modely nožů od BRKT mají ergonomičtější rukojeti, ale zabírají tím víc místa. Jediným srovnatelným soupeřem PSK co do velikosti by mohl být v současné době asi jen Mini Canadian.

2.jpg(134 kb)

3.jpg(120 kb)

4.jpg(104 kb)

Tábornické práce
Testování PSK na běžných tábornických pracích se musí samozřejmě brát s nadsázkou. Je jasné, že nůž s takto malou čepelí nemůže být ideálem na přípravu dřeva na oheň nebo zdatným pomocníkem v kuchyni. Nože s delší čepelí v tomto směru nemůže překonat. Lehké tábornické práce se však i s PSK dají zvládnout. Nařezat hoblinky na podpal. Škrtnout o firesteel a rozdělat oheň. Nakrájet ovoce, zeleninu, chleba, maso, uzeniny. Udělat pár zářezů, vyřezat háček na kotlík, ořezat prut na buřty. To všechno jsou činnosti, které PSK udělá. Ne tak rychle jako nůž s větší čepelí, ale přeci jen udělá. A díky tomu, jak je ostrý, mu to odsýpá snadněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Používal jsem na tyto činnosti záměrně čas od času PSK a nikdy mě práce s ním neotrávila. Na jemné činnosti je pak výborný - vyřezat lžíci, háček na ryby, uříznout proužek kůže nebo starý prasklý puchýř na noze J. Na náročné činnosti je ovšem třeba zapomenout. S PSK se prostě těžko něco usekne či rozštípne, vypáčí. Konzervu s ním v případě nouze určitě otevřít jde, ale je ho na to škoda.

5.jpg(100 kb)

Ostří, broušení
Nůž vydrží dlouho ostrý, pokud ho nepřetěžujeme a používáme na řezání běžných materiálů. Když jsem s ním řezal suché a sukovaté dřevo, otupil se, ale ostří zůstalo bez poškození. Velice snadno se brousí. Stačí pár tahů po jemném diamantovém brousku a ostří je opět řádně jedovaté.

Rukojeť, úchop
Rukojeť PSK je plochá, dělaná na tři prsty. V nové verzi je na spodní části vybraná, což zlepšuje ergonomii úchopu. Z velikosti rukojeti vyplývají jistá omezení. Po delším a náročnějším řezání začne tlačit, především do prsteníčku. Nůž se dá držet všemi možnými způsoby a úchop je jistý. Rukojeť v ruce při řezání neklouže. Je ale třeba si na ni chvíli zvykat, aby ruka pohyb nože správně kontrolovala a ostří zabíralo tak, jak si představujeme.

6.jpg(100 kb)

7a.JPG(90 kb)

7b.JPG(87 kb)

Pouzdro
Kydexové pouzdro je malé, ploché, skladné, nůž v něm dobře drží a nerachtá. PSK se v něm dá nosit všemi možnými způsoby. Pouzdro s PSK je tak možné nosit na šňůrce z paracordu na krku, připevnit ho vodorovně na opasek, na popruh u batohu. Nebo se nůž jednoduše strčí do kapsy a díky jeho hmotnosti a velikosti o něm ani nevíte. Pouzdro je také uprostřed vybrané a je možné na něj namotat třeba právě paracord, který se vždy může hodit, nebo rybářskou šňůru. PSK v kydexovém pouzdře je také možné připevnit na jiný futrál od většího nože. Já jsem si ale pro tento účel vyrobil kožené.

8.jpg(164 kb)

9.jpg(135 kb)

Shrnutí
PSK je malý skladný nůž. Je velice ostrý a snadno se brousí. Poslouží velice dobře jako záložní kudla, jako nástroj na vykonávání drobných a jemných prací. Velikost je limitující při činnostech, kde je zapotřebí více síly. Na takovéto činnosti nůž vhodný není. Slouží dobře jako doplněk k jinému většímu noži nebo jako součást vybavení krabičky pro přežití. Svou velikostí nepoutá nežádoucí pozornost ostatních lidí. Je to dobrý společník na krátké výlety či na vyjížďky na kole.

10.jpg(150 kb)

11.jpg(134 kb)

GORSHI (Jiří Hošna)


RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz