Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Sanremu - úvaha o nožích čínské provenience

Sanremu - úvaha o nožích čínské provenience

foto 0.jpg(71 kb)

Není to tak dlouho, co jsem značkové nože čínské provenience považoval za nehodné pozornosti. Jenže čas běží a do Asie se přesunula výroba mnoha značkových nožů firem, od kterých byste to třeba ani nečekali, a tak je situace na současném trhu docela paradoxní. Výrobci ohánějící se mnohaletou tradicí nožířských výrobků neváhají zaplavovat trh desítkami levnějších modelů značkového designu, ovšem vyrobených za velkou louží. Týká se to zejména amerických značek, ale už i některé další evropské se pozvolna přidávají. Přitom dnešní asijská produkce už dosahuje velmi slušné kvality, ocel použitá na čepelích zdaleka už není jen "china surgical", ale výrobci produkují velmi slušné materiály, jako jsou třeba 8Cr14MoV nebo 10Cr17. Do toho ještě vstupuje šedý trh s "nelegální" výrobou věrných kopií modelů, které se ovšem nikdy v Číně nedělaly. Pak často nastává naprosto paradoxní situace, kdy věrná čínská kopie drahé značky či modelu stojí víc, než značkový originál běžné produkce. Je na každém, co si zvolí. Inspirace tvarem dává možnost vyzkoušet si ergonomii originálu a občas je oproti originálu posunutá ještě o kousek dál (viz následující recenze na SanRemu 910), ale obecně mám takovou zkušenost, že pokud je člověk do něčeho fanda, tak mu to stejně to povědomí, že jde o kopii, časem začne vadit.

foto 1.jpg(143 kb)

SanRemu 910 Plus je nůž, který mi v mnohém připomněl univerzálnost a užitnost Ontario RAT-1. Společně s nožem, který tvarem může trochu připomínat sebenzu, dostaneme velmi přesnou informaci o použitých materiálech. Čepel je ze sandviku 12C27 zakalená na 58-59 HRC, 9 cm dlouhá a 2,8 mm silná. Střenky jsou z G10 a nůž váží 132 g. Na noži je linerlock jištěný ještě pojistkou pojistky, tzv. LAWKS. Je to drobná vychytávka, se kterou se už delší dobu setkáváme na nožích CRKT, nicméně dvojí jištění má své přednosti. Samotný linerlock je docela silný, odhadem přes půl šířky čepele a nikde nepřesahuje přes obrys střenek. Čepel při otevírání a zavírání krásně zapadá a v zavřeném stavu je aretována kuličkou zapadající do vybrání v příložce. Vše je perfektně slícováno, čepel drží přesně na středu, prostě čistá asijská práce. Sandvik použitý na čepeli velmi slušně drží ostří a mírně dutý výbrus přispívá k dobré řezivosti nože. To, co stojí určitě za zmínku, je profil a celkový tvar nože. Jak jsem již napsal, profil může trochu připomínat sebenzu. Nůž se perfektně drží a klip dokonale sedí v dlani, na noži nikde nic nepřekáží ani nepřečnívá. Je to nůž s optimální velikostí do kapsy kalhot nebo bundy. Opravdu, kdo byl spokojený s Rat-1 a chce si vyzkoušet zase něco trochu jiného, tak má šanci. Oproti krysáčkovi je čepel posazená víc do osy ručky a je shora víc sešikmená. Jediný rozdíl proti Ratce snad vidím v poloze otvíracího kolíčku, který zde zasahuje poměrně daleko do čepele a je také oboustranný. Na Ratce byl kolíček dost potlačený a byl mimo plochu výbrusu. Dovedl bych si kolíček představit u tohoto nože o 2 mm blíž k rukojeti a dovedl bych si představit i kolíček menší a jednostranný s možností otočení. Na druhou stranu čepel v zavřeném stavu opravdu dobře sedí (určitě se vám vlastní vahou nevyklopí do kapsy,jako už se to mnohokrát stalo u nožů, kde čepel není v zavřeném stavu aretovaná), takže větší kolíček prostě potřebujete k otevření. Zkoušky řezivosti dopadly vcelku dle očekávání, nůž je srovnatelný třeba s dobře nabroušeným Victorinoxem (ocel Inox), nicméně řezivosti např. Endury s VG-10 přeci jen nedosahuje. Nicméně sandvik je jemnozrnná ocel, u které nehrozí vyštipování, takže se nemusíme obávat ani dutého výbrusu. I tak bych ale místo štípání třísek doporučil spíš nařezat ježka, v případě potřeby rozdělat oheň. Tenhle nůž je univerzál, ideální svačiňák (mimo skalní příznivce otvírání konzerv nožem), zvládne obkrojit bochník chleba i nakrájet štangli Vysočiny. Při srovnání s prakticky stejně velkým CS American Lawman (náhodně jsem šáhl a vybral pocitově podobný nůž) je lehčí a má o 1 cm delší čepel.

foto 2.jpg(65 kb)

foto 3.jpg(59 kb)
Nůž zcela ideální pro kancelář - rozporcovat velké krabice mu nečiní pražádný problém a obtáhnout sandvik třeba o okraj hrnku (porcelán, kamenina) je dílem okamžiku - bezproblémový nůž pro bezproblémového uživatele

Dalším nožem, na němž bychom asijskou produkci nepoznali, je pětipalcový lovecký zavírák "lockback" (zadní hřbetní pojistka) s tradiční bowie čepelí Rough Rider. Takovéto nože vyrábí dnes spousta firem, namátkou Buck, Schrade, Fox, Puma a mnohé další. Tento nůž připomíná nejvíc nože z nesmrteln série Buck 110, je podobně dlouhý, ale přeci jen o něco užší a lehčí (160 g). Čepel má poctivých 9,5 cm, je z oceli 440 bez bližší specifikace. Osobně bych odhadl, že se jedná o 440A. Střenky jsou snad kostěné (tobacco bone) a nesou znáček se žaludem. Nůž je bez pouzdra, nicméně vzhledem k tomu, že nemá klip, musí se nosit v kapse. V zavřeném stavu má profil 13x3,5x1,1 cm. Poměrně tenká ručka tak zapadne i do menší ruky. Bolstry jsou z alpaky a mají jedinou chybičku, že se na povrchu docela snadno a rychle ošoupe hladký lesk. Nicméně nechytají patinu tak snadno jako mosaz. Tento nůž je atraktivní svým tradičním pojetím, a je dobře zpracovaný z kvalitních materiálů. Čepel je z výroby perfektně nabroušená, po čase sice trochu ztratí prvotní jiskru, ale drží ostří zhruba podobně, jako naše domácí Mikovy. Vzhledem k ceně bych neváhal jej označit za výhodnou koupi a dokonce, jelikož se nůž dodává v bytelné krabičce, si dovolím tvrdit, že se hodí i jako příležitostný dárek. Škoda je jen toho pouzdra, s ním by byl nůž ještě o něco atraktivnější. Rozhodně tenhle nůž považuju za jeden z nejlepších, co Rough Rider vyrábí pro nás, tradicionalisty, ale zdaleka ne jediný. Ve firemní produkci najdeme celou řadu loveckých zavíráků, stockmany, trappery, slůňata, selské zavíráky, dokonce inspiraci Kommerovým Kaiyuthem (dříve CRKT).

foto 4.jpg(51 kb)

foto 5.jpg(149 kb)

foto 6.jpg(136 kb)
uděláme někomu radost a pošleme mu po vodě kudličku? Ani náhodou! Co kdyby se utopila?

Dalším nožem je Kershaw Nothside hunter (volně přeloženo jako severský lovec). Mám ještě starší zelenou verzi s čepelí z AUS-8A, nicméně i současná novější verze s čepelí z 8Cr13MoV skýtá záruku velmi řezivé čepele. Není to žádný drobek, jak by se na první pohled mohlo zdát, váží 130 g, v zavřeném stavu měří 12,5 cm, čepel má 9,5 cm a je 3,2 mm silná. Velmi zajímavý je tvar nože a tvar čepele. Rukojeť je hodně prohnutá, takže dobře zapadne do ruky, čepel je vyhnutá nahoru a ostří je ve výrazném oblouku. Navíc je na špici na hřbetu sražená hrana, aby měl nůž lepší penetrační vlastnosti. Ručka je z inertního měkčeného plastu a neklouže ani v mokré ruce. Málokterý nůž je tak jednoznačně tvarem vymezen pro lovecké použití. Čepel je zároveň použitelná jako párák, zároveň má potřebné prohnutí ostří vhodné na stahování kůže. Tomuto noži je dobře také u vody a poradí si s ledajakou rybkou. Čepel má plochý výbrus zakončený fasetkou a je - jak je u Kershaw dobrým zvykem - už z výroby jedovatě ostrá. Přestože se jedná o levnější nůž, tak provedení je bytelné, pojistka krásně zapadá a čepel výborně řeže. Tchajwanská AUS-8A je velmi dobrá ocel, srovnatelná třeba s naší 440B. Musí se občas obtáhnout, ale jinak má celkově velmi vhodné vlastnosti pro použití v nožířském průmyslu. Znám ji dobře z nožů Ka-bar Dozier a osvědčila se mi pro všestranné použití. Pochopitelně, i když je to nerezová ocel,musí se udržovat, krev je hodně agresivní. Nůž se dodává s účelným nylonovým pouzdrem.

foto 7.jpg(108 kb)

foto 8.jpg(111 kb)

S&W Bullseye Linerlock patří mezi low-end modely, které firma vyrábí. Kamarád Prachatičák je díky příznivé ceně a stříbrnému vzhledu rád používá na venkovní odběry vzorků. I přesto, že je nůž dobře viditelný, občas nějaký ztratí, a tak je pravidleně obměňuje. Poměrně vysoce tento cenově dostupný nůž, který si nehraje na cizí originál, hodnotí: "vše hladce chodí, zatím je pevný, nic se neviklá. Ocel není udaná (jedná se pravděpodobně o SW často používanou tzv. "surgical" chirurgickou ocel, tedy 420). Ostří drží tak nějak úměrně ceně. Má šikovný tvar čepele a dobře držící relativně tenký liner lock. Klip je pevný. Oceňuji tvar ručky, která výborně drží v ruce a v kapse nezadrhává díky plynulým a na hranám zaobleným tvarům. Celkem přijatelný spotřební nůž, s dobrým poměrem cena/výkon". Byl jsem proto velmi zvědavý, co řekne na podobně koncipovaný SWAT, který se momentálně prodává za obdobně přijatelné peníze.

foto 10.jpg(61 kb)

foto 11.JPG(312 kb)

foto 12.JPG(232 kb)

S.W.A.T. Je to nůž bytelný svými střenkami a vypadá pevně - nic se neviklá. V kontrastu k tomu má poměrně tenký liner-lock (plech tak 1 mm), který zatím drží a zaklapává přesně, ale uvidíme po čase. Oceňuji velmi pevnou osu čepele a to, že klip není zachycen 3 titěrnými šroubky (mám zkušenosti, že ty se často uvolňují), ale velkou plochou hlavice této osy. Nůž má poměrně elegantní tvar se zaoblenými hranami, nikde nedře (v ruce ani v kapse)a velmi dobře padne do středně velké a hlavně velké ruky. Střenky vybíhají v mohutnou záštitu, která vypadá až trochu předimenzovaně a taky hodně přináší na váze. Stříbrné hladké střenky jsou na 2 místech polepené gumou, takže nůž nevyklouzává z ruky. Čepel má hezký a praktický tvar, vysoký klínový výbrus s fazetou, a výrazné horní falešné ostří - díky tomu bude dobře bodat. Ostří na špici holilo, na spodku ne, materiál na něm vyznačený není, na krabičce je značena 440 a výroba v Číně v licenci SW. Řeže obstojně, výdrž jsem zatím netestoval. Myslím, že to i díky výbrusu bude celkem dobře řezající nůž. Závěr? V téhle cenové relaci patří k tomu lepšímu - dobře se drží a netrčí z něj žádné zbyteční hrany a výrůstky. Působí pevně a bytelně. Možná je trochu větší a těžší, ale třeba díky tomu déle vydrží. Uspokojí hlavně pány s velkou rukou. Jednoruční otevírání chodí hladce. Myslím, že bude dobrej a něco vydrží - dvě sezóny jsou u mě maximum, pak už je vyviklanej, ale většinou ho dřív ztratím, ale hodí se ta stříbrná barva - svítí v lese a dobře se hledá.

foto 13.jpg(187 kb)

foto 14.jpg(104 kb)
stříbrné střenky jsou opravdu výrazné a nůž díky nim nepřehlédnete ani v bedně s nářadím, ani v trávě.

Mám-li shrnout svou zkušenost se současnou asijskou produkcí, nezbývá mi, než konstatovat "dobrý". Kvalita se za posledních pět let tak zvedla, že za dalších 5 let už nejspíš nebudeme kupovat nic jiného. S kvalitou se také zvedají ceny, proto kdo chce originál USA, ať dlouho neotálí, osudy firem Marbles, Schrade, asi i Ka-bar a dalších budiž nám poučením. Na druhou stranu ceny starých a použitých nožů (např. Marbles) na aukcích dosahují nečekaných výšek, je otázka, zda tento trend vydrží i nadále, nebo zanikne s generací, co ještě pamatuje skauting, ale momentálně to vypadá tak, že originály U.S.A. mohou být i dobrou investicí (je třeba ale trefit nadčasové a sběratelsky zajímavé modely).
Zrzavý Orm a Prachatičák
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz