Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Několik rad při výběru survival nože (nože na přežití)

Několik rad při výběru survival nože (nože na přežití)

V případě, že se ocitnete v situaci, kdy budete odkázáni pouze na sebe, své vybavení a své schopnosti, stává se nůž na přežití vaším nejdůležitějším spolupracovníkem, číslem jedna ve vaší výbavě. A abyste se ve zdraví dočkali návratu do civilizace, samozřejmě potřebujete ten nejlepší survivalový nůž. Předně je nutno poznamenat, že výběr nože je individuální a je zde mnoho aspektů, které musíte při výběru zohlednit. Velmi důležitý je ale pocit, který vám nůž dává. Mnohdy může váš život záviset právě na vašem noži a nebudete-li mu pořádně důvěřovat, nebudete s ním ani dosahovat žádoucích účinků. A každý, kdo někdy strávil nějaký čas venku, vám potvrdí, že užitečný survivalový nůž bude jedním z vašich nejlepších přátel a zároveň nejvíce hlídaná součást vaší výbavy. Jako svého dobrého přítele byste se neměli nikdy pohybovat bez něj.



Správný muž má s sebou nůž
Časy, kdy s sebou všichni muži nosívali nože, byť jen malinké kapesní, jsou ty tam. Ale i dnes platí, že kdykoliv se někdo vypraví do divoké přírody, svůj lovecký nůž má vždy při ruce. Bohužel, u prostých lidí je to naopak. Mnoho lidí zapomnělo na každodenní potřebu nože a běžně se s ním už venku nesetkáte. Takže smyšlení dnešních lidí staví na tom, že potkáte-li někoho, kdo je za pasem o nějakou tu ostrou čepel, rázem je pro vás nebezpečný. Je to ale smutný fakt, který dokazuje, jak málo je v podvědomí populace rozšířena představa o možnostech nožů. Mnohokrát se mi také stalo, že se mě někdo zeptal, na co mi takový nůž vlastně je. "Ty nevíš, na co se používá nůž?" je moje klasická odpověď. Každý si myslí, že ví, co dělá, ale já nejsem pošetilí a uvědomuji si, že se každý z nás může lehce dostat do situace, kde nějakou tu ostrou čepel využije. A nedej bože i do situace, kdy vás bude nůž dělit mezi životem a smrtí.



Nůž na přežití jako základ výbavy
Jak už bylo řečeno výše, dobrý survivalový nůž je základem vaší výbavy. I obyčejný EDC nůž je vlastně takovým survivalem, pomáhá vám přežít nástrahy v džungli velkoměsta. Ale s jednoduchým zavíracím nožem si už v přírodě nevystačíte, zde je potřeba nasadit větší kalibr. Tím chci říct, že pro výběr nože je velmi důležité, aby byl pevný, dobře stavěný, z kvalitních materiálů a hlavně funkční. Cena zde jde většinou stranou, protože kupujete-li si nůž na přežití, pak asi z nějakého důvodu. A z jakého jiného, než právě kvůli přežití. A ruku na srdce, dokážete si představit lepší investici, než do něčeho, co vám může zachránit život?



Čeho se vyvarovat
Nezkušený fanoušek akčních filmů je jistě zasažen pohledy na nůž typu Rambo. Velké nože k velkým Hollywoodským hvězdám patří, vzpomeňte si třeba i na Arnieho v Predátorovi. Ale ačkoliv vypadají takovéto "kudly" sebetvrději, ve skutečnosti mají do správných survival nožů velmi daleko. Velké a těžké nože často trpí neforemností a hůře se ovládají. Ale mnoho potřeb, které budete muset s vašim nožem vykonat, vyžaduje především nůž na jemnější práci. Naprosto nevhodným typem jsou také dvojsečné nože nebo dýky. Jsou křehké a mohli by mít sklony k praskání, navíc je i druhá čepel nepotřebná a spíše nebezpečná, než užitečná. A více než druhé ostří oceníte možnost se o nůž zapřít. Nenechte se omámit Silvestrem Stallonem, který v jedné scéně odšroubuje hlavici nože a z druhé strany na něj vykoukne kompas. Nejen že kvalita takovýchto kompasů bývá většinou nevalná (když už jej někde naleznete), ale dutá rukojeť = slabší rukojeť, tudíž náchylnější k poškození či zničení. A že je onen slavný prostor pro výbavu uvnitř nože užitečný? V přírodě nikdy nevsázejte vše na jednu kartu. Dovedete si představit, že byste do svého nože nacpali vše potřebné, včetně léků, sirek, háčků atd. a pak byste svůj nůž ztratili? Obecně platí, že nejlepší nůž na přežití je nenáročný nůž.



Optimální délka čepele
Nůž na přežití se nepozná podle toho, že umí dělat nepřeberné množství, ale že to, co zvládne, zvládne pořádně a precizně. Proto je velmi důležitá i délka a váha. Ideální délka ostří by se podle mých zkušeností měla pohybovat mezi deseti až patnácti centimetry. Tato optimální velikost nabízí dobrý poměr mezi velikostí a zručností. Většina nožů s delší čepelí budou těžké, velké a akorát se s nimi zapotíte. Pokud ale přesto všechno vyžadujete nůž s dlouhou čepelí, zauvažujte o mačetě, sekeře či o noži kukri. V každém příadě se ale nespoléhejte na jeden nůž. Nejlepší je kombinace dvou nožů, jednoho většího a jednoho malého, na drobné práce. Zde si vystačíte s nějakým dobrým zavíracím nožem, v krajním případě i s multifunkčním.





Rukojeť
Nejlepší survival je zkonstruovaný z jednoho kusu kovu, ke kterému jsou různým způsobem přidělány střenky. Tento typ je známý jako "full tang" a je jedním z nejpoužitelnějších a zároveň nejpevnějších. Pro ušetření váhy je možno pořídit si nůž bez střenek, pouze holou čepel. Druhou variantou je použití "narrow tang" čepele, kdy se druhý konec čepele zužuje a je bývá obalen kůží nebo gumou, či jiným materiálem. Na konci nože mnohdy bývá kovové zakončení rukojeti. Levné nože bývají častou pouze lepeny, případně na nich je rukojeť naleptána. Těmto typům se vyvarujte, při změnách klimatických podmínek by to nemuselo dělat dobrotu. Raději se spolehněte na pevné šrouby/nýty.

Typy ostří
V zásadě můžeme mluvit o třech různých typech. Nože s rovným a zubatým ostřím mají své výhody i nevýhody. Zubaté nože snadněji proříznou syntetické materiály, kůži, maso, lano apod. Pro zdravotníky a armádu jasná volba. Pro survivalisty ale už tak vhodné nejsou, jejich využití v přírodě je mnohem více omezené, než u ostří rovného. Mimojité nejsou zubaté nože vhodné k prořezávání a sekání. Proto je nejlepší volbou nůž hladký. Budete sice s některými druhy materiálu zápasit o trochu déle, nesporná výhoda rovných čepelí je v broušení. Zubatou čepel v přírodě nenabrousíte a tupý nůž je mnohdy horší, než žádný. Posledním typem jsou nože s oběma typy ostří. Ty se dají opět dělit na dva typy, ale nevhodné jsou oba. S nožem, který má půlku čepele rovnou a půlku zubatou nic neukrojíte a ani ho nenabrousíte. A nůž, který má jednu stranu čepele rovnou a druhou (většinou vrchní) zubatou zase mnohdy nestojí za nic. U tohoto druhého typu panují i výjimky, ale těch je žalostně málo.



Tloušťka nože
Nejlepší jsou nože s tloušťkou ostří mezi čtyřmi až sedmi milimetry. Tenčí nože se snadno zlomí, tlustější mohou mít naopak problém s obratností při jemnějších pracích. Velice důležitá je také špička nože, která by měla vydržet jeho sílu. Zde je kámen úrazu mnohých survivalových nožů.



Materiály čepelí
Kvalitní nože mají zásadě čepel ze Stainless steel (nerezová ocel) nebo Karbon steel (uhlíková ocel). Stainless nože jsou lépe odolné vůči korozi a dobře se s nimi pracuje i ve vlhkých prostředích. Nevyžadují takovou péči, jako uhlíkovky, na druhou stranu ale bývají dražší a hůře se brousí. Carbonové čepele jsou náchylnější ke korozi, a proto je dobré o nože s tímto typem čepele více pečovat. Na druhou stranu ale mnohem lépe drží ostří.





Nejlepší survivalové nože
Opět se dostáváme k faktu, že nelze jednoznačně říci, který nůž je nejlepší. Záleží pouze na vás a na vaší volbě, kterému typu dáte přednost. Předem ale počítejte s tím, že než najdete ten váš vysněný nůž na přežití, vyzkoušíte si mnoho dalších, které vám zas až tak dobře nepadnou. Vše je totiž hlavně o zkušenostech. Obecně lze ale doporučit nože značky Becker, Ka-Bar, Bark River, Ranger, Ontario, Fallkniven, SOG, Gerber, Cold Steel.....a mnoho dalších.





Lukáš Kňazovický
Volně inspirováno článkem ze stránky www.survivaltopics.com

RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz