Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
ARS
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
Orion
Outdoor Edge
Paragon
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze plná výbrusů

Recenze plná výbrusů

To, jak nůž dobře či špatně řeže, se zpravidla přisuzuje oceli, ze které je vyrobena čepel, a kvalitě nabroušení ostří. Teprve potom přichází řeč na tvar ostří, případně tvar výbrusu. Rozhodl jsem se proto udělat test zaměřený výhradně na vliv výbrusu na řezivost nože, protože věčné diskuse o vhodnosti toho či onoho nože na tu či jinou činnost zpravidla končí vždy stejně, a to že zcela univerzální nůž neexistuje a jsou jen nože více či méně vhodné pro tu kterou činnost.

Testované nože jsem se snažil vybrat tak, aby byly délkou čepele a tvarově zhruba obdobné, tedy aby se použitím přibližovaly svému určení. Nakonec se ukázalo, že takovým opravdu univerzálním typem, který se v různých obměnách opakuje u různých výrobců, je lovecký nůž v klasickém stylu Boba Lovelesse. Do testu jsem zařadil původně pět těchto nožů, posléze spíše pro dokreslení a obohacení recenze o zvláštní typ výbrusu přibyl ještě nůž z dílny dalšího velkého nožíře, Kena Oniona. Když to tak vidím, skoro mně mrzí, že tu nemám nic od Boba Doziera, jehož nože mám také velmi rád.

foto 1.jpg(87 kb)


Nože v testu:
Fallkniven F1 jako etalon kvality, nůž s mimořádně kvalitní laminátovou čepelí se středem z VG-10 a boky 420 (vyrábí se i v tzv. 3G provedení s SGPS na středu a VG-10 na bocích), konvexní výbrus předurčuje tento nůž na terénní tzv. outdoorové aktivity, je to praktický univerzál, dobře známý a ne nadarmo mezi lidmi velmi populární. V poslední době se objevují problémy s vylamováním mikrozoubků na ostří z VG-10, sám tuto zkušenost nemám, nicméně na vině je pravděpodobně kombinace příliš vytaženého konvexu do jedovatého ostří v kombinaci se stabilní a odolnou, ale přece jenom křehčí ocelí VG-10 a s přehnanými nároky uživatelů na surviválové použití. Po přebroušení a tím i ztupení úhlu ostří problémy většinou mizí.
Bark River Fox je nůž z vynikající uhlíkové oceli A2, výbrus je konvexní, ale trochu plošší, než má F1, nůž má velmi příjemný tvar čepele vhodný pro všestranné použití, zejména však běžné tábornické aktivity, je to můj oblíbený univerzální nůž. Také ho nejvíc používám a byl už několikrát přebroušen, takže ostří už neřezalo jako z výroby (nedávno jsem měl v ruce BRKT Manitou s čepelí z uhlíkové ocele 52-100 s ještě trochu jedovatějším konvexem, než má Fox, a nebýt příliš tenké ručky, byl by to asi můj současný "ultimate", rozhodně řezal naprosto fantasticky).
ENZO Trapper (scandi) je nůž z uhlíkové ocele O1 s tzv. skandinávským výbrusem, ostří se vyznačuje fantastickou řezivostí, ale zároveň se při práci s tvrdými materiály do prvního přebroušení vyštipují mikrozoubky, nicméně výbrus tento nůž předurčuje na venkovní použití a spíše na práci se dřevem, ukrojit krajíc chleba a namazat máslem jde sice také, ale ne zrovna nejlíp. O cibuli raději nemluvě (pro tyhle úkony se člověk musí naučit řezat s nožem naklopeným na stranu tak, aby vnitřní strana výbrusu šla rovnoběžně s řezem, pak to jde dobře a kolečka se nelepí na čepel tolik, jako u nožů s plochým výbrusem).
ENZO Trapper 95 (flat) je lehčí nůž z ocele D2, která je velmi tvrdá a odolná (trochu hůř se brousí a nedrží dlouho to nejjedovatější ostří, jako O1). Plochý výbrus je na ostří zakončen krátkou fasetou. Z hlediska použití je to univerzální nůž, který zvládne i lehčí práci se dřevem, naopak velmi dobře se s ním zpracovávají potraviny. Plochý výbrus s fasetou patří k nejběžnějšímu typu výbrusu, najdeme ho na většině zavíracích i řadě pevných nožů prakticky u všech výrobců.
Beretta Loveless se hrdě hlásí k odkazu oblíbeného výrobce loveckých nožů. Prakticky kopíruje tvar jeho populárního nože Hunter. Čepel má až do hřbetu plynulý dutý výbrus zakončený na ostří fasetou, a je vyrobena z vynikající japonské oceli AUS-8. Tento nůž je podobně, jako třeba ColdSteel Pendlton (foto 2) určený pro zpracování zvěře a obecně na potravinové využití, dřevo s ním jde dobře okrajovat a ořezávat, ocel je dostatečně pružná i na menší štípání, nicméně nože s dutým výbrusem se nejčastěji vylamují při nevhodném použití (páčení, štípání, sekání, atp.). Většinou se proto dutý výbrus brousí tak do poloviny až 2/3 výšky čepele a kombinuje se s nepravým ostřím vyznívajícím do bodavé špičky (tím se vytvoří jakési žebro, které by mělo zabránit zlomení špice). Lovecké nože, u kterých je nepravé ostří spíše na závadu, mívají čepel na hřbetě ve špici sníženou, aby se zabránilo poškození vnitřností při otvírání zvěře. Beretta je pozoruhodná i tím, že má ve hřbetu čepele téměř 5 mm, nejvíc z testovaných nožů.
CRKT Ken Onion Skinner je tvarově nesmírně zvláštní nůž, tvar vychází z asijské tradice (jako jediný byl vyroben v Číně). Čepel je z oceli Bohler K110, je to tvrdá a houževnatá ocel s vysokou ostrostí. Nůž má konvex-konkávní výbrus, tedy od ostří je mírný konvex, který se pak směrem ke hřbetu přetáčí do dutého výbrusu (je to podobné řešení, byť ne tak výrazné, jako mají nože se širokým žlábkem, např. řada Marbles Ideal). Nůž má tedy pro lovce výhody dutého výbrusu, ovšem navíc má i výhody jemného konvexu plynule přecházejícího do ostří, postrádá tedy hranu fasety.

foto 2.jpg(42 kb)

foto 3.jpg(46 kb)


Jak se testovalo ?
Provedl jsem obvyklý špuntový test (tedy váha, prkénko, špunt z umělého korku a nůž, měřila se hmotnost v kg potřebná k zaříznutí do špuntu, poté průřezu skrz špunt a nakonec doříznutí špuntu vejpůl. Protože povrch špuntu z umělého korku je pevnější, než jeho vnitřek, tak síla vynaložená na zaříznutí do špuntu odpovídala řezivosti vlastního ostří (před testem jsem každý nůž obtáhl na keramice, aby se ostří oživilo). Všechny nože se pohybovaly zhruba na stejné hodnotě, jen Onion, který má jedovatější výbrus, na tom byl o trochu lépe. Nepatrně horší výsledek Foxu zase přisuzuji tomu, že jsem Fox před tím používal, a nebyl nabroušený do jedovata tak, jako ostatní nože. Poté se při průřezu skrz špunt začaly uplatňovat vlastnosti výbrusu, jinými slovy hodnota B v tabulce 1 odpovídá síle potřebné na proříznutí pórovitého materiálu, který je sice ohebný, ale nůž jej při průřezu musí více či méně rozvírat. Opět by nemělo překvapit, že nejlépe řežou nože s dutým výbrusem, které mají tenkou část čepele po celé tloušťce špuntu. Zaujalo mně ale, že obě Enza dopadly zhruba podobně, čekal jsem, že nůž se skandinávským výbrusem bude špunt víc rozvírat a potřebná síla tak bude větší. Ta se v tomto případě projevila až při dořezávání špuntu, kdy skutečně na skandinávský výbrus bylo potřeba víc přitlačit. Ostatní nože řezaly zhruba podle síly čepele, a také plochy špuntu, který se o čepel rozvíral (tady měla velkou výhodu úplně dutá Beretta, kdyby byl ale špunt silnější, řekněme od šampusu, už by se zase projevila její nejtlustší čepel ve hřbetu). Když to shrnu celkově, tak nejlépe řežou nože s dutým výbrusem, pak nože s fasetou a plochým výbrusem, a nejvíc je třeba zabrat u nožů s konvexem. U skandinávského výbrusu sílá závisí na tloušťce řezaného materiálu, čím tlustší je klacek (klobása, štangle salámu, atp.), tím víc se musí zabrat.

Tabulka 1 - Tloušťka čepele ve vzdálenosti 2, 5, 10 , 20 a 30 mm od ostří a řezivost na korkovém špuntu (kg váhy potřebné na zaříznutí - A, průřez - B a doříznutí - C)

foto 1.jpg(90 kb)


Obr. 1 - schématický profil napříč výbrusem - nejjedovatější výbrus od ostří má Onion, Beretta má výraznou hranu fasety, u skandinávského výbrusu je patrná velmi výrazná "štípací" hrana, zajímavé také je, že vcelku minimální rozdíl mezi F1 a Foxem se projeví na řezných vlastnostech.

tab2.jpg(80 kb)


Další test, kterému jsem nože podrobil, bylo ořezávání klacku, resp. výroba ježka na podpal. Bohužel jsem s sebou neměl všechny testované nože, ale jen některé, nicméně myslím si, že vliv výbrusu se dá dobře demonstrovat i na nich. Smrková polínka jsem naštípal na špalíky s větší S1 (což je mimochodem na nejrůznější zádveřní aktivity skvělá kudla), a špalíky zhruba 2 cm v průměru jsem ořezával dokola zapřené o zem. Vůbec nejlíp se mi řezalo se skandinávcem, dlouhá plocha krásně vede nůž do řezu, takže se doslova nahoblují skutečně jemné hoblinky. Poměrně dobře se chovají i nože s konvexním výbrusem, které umožňují řezat do obloučku, takže lze hoblinky řezat téměř až do prostředka špalíku, než se zlomí. O poznání hůř se řezalo s noži, které mají fasetu v kombinaci s plným dutým výbrusem, protože se musí dávat velký pozor na udržení úhlu. V podstatě co řez, to jinak tlustá štěpina, navíc se štěpiny štípou a odpadávají, když se nůž v ruce zaviklá. Trochu lepší byla situace u nože s dutým výbrusem do poloviny výšky čepele (měl jsem po ruce konstrukčně velmi zajímavý zavírák Swivel), u kterého se čepel podobně jako u nože se skandinávským výbrusem opřela o špalík a klouzala po něm, takže hobliny byly tenké a kroutily se. Nůž s plochým výbrusem s fasetou je na tom podobně, jako plný dutý výbrus, trochu líp drží směr, ale vliv fasety je znát. Oheň jsem rozdělal sirkama, nicméně kdybych si chtěl škrtnout firesteelem, zvládly by to kromě Oniona všechny nože. Onion jako jediný má zaoblené hrany hřbetu čepele.

foto 4.jpg(111 kb)

foto 5.jpg(97 kb)

foto 6.jpg(98 kb)

foto 7.jpg(101 kb)


Řezání hoblin se skandinávským a dutým výbrusem, na suchém borovém klacku je jasně vidět, jak skandinávský výbrus umožňuje plynulé zaříznutí, zatímco s fasetou na dutém výbrusu uděláte na tomtéž klacku jen krátké hoblinky

foto 8.jpg(192 kb)

foto 9.jpg(204 kb)


Poslední test, kterému jsem nože podrobil, bylo zpracování prvního letošního kapra z jarního výlovu, resp. jeho porcování (šupiny a filety jsem dělal vhodnějším nožem na tuhle práci). Tady je prostě nejlepší si dát kudly před sebe na stůl a za chvíli máte jasno, se kterým se vám nejlíp dělá. Upřímně řečeno, tenhle test nebyl moc objektivní, protože nejprve jsem dal pryč nože, které se mi na první šahnutí blbě držely obrácené do dlaně na kuchání. Na F1 jsem zapomněl, ale zkusil jsem jí už kdysi, takže povědomí mám. V podstatě to dopadlo docela zajímavě, Beretta se mi v kaprovi vyloženě viklala, ploché Enzo bylo takové nemastné neslané, Fox a Enzo se scandi výbrusem byly příjemné. Nakonec jsem ale stejně skončil u svého kapřího miláška, krátkého a lehkého soudku od Iisakki (model 1244) s kratší dvouapůlmilimetrovou čepelí se skandinávským výbrusem, který je na tuhle práci prostě tak akorát. Následně jsem dělal osm menších okounů, a opět k mému překvapení nejpříjemnější byly Enzo se skandinávským výbrusem a Swivel. Navíc Swivel díky jedinečnému otvírání umožňuje dokonalé vyčištění, po zapření silou do páteře si vedl na výbornou, prakticky jsem necítil, že držím zavírák.

No a tím by se dal celý ten test uzavřít, nože se mají používat na ten účel, na jaký jsou konstruované a každý z nás má jinou ruku a v ní trochu jiný třes, takže to, co vyhovuje jednomu, tak nemusí sedět druhému. Já jsem si pro sebe našel optimální některé finky a potom nože formátu F1 (Enzo, Beretta). Hodlám letos vyzkoušet 3G laminát.

Tabulka 2 - Následující přehled by měl trochu naznačit, na co lze který typ výbrusu dobře (+), či ještě lépe (++) použít, nebo naopak nouzově (0) či téměř vůbec nelze použít (-).

tab3.jpg(133 kb)

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz