Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
  
NABÍDKA ZNAČEK NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
IXL
Ka-Bar
Kanetsune
Kansept
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Kubey
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na noěľe
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Timberline Knives
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopické obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS
SBĚRATELSKÉ A RARITNÍ NOŽE

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT (STONEEATER)
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-český nožířský slovníče

Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Brusné sady - legendy a mýty

Brusné sady - legendy a mýtysada0.jpg(81 kb)

Kolem použití brusných sad koluje dodnes řada nejasností hraničících až s mytologií. Proto jsme si půjčili na měsíc všechny dostupné sady a pokusili jsme se jim podívat trochu na kloub (a to ve dvou případech doslova). Hlavním překvapením, které nás po měsíci používání čekalo, bylo asi to, že nejdražší sada nemusí být nutně nejlepší, a že i Lánského systém považovaný obecně za nejlepší standard v domácím broušení má své mouchy. Druhým takovým obecným překvapením bylo, že diamantové brousky mají ještě omezenější životnost, než jak naznačoval předchozí test velkých brousků. Nejprve se ale podívejme na brusnou mytologii.

1) Se sadou se brousí snáze než s brouskem. - Ano i ne, broušení s úhlovými sadami (hlavně Lánský a DMT) připomíná spíše šmrdlání, brousky jsou krátké na to, abyste delší ostří obtáhli jedním tahem celé. Na druhou stranu se sadou se lépe drží úhel fasety. Proto na nože s krátkou čepelí a výraznou fasetou je sada vhodnější, než na nože s konvexním výbrusem nebo delší čepelí.

2) Brusné kameny v sadě nevydrží tolik, jako volně prodávané. - Ano, to je pravda, brusné kameny v sadách (především diamantových) mají kratší životnost, než větší brousky. Ovšem jsou i sady na bázi keramických tyčinek, jejichž životnost je téměř neomezená. Problém diamantových brousků je ten, že jsou používány na tvrdší materiály, a pak je třeba je chápat prostě jako spotřební materiál s omezenou životností. Jinými slovy - čím lepší nůž, tím lepší a dražší brousek.

3) S diamantem se brousí nasucho - ano je to pravda, výjimkou je sada Lánský, která dodává olej i s diamantovými brousky. Použití oleje údajně zvyšuje životnost (nemohu potvrdit ani vyvrátit). Co však zvyšuje životnost nepochybně je broušení s nízkým přítlakem, zkrátka čím víc na brousek tlačíme, tím dřív ho obrousíme. Brousky, které jsou vlisované do plastové podložky, se dají oplachovat vodou (DMT, netestovali jsme vliv na životnost).

4) Nejlepší a nejuniverzálnější je systém Lánský. - Ano, je pravda, že někomu může tento systém maximálně vyhovovat, protože jeho komponenty jsou zpracovány z odolných materiálů. Nicméně zejména systém DMT u diamantových sad poskytuje neméně dobrou službu, a systém Spyderco u nediamantových brusných sad rozhodně lepší variabilitu.

5) Brusná sada je pro toho, kdo neumí brousit v ruce. - Ano, to je pravda v případě obyčejných nožů z dobře brousitelných materiálů. Jakmile se ale dostaneme k broušení moderních extrémně tvrdých ocelí, může být brusná sada k nezaplacení, mj. i proto, že tím, jak pomáhá držet stále stejný úhel, je broušení mnohem efektivnější.

sada0.jpg(81 kb)

Lánského sada je vhodná zejména na kratší čepele s výraznou fasetou. Čepel zavíráku brousíme zpravidla pod úhlem 25 stupňů. Syntetické kameny jsou naprosto dostačující pro pro úpravu či obnovu fasety běžných ocelí (uhlíkové, nerezové 420-440C), s jemnými kameny doostříme i kvalitnější čepel z tvrdšího materiálu.

Lánský nebo DMT?
To je asi nejčastěji kladená otázka, se kterou se na fóru můžeme setkat. Věnujme se jí tedy podrobněji:

(a) srdcem brusné sady je bezpochyby klema. Lánského klema je hliníková, je tedy pevná a asi dlouho vydrží, lze do ní uchytit i širší čepel (MOD-4 má 6 mm), umožňuje brousit ve čtyřech polohách: 17, 20, 25 a 30 stupňů (přesný úhel broušení ovšem závisí také na šířce čepele). Nevýhodou je, že na hladké čepeli klouže a musí se podkládat buď velmi tenkou kůží, nebo aspoň papírem. Klema sady DMT je plastová, což sebou sice přináší výhodu v pružnosti (lépe drží na hladké čepeli), na druhou stranu ale při každém utažení šroubu trochu měníme úhel broušení, takže nastavit ji tak, aby se úplně přesně trefila na stávající fasetu nože, je časově trochu náročné. Zkušení uživatelé kritizují to, že plast časem praská a životnost klemy je kratší. Klema pojme čepel o síle lehce přes 4 mm, MODa už do ní neupneme (ledaže bychom vyměnili šroub za delší). Brousit lze pod úhlem 16 až 40 stupňů (čepel široká 2,5 cm), resp. 14 až 34 stupňů (čepel 5 cm široká). Nastavit lze celkem 7 poloh broušení. Plastová klema DMT je tedy variabilnější, ale její životnost odpovídá životnosti diamantových brousků.

(b) Brousky se dodávají v sadě Lánský v počtu tří až pěti (např. v sadě LKCLX je 5 kamenů, o hrubosti 70, 120, 280, 600, 1000), v sadě DMT jsou standardně tři brousky o zrnitosti 325, 600 a 1200, dokoupit lze ještě i černý brousek (220) na přebrušování úhlu fasety a jemný bílý (2200) na dohlazení ostří. Brousky DMT mají větší brusnou plochu, než Lánský, takže také o něco delší životnost. Rozdílné je i provedení podkladu brousků, zatímco u Lánského sady jsou diamantová zrnka zalisována do kovové slitiny, u DMT jsou na slitinové mřížce zalisované do plastu. Mřížka sice zmenšuje ca na polovinu brusnou plochu, ale brusný prach snáze odpadává do volného prostoru mřížky.

(c) Vodítka jsou u Lánského sady dle počtu brousků, u sady DMT se brousky uchycují do jednoho držáku, což je řešení, které se mi zdá být úspornější, držák DMT je také trochu větší a lépe se drží v ruce. Vodicí tyčka se vysune a pak zase zaklopí. Pochopitelně otázkou je opět životnost. U Lánského sady musíme vodicí tyčku přišroubovat šroubem - drží fest.

(d) Bonus navíc poskytuje Lánského sada v podobě oleje na broušení (velmi řídký olej, výborně se osvědčil na arkansaském kameni). Naopak DMT dává do svých sad kónickou diamantovou tyčku (lze použít i jako jehlový pilník) na broušení zubaté čepele. Pochopitelně ji lze použít i na rychlé obtahování ostří.

(e) Černý puntík dostává systém DMT, protože se vyrábí pouze v diamantovém provedení, kdežto Lánský poskytuje jak diamantové, tak syntetické brousky.

Závěr: sada DMT konkuruje sadě Lánský pouze v provedení s diamanty, vzhledem k poloviční ceně bych ji upřednostnil, ale je třeba počítat s omezenou životností plastových dílů, a s tím, že časem bude třeba dokoupit Lánského hliníkovou klemu. Nejhrubší brousek Lánského sady není nezbytně nutný, využili bychom ho skutečně jen u drastického přebrušování fasety, nejjemnější je srovnatelný se zeleným DMT. Užitečná je také diamantová kónická tyčka na rychlé obtahování dodávaná se sadou DMT.

sada2a.jpg(44 kb)

sada2b.jpg(71 kb)

Broušení vklenutého tvaru ostří na plochém brousku není efektivní, mnohem lepší je použít kónickou brusnou tyčinku, která je primárně určená pro broušení zubatého ostří.

Brousek plochý, kulatý a hranatý
Vraťme se nyní od pohledu na diamantové brusné sady ke klasickým syntetickým kamenům. Na trhu existují v podstatě tři brusné sady, nejlevnější je sada C.R.K.T. se dvěma tyčkami o průměru ca 8 mm, umožňuje nastavit dva úhly ostření (fine, utility). Výhodou této sady je efektivní délka ca 17 cm, takže čepel na tyčkách obtahujeme podobně jako na ocílce a bez problému lze ostřit i delší čepele např. kuchyňských nožů. Naopak nevýhodou je, že silnější čepel je problém vodítkem vůbec protáhnout. Tato sada je evidentně koncipovaná pro domácí (kuchyňské) použití. Dřevěný podstavec o základně 10 x 10 cm lze postavit kdekoliv na linku a sada tak splňuje základní požadavek - je po ruce, kdykoliv je potřeba, bez nutnosti cokoliv montovat. Cenově uprostřed leží již výše popsaná sada Lánský, která jednoznačně vede v pracovním komfortu a v požadavku na přesné broušení fasety. Na druhou stranu vzhledem k velikosti brousků (plocha 10 x1,3 cm) je praktická spíše na kratší čepele zavíráků a běžných loveckých nožů. Vzhledem k obrysu utahovacího šroubu využijeme na čepel úzkou 1-1,5 cm jenom tupý úhel broušení. Nejhrubší kámen na nože prakticky moc nevyužijeme, naopak nejjemnější keramická destička bude používána permanentně, s klemou i bez klemy. Keramiku, na rozdíl od ostatních brousků, doporučuji používat nasucho, a časem vždy rukou otřít a umýt kartáčkem pod tekoucí vodou. Použití Lánského oleje je vhodné (doporučuji nejprve nechat brousek nasáknout) u tří hrubších brousků, u oranžového jsme měli lepší zkušenost jen s vodou. Lánského sada je ideální na levnější zavíráky se 420-440C čepelí, oba jemné brousky zvládnou doostřit i tvrdší ocel. Domníváme se, že jak sada C.R.K.T., tak sada Lánský splní svůj účel, a vynahradí vynaloženou investici. Nicméně… Zlatým hřebem testu brusných sad je sada Spyderco. Tato sada je absolutně univerzální a doslova s ní lze naostřit, na co si vzpomenete (nůž, nůžky, kleště, háček na ryby, atd). Sestává ze dvou dvojic tyčinek trojúhelníkového průřezu, které se do podstavce zasunou pod úhlem 12.5 z boku, resp. 30 a 40 stupňů zezhora. Tyčinky lze také položit na podstavec naležato, takže pak se dá se sadou pracovat podobně jako s klasickým kamenem. Brusná sada Spyderco není koncipovaná tak, aby se s ní nože daly přebrušovat, tyčky tedy odebírají jen minimum materiálu (srovnatelné s keramikou), nicméně na doostření tupého nože to bohatě stačí, a díky skvělé variabilitě je její užitná hodnota vysoce nadstandardní. Brousit můžeme jak po hraně tyčky (hrubší broušení, zubatá čepel), tak po ploše (jemnější ostření). Efektivní ostřicí délka je ca 15 cm, takže použít lze s výhodou i pro delší čepele kuchyňských nožů. Bonusem navíc je u sady Spyderco návod k použití s doprovodným DVD, na kterém je instruktážní video, jak brousit, a co vše lze se sadou nabrousit. Pochopitelně se jedná o reklamu, ale dovolím si tvrdit, že nikterak zavádějící.

sada3.jpg(64 kb)

Sada C.R.K.T. poskytuje dostatečnou délku brusné tyčky pro protažení delší čepele, má ovšem omezení vodicího návleku na tloušťku čepele 2,5 mm ve vzdálenosti ca 14 mm od ostří (fine, ca 25 stupňů), resp. 3 mm ve vzdálenosti 10 mm od ostří (utility, ca 30 stupňů). Tato sada si přímo říká o permanentní umístění na kuchyňské lince.

sada4a.jpg(55 kb)

sada4b.jpg(37 kb)

sada4c.jpg(33 kb)

Variabilní sada Spyderco umožňuje nabrousit téměř vše, na co si vzpomenete. Od delších čepelí přes běžné až třeba po nůžky.

Na závěr bych rád podtrhl, že brusná sada není alternativa ke klasickému brousku, ale spíš jeho doplňkem pro finální úpravu fasety ostří. Čím dražší nože z tvrších materiálů máme, tím více budeme muset investovat i do jejich broušení - proto má smysl při ceně nože kalkulovat i s cenou potřebného brusiva, pokud ovšem kupujeme nůž na práci, a ne do vitrínky.

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz