Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
  
NABÍDKA ZNAČEK NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
IXL
Ka-Bar
Kanetsune
Kansept
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Kubey
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na noěľe
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
SBĚRATELSKÉ A RARITNÍ NOŽE
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Timberline Knives
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopické obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS
SBĚRATELSKÉ A RARITNÍ NOŽE

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT (STONEEATER)
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-český nožířský slovníče

Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Zubaté vs. rovné ostří
Nože - Nůž

Bude mi k něčemu to zubaté ostří na noži

Serrated or plain razor edge

aneb

Bude mi k něčemu to zubaté ostří na noži?

 

 

     Jaké ostří je na noži ideální? Je funkčnější ostří rovné nebo zubaté? Jaké jsou výhody „té serrated“ čepele? Co kombinace obou typů ostří? To jsou každodenní otázky zákazníků, kteří si kupují (nebo alespoň koupi předstírají) svůj nůž do kapsy (saka, kalhot, bundy apod.) na porcování svačiny či obalu pet-láhve v supermarketu, na dobrodružství u táborového ohně, na výlet s rodinou či přáteli pro nařezání klestí, naštípání dřeva a zahrocení klacku, na vše, ve snaze přežít, na obranu či nedej Bože útok. Když se vžijeme do postavení prodávajícího je zřejmé, že jeho reakce může být ovlivněna byznysem (potřebuje prodat ten či onen nůž), momentálním stavem psychické soustavy (na tuto otázku odpovídá již po dvanácté jen za dnešek), nedostatkem času (ne pro zákazníka, ale z aspektu mnoha úkolů, které ho čekají) a nebo neznalostí problému (ale to jen výjimečně!). Jak tedy na to? Řešení celé otázky spočívá ve zvládnutí základního algoritmu tohoto problému. Ten je určen několika kroky.

  1. K jakému účelu bude nůž sloužit. Tento problém byl již připomenut v úvodu příspěvku a je nutno zdůraznit, že z pohledu nabyvatele nože je tento údaj rozhodující. Co a jak často budu řezat je pro rozhodování při výběru typu čepele směrodatné.
  2. Zda, jak často a jestli vůbec budu nůž brousit. Tato činnost, která je mnohými majiteli nožů opomíjena, je vzhledem k obtížnosti udržování zoubkovaného ostří ve svém významu mnohdy rozhodující. Snad i proto, že se serrated ostřím si mnohdy neporadí ani profesionální brusič, když nevlastní brusivo ve tvaru zoubků.
  3. Vzhled. Chci nůž pro praktické společenské aplikace, nebo toužím po vyražení dechu všech, kdo nůž se zuby jak „švédská pila“ uvidí? No, na ulici se to třeba může hodit!

Všechny tři body rozhodují o pro a proti zoubkování při výběru nože, samozřejmě s důrazem na nejzávažnější bod, a to bod číslo jedna. Tento z pohledu uživatele, ale i výrobce rozeberme detailněji.

 

     Co je tedy to řezání a co budu s nožem dělat?

 

     Při řezání vniká klín nástroje do materiálu účinkem mechanické síly tím lépe, čím menší je úhel tohoto klínu. Velikostí tohoto úhlu je podmíněna pevnost nástroje a není tedy možno jej zmenšovat libovolně. Pravidelně jsou to klíny nerovnoramenné, jako např. zuby pil, dláta apod. Ploše klínu, po níž nástroj klouže odřezávaná tříska, říkáme čelo, ploše obrácené k obráběnému předmětu hřbet nože. Hrana, v níž se čelo a hřbet protíná, je břit. Toto platí zejména při strojním obrábění. Vtlačíme-li břit nástroje do materiálu (řezání nožem) a uvedeme-li nástroj nebo materiál v pohyb, překonává břit nástroje pevnost materiálu.                                    

Proces lze rozdělit do několika fází:

1.   Deformace materiálu v místě styku nástroje a materiálu, která je úměrná:

n       pružnosti opracovaného materiálu

n       stupni otupení břitu

n       velikosti úhlu řezu

2.   Oddělování materiálu po překonání napětí, které se rovná pevnosti materiálu ve střihu.

3.   Odklonění odděleného materiálu čelem nebo bokem nástroje.

4.   Tření třísky o čelo, resp. bok nástroje.

5.   Tření boku nástroje o obrobenou plochu.

6.      Tření bočních ploch o materiál v řezné spáře.

 

     Co budu s nožem dělat?

 

Budu sekat (velmi důležité je co, a to z pohledu tvrdosti a houževnatosti materiálu), vysekávat, osekávat haluze, štípat dřevo na oheň, zahrocovat kůl, řezat (dřevo, maso, kost, paroží, zeleninu, provaz, lano, tkaloun, pryž, umělou hmotu, vrstvený materiál, polystyrén, tkaninu apod.), krájet tenké plátky (od salámu až k semtexu) nebo kopat do země (strašná představa)? Pro naši potřebu rozdělíme použití jen do dvou kategorií, a to na:

Tlačný (tlakový) řez, který je prováděn zatlačováním ostří do řezaného materiálu kolmým, resp. šikmým směrem (do 45°). Příkladem je tlak mezi vousy a kůži při holení plnovousu(!), tlak mezi slupku a dřeň jablka při jeho loupání, okrajování dřeva při odstraňování kůry a povrchových vrstev apod.

Tažný (tahový, smykový, kluzný) řez, který je reprezentován krájením na plátky (v rámci např. pilovacího efektu, který je multiplikativním vyjádřením tohoto tažného řezu) a kdy je řez veden pod malým úhlem k řezanému předmětu přes jeho materiál.

     Z pohledu uživatele lze přínos v poslední době (cca 15 až 20 let) oblíbeného zoubkování spatřovat hlavně v agresivitě prováděného dělení. Rovné ostří je lepší při velmi přesném, pečlivém a čistém, nebo-li hladkém řezu (bez ohledu, zda je tento vytvořen tlačným nebo tažným pohybem). Je vhodnější pro tzv. skining obecně (ať již jde o jablko či o jelena). Zoubkované (serrated) ostří je zase vhodnější u tvrdého a zvláště pak houževnatém materiálu, kde se hroty zubů (bodové břity) zaryjí do povrchu už při mnohem menším tlaku na rukojeť nože. Toto je zvláště patrné u předmětů s houževnatou nebo tvrdou kůrou či slupkou. Propojení hrotů představuje u zoubkované čepele rozrušování dlátem při tlačném řezu. Při tahovém však dochází k poškození povrchu řezu fragmentací vlivem proměnlivé šířky ostří. Řez má potrhaný povrch. K dělení materiálu však dochází se zoubky mnohem rychleji než u rovného ostří! Větší řezivosti rovného „plain“ ostří lze dosáhnou zvýšením agresivity čepele tzv. břitvovým profilem ostří (typickým příkladem je kapesní nůž Sebenza) a jeho jemným broušením na kamenech s drsností odpovídající zrnitosti až 1.200 nebo dokonce na vodních kamenech s maximální zrnitostí až 6.000 (leštění). Takto vybroušenou čepel lze aplikovat při chirurgicky jemných, hlubokých řezech, které ovšem nesmí mít nárok na i co nejmenší příčné namáhání (páčení) při tvrdém, resp. houževnatém materiálu! Jinak dochází k vylamování ostří (štípání, křehká fragmentace břitu u velmi tvrdých nožířských ocelí) nebo k jeho plastické deformaci u měkkých ocelí (trvalé vyhnutí fasety, které je neopravitelné!).

 

     Lze tedy uzavřít, že z pohledu dělení „vítězí“ přímé, tedy hladké ostří při řezání tlačném a zubaté ostří při bleskovém hrubém řezání a krájení.

 

     Z uvedeného vyvstává otázka tvrdosti řezaného materiálu. Na tvrdé materiály je vhodnější zubaté ostří. Na měkké materiály hladké ostří, které se nezachytává, nenaruší plynulost řezu a netrhá řezaný materiál. Trvá mu to ale déle. Nemá prostě takový pracovní výkon jak ostří zubaté.

 

    Je zde ale několik ale!

- Jen velmi ostré přímé ostří rozřízne zralé rajče nebo čerstvě upečený chléb. Samozřejmě, že jde jedno i druhé propíchnout a pak řezat z tohoto místa. Dělící rovina je tak perfektní. Ale zubaté ostří zajede do rajčete i chleba jak do másla. Je to pak jen otázka tloušťky čepele (do 2,5 mm).

- A’propos tloušťka čepele. Serrated ostří sice agresivní řez lana (3cm) zvládne, ale chybí mu kinetická energie na rychlé přeseknutí a tu bez vyšší hmotnosti nože nelze získat. Takže úvahy o noži s tenkou čepelí byť serrated nesedí. Vzhledem k závislosti z fyziky Ek = ½ m v2 je nutné i zde počítat s tloušťkou čepele asi 4 – 6 mm. Je zřejmé, že vzhledem k druhé mocnině u hodnoty rychlosti, lze kinetickou energii, která se následně mění v deformační energii a teplo, efektivně zvýšit i rychlostí pohybu (švihem, sekem). Čepel pak musí následnému nárazu odolat a celý silový impulz proměnit na vytvoření nových povrchů. Tohoto efektu využívají soutěžící ve zkouškách sekání nožem, což není každodenní činnost a o nutnosti zakoupení nože se zoubky nás proto nepřesvědčí.

    Na základě uvedeného lze tedy každému kupujícímu doporučit, aby problematice využití nože věnoval trochu času dříve než vstoupí do prodejny, nebo než odešle objednávku do internetového obchodu. Aby se připravil na nejlepší využití svého ocelového pomocníka. A aby se připravil i na bod druhý a tím je broušení nože.

     V oblasti renovace řezné fasety na celé čáře vyhrává plain, nebo-li přímé ostří. Domácí broušení je dnes ulehčeno mnoha systémy, které umožňují dodržet stejný úhel fasety po celé délce čepele (DMT, Lansky apod.). Tento úhel je velmi významný vzhledem ke druhu nože. Ten má být broušen dle požadovaného rostoucího úhlu řezu, a to od nožů břitvového tvaru přes filetovací, kuchyňské, zavírací, pevné a lovecké nože až k nožům bojovým (military) a nožům tzv. na přežití (survival). Pokud se majitel nože rozhodne nevyužít služeb člověka, který má dlouholetou praxi, je v tomto oboru vyučen a má navíc i brusné zařízení (vodní brusné kotouče s velkým průměrem) a chce si nabrousit nůž sám, má dnes mnoho výhodných a dobrých pomocníků, kteří mu vedou ruku s nožem ve správném směru, pod vhodným úhlem a na kamenech s přesně definovanou zrnitostí. Může tak postupovat od nejhrubšího (získání základního tvaru fasety – obvykle na brusném kamenu se zrnitostí 220 = 60 μm), přes hlavní brusný kámen (zrnitost 320 = 45 μm) po dokončovací (600 = 25 μm) a hladící (1.200 = 9 μm) popř. extra jemný – keramický (2.500 = 7 μm a víc 4.000, 6.000!). Jde nejen o ostrost, ale i o životnost ostří (je dána samozřejmě i materiálem čepele), odstranění tzv. jehly apod. Při trošce „cviku“ lze dokázat neuvěřitelné (viz. japonští mistři brousící 14 dní až 3 měsíce jeden meč!), ale na druhé straně, při nevhodné improvizaci úplně a nevratně nůž zničit. To vše je otázka přímého, rovného ostří.

     Serrated ostří lze brousit stoprocentně jen u výrobce nože (kdo to tam má ale posílat a hlavně u jednoho kusu, kdo ví?!). S méně procentní úspěšností u brusiče. Ten nemaje nástroje s přesnou geometrií (přesný tvar zubů u brusného i leštícího nástroje!) musí improvizovat a pak chraň nás ruka Páně. A nebo v rámci ještě většího dobrodružství doma! Takové broušení je i při všech těch tyčinkách (třeba i trojhranných) od světových výrobců (Spyderco, CRKT apod.) velmi zajímavé a mnohdy až směšné. Zuby totiž musí být nejen ideálně ostré (s bodovým hrotem), ale i s velmi ostrým břitem na jejich spojnici, který by pro dokonalé splnění samotné podstaty serrated měl být dokonce leštěný! Tento požadavek je při laickém ostření téměř (čest výjimkám) nesplnitelný!!!

     O jakém požadavku zde ale hovoříme? Jde o značně vágní teorii zoubkovaného ostří z pohledu samotných výrobců serrated čepelí. Jak se tedy na zmíněné zoubkování dívají přední světoví výrobci?

     Zoubkování je podle této teorie broušená, integrovaná, nespojitá křivka v linii ostří, které tak má mnohem delší řeznou délku než ostří přímé (o cca 24% - obr. – diagram A). Zlepšuje se tím řezací schopnost ostří i vzhledem k existenci hrotových břitů, které v důsledku minimalizace plochy pro přenesení řezacího tlaku zvyšují tento na deseti, ale také až stonásobnou hodnotu v závislosti na geometrii a provedení hrotu. Po jeho penetraci se následně řezaný materiál imaginárně pohybuje po obloucích s profilem dláta, obtéká ho a je tak vystaven působení nástroje s nekonečným počtem řezacích úhlů za působení konstantního řezného úhlu (obr. -  diagram B).

 

 

Obrázek znázorňuje tvarové charakteristiky SpydercoEdge s využitím firemních podkladů od fy Spyderco.

 

Současně se zvyšuje i životnost ostří, protože penetrace je zastoupená teoreticky jen propíchnutím a mikronaříznutím s minimálním třením obou materiálů a tím i zanedbatelným stupněm opotřebení na hrotech a pod nimi, kde je úhel řezání velmi malý. K otupení (otupením, resp. opotřebením břitu se rozumí mechanické a elektrochemické opotřebení a lze ho charakterizovat jako postupnou změnu mikrogeometrie břitu během řezání; nástroj je tupý tehdy, když dochází k nepřístupnému zhoršení jakosti obrobeného povrchu, zvýšení řezné síly, rozměrovým nepřesnostem) dochází až v místech s velkým úhlem řezání, tj. ve střední části oblouků (tečna je rovnoběžná s osou čepele a tedy kolmá na její pohyb). I zde, ve vrcholu oblouků zoubků, je však otupení menší než u ostří přímého, protože větší část řezu je již provedena. Tento model působení zoubkovaného ostří je funkční i při sekání, kdy hladký průnik ostří není zřetelně brzděn při impaktu kontinuálního rovného ostří s děleným materiálem. Potřeba broušení serrated nože je tedy menší než u nože s přímým ostřím.

     Tento silně teoretický přístup k problematice serrated ostří pochází od tvůrců světoznámého a dnes nejčastěji používaného typu zoubkování SpyderEdge. Skutečně firma Spyderco je pověstná svými zubatými noži, které mají serrated ostří prohnuta na obě strany (Endura, Police apod. vs Harpy, Civilian atd.).

Ovšem ani zde se nevyhýbají plain ostří, což také něco naznačuje.

     Navíc, při uvedené teoretické anabázi o fantastickém účinku serrated ostří se opomíjí (schválně?!) problematika tažného řezu, při kterém jsou výhody zoubkovaného ostří obzvlášť markantní! (Uvedeno viz výše!). Je totiž všeobecně známo, že při hrubším typu broušení přímého ostří (Kershaw, Al Mar apod.) a pod vhodným úhlem je řezivost nože na vskutku velmi vysoké úrovni (Kershaw Segal!). Při optickém zvětšení brusných stop po nástroji je pak k serrated úpravě už jen krůček. Není tedy zoubkování logickým důsledkem detailního pozorování fasety? A co teprve hruběji broušená faseta ve spojení se zoubkováním? Odpadá sice plynulý imaginární „tok“ materiálu okolo oblouku zubu, ale tento je nahrazen okamžitým dělením materiálu o hrubě broušenou fasetu s mikrozuby (obr. - diagram C).

     Jak se této problematice věnuje světová provenience nožů dnes? Tak 50 na 50. Zubaté ostří (třeba jen na části čepele) dnes používají téměř všichni výrobci (důsledek zakoupení brusných segmentů SpyderEdge?!) a u velkých pevných nožů (loveckých a bojových) již absenci této úpravy téměř nepozorujeme. Přesto některé firmy zůstaly tradici hladkého ostří věrni (Fällkniven atd.)  a jdou spíše cestou laminovaných materiálů. Příklady rozsahu výrobní aplikace serrated úpravy lze velmi dobře pozorovat např. u firmy SOG. Tato firma, která vychází (podobně jako např. Al Mar) z reálných zkušeností v boji a v drsné přírodě (válka ve Vietnamu apod.) si u mnoha výrobků zachovává hladké ostří (SOG Bowie představuje vrchol mezi pevnými noži, ale i další jako SOG Bowie Recon, Recondo, Scuba Demo, Trident, Tech Bowie, Gov-Tac, Field Pup apod.). Ale i u SOGu si uvědomují agresivitu řezu ve spojitosti se zoubkováním, a tak je část ostří (35 až 60 mm) broušena na „serrated“. Mezi typické a tvarem různorodé příklady aplikace ozubení s různým tvarem zubů:

S&W – Model #980 U.S.A - podélně souměrné ozubení, pilové oblouky s poloměrem ozubení r =2,5mm, 40mm - délka,

SOG - Desert Dagger – na obou stranách (dýka!), 35mm délka vroubkování, 1x r =1mm,
1x r =2mm, zuby jsou plytké, jednostranné přebroušení je možné i v místě zoubkování,

Colt Steel – nepravá holínková dýka Culloden – zuby jsou tvořeny vlnovkou ze směru hřbetu dýky s břity na vrcholcích vlny – určeno k napilování (čepel je z nástrojové oceli – tvrdá),

SOG – The Pentagon (the best on the street), dýka se zuby jen na jedné straně, druhá strana má hladké ostří, zuby jsou typu SpyderEdge – nižší, vysoká řezivost(!) tlaková i tahová,

Kershaw – Amphibian - dýka, zuby na jedné straně, 40mm, výbrus zoubků z jedné strany jako u Desert Digger, broušení tak lze provádět po celé délce čepele z jedné strany!

SOG – NW Ranger - 40mm, souměrná pilka, r = 2mm, jako u S&W – Model #980 U.S.A.

U nožů novější generace je vyráběna vždy verze hladká s přímým ostřím (plain) a částečně serrated. Jako příklad:

SOG (a nejen SOG ale např. i S&W, Gerber a další!). Ze SOGů lze jmenovat - Duo, Flash I., II., Trident Folder, X-Ray Vision, Pentagon Elite, Revolver, Seal, Dagger 1, 2, – typ SpyderEdge, částečné zoubkování, 30 – 40mm zubatého ostří.

 

Čepele nářaďových nožů jsou dnes převážně všechny zubaté! Proč asi? Drsnost provedení pracovního řezu zde není na závadu.

 

     Jako příklad serrated zubů dle vlastního návrhu, který se schopností řezat materiál všeho druhu neliší od SpyderEdge je zoubkování od firmy Cold Steel. Vlastní typ zoubků – velký oblouk (r = 2mm) + 5 malých obloučků (r =0,5mm). I tato firma však neopouští klasiku hladkého ostří a je známa rozvinutou aplikací techniky laminované oceli (San Mai III).

 

     Lze tedy vybrat optimální řešení z pohledu zoubkování (serrated) jednotně pro všechny příležitosti?

Jednoznačně   NE!

 

      Proto při nákupu nože nepožadujte odpověď na tuto otázku od prodávajícího. Když pomineme agresivitu vzhledu (bod 3 v úvodu), je nutné zvážit všechny pro a proti a jednoduše se rozhodnout o typu ostří již současně s výběrem typu nože, jeho tvaru a značky. Je důležité si uvědomit i důsledky neuvážené aplikace zubů z chirurgického hlediska (velmi obtížné zašívání tržné - řezné rány) a délky následného hojení.

 

     A na závěr nutno podotknout, že je evidentní, že vytažení nože Civilian od Spyderca nebo Scimitaru od firmy Cold Steel na veřejném místě (parlament, soud, finanční úřad apod.), nebo dokonce na palubě letadla se rovná téměř sebevraždě. Zatím co malou, roztomilou a hladkou Calypso Jr. (Spyderco) nebo i Lagiollku ukecáte (!) snad, jako „Frantík“ ve filmu S.W.A.T.

 

Pozn.: Pokud ve Vás ani výše uvedené řádky nezasely důvěru, zkuste konfrontaci vlastního názoru s názory lidí, kteří používají nůž jako pracovní nástroj a o své dojmy se dělí s čitateli na některých internetových fórech o nožích; např. www.knife.cz  .

 

 

 

Zpracoval :
doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz