Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Světoví výrobci nožů
Nože - Nůž

A Through D

Who is who

aneb

světoví výrobci nožů

 

 

     Je značně obtížné vybrat ty nejlepší výrobce nožů. Kteří to jsou? Jsou jich tisíce. Těch známějších “jen” stovky. Ve velkých firmách se jich skrývá bezpočet, bezejmených, kteří pracují pro “svoji” firmu. A není ani evidentně zřejmé, z jakého pohledu by měl být tento seznam “nejlepších” sestaven. Podle prodaných kusů (ale v které zemi?), podle materiálu (čeho - čepele, rukojeti, záštity, pouzdra?), podle estetického působení (každý člověk je v oblasti esetetického cítění unikát!) nebo kvality práce (ta je dnes na vysoké úrovni obecně!), podle účelnosti (…a v jakém prostředí a při jaké funkci?), podle praktičnosti (co je to praktičnost u nože – malý v džungli nebo velký v kanceláři?), trvanlivosti nože (odpovídá obvykle ceně, nebo by alespoň měla!), řezivosti (co budeme řezat?), výdrže ostří (jak je pro toto konkrétní řezání předurčena – např. broušením), úspěchu u zákazníků (popularita je věc ošidná!) nebo podle ceny (ta se odvíjí od aplikovaných materiálů, sériovosti, velikosti výrobce a jeho jména i tradice)? Tedy, jedním slovem, není obtížné vybrat nejlepšího výrobce nožů. Je to nemožné! Jasný výběrový aspekt chybí.

     Proveďme tedy jen malou sondu do světa firem i jednotlivců - mistrů, kteří vdechují krásu chladným zbraním i nástrojům pro denní život a žijí v našem podvědomí jako ti, kteří umí.

     Následující řádky nechtějí být ani encyklopedií. Tu si každý milovník nožů může pořídit v nejblišším knihkupectví. Mají jen velmi zevrubně vypovědět, kdo je z těch nejznámějších vlastně kdo a tak poskytnout méně znalým malý orientační bod v prostoru vyplněném ostrou ocelí.

    Seřazení? Opět nic originálního – podle abecedy! A co takhle začít od velkého nožíře a průkopníka podobných stránek A. G. Russella, bez pomoci kterého by tyto řádky s poutavými a téměř idilickými obrázky, nevznikly.

 

 

    

A. G. Russell™ Knives - již od svých devíti let začal “vyrábět” domácí nože. Výrobu postupně zdokonaloval až do svých dvaceti čtyř let, kdy už vyráběl nože s označením “handmade”. Stále jim však něco scházelo k dokonalosti. Tyto nedostatky odstranil následně nejen vlastní pílí ale i učením se u takových mistrů, jako jsou R. W. Loveless a R. L. Dozier. Výrobě nožů se pak věnoval do konce sedmdesátých let. Dnes si vyrobí, tento “pan nožíř” tak jeden nůž ročně pro své vlastní potěšení. Zaměstnává však velmi talentované výrobce v U.S.A. a Japonsku, kteří vyrobené nože opatří jménem Russell a na které tak může být právem i on hrdý. Sám je aktivní především navrhováním nožů a členstvím ve významných nožířských společnostech.

 

 

 

AM5B4.jpg(11 kb)

Al Mar Knives - od roku 1979 firma Al Mar Knivess sebou nese riziko v podnikání i úspěch s novým designem na velmi kvalitní úrovni ručně vyráběného nože. Přátelé Al Mara změnili původní zaměření výroby z nádherných nožů a dýk bojového charakteru a přesedlali na prodej lehkých štíhlích zavíracích nožů, které nemají z pohledu zákazníka chybu, pokud se hodnotí ladnost a krása, ale i kvalita a funkční dokonalost. Nože jsou opatřeny micartovou rukojetí, kterou v sedmdesátých letech uvedl právě mistr Russell. Vlastnit a používat nůž s červenou značkou Al Mara je přáním mnoha milovníků nožů, zvláště s ohledem na jeho bojovou minulost.

 

 

brksk-bc.jpg(35 kb)

Bark River - Mike Stewart, který je majitelem i managerem novéspolečnosti Bark River Knife and Tool společnosti v Michigenu byl zakladatelem a generální managerem Blackjack Knives až do zavření této společnosti a poté byl nástrojovým vývojářem při oživení Marble's Knife for Marble's Outdoors. Dnes Mike opouští Marble’s pro rychlejší rozvoj Bark River. Z toho je zřejmá vysoká časem získaná zkušenost, která se dnes odráží iv kvalitě produktů převážně pevných nožů s drop-point tvarem čepelí.

 

Beauchamp, Gaetan - je kanaďan, nožíř, který nejen že má talent pro výrobu nožů, ale právě tak i odvahu pro realizaci nových tvarů, které si dokáže vždy prosadit. Je nožířem na plný úvazek, a svůj první nůž představil v roce 1992. Jeho tvarové kreace jsou vyhledávány i nožířskými giganty (Spyderco).

 

 

bm10750bp.jpg(11 kb)

Benchmade Knife Company - vyrábí nože pro zákazníky, kteří jsou loajální, ale mají stále rostoucí nároky. Jejich výrobky jsou v první třídě provedení, vzhledu i technické vyspělosti (materiál čepelí, jejich povrchová úprava, vývoj pojistkového mechanizmu apod). Pracuje s jednoduchou, ale velmi efektivní filozofií: “Dělej to “cool”, dělej to solidně, dělej to intuitívně a hlavně, dělej to Benchmade”. Tato slova nepotřebují komentář a svědčí o velkém sebevědomí firmy.

 

 

Giraffe Bone Hunter - Click this image for a larger view.

Beukes, Tinus - před třinácti lety neviděl nikdy učitel na Anglické škole v Jižní Africe  Tinus ručně vyrobený nůž. Jeho svět se změnil, když mu jeho přítel ukázal jím vlastnoručně vyrobený exemplář. Tento nůž a pak desítky již Tinusem vyrobených, které byly tímto primárním nožem inspirovány, dokázaly, že nejen v Jihoafrické republice, ale I v širém světě  může být nožířská výroba velmi dobře profitující.

 

 

BO84DAM.jpg(15 kb)

Boker® (Böker) - po útlumu Bertram GMBH a konci Henkelu, kteří vyráběli kapesní nože, se stal velmi starý Boker "Tree Works" vedoucí firmou v Evropě, která se věnovala kvalitní výrobě kapesních nožů. Vždy velmi dobří, jsou nyní Boker vedoucím celého nožířského komplexu, kde jsou ochotní zkusit nové myšlenky (Kalashnikov, otvírací nože z damaškové oceli, bojové a taktické nože, resp. Bowie Original apod.).

 

 

 

BR199.jpg(12 kb)

 

Browning - nůž Stromu svobody je první v sérii šesti nožů slavných lidí Ameriky, kterí měli významné místo nebo něco v historii znamenali. Pět dalších výjimečností plánovaných k uctívání je rovněž nepřímo ve znamení Browningu - The Alamo, Robert E. Lee, Dwight Eisenhower, the Vietnam War and Crazy Horse. Každý nůž je vyvinutý u mateřské firmy a jeho kvalita je zaručena. Je to typ nože na denní nošení v práci i do lesa. A hlavně – je tak americký.

 

 

 

BU205.jpg(11 kb)

Buck® Knives - nože ručně vyrobené pochází z Southern California Garage přeměněné na továrnu na nože přibližně v té době, kdy se rozběhla výroba nožů i u A. G. Russell Knife Mail Order Business. Během nějakých třiceti let se firma Buck stala největší a velmi významnou nožířskou firmou na světě. Buck Rangers a Buck Hunter jsou velmi oblíbené a “pracovité” zavírací nože, Buck Speciál byl vzorem pro pevný nůž pro nejednu nožířskou firmu (Tramontina) a Buck Koji Dagger je super dýka. I zde se vyskytuje jistý souběh s Brovningem v nožích Stockman, Trapper apod.

 

 

CM715.jpg(7 kb)

Camillus® Cutlery Company - je jedna z nejstarších nožířských manufaktur ve Spojených státech. Navzdory bouřlivým počátků a historii společnosti zde vznikaly ty nejschopnější nože. Od malých a ještě menších nožů až po tesáky a bojové nože byl každý majitel i sběratel těchto nožů vždy velmi spokojen. Někdy to byla otázka život a smrti – Camilus byl předchůdcem Ka-Baru v dodávkách bojových nožů pro armádu U.S.A. O to více mrzí skutečnost, že firma v roce 2007 zanikla a se zbytkovým konkurzním ohodnocením cca 2,5 mil dolarů byla odkoupena fy United Cutlery.

 

 

 

 


Canal Street Cutlery - firma je jako bájný Fénix, která stále umírá a stále se opět zrodí již více než sto let. Její produkce je v mnoha případech porovnatelná s Browningem. Liší se v mnohem lepší schopnosti kombinovat staré a nové. Její nožíři započali svoji práci v 19. století, pokračovali ve stoltí 20. a chystají připravit příznivce nožů o dech i v 21. století.

 

 

CAS Hanwei - šíří dostupné historické reprodukce té nevyšší kvality. Její nože zastupují ty nejkrásnější kusy ve sběratelských souborech. Držet jeden z jejich nožů, je jako držet v ruce kus historie lidstva.

 

 

 

 

 

 

Case® - W. R. Case Knife Company je v dobrých rukou. Je odvozena od velmi úspěšné firmy vyrábějící zapalovač Zippo, které zaplavily svět. Jejich nožíři se učí již desítky let u nejlepších nožířů a vznikající výrobky jsou obdivovány jak v minulosti, tak i dnes.

 

 

 

 

CR13SF.jpg(14 kb)

 

Columbia River Knife and Tool - CRKT vyrábí velmi seriózní nože, které jsou navrhovány pro použití kdekoliv a kdykoliv během roku. Jejich tvůrci jsou vybíráni ze členů Knifemakers' Guild a kreativních nožířů součastnosti. Výsledek spočívá ve schopnosti vyrábět nože pro denní použití za přijatelnou cenu. Tvarové variace jsou nekonečné. Od Dragon, přes Carson Special Forces, Triumph, Van Hoy, Kiss, M16 až po Commer Bear.

 

 

 

 

 

GR300.jpg(4 kb)

D.H. Russell - na sklonku roku 1950, majitel firmy na výrobu nožů z Toronta, pan D. H. Russell navrhl originál Kanadský nůž ve spolupráci s Rudolfem Grohmanem (ČSSR) poté, co jeho rodina emigrovala do Kanady. Firma Grohmann Knives působící v Novém Skotsku produkuje od té doby všechny nože D. H. Russella.

 

 

Dozier Knives - Bob Dozier je od šedesátých let jedním z největších jmen Americké nožířské asociace. Je expertem na způsob výroby nože tzv. od kolébky do finiše a cena jeho nožů se pohybuje řádově ve stovkách dolarů. Preferuje skutečně ten nejkvalitnější dostupný materiál pro všechny komponenty nože a klade maximální důraz na dokončovací práce. Toto umožňuje nasadit vysokou cenu, ale i  pocit nadšení, když třímáte jeho nůž v ruce.

 

 

Fox Knives - V roce 1977 založil Oreste Frati společnost FOX Coltellerie. Jméno společnosti (původně vlastníka) okamžitě vyvolalo ten pravý zájem. Výrobní společnost začala ihned zhodnocovat brilantní nápady estetických tvarů, výzkumné výsledky v oblasti nových materiálů a aplikace nových technologií.

 

 

 

Fred Carter Jim Bowie Commemorative

Fred Carter Knives

Fred Carter je designerem u Gigand na Thaiwanu a je tvůrcem několika nožů roku. Je rovněž prezidentem Knife Makers Guild a jedním z mistrů na High Art Knife Movement. Jeho nože odráží jeho přístup k umění výroby nožů ve spojení s elegancí bez zbytečné okázalosti.

 

 

 

G6977.jpg(18 kb)

Gerber® Legendary Blades - každý milovník nožů ví, kdo je to Gerber. Začal před mnoha lety s vysoce kvalitními kuchyňskými noži a později plynule přešel do oblasti sportovních nožů. Dnes je hlavním hráčem na tomto poli. Svědčí o tom stovky stran na webových vyhledávačích. Od Gerber Steadfast až po Paraframe se jedná o nože slušné střední úrovně a i v oblasti nástrojů již pomalu, ale jistě dohání super firmy jako SOG a Leatherman (např. Recoil Auto-Plier)

 

 

HD152.jpg(12 kb)

Harley-Davidson Knife - dnes je nejen tato značka v konstantním tlaku světového byznysu. Málo kdo ví o celém marketingovém dění odehrávajícím se momentálně pod značkou Harley – Davidson. Tato vytváří mnoho produktů ve vzájemné návaznosti nejen k nožům, které tato obrovská firma nabízí. Od Harley Davidson Folding Hanter až po Skull II jde především o výraz značky.

 

 

HR173DS

 

 

Hen & Rooster Knives - Made in 1980 and Before

Bertram, výrobce originálů Hen & Rooster nožů byl založen v roce 1865 a rychle začal chrlit nože nejlepší kvality vyráběné v Solingenské oblasti v Německu. Skutečnost, že nože vyrobené mezi rokem 1865 a např. rokem 1985 v mrňavé fabrice se 14 zaměstnanci se stále v duchu tradice věnuje produkci pevných I zavíracích nožů vysoké kvality. Čepele jsou lépe broušeny, lépe leštěny a vnitřek zavíracích nožů je čistější víc, než kdekoliv na světě.  Po zkvalitnění materiálu i vzhledu záštity (boltu) a rukojeti se dnes jedná patrně o jednu z nejlepších značek v Solingenu.

 

 

Henckels Kitchen Knives - Henckelsovi kuchyňské nože vychází z 200 let staré tradice strojní výroby (lokomotivy!). Výroba nožů se excelentne rozvíjí hlavně posledních padesát roků. Nový management a výrobní kontrola této firmy je již nejen Německým ale i světovým pojmem. Ta dělá pro spokojenost zákazníků maximum. Nože se vyrábí s využitím SCT- technologie slinování kovů. Čepele, bolsrty (záštity) i závěr (hruška) jsou jsou tvářeny z optimálních slitin. V perfektní rovnováze jsou všechny komponenty nože i z důvodu homogenity celku. Firma tvoří pod heslem:”Již nikdy svařence z dílců čepel a trn rukojeti”. Celý nůž je nyní ze sinterovaného materiálu. Firma je hrdá, že může nabídnout zákazníkům takový nůž!

 

Hibben Knives - jako tvůrce několika celosvětově známých nožů (Rambo, Hvězdné války apod.), představuje Gil Hibben bezednou studnici znalostí a dovedností umělce nožířského řemesla, kterou získal za posledních 50 let. Ty poskytuje všem zájemcům ze světa nožů.

 

 

 

KA5017.jpg(10 kb)

Ka-Bar - v období vedení nožířské sekce Ka-Baru sesterskou firmou Alcas company, byly položeny základy nejrozšířenějšího bojového nože všech dob, legendárního U.S.M.C. bojového nože, který se stal ústředním osobním nožem příslušníků pozemních vojsk a námořnitví v U.S.A. Navázal svým tvarem na starou a ověřenou tradici (Camilus) a spolu s dobrým materiálem čepele z vysokouhlíkové oceli a rukojetí z obráběné kůže dal do rukou vojáka kvalitní zbraň pro boj z blízka.

 

 

 

KAI Cutlery - je výkonné sídlo Seki City v Japonsku. Seki je pro svoji blízkost k nalezištím železa centrem pro výrobu bodných a sečných zbraní a dalších nástrojů již 700 let! KAI je ve vedoucím postavení ve výrobě kuchyňských a užitných nožů přes devadesát let a vlastní Kershaw Knives v Portlandu ve státě Oregon i mnoho manufaktur v Japonsku a v dalších částech Pacific Rim.

 

 

KS1007.jpg(21 kb)

Kershaw - je s velkou historií KAI, spjatou s výrobou nožů v Japonsku, významným výrobcem nožů i ve Spojených státech. Firma přinesla mnoho inovací do designu i funčnosti hlavně u zavíracích nožů, které jsou mechanické, ale nejsou mechanické z pohledu zákona o skrytém nošení zbraní (např. viz. kapesní nože od dvorního návrháře nožů fy - Ken Oniena).

 

 

Klotzli - Peter Wimpff je označován za nožíře, který přišel s velmi hezkým taktickým zavíracím nožem a s velkou Wharncliffe čepelí. Tak začala produkce nožů u H. P. Klotzli ve Švýcarsku. Tato verze s povlakem z černého Teflon® a rukojetí z černého Carbon Fiberu je ve světě dostupná i v produkci A. G. Russella, kde ji lze zakoupit.

 

 

 

Kressler, Dietmar - tento nůž od Dietmara Kresslera nepotřebuje komentář. Je dokonalý!

 

LT830675.jpg(10 kb)

Leatherman® - Tim Leatherman začal revoluci v oblasti kapesního nářadí, která zasáhla nejen Spojené státy, ale i Evropu a celý svět. Leatherman dává záruku 25 let na materiál a provedení.

 

lc12200.jpg(8 kb)

Lone Wolf Knives - našel kvalitu zaměřenou rozumem a duší. Jeho postavení je určeno tím, že vrábí nože parafované nejlepšími nožíři světa a tyto produkty jsou i za těchto okolností cenově dostupné! Výrobky jsou podloženy nejlepšími materiály, nejnovějšími technologiemi a jsou úskostlivě zpracovány a finálně upraveny.

 

 

Marble's Outdoors - Webster Marble je všeobecně pověstný svými stahovacími a porcovacími noži a je přezdíván “otec” moderního loveckého nože. Již více jak 30 let vyrábí mnoho jedinečných a atraktivních čepelí, které časem neztrácí na kráse, ale naopak jejich tvary jsou časem prověřeny. Tradice, kombinovaná s moderní technikou výroby a novými materiály umožňuje, aby nožíři dále pilně vyráběli výborné a velmi vhodné sportovní nože pro lovce a přírodní nadšence na celém světě.

 

 

Marttiini Knives - se specializuje na lovecké nože střední kvality pro evropské lovce a táborníky. Jejich nože jsou všechny v laponském stylu, takže postrádají ochranu prstů záštitou. Finské nože jsou známé svojí vysokou tvrdostí a houženatostí.

 

 

Img83.jpg

Mcusta® - každý rok stojí na výstavách nožů před krasavci ze Seki City v Japonsku zátupy obdivovatelů.

 

 

Ontario Knife Company - postavilo svoji reputaci (pověst) na základech nekompromisní řemeslné dovednosti, kvalitě materiálu a součástí.

 

 

 

Randall Made Knives - již přes 50 let je Randall nejznámějším nožířem světa, ale dostupnost jeho výrobků je omezena unikátností každého výrobku, které se navzájem liší třeba jen v malých detailech. Z těchto důvodů je i čekací doba na tyto originály 3 až 4 měsíce. Randall má objednávky na mnoho měsíců obsazené. Originalitě odpovídá obvykle i cena!

 


R940E.jpg(8 kb)

Remington Arms Co. - před několika lety se objevily reprodukce "Bullet" nožů z roku cca 1900 - Trapper, které se staly opět ikonami sběratelů. Cena původních nožů dnes představuje tisíce dolarů a jejich kopie se “prodávají” za stovky dolarů.

 

 

Rigid Shoshone

Rigid® - United Cutlery si vybrala výrobce nožů s obchodní známkou Rigid® z mnoha jiných výrobců, kteří vyrábí kvalitní tradiční zavírací nože. Využívajíc řemeslné dovednosti nožířú a nadčasových technologií vyrábí firma Rigid® nože pro volný čas, tzv. do pole.

 

 

Landon Selby - je tvůrcem nožů z obsidiánu. Kažký má svúj tvar i svoji velikost. Každý je originál. Obsidián má v této prahistorické úpravě vynikající řezné vlastnosti, ale jako pracovní nástroj je příliš křehký.

 

 

 

Saji, Takeshi - začal s výrobou nožů ve svých šestnácti a dnes je oficielně hodnoceným a mimořádně zručným japonským nožířem v tradiční japonské výrobě, který používá na své výrobky jen ty nejkvalitnější materiály.

 

 

Seki-Cut - dokonalost formy i obsahu!

 

 

 

Skalja - Laurent Doussot je kanaďan z Quebeku, francouzkého původu, který je nositelem nejedné ceny z nožířských výstav (Best Folder award na výstavě Paris Knife Show) a který uvádí své nožířské překrývání plošných tvarů pod značkou Skalja.

 

 

sbc.jpg(38 kb)

SOG Specialty Knives - když se díváte na funkčně dokonalý nůž od firmy SOG, vidíte jeden z nejpopulárnějších nožů vyráběných ve dvacátém století. Výkonný ředitel firmy, Spencer Frazer, byl mimořádně úspěšný v pozici manažera, když se mu podařilo sestavit tým bývalých vojáků ze studijní a pozorovací skupiny z Vietnamu, učitelů boje s nožem a hollywodských akčních odborníků, kteří společně s velkým uměním řemeslníků navrhují a vytváří tyto dokonalé produkty.

 

 

 

spyderco_police.jpg(28 kb)

Spyderco - je jedna z vrcholových "Specialty Knife Companies", která se produkcí specializuje na nože poněkud limitované rozmanitostí, které ale nejsou určeny pro masový trh, ale nabízeny labužníkům – sběratelům, filmové produkci i ne každodenním uživatelům nožů. Jsou totiž ideální z hlediska řezného efektu!

 

 

Image:Swiss army knife open 20050612.jpg

Swiss Army - Swiss Army Knife byl vymyšlen Carlem Elsnerem v roce 1891. Je to tedy myšlenka i realizace stará přes 100 let! Tísíce nožů s helvetským křížem opouští centrální Švýcarsko každý den. Asi 20% je určeno na export do více jak sto zemí světa.

 

TL7431.jpg(7 kb)

Timberline™ Knives - nabízí výběr nápaditých nožů zahrnující různorodé tvary - bojový nůž Zambezi, zavírací nože (Pistols - viz. obr.) a i nejnovější technologie v rámci série linerlocků.

 

 

 

 

Viper Slim Blue Damascus

Viper - nožířský průmysl v Evropě a právě tak i v Japonsku, byl vždy soustředěn v jedné oblasti každé země. V Anglii to byl Sheffield, v Německu Solingen, v Japonsku Seki City a v Itálii to je Maniago. U většiny výrobců lze pozorovat snahu o snižování cenové hladiny nožů vzhledem ke konkurenci cestou přesunu výroby do oblastí s levnější pracovní silou. Napřed to byl Thajwan a později Čína. Pouze Maniago zvládá obojí - nadále držet vysokou kvalitu výroby nožů i dobrou cenu a spolu se Španělskými nožíři drží i v cenovém boji výrobu nožů doma.

 

 

5256_NewRanger_70.jpg(15 kb)

Wenger - společnost, založena v roce 1893, je situována do Delémontu v regionu Swiss Jura ve Švýcarsku. Hlavními úkoly 250 – ti zaměstnanců, kteří jsou zdejšími rodáky, je práce v oblasti velmi přesné mechaniky. Proto není překvapující, že úkoly pro řešení inovačních postupů, přesnost a expertní řemeslnost je těmto lidem vlastní. Patří to k jejich národní průmyslové kultuře. To se týká i výroby nožů se značkou Wenger.

 

 

xi-118sm.jpg(8 kb)

Xikar® - Xikar®, Inc., založený v 1997 v Kansas-City, nese mayské označení dlouhé, tmavé cikády. I když je název společnosti spjat s historií, je výroba nožů svázána s moderními přístupy v aplikacích moderních technologií a materiálů, v oblasti designu i ergonomické funkcionality a soudobé estetiky.

 

 

Who is who II.

aneb

světoví výrobci nožů po druhé

 

 

Bark river knife & tool                  
brk140bc.jpg(26 kb)

     Bark River Knife & Tool – je rodinná firma, která si vzala za cíl vyrábět polotovary pro výrobu řezných nástrojů té nejlepší kvality, které by byly dostupné na trhu. Tyto výrobky jsou určeny pro táborníky, skauty a všechny milovníky přírody, kteří potřebují mít po ruce skutečného pomocníka v poli. Výrobce používá směs tradičního a současného designu a stylu. Manufakturní metody jsou směsí moderního a tradičního přístupu, nutného k dosažení nezbytné preciznosti řezného nástroje, se současným udržováním propracovaného vzhledu, který má mít každý renomovaný nástroj současnosti.

     Bark River Knife používá pro výrobu svých nožů uhlíkovou ocel A2. Ta se liší od ostatních vysokouhlíkových ocelí hmotnostním obsahem chrómu a molybdenu (viz. www.nože-nůž.com). A2 má výtečnou reputaci ve dřevoobráběcí výrobě pro své vynikající vlastnosti z pohledu odolnosti ostří. Majtel společnosti, Mike Stewart, zjistil v průběhu mnoha let (při výrobě nožů), že tato ocel nabízí nejdelší trvanlivost fasety čepele a při využití vhodného tepelného zpracování a je i výborně brousitelná na konvexním kotouči. Tepelné zpracování aplikované v Bark River Knives je komplexní a mimořádně časově náročné při splnění všech teplotních i časových tolerancích a implikuje do výrobního procesu dvě různé metalurgické společnosti.

Dosavadní  vývojová linie Bark River s zdá být ukončena. Jakmile zde bude jednou ale vše hotovo, pak nebude již této značky třeba. Zatím byly redukovány pouze ceny!

beretta BE-75562.jpg(2 kb)

 

 

     Italská společnost Pietro Beretta je světově proslulá svými palnými zbraněmi. Méně známa je její kolekce nožů. Je to dceřina společnost Beretta – USA, která vyrábí nože hlavně pro americké zákazníky (nejen). Není přesně  známo, kdy fy Beretta nastartovala výrobu nožů. Společnost byla předávána z generace na generaci od patnáctého století, kdy Berettovic rodina zahájila výrobu zbraní v Gardone (Itálie). Staré záznamy dokládají, že mistr Bartolomeo Beretta obdržel 296 dukátů ze zbrojnice Benátské za dodání 185 arkebuzí (hákovnic). Na počátku 20. století již fy. Beretta vyrábí hlavně zbraně (palné i chladné), které byly vybrány jako služební. A dnes?

     Dnes Beretta - USA vyrábí excelentní lovecké nože s přídavnými čepelemi, které mohou být aktuálně vytaženy a použity pro stažení a čistění zvěřiny. Nože Beretta jsou běžně (v současné době) vyráběny v Japonsku.

     Kolekce nožů Beretta zahrnuje mimo jiné i taktické nože (např. Model 92 a Airlight II) a lovecké nože jako např. Loveless Fixed Blades. Beretta Model 92 má čepel vyrobenou z oceli AUS 8 a je k dostání s rovnou (plain) nebo zoubkovanou (serrated) čepelí. Avenger II má tvar čepele  styl tanto a je  z laminované nerezové oceli VG-10. Rukojeť nože je vyrobena z mimořádně lehkého laminovaného kompozitu s uhlíkovými vlákny. Tento drsný taktický nástroj je dobře nositelný (malá hmotnost) a krátkým švihnutím palce (má linerlock pojistku – viz. www.nože-nůž.com) je připraven k akci. Pro nůž Beretta Loveless Fixed Blade Knives vybrala společnost Beretta spolu s mistry nožíři tvar, který je prvním sériově vyráběným nožem v Loveless stylu, za cenu, která překvapí. Drsná rukojeť je vyrobena ze Zytelu a čepel má drop-point nebo skining tvar, příp. drop-point s hákem.

BE76640t.jpg(2 kb)                        BE80017t.jpg(2 kb)

Airlight II                                                                     BE-75562t.jpg(2 kb)

                                                                         Taktický zavírací nůž made by Beretta

 

BE205t.jpg(2 kb)       BE75563t.jpg(1 kb)

Loveless Fixed Blade

 

Beretta vás uspokojí svojí spolehlivostí i italským designem!


BCB7BM.jpg(13 kb)


   Blackjack Classic Knives - "Blackjack“ bylo duchovní dítě Mika Stuarta z roku 1986. Po konzultaci s mnoha významnými lidmi z nožířskho průmyslu riskantní podnik začal konečně začátkem roku 1987. Půvdně byl nazýván Exkalibur nožů, ale toto jméno již bylo obsazeno. A tak se zrodil Blackjack Knives. Základ jména byl a zůstal navždy mystický, zakladatelem vlastní syn. Mike a investor byly originální vlastníci, ale investor neměl smysl pro kšeft a partnerství se zbortilo. (Blackjack startoval mimo Chatsworth Kalifornia).

     První nůž, který spatřil světlo světa byla Stuartovna famózní Mamba. Do čepele bylo chemicky vyleptáno jméno Mikovi sekretářky Lodi. Mike byl tou dobou rovněž i distributorem nožů Chrise Reevese, který tou dobou žil v Jižní Africe. Blackjack začal okamžitě expandovat a začal exportovat těžce z Japonska. Některé z těchto nožů byly Blackmoor, Highland a Tartan Dirks, Anakonda I a Anakonda II, série Maudaerů, Viking \Raider Axe, Holding Mamlas a stiletto, impresivní Warner-Moran Bowies, Safari klasic, The Loveless Warner, mini-mamba (oba dva vyrobeni zcela ručně Koji Harou), Jaeger, Tracker, ZFM III, otvírák Kuri, Reinhardt Kukri atd.

     S nástupem výroby mnoha nožů z Evropy v Japonsku se výroba Blackjack přesunula do U.S.A. Mike měl vizi o oživení americké rukodělné výrobě nožů. Ale americký nožířský průmysl je dnes silnější než kdy byl. A tak Mike i s rodinou následně po problémech s investory zamířil (v 1991) do Effinghamu v Illinoa. Nože, vyrobené v Japonsku vznikly v The Kencrest Corporation v Seki City, Harumi Suzuki a zákaznické nože na objednávku u Koji Haru.

 

BCB7BMt.jpg(1 kb) BCBTGSCt.jpg(3 kb) BCB5St.jpg(1 kb) BCB7Lt.jpg(1 kb) BCBTGAMt.jpg(3 kb)

Kryogenicky zpracovaná uhlíková ocel 1095 čepele Blackjack má vysokou odolnost a je určena pro vysokou výkonnost při řezání!

blackhawk blades                                        

                                         

             BBCR11BKS.jpg(6 kb)                                                                 

          

                                          

     BlackHawk Company - byla založena Mikem Noelem v roce 1993, dřívější Navy Seal. Vyráděla hlavně taktické nože a nože na přežití a jejich utkvělá představa až posedlost byla v tom, že kvalita je jedna z nesdůležitějších příčin, která dělá nože BlackHawk žádanými. I to byla jedna z příčin, proč firma pokračovala hlavně v oblasti speciální (vojenské) výroby. BlackHawk je nyní označován jako BlackHawk Blades. Inspirace pro výrobu získal Mike Noel při operacích v severním Iráku. Sehání výstroje v prostorách minových polí v něm vyvolalo rozhodnutí, že až se vrátí živý a zdravý domů, bude se věnovat zdokonalení armádní výstroje. Výroba začala v garáži a dodnes se rozvíjí.Se zájmem naslouchají historkám o porušení zákona nebo jeho prosazení, o válečných zážitcích a snaží se toto vše promítnou do vznikajícího návrhu nového produktu.

     Zákaznícká odezva je pro BlackHawk velmi důležitá. Se zájmem ve firmě naslouchají historkám o porušování zákona nebo jeho prosazování, o válečných zážitcích a snaží se vše toto promítnou do vznikajícího návrhu nového produktu. Nabízí svým potenciálním i věrným zákazníkům mnoho typů taktických chladných zbraní a soubor nožů na přežití. Právě zde je zřetelná již vzpomínaná kvalita a navíc i inovace výrobků. Jsou odholáni stále zvyšovat hranice možnosti designu a technologické úrovně u výrobků, které mají zachraňovat život.

 

Zkuste BlackHawk Blades a nebudete zklamáni!

 

 

 

coldsteel 

 

 

CS60ST.jpg(6 kb)

 

     Cold Steel je v Kalifornii založena společnost, která vyrábí nože, meče a ostatní zbraně a nástroje. Cold Steel byla založena v roce 1980 ředitelem společnosti a jejím současným prezidentem panem L. C. Thompsonem. Výroba produktů byla, a stále více je, situována do Japonska, a v současnosti především i na Tajwan, do Číny a Indie. Zde Cold Steel vyrábí a zákazníkům nabízí a prodává široký sortiment produktů určených pro potřeby lovců, kuchařů, běžných uživatelů, agentů, vojáků apod. Nabízí rovněž mnoho populárních námětů a programů sebeobrany a jejího tréningu na DVD a VHS nosičích. Nejpopulárnější a velmi slavná je jejich ocel San Mai III. V Japonsku je tímto termínem označována třívrstvá ocel. Získává se v procesu laminace vrstvy vysoko-uhlíkové oceli mezi dvě vrstvy středně-uhlíkové oceli s vyšším obsahem chrómu (pro korozní ochranu) i molybdenu, manganu a vanadu (pro fragmentační ochranu) obvykle velmi tvrdé a tím pádem i křehké střední vrstvy. Většina čepelí má jako střední tzv. řeznou vrstvu použitu ocel VG-1, která má v porovnání s ostatními ocelemi vynikající řeznou a abrazivní odolnost (viz. www.nože-nůž.com).

     Nad společností se občas stahují mraky nevole vzhledem ke kontroverzní obchodní politice pana Thompsona. Použil totiž historicky známá a troufalá tvrzení (vše je dostupné na DVD!) pro zajištění maximálního profitu ze svých produktů, která se zcela nezákládají na pravdě. V rámci takto budované obchodní politiky byla “vytvořena” řada záznamů z průběhu zkoušek pro tzv.“doložení” úžasných vlastností čepelí, tj. nožů firmy Cold Steel. Zkoušky, které měly demonstrovat odolnost proti otupení a trvanlivost ostří při prorážení barelů, karosérií, sekání volně visícího masa a kostí, odřezávání volně visícího lana a v rámci propagace kvality systému zavíracích nožů i vytváření opičí dráhy ze zabodnutých nožů, “potvrdily”, že i po uvedeném zatížení je ostří čepele Cold Steel v super stavu a nedošlo k porušení žádné komponenty nože!? (Hodnověrnost této reklamy je bez komentáře a zde uvedená fakta jsou na několika webových stránkách!). Na obhajobu firmy Cold Steel je nutné dodat, že se jedná skutečně pouze o reklamu, na kterou jsme si zvykli v médiích a nože z produkce Cold Steel tím nic neztrácí na své kvalitě. Všechny nože se jednou otupí, každá pojistka se jednou zničí a většina tvrdých faset se vyštípe po nárazu na tvrdý předmět. Reklamu je třeba brát jako relamu. Byznys je byznys!

     Nedůvěřujete-li ani po předchozích řádcích nožům Cold Steel z běžného sortiment, zkuste “customer serie” a budete překvapeni, co se v těchto nožích skrývá. Jsou ručně vyrobeny v Japonsku a technika San Mai III u nich dokazuje svoji opodstatněnost - u čepelí, titanový bolstr je precizní a micartová rukojeť je téměř nezničitelná.

 

Chtít kvalitu se u Cold Steelu vyplácí!

 

colt 

                                                                                  ct133ct.jpg(2 kb)

CT16.jpg(9 kb)           CT17t.jpg(3 kb)

 


    
Colt - Dantes Knifeworks je domovem mnoha velkých osobností nožířského průmyslu a je začleněn do Firearms Knives pod United Cutlery. Příběh společnosti Colt je spjat s výrobou palných zbraní, která je napsána přes cca 170 stran, tj. let historie. Jsou zde milionové armády paží jménem Colt, které mohou hovořit o schopnosti a spolehlivosti výrobků nesoucích toto jméno. Tato oblast poznání o kvalitě produktů společnosti Colt je nyní rozšiřena prostřednistvým společnost United Cutlery i na oblast chladných zbraní. Jde o oblast nožů pro lov a camping v té nevyšší kvalitě, zavíracích a vrhacích nožů a výrobků pro osobní potřebu ve všech každodenních situacích, které jsou vyráběny v Dantes Knifeworks.

     Každý nůž je zcela promyšleně navržen, oceněn a precizně vyroben tak, aby poskytl uživateli řezného nástroje příjemný pocit radosti nejen pro oči, pocit bezpečí v boji a důvěryhodnost v práci. Můžete si být jisti, že současná nabídka výrobků s označením Colt by přinesla třpyt do očí Samuela Colta, muže, který byl znám svým zápalem pro inovační proces výroby a její kvalitu.

     Typickou ukázkou (viz. obr. dole) je tento jednostranně broušený pevný nůž z dílen Tajwanských mistrů, který má čepel z kryogenicky zpracované ocele modifikovaného tanto tvaru. Je velmi kvalitní i po stránce ergonomie a nošení (na krku, resp. klipsu). Jeho magnetické pouzdro udrží nůž až do rychlosti ostrého švihu na místě, tj. v pouzdře. Je lehký a proti korozi, opotřebení a reflexi je chráněn povlakem z nitridu chrómu (CrN - Ochrana proti korozi, opotřebení a ..., www.nože-nůž.com).

ct57.jpg(14 kb)          Levný, ale vysoce sofistikovaný Colt Guardian!    

 

 chrisreeve.jpg(2 kb)                chr312.jpg(10 kb)CRLGSAB-IGWT.jpg(5 kb)
                                         ... pro Zelené barety                    ... pro Vás

 

     Před více než dvaceti lety se z Chris Reeve Knives stal nevšední výrobní a prodejní celek. Jako mladý muž snil Chris Reeves o vlastní, konfortní výrobní manufaktuře, kde by mohl vyrábět nože, mít decentní strojní vybavení, prostě, život s rozumnou výdělečnou živností. Nikdy, ani v těch nejdivočejších snech jej nenapadlo, že jednou bude vlastníkem značky, která bude známá v půlce světa, bude mít obrovskou skupinu loajálních zákazníků a vrhne to jej na tobogán finanční a emoční horské dráhy. Z bývalého fandu motocyklového sportu, který snil o titulu mistra světa, se stal z důvodu finančních možností zapálený nožíř. Jeho touha být nejlepší na světě jej však nikdy neopustila. Soustředil veškeré své úsilí do výroby nožů – pozorujíc každý detail vzhledu, užití pokročilejší techniky, lepšího materiálu. Byl v té době nadšeně zabraný více do výrobních aspektů, než do vydělávání peněz za každou cenu! V roce 1989 emigroval z Jižní Afriky do Spojených států bez možnosti návratu. Zde začal tvrdě pracovat na sice ne příliš široké řadě nožů, ale výrobků, na kterých lze v poklidu nechat viset vytouženou visačku „the best“! Je zajímavé, že toho dosáhl s firmou, která má jen 17 zaměstnanců! Nyní má celosvětovou reputaci pro "pushing the envelope" v průmyslu.

 

     Vrcholem v oblasti kapesních, tj. otvíracích nožů je jeho nůž Sebenza. Je dokonalý v oblasti vzhledové (vizuální a ergonomický dojem), materiálové (pro výrobu čepele byl vybrán po dlouhé verifikaci jeden z nejlepších nožířských materiálů    ocel S30V) i v oblasti výrobní, kdy výrobní vlivy (rozměrová i geometrická tolerance, struktura povrchu apod.) se pohybovaly v hodnotách mnohonásobně menších, než je v běžné výrobé nožů obvyklé. Lze ji obdivovat v rukou Toma Cruise v oscarovém filmu Collateral (www.nože-nůž.com).

 

 

 

CRSMCL-AB.jpg(6 kb)      CRLGSAB-IGWT.jpg(5 kb)  CRLCMI.jpg(9 kb)


 

Nákladná, ale krásná a svůdná Sebenza v různých provedeních! 

 

emerson.gif(3 kb) 

      EK452.jpg(7 kb)

 

 

 

 

EK503s.jpg(2 kb)           EK163s.jpg(2 kb)            EK1802s.jpg(2 kb)                   Emerson Knives - má žulově pevný, i když ne legendární, status ve světě prosazování zákona a to nejen u elitních vojenských skupin a agentur. Je to tvrdě zasloužená a velmi vážená reputace, které se firma drží zuby nechty na každém kroku své cesty světem nožů a nikdy se nevzdá. Tento zřetelný status je výsledkem brilantní a tvrdé cesty návrhářů a řemeslných výrobců všech jejich nožů, cesty, která je těmito noži dlážděná a která firmu reprezentuje.

    Zde s určitostí ví, že život Váš, život Vašeho partnera, kolegu, druha, spolubojovníka i lásky může záviset na použití Emersonu v kritickém okamžiku. Emerson je  solidní firma pro solidní lidi. To je stanovisko Emerson Knives vzhledem k jejich výrobkům, k práci a k jejich odpovědnosti k zákazníkům.

 

...a slova E. R. Emersona o jednom z nejlepších produktů firmy: 

 EK452s.jpg(4 kb) ... Karambit je velmi působivý a doufám, že se Vám líbí stejně, jako mě při prvním hodnocení designu. Těšme se na Super Karambit!

                                                                                                     Ernest R. Emerson
                                                                                                     Feb. 20, 2007

 

 

 

 

 

fallkniven 

 

     Fällkniven - jako výrobní společnost byla založena svým prezidentem Petrem Hjortbergerem v roce 1984. Vyvážet své produkty ale začala až v roku 1987, kdy navrhla svůj první nůž. Je to firma pravé švédské rodiny, která má své kořeny v Norrbottenu (Švédsko). Disponuje loveckými i rybářskými tradicemi a tak ví, co správný nůž pro tuto činnost potřebuje přímo z vlastních zkušeností. Výrobní zkušenosti získávala firma ze spolupráce nejen s jinými výrobci, ale i z kontaktu se zákazníky. Má velmi dobré vztahy mimo jiné i s rodinou švédského krále.

     Firma klade vysoké nároky na prověřenou kvalitu výrobků, ale ne tak, že o ní jen mluví (jak mnohé jiné firmy ve svých opusech na vlastní výrobu), ale její nože jsou nekompromisně vědecky verifikovány na Univerzitě technologie v Lulea (Švédsko) a ví tedy přesně, co jejich nože vydrží. Společnost je známá jako dvorní dodavatel švédské armády. Model F1 je oficiálním nožem na přežití pro piloty švédské Air Force (letectví). Doplňujíc výrobný řadu, vyrábí  Fällkniven i nože lovecké a nože pro pobyt v přírodě (tzv. outdorové). Nejvýše je právě v této kategorii (mimo F1) hodnocen model Fällkniven H1.

     Mnoho výrobků Fällknivenu je vyráběno v subkontrakci s výrobci v zahraničí (Německo, Japonsko). Základní ocel dřívějších nožů, ocel ATS 34, byla tavena v Linder-Solingen Německo). Po náhradě ATS 34 materiálem VG-10 (www.nože-nůž.com), byla hlavní oblast dodávek ocele čepelí  přesunuta do Japonska. To se týká hlavně laminovaných čepelí, které v nabídce Fällkniven nožů dnes převažují.

     Od roku 2000 jsou “černé” verze F1 a S1 dodávány i pro posádky letectva U. S. Marrine a U. S. Naval. Oba (F1 i S1) splnily požadavky na funkčnost, design, pevnost a spolehlivost, kterou americká strana vyžadovala. Je to velký úspěch, že švédská firma dodává nože pro armádu plukovníka “Bowie-ho“! Tento fakt je spojen s dokonalým a jak již bylo uvedeno dlouhodobým zkoušením nožů (F1) ve všech geografických podmínkách světa, od rovníku až k polárnímu kruhu. Vždy uspěl, a to i v porovnání s jinými noži světových firem (výdrž ostří, houževnatost, hmotnost, ergonomie).

 

Poznámka: slovo Fällkniven zní jako sousloví “Fell-elk-knee-ven” a dává tedy dohromady slovo “Fellkneeven”. Fällkniven znamená otvírací nůž – folding knife (přesně: “ten otvítací nůž” - “that folding knife”, jako ve větě: “Já chci ten kapesní nůž”! Tedy:

 

Jag vill ha den fällkniven!

 

 

FN1t.jpg(2 kb)

F1

                               FN17t.jpg(2 kb)H1


FN14Kt.jpg(1 kb)

S1

 

                                                   

  heckler & koch                            HK14100t.jpg(2 kb)              

 

                                                                            HK14250SBTt.jpg(2 kb)
HK14205t.jpg(4 kb)    HK14460BTt.jpg(2 kb)         HK11t.jpg(2 kb)

 

 

     Historie firmy Heckler & Koch začíná v těžkém období války. Tři inženýři (Theodor Koch, Edmund Hecklers a Alex Seidel), kdy spojily veřejně své „kanceláře“. Vliv II. světové války je ale  přinutil k výrobě odlišného druhu výrobků, než měli původně v plánu. Začali vyrábět na půdě nové továrny kola a secí stroje, které byly ve válkou poničeném Německu velmi potřebné. Pod záštitou (a v rámci) civilní obrany vznikla v lednu 1950 Heckler & Koch GmbH.

     Společnost je situovaná do Oberndorfu v Baden-Württembergu, ale má své pobočky i ve Spojených státech. Jejich heso zní jasně: “Ve světě kompromisu prostě někteří nejsme”. Je to znatelné z designu, ergononie, estetiky, spolehlivosti, přesnosti a výrazu jejich produktů. Nejen heslo, ale především výrobky se zalíbily mnoha vojenským a polovojenským organizacím na celém světě. Patří sem např. Special Air Service, U.S. Navy SEALs, Delta Force, FBI HRT, německá KSK and GSG 9.

     Následkem vývoje nutně muselo dojít i ke vzniku nové divize výroby nožů, která neodmyslitelně patří jako doplněk ke světově proslulé kolekci palních zbraní  této s německou precizností  pracující společnosti, tedy ke vzniku HK® Knives. I zde se odráží standart firmy, která lehce vplula do výrobních vod nožířského průmyslu.

     Heckler & Koch vyrábí různé modely čepelí, které jsou mnohdy vyráběny ve spolupráci s Benchmade a Bökrem, kteří jsou renomovanými výrobci nožů. HK nože jsou odborníky považovány za velmi solidní výrobky v mnoha směrech. Nejvýznamější z nich jsou dokonalá funkčnost, vysoká odolnost ve všech podmínkách a vysoká výkonost. Kompletní linie HK kolekce je navržena s pomocí Mika Snodyho, který není jen známým výrobcem nožů na zakázku, ale i nadšencem palných zbraní od společnosti Heckler & Koch.

      H&K se hrdě hlásí ke spolupráci s Benchmade®, která patří k největším inovátorům, navrhovatelům a výrobcům v oblasti nožů na světě. Výsledkem jejich partnerství lze nalést téměř v každé linii výrobků, a to ve oblasti kvality, funkčnosti a bezporuchovosti.

     Böker zase vnáší do spolupráce aspekt delších čepelí. Přináší do výroby i nové technologie 21. století. Velmi významně se podílí na řešení ergonometrie a únavy materiálu. Dobře řeší problematiku trvanlivosti a ostrosti čepelí HK nožů. Böker ze Solingenu (Německo) tím potvrzuje svoje dominantní postavení na špici všech výrobců nožů světa.

 

 

HK14205S.jpg(4 kb)   ...vy ještě nemáte  H&K Axis lock drop-point?   

 

 

 

     Kizlyar IE - začínal původně jako elektrikářská opravárenská společnost „Energeremont“ v roce 1991, v období první čečenské války, výrobou malého množství nožů s fixní čepelí. Ale nožířský průmysl brzy získal navrch nad elektrickými opravami a již v roce 1995 získala společnost licenci k výrobě chladných zbraní. První nůž z celé řady, který byl vyroben, byl model Scorpion a je dnes symbolem společnosti Kizlyar. V roce 1999 se společnost opět rozrostla a byla pojmenována „Kizlyar Industrial Enterprises“. Po tomto přerodu se představila v St. Peterburku produkcí vysoce ceněných damaškových uměleckých a loveckých nožů již pod svojí oficiální značkou. Nyní je novým vedoucím výrobcem loveckých, sportovních a armádních nožů v Rusku a stává se velmi známým výrobcem damaškových nožů a současně i nožů pro ruskou armádu, policii, MVD, FSB a další ochranné agentury ruské vlády.

Poznámka: Kizlyar je město známé od 18. století a leží na severu Dagestánu, který je hornatou zemí na jihu Ruska. Dotýká se jí  část Kaspického moře, na jihu leží Ázerbájdžán, na západ Čečna a na severu Kalmikya a nekonečné pláně jižní ruské stepi. Republiku Dagestán obývá 40 původních etnických skupin a každá hovoří vlastní řečí, každá skupina obyvatelstva má svůj vlastní dialekt, který je odlišný od dialektu těch druhých skupin! Každý z dialektů je označen jako samostatná řeč! Navíc je zde i několik národních skupin (ne národností), které jsou spjaty s ruským, ukrajinským a armenským naturelem.

 Dnes je Kizlyar známý především noži a koňakem.

logo
Na sklonku léta, v srpnu 2007 vzal ruský prezident Vladimír Putin monackého prince Alberta II na rybářský výlet. Fotografové zachytili prezidenta  při divokém lovu. Na opasku se mu skvěl Kizlyar ze St. Peterburské větve výroby těch nejkvalitnějších nožů, který byl pojmenován již dříve - Nord Crown.


            

Již i pan prezident Putin loví s Kizlyarem!

 

 

 

 

 

 

 

mcusta.jpg(8 kb)

 

 

MCU34D.jpg(5 kb)

 

 

     MCUSTA - Seki City bylo centrem japonské nožířské výroby od polovony třináctého století. Byl to přirozený výběr místa z důvodu přítomnosti železné rudy, dřevěného uhlí a vody, což jsou tři nejdůležitější elementy pro nožířskou výrobu.

     I dnes Seki City zůstává  stále pulzující osou dění Japonské nožířské výroby. Technika, zručnost a kovářské umění jsou základem pro staletí trvající rozvoj a pokrok zde uplatňované nožířské technologie.

     MCUSTA nože jsou vyráběny v Seki City a jsou vrcholem syntézy tradiční japonské dovednosti a moderní nožířské technologie. Návrhářský tým společnosti používá 3D CAD/CAM systém k tvorbě nových návrhů modelů a kreativních prototypů. Každý nový tvar nože je úskostlivě prověřen, vytříděn a pak dlouze testován. Poté je vybrán nejkvalitnější materiál z hlediska čepele, aby vyhověl z pohledu trvanlivosti, spolehlivosti a krásy. Na rozdíl od mnoha jiných čepelí, které jsou u různých firem vystřihovány z válcovaných plechů, jsou čepele Mcusty precizně řezány laserem a obráběny na CNC strojích pro dosažení naprosté přesnosti jednotlivých komponent a minimalizace zbytkového napětí v polotovaru. Každý nůž je pak ručně dokončen (broušení a leštění) a nakonec ručně zkompletován a jednotlivě opět ručně prověřen týmem zkušených řemeslníků. Tyto aspekty jsou příčinou, že MCUSTA nože patří mezi světovou nožířskou elitu.

 

 


MCU37D.jpg(6 kb)

Kvalita a elegance - to je  MCUSTA!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

meyerco         

MC3723.jpg(5 kb)

   

 

 Meyerco - reprezentuje kombinaci kreativního marketinku v knot-how a inovacích nožů spolu designem těchto nástrojů.  Formujícím činitelem společnosti je Bill Meyer, úspěšný to businessman s osobní zálibou ve sportovních nožích. Bill založil tuto společnost v lednu 1997.

MC6094t.jpg(3 kb)    Návrhářský talent, pracující pro Meyerco, je zosobněn ve Waltrovi „Blackie“ Collinsovi, snad  nejplodnějším návrháři nožů všech dob. Zakládající člen Knifemaker's Gild a dřívější majitel Blade Magazíne, je vlastníkem 60-ti patentů v oblasti mechanizmů nožů a mnoha patentů v nožířské produkci. Svoji kariéru započal v roku 1975, kdy publikoval několik knih z uvedené oblasti nožů a pokračovaje ve vedení nožířské komunity dodnes. Blackie byl uveden do síně slávy Cutlery Hall of Fame v roce 1996.       

    Walter "Blackie" Collins   

 

 

 

 

 

puma.jpg(4 kb) PU230702.jpg(6 kb)

 

 

PU244302t.jpg(2 kb)    PU210563t.jpg(2 kb)    PU133501Wt.jpg(2 kb)

 

 

     PUMA-WERK, Lauterjung & Sohn - zaměstnává mnoho vysoce kvalifikovaných stálých zaměstnanců a zůstává v majetku rodiny již 200 let. Po druhé světové válce nastala základní změna v činnosti této společnosti. Oswald z Frankenbergu a Ludwigsdorfu nasměřovaval produkci na výrobu loveckých,  outdoorových, rybářských a sportovních nožů. Výroba břitev a nůžek byla zredukována. Ve spolupráci s Waltrem Frevertem, známým to nadlesním a prezidentem Interna­tional Bloodhound Association, patentovali výrobu nožů pro lovecké potřeby, které jsou známy po celém světě. Na základě opatrně plánovaného obsazení kokrétního rangu výrobků a v duchu stále pokračující tradice výrobních metod se stala firma PUMA-WERK, Lauterjung & Sohn objevem v oblasti mezinárodního obchodu. Dnes firma zastává vedoucí pozici v sektoru loveckých, rybářských a sportovních nožů v Německu.

     V roce 1967 pani Renata von Frankenberg převzala společnost jako generální partner od svého otce. Tento čin znamenal, že firma je již po šest generací ve vlastnictví jedné rodiny a ovlivňuje bezezbytku veškeré dění v firmě od jejího založení dodnes. Firma se stále rozrůstá i prostorově (5x), ale její zájem na zachování tradice je stále zachován i v těchto nových prostorách. Zruční výrobci pracují dnes a denně na nových typech (damašková ocel!) nožů připravených k expedici do celého světa. Jde především o ucelenou kolekci nožů loveckých, speciálů pro expedice do všech světadílů, horolezce, přítele campingu a táborových ohňů, pro rybáře, námořníky a vyznavače plachtění, potápěče a pro každého milovníka nožů v super kvalitě.

 

Puma, zaručená kvalita pramenící z výrobní discipliny!

 

 

 

SF71690.jpg(5 kb)

Sheffield          SF71490s.jpg(1 kb)

     První písemná zmínka o nožířích v Sheffieldu je v inventární knize krále Edwarda III. ze  spisů v Toweru v Londýně z roku 1340. Král Edward měl velmi oblíbený a cenný nůž, který se dokonc objevil i v jeho závěti. V roce 1380 je Sheffieldský nůž uváděn v povídkách G. Chaucera. Své místo má navždy v Cantenburských povídkách. V roce 1580 se dokonce perořízky ze Sheffieldu vyžadovaly nekompromisně pro všechny školníky v rámci zákona The Writing Schoolmaster.

     Příčina úspěchu Sheffieldského nožířského průmyslu je zřejmě v systému jejich organizovanosti. Za vlády Georga Talbota, Lorda na panství Sheffieldském, nožíři působili v systému mocných cechů. Když Georg Talbod ve svém rozhodujícím postavení zemřel v roce 1617, cejchovní systém se rozpadl, zhroutil. Nikdo zde již nebyl takovou autoritou, aby nožíře opět stmelil. Čtyři roky desorganizované výroby ukončil až parlament vytvořením nového kontrolního subjektu. Tímto se stala společnost Company of Cutlers of Hallamshire, která byla ustanovena v roce 1624 a pod jejím vedením nožířská výroba zaznamenala opět velký rozkvět. Společnost je zde dodnes a volí na svém zasedání vždy hlavního mistra pro aktuální období Titul mistra je nepřenosný! Autorita Company of Cutlers of Hallamshire mírně poklesla (na chvíli) v polovině 19. století, ale stále má i v tomto období stmelovací a i řídící funkci. V 17. a 18. století byla v Sheffieldu nožířská výroba na svém vrcholu. Výrobky odráželi aplikace nových výrobních postupů v oblasti tavení ocelí i techniky zpracování a přípravy materiálů příslušenství. Nožířský a doprovodný průmysl zaměstnával na počátku 19. století tisíce lidí a po regresi v ní pracuje na konci 19. století jen v samém Sheffieldu dokonce 50.000 lidí! Pro porovnání, Londýn má v tomto období pouze tisíc mistrů nožířů a jejich počet klesá dokonce na počátku 20. století na pouhých 500! V roce 1920 nastartoval nové oživení v Sheffieldu objev nerezové oceli, kterou vyvinuli tamní metalurgové a která je standardním materiálem pro výrobu čepele nožů dodnes. V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století výroba nožů v tomto městě poklesla vlivem dovozu velmi levných produktů asijské provenience. Avšak hodnoty pramenící z péče o výrobky a jejich kvalitu a z dovednosti řemeslníků, pracujících v nožířských manufakturách v Sheffieldu to k žádným kompromisům nepřinutilo. Naopak, v současné době se dá mluvit o renesanci nožířské výroby, která byla nastartována výrobou nového typu nože (Camlock) a neutuchajícím entuziasmem sheffieldských mistrů.

        Ocel ze Sheffieldu je dokonalá!

Smith & Wesson (S&W) 

 

SW3001.jpg(8 kb)

SWHBSt.jpg(2 kb)  sw990t.jpg(2 kb)  SW2BMt.jpg(2 kb)

     Smith & Wesson - je uctívané staré jméno v americké historii výroby ručních zbraní. Ze Schofieldu 19. století až k odlehčenému skandiu a „titanovým“ revolverům 21. století, historicky řečeno, uděla tato společnost obrovský skok v oblasti excelentních ručních, palných zbraní. Dala rovněž ale jméno i chladným  zbraním v rámci výrobní licence společnosti Taylor Cutlery z Tennessee, která začala s oficiální produkcí a prodejem nožů. Výrobky Cuttleryho produkce se měly zůčastnit úsilí o prosazování zákona. Nože ze série S.W.A.T., HRT nebo 911 nesly vskutku pečeť nožů zákona. Výrobní linie obsahovala celou škálu forem a tvarů nožů. Od malého zavíráku k velkému bowie noži se zvláštním designovým mixem, to vše jsou produkty pro organizace střežící dodržování zákona, ale i pro civilní využití. Jedním slovem vysoká úroveň nožů s velkým jménem.

 Příkladem kvality zavíracího nože S.W.A.T. (viz. obr.) je jeho dobrá funkčnost i po letech služby v podmínkách drsného zacházení - zkouškách kvality zinkových povlaků, která se provádí tzv.  křížným vrypem, což jsou dva navzájem přibližně kolmé zářezy do pozinkované oceli(!) tlačným řezem. Kupodivu, nůž absolvoval toto zacházení bez větších problémů (jen s občasným přebroušením). Jiným příkladem je aplikace nože S&W – Model Police #980 U.S.A v podmínkách osobní ochrany u bezpečnostní agentury, pracující od Skandinávie až k Tanzánii, od Ruska až na Floridu.

 

 

SWHRTMGS.jpg(27 kb)   Je levný, je rychlý, je kvalitní a je to Smith & Wesson!

 

united cutlery       

  UC0000RB2.jpg(74 kb) RAMBO II

 

 

     United Cutlery Corporation  - je nezávislá nožířská produkce loveckých, campingových, rybářských, vojenských, užitkových, sběratelských a fantazy nožů. Byla založena v roce 1984 v Sevieville v Tennessy. Více než 23 let je Cutlery® průmyslovým lídrem v oblasti výroby nožů.  Má za sebou tisíce prodaných nožů jen u typu Rambo II a III (www.nože-nůž.com). Ve svých řadách má takové postavy světa nožířského, jako je Gil Hibben a Kit Rae.

     Již 50 let vytváží své úžasné kreace nožů Gil Hibben. Jeho nejnovějším šlágrem je nůž k filmu Rambo IV. (USA, 2008). Pouze u United Cutlery® můžete získat originální typ Gilových nožů. Žádná kopie se těmto originálům nemůže rovnat. Společnost je na tuto spolupráci nesmírně hrdá!

     Kit Rae je světově proslulý umělecký designer fantazy nožů. Zasadil se o znovuzrození vrhacího Blackjack nože. Svými nápady pravidelně plní katalogy společnosti United Cutlery. (Nový katalog vyšel právě 10. února 2008.)

     Mezi špičku zavíracích i pevných nožů patří i výrobek určený mj. i pro Mosad. Jedná se o esteticky, tvarově, materiálově i provedením dokonalé nože UZI. Tyto vynikají nejen s dokonalou přesností, alei s tím, co má být noži vlastní a to je jeho ostrost a výdrž ostří. Heavy Duty Defender, Enforcer folder i Defender Auto (viz. obr. dole) jsou nepřehlédnutelné !

 

 

 

 

 

ZF0016BA.jpg(16 kb)


U automatického nože že je materiálem čepele 154CM? No neuvěřitelné!

 

 

 

LargeWinchester.gif(16 kb)    

                        

                                   G41430.jpg(5 kb)     

                         G1206.jpg(5 kb)

     Winchester - jsou nože z Ameriky. Ano, doslova symbolizují americké mýty. Jsou vyráběny výbornými nožíři z  velmi  kvalitních materiálů. Nejen, že dobře vypadají, ale i působí dobrým dojmem při práci. Řemeslníci finalizují produkty stejně, jako před 100 lety. Toto tvrzení se pochopitelně týká loveckých nožů, které nás zavedou do časů našich dědů a pradědů. Patří k tradičním Winchester nožům jako Traper, Stockman a v současné době Bowie a Large Bowie. Čepel má tvar bowie, nebo drop-point, u které se občas objeví hák na špičce. Rukojeť je obvykle z kvalitního dřeva nebo z Micarty.

     Winchester High Tech Knives nabízí i otvírací jednoruční nože s linerloch, resp. framelock pojistkou a povlakem čepele pro zvýšení životnosti a korozivzdornosti(www.nože-nůž.com).

      Vyrábí i Multi Tools nářadí s 15 funkcemi pro nejběžnější upotřebení (šroubováky, otvírák konzerv, lahví, jehle na propíchnutí konzerv, dlátko, škrabku, háček apod.).

     Nože Winchester se kdysi vyráběly pouze v U.S.A. a byly považovány za americkou klasiku. Naneštěstí, je obchodní značka Winchester používána pro některé levné nože „made in China“ v režiji firmy Gerber. Z hlediska zákazníka je to však vzhledem k  dobrému auditu této společnosti celkem výhoda, která spočívá v lepší cenové dostupnosti i dobré kvalitě nože.

G41277.jpg(19 kb)

Trochu nostalgie za pár korun od firmy Winchester!

 

 

Who is who III

 

aneb

 

světoví výrobci po třetí

 

 

 

 

 

linton_knife_header

 

  

      Co říci o výrobní společnosti Linton? Hlavně, že jejím výrobním sortimentem jsou sportovní, vojenské a lovecké nože, a že vznikla již v roce 1980 jako malá nožířská manufaktura pro výrobu kuchyňských nožů na Tajwanu. Její pověst rostla postupně spolu s růstem firmy. Po čase se její jméno i výrobky objevily nejen na celém Tajwanu a ve východní Číně, ale na konci milénia pronikly i na trhy v Hong Kongu, Španělsku, U.S.A. a dokonce i v Japonsku. Když se ale před tím, a to se psal teprve rok 1987, společnost nesla ještě jméno Linton Cutlery Co., Ltd., výrobci  snažili za pomoci týmu mladých návrhářů, užití nových technologií a převzatých zkušeností z celého světa, prosadit v podvědomí nejen ostatních výrobců, ale především v podvědomí elitních klientů. Sortiment byl postupně rozšířen i na výrobu tzv. motýlků, sběratelských nožů, nožů na objednávku a „survivals knives“, což jsou nože určené pro přežití v divoké přírodě. S ohledem na velkou kooperaci a dobré vztahy s velkým počtem výrobců chladných zbraní z celého světa se stala společnost Linton jedničkou v Tajwanské produkci nožů a o jejím úspěchu svědčí již uvedené skutečnosti z konce druhého a počátku třetího tisíciletí. Jejich nože jsou vyráběny tlakovým vstřikováním do kokil a kovány z nerezových ocelí, broušeny, leštěny a v poslední fázi ostřeny na nejvyšší stupěn ostrosti klasickým mokrým, tj. ručním způsobem.

 

Motto Linton’s Cutlery je:

 

 „Poskytovat nejlepší kvalitu, excelentní servis, rozumnou cenu a exluzivní design s ohledem na světové technologie, které jsou ve službách lidstva“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

anza.jpg(6 kb)    AZRt.jpg(1 kb)   AZPK4t.jpg(2 kb)

 

     Anza - nože z vysokouhlíkové oceli jsou ručně vyráběné originály (U.S.A.) od roku 1980. Jsou to výrobky určené hlavně pro sběratele a sportovně založené majitele - zákazníky. Vzhledem k původu nožů, tedy výrobků přímo od firmy Anza, které vychází z rukodělné, tj. kusové výroby, lze říci, že každý nůž má svoji vlastní identitu. To je hlavní příčinou jejich veliké oblíbenosti mezi sběrateli, kteří to dokážou patřičně ocenit. Každý takto vyrobený nůž má i své vlastní pouzdro pro nošení na opasku. Pokud však je nůž určen do sbírky a jak víme, dlouhodobý pobyt v koženém pouzdře mu nesvědčí (www.nože-nůž.com), je tento fakt inzerovaný výrobcem přehlédnutelný.

 

 

Ručně vyrobená elegance - ANZA!

 

 

 

 

 

 

 

blackwater.jpg(5 kb)      BW4200t.jpg(2 kb)   BW4140t.jpg(2 kb)

      Blackwater Gear - produkty patří ke špičkovým nožům americké provenience. Nachází využití ve výbavě příslušníků vojenských jednotek a v oblasti osobní výstroje policie a zákonodárných sborů. V rámci mnohostranné spolupráce byla vyvinuta i výcviková a taktická řešení (např. u společnosti Crye Association) použití v návaznosti na speciální skupiny, které ovlivňují progres designu a výzkumu vývoje osobních pomůcek vojenského charakteru. Pro military agentury jsou všechny výrobky verifikovány na úrovni zkušebních ústavů armády Spojených států a jsou prověřovány z hlediska ergonomie, všestranného a snadného, tj. maximálně rychlého a efektivního použití. Tomu společnost Blackwater Gear zasvětila svoji každodenní práci, ať již se jedná o nože, oblečení nebo podpůrné vybavení pro příslušníky US Army, policie a dalších represivních složek státní správy. Všechny výrobky, technické i oděvní, jsou vypracovány z nejlepších kompozitních materiálů, neustále vyvíjeny, testovány a prověřovány ve skutečných situacích a v různorodých klimatických  podminkách na celém světě.

 

Blackwater Gear je připraven pro řešení tvého životního poslání!

 

bradley-logo.gif(21 kb)bradleykniveslogo.gif

BRA17040BRADLEYt.jpg(2 kb)     BRA17650DMt.jpg(2 kb)

 

 

     Děkuji, že jste se zasavili na Bradley Cutlery Company.

Díváme se pozorně kolem sebe a vnímáme, že přestože se ve velké míře věnujeme různé činnosti (např. renovacím starých kusů zbraní - pažby), fascinuje nás kování materiálů a hlavně vytváření nových výrobků. Kladivo pak musí pracovat celé dny. Koveme raději příležitostně, ale experimentálně a s velmi dobrými výsledky. Nejraději zde pracujeme s vysokouhlíkovou ocelí - 01, 1095, 1084 a příležitostně i s 5160, ze které jsou sice korozně ne příliš odolné čepele, ale zato s vysokou řezivostí. Kovou se rovněž i nerezové kalitelné materiály – oceli 440C nebo ATS-34 (viz. www.noze-nuz.com), které mají sice méně komplikované tepelné zpracování, ale jsou dražší. U obou druhů ocelí používáme svá vlastní tepelná zpracování (kalení i popouštění = zušlechtění). Procesu kování u nás neunikne ani damašková ocel, kterou nakupujeme v polotovarech a dále ji tváříme za účelem získání krásných a funkčních nožů v rámci „nožířského umění“. Na čepelích, dle přání zákazníka, lze provést gravírování diamantovým hrotem nebo laserem. To je něco, co Váš nůž bezpodmínečně potřebuje!

     Materiály pouzder jsou vyrobeny z přírodních materiálů, nebo dle Vašeho přání. A střenky? Jaké si jen dovedete představit - buvolí roh, paroží srnců i jelenů, slonovina apod. Příležitostně se u našich výrobků můžete setkat i s pravou perletí, mamutovinou a drahými dřevy a titanem. To ovšem u některých nožů vyšší cenové třídy.

 

 

Nenechte se odradit cenou.

Damašková čepel a rukojeť z modifikovaného titanu bude Vaší vizitkou!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oko kondora - mnoho našich čepelí nese toto znamení; legenda vypráví, že:

„...jdeš-li životem pod znamením oka kondora budeš mít v boji štít, slyšet hlahol polnic i vítěství“!

 

    CTK1004CBt.jpg(2 kb)   CTK3002BBt.jpg(2 kb)

 

 

                                   CTK3004MBt.jpg(2 kb)

 

     Condor Tool & Knife - nabízí unikátní a jedinečné produkty vysoké kvality, skvostně vyhlížející nože a nástroje pro všechny milovníky přírody a nadšence života v tomto prostředí. Všechny mačety, nože a nástroje nezbytné pro přežití v divoké přírodě jsou vyrobeny s vysokou technickou úrovní. Při jejich výrobě je kladen důraz na maximální životnost vyrobeného nástroje. Většina čepelí má materiálový základ v nerezové oceli 420HC, která je potažena černě s Ultrablack 2 (black teflon?!) a opatřena rukojetí z polypropylénu, který má vysokou impaktní (nárazovou) odolnost. Každý výrobek je opatřen samonosným úložným obalem nebo pouzdrem, vyrobeným z materiálu, který je odolný proti povětrnostným a abrazivním vlivům.

 

Nástroje pro život v přírodě!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                        

 

                                                                 

 

Paul BasalDark Ops Knives         

DOIEE-1.jpg(35 kb)                     

      Dark Ops Knives                      

 

     Nože Dark Ops jsou vyrobeny z hybridní slitiny: z tzv. chirurgické nerezavějící oceli, chrómu, kobaltu, wolframu, vanadu a molybdenu. Materiál CTV2 nabízí vysokou pevnost a životnost ostří. Po kryogenickém podchlazení a tím pádem i redukci zbytkového austenitu ve struktuře oceli je tato dobře brousitelná (vysoká tvrdost).

     Američtí designoví inženýři si v této oblasti konstrukce osobní zbraně zaslouží absolutorium. S ohledem na účast pozemního vojska, námořníků, letecva i speciálních jednotek a jejich nožů v mnoha částech světa a za velmi různých klimatických podmínek musí tyto nože mít dokonalý design s odpovídající ergonomií. Musí být bez zbytečně složitého zámku, který by mohl být poškozen pískem či vlhkostí. Musí být vždy operativní pro operativce z U.S.A. Čepel tohoto nože se nesmí zastavit při setkání s hydraulickou hadicí a z ní tryskajícího hydraulického fluida či s tělem a z něho tekoucí krve. Rukojeť je tvarována tak, aby úchop byl vždy maximálně pevný díky hlubokým vybráním na prsty. Čepel musí zajistit svojí délkou penetraci „obalu“ letadla a svojí průbojností – ostrostí, průchod moderním brněním - neprůstřelnou vestou.

     V Dark Operations se skvělé pověsti těší Paul Basal z Navy SEAL, který slouží jako trenér  v Naval Special Warfare. Jeho technika boje s pevným nožem je pojmem u elitních jednotek. Podle jeho návrhu vznikl i nůž Basal Shadow (viz.obr.).

 

 

 

DOPBS-1.jpg(35 kb)

 


Dokonalý nůž  - Basal Shadow.

Ergonomie, průraznost, ostrost i smrtící krása!


 

 

 

 

 

 

 

eickhorn.jpg(4 kb)        EHKM2K.jpg(5 kb) 

                                              Bojový nůž z Eickhorn-Solingenu

   Eickhorn-Solingen - představuje 145 let kontinuální práce německých inženýrů a designérů. Je stoprocentně ze Solingenu v Německu a Němci tvrdí, že jejich vojenské a záchranářské nože jsou “the best”. Zda-li je toto tvrzení pravdivé, to mohou dokázat jen výsledky porovnávacích a základních nožířských i materiálových zkoušek. Produkce Eickhornu je kombinací uměleckých inovací, robotické výrobní technologie, tradiční německé řemeslné zručnosti a kvalitního kontrolního systému, který splňuje mezinárodní průmyslový standart. Nekovové části nožů jsou rovněž navrhovány a vyráběny v Eickhorn-Solingenu s nejtvrdší vojenskou zkušební kontrolou v SGS laboratořích, kde se kontroluje mimo jiné: houževnatost, nárazová pevnost, elektrické (izolační) vlastnosti, odolnost proti opotřebení a stárnutí. Detailní kontrola výrobků této společnosti se zrcadlí v materiálové a výrobní garanci, kterou výrobce poskytuje všem svým zákazníkům!

O kvalitě německých chladných zbraní věděl své již Sámo (623 - 658 n.l.)!

 

 

 

Entrek Commando


Entrek - je nožířská linie, která je mezinárodně velmi známá a jejímž zakladatelem je mezinárodně proslulý nožíř Ray W. Ennis. Všechny čepele z tohoto výrobního podniku jsou vyrobeny z materiálu 440C z důvodu velmi dobré kombinace jejích vlastností (houževnatosti a korozní odolnosti). Zušlechtěné čepele z oceli 440C jsou po zušlechtění kryogenicky stabilizovány a tak je při vysoké houževnatosti dosažena tvrdost cca 58 HRC. Střenky jsou vyrobeny z černé Micarty, která nejenže „dobře vypadá“, ale je zároveň i odolná proti mastnotě, mrazu, vodě, teplotám do 150°C apod. Pouzdra jsou vyrobena z černého Kydexu (pevné, lehké, odolné). 

    Svůj první nůž na objednávku vyrobil Ray Ennis kováním za studena z pružiny automobilu již ve věku 10 let! Jeho cena byla 10,- dolarů. Po vyučení v Colorado School of Trades  již vyráběl nože z oceli O1; tvářel, brousil, leštil a ostřil! Vzácně v sobě snoubil dovednosti kováře, obraběče, nástrojaře, zbrojíře, brusiče, zámečníka, návrháře apod. Jeho nože jsou stále lepší a žádanější produkcí.

 

            Ray W. Ennis při práci. 

 

 

 

 

 

         GR1.jpg(4 kb)


     Příběh Grohmann Knives Limited začal před II. světovou válkou, kdy v německé části Čekoslovenska, v Sudetech, vyráběl otvírací kapesní nože pan Rudolf Grohmann (1895 - 1978). Ač Němec, svoji vlast miloval a tak jen v hovorech s kanadským zákazníkem snil o příjezdu do Kanady a nastartování výroby nožů v této zemi. „Bohužel, sen se musel vyplnit“!

Po nástupu nové politické situace po II. Světové válce se musel vystěhovat z pohraničí Československa a spolu s rodinou se usadil v Novém Skotsku v Kanadě, kde požádal o politický azyl. Zde vyhledal D. H. Russella, ale až po tříleté značně neúspěšné činnosti v Pictou Cutlery. Spolu s panem Russellem pak dali vzniknout noži nového designu pod jménem „Kanadský nůž“. Spolu pracovali na dalších modelech. Grohmann Knives Limited vznikla v roce 1961 v rodině Grohmannových a vedení firmy se ujala dcera Berta a její manžel Michael Babinec, senior. Firma posupně zaměstnávala nejen jejich tři syny, ale i dalších 25 zaměstnanců. Dnes je ve vedení podniku Michael, Jr. a dcera Michel s manželem Scottem. Během vývoje společnosti získaly nože Grohmann nejedno ocenění jako Kanadský outdoorový nůž a jejich výroba se rozšířila i na oblast kuchyňských nožů a nožů strojních. Grohmannova tradice si zakládá na 53 krocích, které jsou nutné pro vznik dobrého nože od jeho úvodního kování až po leštění a konečné ostření. Firma, která nadále působí v Novém

Skotsku, je hrdá na svoji rodinnou tradici.

 

GR300.jpg(4 kb)    Produkce R. Grohmann a D. H. Russell.

 

 

 

 

     Junglee - je v oblasti nožířství známý výrobce, který je ustanoven u Gutman Cutlery Coop. v New Yorku. Výrobky jsou opatřeny visačkou „made in U.S.A.“, kde jsou skutečně navrženy, ale vyrobeny z excelentního materiálu a dokončeny jsou v Japonsku! Většina čepelí je z nerezového materiálu G-10 a ATS-34. Některé jejich pevné nože jsou ukázkou skutečně vynikajícího vkusu a tvarové harmonie.

J2021.jpg(3 kb)     J2102.jpg(5 kb)

       Hattori Fighters                                                          Fukuta

 

 

 

 

lone_wolf    17405.jpg(24 kb)         

 

     Produkce v Lone Wolf Knives® započala v roce 2001 a dnes je známá a dostupná na celém světě. Je podložena více než dvacetiletými výrobními zkušenostmi inženýrů, kteří v L.F.K. pracují hlavně v materiálové oblasti. Jsou zde navrhovány a vyráběny nože na přání zákazníka i pro firemní, dnes již světovou, kolekci. Nože jsou vyrobeny z ocelí vysokého stupně mechanických vlastností při aplikaci původní tradiční nožířské řemeslné dovednosti. Výrobky jsou spolehlivé, krásné a mají jediný úkol - sloužit vždy a za všech okolností svému majiteli.

Click to view ...  

   Jim Wehrs - výkonný ředitel a vlastník   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ma102.jpg(4 kb)          logoknife.jpg(3 kb)

                 I d e a l

 

 

     Webster Marbles založil společnost Marble's Safety Axe v roce 1892 ve svém domě. Po letech experimentování (cca 18 modelů) byla manufaktura založena oficálně v roku 1998 a produkovat začala naplno od roku 1900. Prvním nožem se stal model Ideal (clip-poin čepel s krevními žlábky a pevnou rukojetí) a objevil se i v magazínu McClures Magazine v roce 1900. Stal se dle slov magazínu i výrobce „Otcem“ loveckých nožů. Společnost vyráběla i nože sportovní, kompasy, vodotěsné kontejnery apod.  V období II. světové války se Marble’s podílela na výrobě nožů pro armádu. V produkci společnost pokračovala až do podzimu roku 1970 pod jménem Marble Arms a po úpravách a změně majitele (rodina Lauerman) vyrábí dodnes v rámci Marble's knife kvalitní outdoorové nože. V říjnu 2001 se stal partnerem Georg Brinkley (prezident koncernu Case). A tak Marble Arms, Inc. bylo opět změněno nyní na Marble's Outdoors. (Brinkley je výkonný ředitel, C. Lauerman je prezident a operační vedoucí a J. Lauerman je sekretář a pokladník společnosti.).

     Marble's Outdoors i Case jdou nyní velmi podobnou cestou vstříc 21. století. Marble’s používá na své výrobky ocel 52100, Case zase 5160M. Brinkley ale nazývá ocel na čepele obou nožů „americkou ocelí“ obecně. Nože jsou precizně broušeny a většinou mají konvexní ostří.

     Rukojeti jsou vyrobeny z lisované kůže, Dymonwoodu, Safe Gripu nebo polymeru s vysokou hustotou. Délka čepelí je v rozsahu 7 až 10 palců.   

 

ma702.jpg(3 kb)Až tak velký může být Marble’s!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Discounted Knives from the Knife Center Master of Defense - tento výrobní sortiment nepotřebuje obecně zdokonalovat! Jedná se o zcela vyhovující, polní, bojové nástroje. Byly navrženy pro průmyslovou výrobu trenéry a  experty pro boj a sebeobranu s nožem. Čepele jsou vyrobeny z vysoce kvalitních nerezových materiálů (154CM, Titanium, PCM S30V, A2) metodou kování a CNC obrábění. Celková výrobní série obsahuje cca 60 modelů. Výrobní sortiment zahrnuje:

- dynamické fixní čepele,

- nože pro řezný útok i obranu,

- pokročilé manuální nože,

- automatické nože.

     Společnost M.O.D. (Masters Of Defense) by ráda vyslovila poděkování všem profesionálům za to, že může vyrábět pevné a mnohostranně použitelné taktické nože. Tyto nože mohou udržet Vás a Vaše přátele při životě. Již od jejich konstrukce se stávají nástrojem pro operační specialisty v oblasti obrany i obranou pro Vás.

 

 

Tento nůž je ve své třídě dolonalý!

 

 

cworx knives are designed

 

 

 

     Mercworx - odpoví na Vaše dotazy a komu to nestačí..., šup na konec příspěvku o nás?!

 

Proč má být nůž vysoce leštěný?

     Historky o velkém krveprolití v Sudánu, které nastalo po prozrazení přítomnosti oddílů následkem odrazu světla od čepele nože jsou sice velkolepé, ale zřejmě nepravdivé. Nože armádních specialistů mají totiž vždy potahovanou úpravu čepele. Mnohé tyto povlaky  zvyšují i odolnost proti opotřebení a korozi. (Současně s délkou používání jsou tyto atributy stále méně pravdivé). Navíc je zde otázka ostří - dokonalé fasety, která po pár letech používání prostě není. Vzhledem k vysoké tvrdosti povlaků již nelze konvexní výbrus provést. Leštěné čepele, vyrobené z „top“ nerezových ocelí spojují ostrost, antikorozi i odolnost proti abrazi. A snipeři? Ti vědí své!

Jsou Mercworx ručně dělané?
Ano. Od startovní operace až po dokončení jedním nožířem.

Všechny nože Mercworx jsou vyráběné jedním nožířem?

Ne. V týmu pracuje několik vysoce specializovaných odborníků na jednotlivé úzce zaměřené etapy výroby. Všichni nekompromisně dodržují vysoký standart kvality.

Proč hladké rukojeti?

Všechny rukojeti v produkci Mercworx jsou navrženy ke 100% eliminaci fluidní absorbce do materiálu rukojeti. Ani drsný povrch střenky při extrémních situacích nezabrání pohybu nože v dlani! Velká plocha však lépe tlumí vibrace a zachytává energii impaktu (při sekání).
Proč je mezi čepelí a rukojetí rádius?

Nejde jen o otázku siluety či ergonomii nože. Je zde i problematika výrobní (osazení rukojeti na skelet čepele) a pevnostní (eliminace koncentrace napětí v tomto místě při maximálním resp. dynamickém zatížení nože). V obou případech je oblý tvar přechodu výhodnější.
Proč drop-point tvar čepele?

Zaručuje při dané tloušťce čepele nejlepší průrazné vlastnosti a neohrožuje špičku nože fragmentací pří střetu s tvrdým materiálem nebo při šikmém silovém působení.
Proč konvexní příčný tvar čeple?

Zlepšuje řezné i sečné vlastnosti čepele (při dodržení kvality materiálu čepele!) a snižuje nutnost přítomnosti postranných (krevních) žlábků částečnou eliminací podtlaku při rychlém vytahování nože.
Proč je v takovém rozsahu používán materiál 154CM?
Ocel 154CM je excelentní, skutečně i laboratorně prověřená nerezová ocel s vynikajícími nožířskými (mechanickými) vlastnostmi. Má dokonalé vlastnosti pro výrobu taktického polního nože. I když ocel ATS-34 japonské provenience je z hlediska nožířských zkoušek identická s ocelí 154CM, my používáme 154CM, protože je to americký produkt. Dnes jsou používány stále častěji oceli S30V a BG-42 (viz. www.noze-nuz.com).

 

Krása nožů Mercworx evokuje další a další otázky. Není místo!

A tak ... komu to nestačí odpovíme na naší mailové adrese: info@mercworx.com.

 

Každý nůž Mercworx je ruční prací řemeslníka!

 

mwAtropos.jpg(40 kb)  mwTantoChili.jpg(37 kb)  mwEquatorian.jpg(34 kb)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

microtech_knives.jpg(11 kb)           MT118-5.jpg(8 kb)

 

     Microtech - se již dnes připravuje po malém útlumu na kompletní návrat k plnohodnotné výrobě tak, aby na Shot Show 2009 naplno zazářili. Jejich prioritou je dotáhnout výrobu chladných zbraní do absolutní dokonalosti (jde-li to vůbec!?). Jde nejen o prohloubení současné tradice, ale i o zavedení nových, hlavně dokončovacích a materiálových postupů do výroby. Celý současný program lze popsat těmito body:

- extrémní zmenšení výrobních tolerancí; vše bude měřeno v μm pro dosažení dokonalého pohybu bez viditelných vůlí,

- vše bude vyráběno jen v U.S.A; příprava materiálu i všechna laboratorní měření budou probíhat jen ve Spojených státech,

- zkoušky v US laboratořích se zaměří na verifikaci vyráběných částí, odolnost ocelí, použití nových leteckých slitin a kompozitů,

- cca 95% součástí bude vyráběno u nás, ne „někde“ pro nás,

- inženýři a designeři se musí setkávat se zákazníky, aby byla zajištěna zpětná vazba od zákazníků do výroby,

- musí dojít ke stanovení přesné životnosti výrobků Microtech,

- a hlavně - žádné kompromisy v oblasti kvality!

 

 

Budeme pokračovat v pozici světové jedničky nejdůvtipnějších výrobků pionýrského a objevného designu.

 

                     

 

Tvrdá a přímá konkurence Masters Of Defense?!

 

 

 

 

  SIG01P.jpg(4 kb)

 

  Sigarms - je americká společnost s certifikátem ISO 9001, která byla oficiálně zapsána v Delaware a je situována v Exetere v New Hampshire. V roce 1853 Fridrich Peyer im Hof, Heinrich Moser a Conrad Neher započali konečně vyrábět to, po čem již léta toužili, když vedli úspěšnou továrnu na železniční vozy v Rhine Falls ve Švýcarsku. Není všeobecně známo, jak se jejich továrna postupně proměnila na jednu ze světově nejproslulejších výrobních společností v oblasti malých zbraní.

     Dnes je Sigarms významnou manufakturou vyrábějící produkci zaměřenou primárně pro policii a zákon chránící společnosti. I výroba nožů Sigarms je určena pro tuto skupinu zákazníků. Výroba je známá používáním oceli N690 s přesným obsahem kobaltu a vanadu pro výrobu čepelí a hightech materiálů na výrobu rukojetí (G-10). Značná část produkce pochází z Itálie a tyto kvalitní nože jsou dokonalým společníkem pro pistole Sig Sauer.

   

   SIG3PB.jpg(5 kb)  SIG1PB.jpg(6 kb)

SIGSA01s.jpg(5 kb)                 Sigarms je všeho schopný!

 

 

 

 

tops.gif(8 kb)                TPDEVCL01.jpg(11 kb)   

    Společnost TOPS KNIVES získala cenu za Nůž roku již v 1998. Nože jsou vyráběny v Americe v továrně Mika Fulera. Každý výrobek je pečlivě konstruován a vyroben z vybraných materiálů (1095, Micarta), pod přímým dohledem M. Fulera a zkoušen s ohledem na kvalitu celkového provedení i výslednou cenu produktu. Mike kontroluje i každý detail tváření, tepelného zpracování, obrábění a broušení. Pozornosti neunikne ani sestavování nože, které je systémem na úrovní montáže vozů Ferrari, tj., za nůž zcela odpovídá řemeslník, který jej kompletuje. Ten samozřejmě obdrží součásti, které jsou zpracovány v počítačem řízených provozech tepelného zpracování a obrábění. Obzvláště zpracování materiálu1095 - nástrojové oceli, je věnována mimořádná pozornost! Čepele jsou potahovány keramickým povlakem (často i Black Traction Coating Epoxy Polyesterem), protože ocel čepele není korozivzdorná. Ovšem její řezné vlastnosti jsou pod dohledem M. Fulera přímo zázračné!

 

Vyráběný sortiment TOPS KNIVES je tvarově „velmi“ velký a obsahuje vše od seker, přes lovecké, sportovní, bojové, taktické, pevné i zavírací nože až po řezací čepel v pouzdře na krku či klíčence.

 

TPCC2002.jpg(14 kb)   Ta rozmanitost, no to musíte vidět!

                                                                                       

TPCALCO01.jpg(6 kb)            TPCQT303TP.jpg(7 kb)

TPSCT02.jpg(6 kb)                    TPT010T2.jpg(7 kb)

  

 

 

 

 

        Walther - společnost byla založena v roce 1886 Carlem Waltherem v Zella-Mehlis. Firma původně vyráběla jen lovecké a terčové pušky. V roce 1908 začala firma po iniciativě Fritza Walthera vyrábět i pistole. Od roku 1929 to byly populární pistole pro policii a model PP. Model PPKs pro kriminální policii se objevil v roce 1931.

     Po smrti F. Walthera v roce 1966 převzal vedení společnosti v Ulmu, původně zdecimované po II. sv. válce, ale již opět vzkříšené, Fritzův syn Karl-Heinz. On inicioval i přidruženou a zakázkovou výrobu nožů loveckého a taktického charakteru. Velmi dobré nože se vyrábí z oceli 440C. Rukojeť je z Kratonu a pouzdro bývá z hovězí usně či umělé textilie.

     V rámci pověřovací licence vyrábí  a nabízí firma Gutman Cutlery kompletní soubor kapesních nožů Walther. Zahrnuje Walther Collector's Serii zavíracích nožů, jejichž vzhled kopíruje image ručních palných zbraní, kterými se značka Walther proslavila již velmi dlouho před II. světovou válkou.

 

WAL1040.jpg(6 kb)  Jsou levné a kvalitní!

 

WAL1038.jpg(5 kb)

 

 

Who is who IV

Who is who IV

aneb

Světoví výrobci nožů po čtvrté

 

 

 

 

 

 

ATCOMT.jpg(5 kb)

 

     American tomahavk - bez toho, že by jste byli v bitevní zóně amerických vojáků nebo u nácviku komanda Federálního právního a zákonného společenství, nemůžete tento bojový nástroj vidět v akci. I tam bývá většinu času uložen ve speciálním pouzdře či připnut k plné polní. Objeví-li se v plné své síle v akci pozemních sil či komanda, udivuje svojí nekompromisní průrazností, vyvážeností při letu a smrtícím dopadem. Může být použit ze statického i pohybujícího se stanoviště (BVP, vojenská i policejní auta, speciály SWAT apod.).

     Byl objeven, nebo-li znovu obrozen z americké historie, Petrem LaGanou v American Tomahawk Company v roku 1966 dle originálního Vietnam Tomahawk. Asi 4000 těchto tomahawků obdrželi pěšáci a mariňáci v džungli v jihovýchodní Asii.

     Dnes je Americký Tomahawk spíše symbolem a výtvorem zručných řemeslníků, kteří na jeho vytvoření použili ten nejlepší design spolu s nejlepšími materiály (N690Co - ocel, G-10 - rukojeť, odolný zelený nylon - pouzdro). Výsledek výrobní dokonalosti dělá tento výrobek nepostradatelným u těch, kdo jdou do „pekla“. Využití je omezeno jen představivostí uživatele.

Dělej svoji práci a dělej ji dobře.

American Tomahawk ti nedovolí selhat.

Čekej víc!

Andy Prisco
majitel
American Tomahawk Company

 

 

 

 

 

 Barto's Knives

         BS2050.jpg(7 kb)

 

     Bartos - značka Bartos nožů to je vjem z opravdového vrcholu ve výrobě rukojeti z jeleního parohu a  ze zrcadlově vyleštěné vysokouhlíkové nerezové čepele. Každý originální, na zakázku vyrobený nůž, přichází v pouzdře z pravé hovězí kůže pro uchycení na opasek. Mnohé z nich jsou zasazeny do stojánků (viz. obr.), aby se staly dokonalým a esteticky působivým prvkem nadčasové kolekce nožů. Pravé Bartovy nože jsou ručně vyrobeny samotným mistrem v U.S.A. Přichází z Wind River Mountain Range v Rock Spring ve státě Wyoming a odráží životní styl Bena Barta.

 

Jsou krásné a jsou unikátně autentické!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

blade-tech.jpg(9 kb)     BT05GBLTR.jpg(5 kb)

 

Blade Tech - začala žít jako výrobní manufaktura Kydexových pouzder. Jednoho se dne stala největším producentem v této oblasti výroby. Nedávno začala společnost prodávat excelentní otvírací nože vyráběné v Japonsku na zakázku pod touto známou značkou. Růst nožířství, jako odvětví uvnitř firmy, dosáhl takové úrovně, že se stalo samostatnou částí BladeTech.  Přední osobností je zde Tim Wegner , který osobně nože navrhuje a dohlíží na jejich výrobu. Jeho výrobky mají čepel obvykle z oceli 440C s tvrdostí 58 až 60 HRC, bývají lehké a mají svoji typickou ergonomii.

BT01EXCFCE.jpg(6 kb)     Lovecký kapesní nůž, bohužel bez pilky!

 

 

 lapu_lapu.jpg(69 kb)                      

 

Cherusker - Cherusker-Messer® začala pod ochrannou známkou oficiálně produkovat a prodávat nože v roce 2005. Pověstným se stal jejich typický design spolu s vyznačením signatury světových nožířských kapacit na čepelích těchto nožů. Známou se stala i příznivá cena těchto nožů, která odráží skutečnost, že i když na dokonalém průmyslovém vybavení, je celá produkce vyrobena v Čínské lidové republice.

     Přesto, že se jedná o německou firmu, která má své internetové stránky v německém jazyce, jsou instrukce o jednotlivých modelech a poznámky k zacházení s nimi v jazyce anglickém. Za zmínku stojí velmi dobré hodnocení nože Lapu Lapu Corto magazínu Tactical Knives.

 

I v Čínské lidové republice umí, když to řídí Němec!

 

 

 

 


                           
Combat Elite    CE05MS.jpg(6 kb)

 

Combat Elite  - je kvalita pro opravdové profesionály.                  

Ryan Wilson vybudoval  společnost na starých a velmi dobrých základech otcovy zákaznické společnosti na výrobu palných zbraní. Naučil se zde preciznímu obrábění a dalším technickým dovednostem, které následně využil i při výrobě nožů. Oddělení Tactical založil na přelomu 2. a 3. tisíciletí  a hned začal chrlit zákaznické pevné taktické nože. Později, po navázání výrobní a návrhářské spolupráce s Darrelem Ralphem byla zahájena i výroba otvíracích nožů, které jsou široko daleko známy svojí vysokou kvalitou a označením Vombat Elite. Jsou určeny do každodenních drsných podmínek military skupin a oddílů ochránců zákona. Jejich superkvalitu však ocení i outdooroví nadšenci. Výrobci spoléhají na 25 let zkušeností práce s vybranými kvalitními druhy materiálů pro jejich čepele, rukojeti a ponosné doprovodné vybavení. Jejich mottem pro každodenní činnost je: “Postavit svět vysoké kvality s extrémně dobrým vybavením a s využitím starého řemeslného mistrovství pro každý detail“. Combat Elite je samostatná divize Wilson Tactical Knives.

 

 

Extrém pro kažký den!

 

 

 

 

 

                              
   
DICK - Friedr Dick začal s novou řadou své produkce v roce 1905. Řada F Dick reprezentuje typickou třídu nožů v nožířství. Návrhy produktů jsou v retrostylu z konce 19. a počátku 20. století, což je přesně ten prvek, který vás u těchto nožů zaujme. Tato exkluzivní patentovaná moderní verze „starého“ vzhledu u extra ostrých čepelí, snadno omyvatelné (hygienické) rukojeti a s mimořádným vzhledem, si vás získá. „Starý svět“ se objevuje i v logu F Dicka.

     Nože každodenní potřeby (kuchyňské) jsou naprosto vhodné do prostředí s odmašťovacími chemickými látkami (saponáty v myčkách), které jsou mnohem agresivnější na materiál čepele i rukojeti než klasické ruční mytí v teplé tekoucí vodě. Tyto látky jsou místně koncentrované a kromě odstranění zbytků jídla a mastnoty přivodí obvykle vznik skvrn (čepel) a aktivaci korozních dějů (čepel + rukojeť). Proto firma F Dick doporučuje ruční mytí a následné osušení (otření), které zabrání vzniku skvrn (map) na čepeli nože. Pro uskladnění nožů je doporučen dřevěný stojan, magnetický proužek (kalená nerezová ocel je magnetická!), věšák nebo místo, kde  se nestýkají nože ostřím. Skladování více kusů nožů v zásuvce není ideálním řešením. Čepel nože (suchou!) lze chránit i obalem (spol. F Dick jej dodává na objednání!) pro každý nůž zvlášť.

Nože od F Dicka přeseknou i kosti krůty!

 

 

 

 

EKA - nože jsou se souhlasem jeho Výsosti, krále švédského, vyráběny od roku 1882.

 

Swedish Royal Arms

    

V moderním světě není moc praktické (pro většinu z nás) každodenní nošení nože na opasku. To hovoří pro zavírací nůž (viz. obr. v pravo), který je skladný a plně funkční, jako je např. Skandinávský  užitkový nůž pro každodenní domácí práce a potřeby. Velkým kandidátem je nůž vyráběný v Eskilstuně ve Švédsku firmou EKA, která první nože z oceli 12C27 (viz. noze-nuz.com) vyrobila již v roce 1874. Jsou zušlechtěny na 57 až 59 HRC a mají dobrou odolnost ostří proti otupení. Faseta je broušena pod úhlem 2x20º a je dobrým kompromisem mezi ostrostí (schopností pronikat řezným pohybem do materiálu) a trvanlivostí ostří!

Je mimořádně ostří a nikdo neví proč?!

            

     Helle - společnost vytváří nože jako následek tradice pramenící z umění a síly, která reflektuje mohutnost, drsnost a nádheru severské přírody. Nože, postavené na staré norské tradici jsou moderními výrobky pro lidi, kteří vidí přírodu jako zdroj potěšení a krásy. V uzavřené spolupráci mezi zručným řemeslníkem a znalým návrhářem, Helle používá na své nože  pouze prvotřídní materiály (laminovaná ocel). Nože jsou speciálně leptány dle přání zákazníka. V rámci leptaného objektu se může na noži objevit jméno, zvířata, ryby nebo značky designu. Norové si přejí, aby jejich nůž vypadal dobře a také tak byl i pracovitý. Jeho tvar se vyvíjel posledních tisíc let a je elegantní a funkčně jednoduchý. Laminovaná ocel čepele a tradiční skandinávská ostrost fasety jsou největšími přednostmi nožů Helle. Střední vrstva v sendviči ocele je z vysoce tvrdé vysokouhlíkové oceli. Leží mezi dvěma vrstvama z nízkouhlíkové oceli. Tato kombinace zajišťuje odolnost proti křehkému porušení, prodlužuje dobu ostrosti nože a usnadňuje broušení. Obsah chrómu v vrchních vrstvách zvyšuje korozivzdornost čepele.

Jsou funkční a jsou krásné!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w-2251.jpg

     Iisakki - jsou tradiční skautské, řezbářské a lovecké nože. Jsou vyráběny ve Finsku, ve městě Kauhava, které je známé věhlasnými nožíři, kteří dělali vždy vynikající nože. Mít tzv. „fiňák“ znamenalo, že vlastníte pevný, velmi ostrý a „pracovitý“ nástroj. S ohledem na vysokou kvalitu výrobků dostal Iisakki Jarvenpaa od ruského cara titul 'Imperial Knife Makers'. Jeho nože vždy držely kvalitní ostří. Vždy to byl dobrý pomocník a s ohledem na vzhled i výborný dárek.

     Tradiční nůž ze země jezer a lesů je vyroben z vysokouhlíkové oceli. Celá čepel i s rukojetí je uschována v koženém pouzdře. Je velmi dobře hodnocen i z hlediska pohodlí úchopu rukojeti při všech druzích práce. Obvykle se projeví i velmi tvrdá čepel a její břit s velkou schopností průniku do řezaného materiálu.

 

Finský nůž byl často snem mnoha kluků i jejich otců!

 

 

 

 

 

 

Samurai Hunter   Matagi hunters   

 

     Kanetsune - „Seki - den“ je tajemná metoda výroby japonských mečů a nožů, která je stará více jak 800 let. Je to starý kapitál orientu, který je importován ve výrobcích tradičního výrobce ze Seki - Kanetsune. Je umístěn do Seki City, města čepelí. Mistr Kanetsune Seki, je nejlepší mistr-řemeslník v Japonsku a předvádí historii spolu s tradicí a výrobky Kanetsune Knives. Bílá ocel, ze které své čepele vyráběl a která je často používána u kuchyňských japonských nožů, je tradiční japonská vysokouhlíková ocel. Ostrost u nožů z této oceli je neporovnatelně vyšší, než u čepelí z jiných vysokoulíkových ocelí. Podobně lze jako superostrou označit i ocel Blue steel. Tato vysokouhlíková ocel byla vyvinuta firmou Hitachi a nastoupila u mnoha nožířů na místo oceli bílé. Stala se tak součástí dnešní nožířské tradice v Japonsku. I mistr Kanetsune přešel na tuto ocel a dnes jsou všechny jeho nože, tanta i katany z modré oceli. Blue, tedy modrá, tak ji označili poprvé američtí nožíři dle barvy obalu u ocelových polotovarů z Japonska. Vždyť podobně ke svému jménu přišla i ocel bílá (www.noze-nuz.com)! 

 

 

 

 

 

 

   Custom Knives      Kellam Knives, High Performance Hunting Knife Range
                                                               
     Kellam Finland - nože firmy Kellam Finland (např. Wolverine) patří k nejostřejším továrně i na zakázku vyrobeným nožům. Cesta k dokonalosti této série finských nožů se jmenuje „Puukko style“. Kelam používá nového tepelného procesu, který se jmenuje SPT. Je to cesta změny tvrdosti mezi ostřím a hřbetem nože. Je to příběh nejostřejšího a nejznámějšího loveckého nože světa. Tvrdá - ostrá faseta a houževnatý hřbet nože.

    Finské Puukko nože jsou známé jako nejváženější lovecké nože pro vysokou trvanlivost ostří, jeho vysokou řezivost a odolnost proti opotřebení. Známá je i snadná obnova řezné fasety. Jsou pohodlné, praktické, lehké a trvanlivé. Puukko je nůž do těžkých podmínek na mnoho desetiletí. Skandinávské nože mají pro své úkoly patřičnou velikost i tvar. Jedny jsou do nepohody, druhé tvoří třeba krásnou součást sbírky. Všechny jsou ale vyrobeny k užitku!

     Finský lid žije, je doma, v mnohokrát velmi nehostinných životních podmínkách, kdy na nástroji závisí vše. Nožem pro „survivals life“ je Puukko. Odpovídá denně na mnoho otázek doma, v přírodě. Všude, kde mu je majitel položí.

 

KLKPR4.jpg(5 kb)  Puukko - nůž do nepohody!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KO001A.jpg(25 kb)

 

     Komoran Swords - legenda o mečích Komoran vystupuje z historických stínů starobylého Japonska. Ve významu starých Japonců je kormorán ctěný jako kořistící pták. Jeho houževnatost a odvaha byly nepřekonatelné. Kormorán sleduje svou kořist rychle a tiše skrze les i pláně s jeho smrtícím instrumentem je jeho zobák. Vždy byl pevný, ostrý a smrtelný a byl to pokaždé řízený fatální úder zoceleným zobákem skrze kořist, který jej proslavil.

     Samuraj viděl kormorána jako předzvěst štěstí a moci. Před důležitým bojem jej samurajové vyhlíželi, protože věřili, že je to znamení jistého vítězství a absolutní porážky jejich nepřátel. Mnozí si dali vyleptat symbol kormorána do čepelí svých mečů v naději, že jim přinese odvahu v boji, tvrdost a nekompromisnost v bitvě stejnou, jakou má zobák kormorána a jistojistě doručí smrt k jejim protivníkům.

 

KO002.jpg(5 kb)Jen jediný sek!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  entry.jpg(5 kb)

 

                           

     Mantis Knives - je řízen odhodláním poskytnout svým zákazníkům něco, co žádný jiný výrobce nožů poskytnout nemůže. Některé společnosti nabízí velkou řemeslnou zručnost, některé zase fantastický materiál. Jiní výrobci nabízí velkou hodnotu produktu nebo radikální design.

     Mantis Knives se zavazuje přinášet vám, zákazníkům, toto všechno v jedné výrobní linii tak, jak žádný jiný výrobce a za ceny, o kterých se vám ani nezdálo! Důkazem jsou taktické nože MF-1 a MF-4, které jsou moderního vzhledu, jsou“cool“, jsou extrémně houževnaté a hlavně jsou za cenu, která je níž, než kolty starého pistolníka.


MAMF4CM.jpg(13 kb)  Taktický nůž MF-4 (154CM, G-10, Condura nylon!) 

                                                              VZHLED, MATERIÁL, ÚČELNOST versus CENA!                         

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

                 

 

 

     

                                             Střenky shora cocobolo, jelení paroh, roh vodního buvola  

     Mikov - Místem, kde má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách jsou bezesporu Mikulášovice. Toto malé pohraniční městečko leží v nejsevernějším místě naší země, ve Šluknovském výběžku. Na město byly Mikulášovice povýšeny 1. února roku 1916 Františkem Josefem I.

     Rozkvět nožířského řemesla v Mikulášovicích přivedl v roce 1794 místního podnikavého obchodníka Ignaze Röslera k založení první továrny na výrobu nožů. V této továrně pracovalo zpočátku sto pracovníků, ale už v roce 1819 byl jejich počet dvojnásobný. Hospodářské úspěchy továrny vedly ostatní obyvatele k zakládání dalších nožířských podniků a pomocných živností a zanedlouho byla většina mikulášovických občanů i občanů okolních obcí pracovně spojena s nožířskou výrobou. Mikulášovicím se začalo přezdívat "český Solingen". Největšího rozkvětu doznalo mikulášovické nožířství před první světovou válkou a po ní. Vznikl zde svaz nožířského průmyslu, který čítal čtyři a půl tisíce pracovníků. Za druhé světové války se Mikulášovice staly součástí III. říše. Výroba byla uzpůsobena pro vojenské účely a byla omezena. Tato situace trvala až do roku 1946, kdy se tradiční výroba opět začala rozvíjet. V roce 1948 vznikly dva národní podniky a sice Koh-i-noor Mikulášovice a Sandrik Mikulášovice. Výroba nožů se soustředila do závodu Sandrik. V roce 1955 došlo k sloučení obou závodů v jeden národní podnik - Mikulášovický kovoprůmysl s podnikovou značkou MIKOV. Hlavním výrobním programem nadále zůstalo nožířské zboží a kancelářské potřeby.       Začal se využívat nový způsob tepelného zpracování kovů podle československého patentu MARTFROST - hlubokého mražení čepelí nožů po kalení. Pracovníci MIKOV jako jedni z prvních v Československu zvládli přesné stříhání nerez ocelí o větších tloušťkách. Dále byly některé pracné ruční operace (jako např. leštění) nahrazeny novými metodami za využití strojů.

     V roce 1990 se Mikulášovický kovoprůmysl transformoval na státní podnik a od roku 1989 do roku 1994 došlo k postupnému osamostatnění provozů v jednotlivých městech. V Mikulášovicích nadále zůstal hlavní výrobní program výroby nožů

. V roce 1995 se státní podnik beze změn ve vyráběném sortimentu transformoval na akciovou společnost MIKOV a.s..

 

 

Něco do sbírky z „českého solingenu?“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mission

Mission Knives & Tools, Inc.

920 S. Placentia Ave., Suite B

Placentia, CA 92870

 

Malá firma s uvedenou adresou poskytuje zákazníkům vysoce kreativní a energický vzhled nožů, které sama navrhuje a u kterých současně garantuje vedle jedinečného vzhledu i nezničitelnost nástroje, který je určen, s ohledem na aplikované kompozitní materiály, pro dlouhodobé řezání. Tyto nože patří k vrcholům v oblasti služebních nožů a firma Mission je na své výrobky právem hrdá.

     Nůž MKP-Ti (MS202.jpg(4 kb)) je známý jako přední nůž u Special Operations, Special Forces a EOD na celém světě!

     Vedoucí společnosti, president John. R. Moor zde uvádí za všechny mnohdy až nesmyslné a okoukané „argumenty“ jiných firem jen krátký přehled materiálů na výrobu těchto supernožů u firmy Mission slovy:

     titanové slitiny, „neobvyklé“ (dodnes se vyvíjející a tedy tajné!) kovové slitiny a kompozity, keramika a vysoce houževnaté  tvářené polymery se zalévanou keramikou, Kevlarem, Spectrou a kovovými vlákny (pro vyztužení rukojetí a pouzder). Společnost se nebojí investovat do výzkumu nových materiálů a do zkoušek při jejich uplatnění

 

MPK-Ti - mnohoúčelový nůž z titanu!

 

 

 

 

 

 

                     

     Muela Knives - jsou španělské osobní a lovecké nože, které vyrábí rodina Muelových již mnoho generací. Používá osvědčenou a značně kvalitní molybden-vanadiovou nerezovou ocel. Každý (nejen) lovecký nůž Muela je právě tak hezký, jako dokonale funkční. Firma dává na každý nůž plnou jednoroční záruku s nárokem na vrácení celé nákupní ceny. Výroba je umístěna do Ciudad Real ve Španělsku, která se v této oblasti rozvíjí již padesát let. Ročně vyrobí společnost cca 350.000 kusů nožů! Dnešní výroba je již plně automatizovaná a to od laserového řezání tvarů v CNC laserových centrech až po dokonalou nedestruktivní kontrolu vyrobených kusů. Muela je předurčena k výrobě bowie nožů, loveckých nožů, nožů na přežití, potápěčských nožů, velkých nožů do hor i pralesů, zavíracích a luxusních nožů... 

        Kolekce nožů Muela - pro radost!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

myerchin.jpg(7 kb)MYB300P.jpg(8 kb)

                   

     Myerchin - vyrábí kvalitní nože již od roku 1984. Od počátku produkce se ve společnosti specializovali na výrobu tzv. námořnických (palubních) nožů, které jsou vhodné pro použití při práci v lanoví, plachtoví, ráhnoví apod. a při rybaření. Zákazníky jsou: US Navy, US Coast Guard (pobřežní záchranáři), US Army, obchodní námořnictvo a námořníci celého světa.

     Zeptejte se každého muže, pracujícího na lodích světa na Myerchin a on vám pravděpodobně odpoví:“...je to nejlepší lodní nátroj na světě“!

     Myerchin nože jsou pochopitelně vyrobeny z materiálů, které velmi dobře odolávají koroznímu působení chlorových iontů obsažených v mořské vodě jako např. z oceli 440C -čepele  a Micarta (nebo ušlechtilé dřevo) - rukojeti.

 

MYBW300P.jpg(6 kb)        Klasika od Myerchinu! 

 

 

 

Nemesis Knives - hand made custom knives and blades                    
    
Nemesis - některé společnosti jednoduše vyrábí součásti nebo nakupují a dováží nože. V Nemesis Knives jsou pyšni na to, že mohou nabízet pro potěchu i použití nože se superlativy z vlastní produkce. Aplikace nejmodernějších výrobních metod (laser, vodní paprsek apod.) nejsou důvodem k řešení i toho nejmenšího výrobního problému klasickou ruční výrobou. Toto se týká hlavně dokončovacích operací.

   Zkušenosti významného nožíře Jeffa Halla jsou základem kvalitní spolupráce jednotlivých řemeslníků od počátku až k dokončení výroby nože. Jejich řídícím ustanovením je být hrdý na nože, keré produkuji, být hrdý na svoji práci, na sebe.

    V oblasti čepelí jim sebedůvěru dodává používaný materiál, kterým je ocel CPM S30V, který je obecně hodnocen nožíři i zákazníky jako jeden z nejlepších v oblasti výroby nožů vůbec (viz. www.noze-nuz.com). Ocel je významná jemnou dispersí karbidů, které se ani při extrémním zatížení fasety nevylamují a nevedou tak ke zvýšenému otupení nože. V rangu střenek zcela jasně vede G-10, která je odolná a snadno tvářitelná (vstřikování pod tlakem). Celek doplňuje u pevných nožů pouzdro z Kydexu!NE11.jpg(4 kb)                                                                                                   Made in the U.S.A. 

                      nra.jpg(4 kb)    NRA12400.jpg(5 kb)


    
NRA - reklama od vzhledu nožů, přes výrobu až k exaktním standartům firmy NRA zahrnuje používané high-tech materiály, inovační mechanizmy, výsledky bezpodmínečné kvalitní výroby v produkci nožů apod. Nechybí ani hrdá kooperace v oblasti výroby s firmou Benchmade Knife Co. S tou souvisí i široká spolupráce s návrháři světových jmen - Mel Pardue, Waren Osborne, Mike Snody, Ken Steigerwald.Všichni tito věhlasní návrháři a nožíři se v plném rozsahu podepisují na produkci NRA i na její spolupráci právě se společností Benchmade. 

 

NRA12205.jpg(6 kb)      Pardue

 

 

 

   
NRA12500.jpg(5 kb) Osborne

 

NRA12520.jpg(8 kb)     Snody

 

 

NRA12400S.jpg(4 kb)  Steigerwald

 

 

 

Návrháři u NRA jsou skutečně vynikající!

 

                              tool_logic.jpg(8 kb)

 

 

            
Tool Logic                 TL008.jpg(7 kb)         TL1t.jpg(5 kb)   

 

Nejčastější otázky:

 

1. Jakou ocel používáte ve výrobě  ve společnosti Tool Logic?

    Typická je středně-uhlíková nerezová ocel nazývaná 420J2.

2. Proč právě tato ocel?

    Je to kompromis mezi trvanlivostí ostří, houževnatostí a korozní odolností. 

3. Jaká je tvrdost této oceli? 

    Oblast tvrdostí pro tuto ocel je těsně nad 50 HRC.

4. Co je to Zytel?

    Zytel® je reaktoplast od fy DuPont. Jde o vstřikovaný nylon se skleněnými vlákny (cca

    33% skleněných vláken). Je velmi odolný (ropné produkty) a tvarově stálý (teplota).

5. Jaké je světlo u svítilen Tool Logic?

    Jde o svítilny LED s průměrem vstupního kužele 4 mm na 3x1,5V baterie, které vytváří                        tzv. bílé světlo. (Existují i zdroje s průměrem 3 a 5 mm).

6. Kde se výrobky Tool Logic vyrábí?

    Jde o kooperaci Seki City Japonsko, Wine Companion Taiwan a Chinese Cutlery Čína.

7. Kde získám nové baterie do LED svítilen?

    Jde o běžné 3V - baterie lithiové a 1,5V baterie s oxidem stříbra z el. mat prodejen.

 

Kvalita a operativnost produktů je z těchto otázek zřejmá. Co dodat? Vyzkoušejte.

 

 

 

TL417.jpg(13 kb)

 

 

To nejnutnější stále při sobě!

 

 

 

 

 

 

                                                 

 

     Vtech Knives - reprezentuje novou vlnu super ostrých ladně tvarovaných zavíracích nožů a nožů fixních. Materiály a oceli používané u těchto výrobků jsou stejné jako u těch nejdražších. Jsou konfortní z hlediska řezivosti a korozní odolnosti a zvlášť odolné proti opotřebení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem je zřejmé, že doba jejich používání je predikovaná na desítky let. A navzdory těmto uvedeným faktům je cena nožů velmi nízká. Jak nízká? Zhlédněte stránky výrobce. Bude to milé překvapení!

 

 

 

 

 

vt12011.jpg(7 kb) Kvalita za dobrou cenu!

Zpracoval :
doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...


Horská kola - www.horskakola.cz