Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze SOG99294 Sog NW Ranger Fixed Blade

SOG99294 Sog NW Ranger Fixed Blade

Příznivcům nožů asi ani nemusím představovat jeden z nejoblíbenějších dýkovitých nožů od firmy SOG, model Pentagon. Svým způsobem už docela legendární dýka, svého času velmi populární. Nicméně prostě dýka. I když čepel je zajímavě řešená s klasickým ostřím na jedné a zubatým na druhé straně, její použití je poněkud omezené a dá se říct jednoúčelové.

P4100001.jpg(156 kb)

Proto mě mile překvapilo když f. SOG vyrazila s modelem Ranger, který si zachovává tradiční a povedenou Kratonovou rukojeť Pentagonu, ze které vychází, ale bowie tvar čepele je mnohem praktičtější a nesporně použitelnější.

P4100003.jpg(181 kb)

Čepel nože je vyrobena z nerezové oceli AUS8,klínový výbrus vytažený ke hřbetu a tloušťka čepelky 4mm předpovídají noži velmi dobré řezné vlastnosti.Hřbet čepele je opatřen zdrsněním pro jistější oporu palce při silovém řezání. Rukojeť, jak už jsem zmínil, Kratonová s otvorem na jistící šňůru. Nůž je opatřen poměrně mohutnou ocelovou záštitou, která spolehlivě chrání prsty, aby se nedostali do kontaktu s ostřím při práci nebo bodných technikách.

P4100004.jpg(187 kb)

Když jsem Rangera vzal poprvé do ruky, mile mě překvapila jeho nízká hmotnost, která činí rovných 175 g. Rukojeť není nijak "oteklá", má z horního pohledu spíš plošší tvary, takže nůž je velmi skladný a dobře se nosí jak na opasku, tak třeba jen na volno v boční kapse kalhot. Zpracování nože je velmi dobré. Nikde jsem na něm nenašel nepříjemnosti typu nesouměrný výbrus, špatné slícování a podobně.

P4100007.jpg(195 kb)

NW Ranger je plnokrevný "řezáč". Vyloženě si libuje v činostech týkajících se přípravy pokrmů nebo různého krájení a řezání. V kuchyni i venku v přírodě při práci oceníme jednak skvělé řezné vlastnosti čepele a jednak nízkou hmotnost, díky které je nůž obratný a "vytrvalý". Prostě práce s ním neunavuje. V tomto směru, řekl bych, rovnocený partner kuchyňskému noži.

P4100008.jpg(211 kb)

Díky plochému, ke hřbetu vytaženému výbrusu, čepel snadno proniká téměř jakýmkoliv materiálem. Co se týká potravin, hravě si poradí i s ovocem či zeleninou, které tlustší čepele spíše rozlamují (jablko,mrkev,brambory...). Čepel Rangera je krájí doslova elegantně.

P5300002.jpg(166 kb)

O ostatních běžnějších potravinách jako chleba, maso, uzeniny,atd. se asi nemá cenu ani zmiňovat. SOG si v tomto oboru vede opravdu suverénně. Samostatnou kapitolou je práce s masem. Tady Ranger opravdu exceluje. Čepel není příliš tlustá, takže proniká vlákny zpracovávaného masa jako břitva. Při vykošťování je nůž velmi obratný a díky už zmiňované příjemně nízké hmotnosti se s ním dá pohodlně pracovat libovolně dlouho. V neposlední řadě tady oceníme určitou bezúdržbovost nože (nerez-Kraton).Jednoduše nůž po práci stačí jen otřít od hrubších nečistot nebo opláchnout ve vodě a hotovo. Některé moderní materiály mají pro někoho své nesporné výhody. Znám dost lidí, pro které jsou přírodní materiály nebo čepel z uhlíkové oceli problém. Dávají přednost "sterilnímu" vzhledu nože i po nějakém tom čase užívání. Při krájení na prkýnku může malinko překážet záštita nože.Ale tomu se dá přizpůsobit zvolená technika, prostě změnit sklon čepele.

P5300004.jpg(213 kb)

Rukojeť je ergonomicky v pohodě. Dobře sedí v ruce a Kraton, navíc opatřený ještě zdrsněním, má velmi dobrou přilnavost. Úchop je jistý a bezpečný, i když je ručka znečištěna krví, tukem nebo rybinou. Jednoduchý tvar rukojeti má něco do sebe. Tahle záležitost je přece jen dost individuální, ale jakmile jsem vzal Rangera poprvé do ruky, věděl jsem, že si sednem. Úchop je přirozený, příjemný, nikde nic nepřekáží. V praxi se to pak jen potvrdilo, zkrátka jednoduchost a praktičnost.

P5300008.jpg(194 kb)

Co se týká práce se dřevem, tam je to podobné. Nůž jde ochotně do řezu a bez problémů zvládá měkké i tvrdší dřevo.V yřezat s ním kolíky ke stanu, závěs nad oheň pro ešus nebo podpalovač jde hladce. Nůž jsem hodně používal i na zahradě na řezání a zašpičatění opěrných prutů ke stromkům a různých jistících kolíků.Bylo jich občas zapotřebí velké množství, takže jsem SOGa měl v ruce i víc jak hodinu v kuse a dlaň i prsty poté byli pořád v pohodě. Rukojeť je opravdu velmi příjemná. Menší problém by možná mohl mít uživatel s jemnější,citlivější kůží na dlaních.Obvzášť v horkém letním počasí, kdy se ruce víc potí. Zdrsnění (rybina) na ručce je totiž dost výrazné, takže někomu by to mohlo trochu vadit. Ale není to nic tragického, kdo je zvyklý vzít občas do ruky nůž nebo jakýkoliv jiný nástroj, nebude mít s tímto problém.

P5300009.jpg(101 kb)

Při silovém řezání jsem ocenil zdrsnění na hřberu čepele, kde je možné pomoci si tlakem palce.Díky zoubkům palec po hřbetu neklouže, a když potřebujeme, můžeme si dovolit i velmi silný tlak při práci. Takže i tato technika je díky tomu bezpečná a jistá. Zoubky zdrsnění jsou taky trochu ostřejší,ale to jednoduše můžeme vyřešit smirkovým papírem.Stačí jen srazit hranky.Díky velmi ostrému hrotu čepele Rangera můžeme pohodlně do dřeva či kůry vrtat různé otvory a důlky.

P6010015.jpg(115 kb)

Přes to, že SOG Ranger není žádný pajcr a je spíš subtilnější konstituce, vyzkoušel jsem s ním samozřejmě i nějaké ty hrubší činnosti.

P6010019.jpg(105 kb)

Není problém s ním pomocí tlouku přesekat kulatinu o průměru zhruba 10-15 cm. Vzniklá polínka naštípat (opět za pomoci tlouku) na drobnější špánky a ty pak použít na podpal nebo z nich třeba vyřezat různé tábornické pomůcky. Veškeré tyto činnosti, když k nim přistoupíme rozumně a u práce přemýšlíme, SOG bez problému zvládá. O nějakém sekání nemůže být řeč, na to je nožík příliš lehký. Maximálně si useknout prut na buřta a podobně. Ale jak už jsem zmiňoval, jeho parketou jsou spíše, pro nůž v této kategorii , typičtější práce.

P6020001.jpg(115 kb)

Ještě bych se pozastavil u zvolené ocele a jejím zpracování v podání SOGu. Ačkoliv AUS8 patří mezi mé oblíbené, pokud je tedy řeč o nerezovkách a mám s ní vesměs pozitivní zkušenosti, tak tento materiál použitý na Rangeru, respektive jeho zpracování mě mile překvapilo. Hlavně tedy co se držení ostří a houževnatosti týká.

P6020003.jpg(118 kb)

K noži se dodává černé kožené, poctivě ušité pouzdro s vyraženým logem firmy. Nůž v něm po zapnutí jistícího řemínku sedí bezpečně. SOG Ranger je velmi užitečný pomocník při klasických tábornických činnostech. Při žádné práci se nenechá zahanbit, ale jeho předností je vynikajcí řezivost. V neposlední řadě bych ocenil i příjemně nízkou váhu, díky níž můžeme nůž nosit prakticky kdekoliv, aniž by překážel a vadil. Ať už tradičně na opasku nebo v boční kapse kapsáčů, kde nepřekáží bedernímu pásu batohu při delších tůrách.

GERO (David Paidar)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz