Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Bark River Bravo I. recenze

Bark River Bravo I. - pitbul do kapsy

Bravo 1 je dalším příspěvkem firmy Bark River do její kolekce taktických nožů na náročné využití v terénu a při táboření. Nůž je kompaktní, neuvěřitelně masivní a pekelně ostrý. Čepel s konvexním výbrusem je zhotovena z uhlíkové oceli A2 kalené na 58 až 60 HRC. Podle firmy byl tento model vyvinut na přání tréninkového centra amerického námořnictva. Jeho instruktoři zkoušeli řadu nožů od různých firem a nejvíc se jim prý zamlouval BRKT Gameskeeper. Požádali proto o výrobu modelu, který by z tohoto lovečáku vycházel, ale měl pár specifických úprav - rampu na hřbetě čepele, žádný choil a integrální záštitu. Tak údajně na svět přišlo Bravo 1.

1.JPG(149 kb)

Řezání
Všechny nože BRKT se vyznačují tím, že jsou neuvěřitelně ostré a mají precizní konvexní výbrus, díky kterému velmi snadno pronikají do dřeva i jiných matriálů. Bravo 1 není výjimkou. Přestože má nůž velmi tlustou čepel, nijak negativně se to na řezných vlastnostech neprojevuje. V ruce tak člověk drží kus oceli, který dokáže ze dřeva odkrajovat jemné hoblinky, dělat do něj precizní zářezy i zabrat až třísky lítají na všechny strany. Nůž v ruce působí obratně. V kuchyni jsem ho používal na krájení ovoce, zeleniny i masa a pečiva - vždy bez problémů. Jablka či celer nakrojí až zhruba do poloviny, než je začne kvůli tlusté čepeli rozlamovat. Bravo 1 má dost agresivní ostří i na to, aby si hravě poradilo s plasty, či různými tkaninami. Podle komentářů, které jsem měl možnost číst na zahraničních diskusních fórech Bravo obstojí velmi dobře i jako lovecký nůž - ať už jde o vyvrhování, stahování či čtvrcení úlovku. Z vlastní zkušenosti ale tyto poznatky nemůžu potvrdit, protože této zálibě neholduji.

2.JPG(134 kb)

3.JPG(139 kb)

4.JPG(62 kb)

Sekání, štípání
Bravo 1 má malé rozměry, takže nemůže být výkonným sekáčem. Přesto díky konvexnímu ostří a masivní čepeli dokáže kousky, o kterých se řadě nožů podobné velikosti může nechat jenom zdát. Snadno například naráz přesekne i čtyři až pět centimetrů tlustou čerstvou větev. Zdolat klacky na oheň a naporcovat je na menší polínka rovněž s tímto nožem není problém.

5.JPG(126 kb)

6.JPG(126 kb)

Rozštípnout pouze vlastní vahou a švihem dokáže Bravo 1 logicky jen slabší špalíky či větve. Nasekat drobné třísky je dílem okamžiku. Výkon nože při sekání i štípání vzrůstá, pokud použijeme dřevěný buchar, kterým vedeme údery do hřbetu čepele. Touto technikou je možné bez problémů zdolat i relativně silné kmínky a špalky. Štípal jsem takto i sukovaté dřevo - tlusté skoro na celou délku čepele nože - a ostří zůstalo zcela nepoškozené.

7.JPG(63 kb)

8.JPG(83 kb)

9.JPG(95 kb)

10.JPG(91 kb)

11.JPG(101 kb)

12.JPG(81 kb)

Nůž je také možné zatlouct do silnějších kmínků či větví po jejich obvodu. Dřevo se pak snadno zlomí. Nůž tuto náročnou práci ustál bez poškození.

13.JPG(118 kb)

14.JPG(124 kb)

14.JPG(124 kb)

Oheň
Není nic snazšího než s Bravem nařezat jemné hobliny, naštípat drobné třísky a nasekat tlustší klacky. Rozdělání ohně zabere několik minut, pokud je vše při ruce. Při škrtání firesteelem o hřbet Brava vznikají super jiskry.

Další
S nožem jsem zkoušel lehce kopat. Vyříznutí drnu noži nijak neublíží. Ostří je však jemné a při styku s kameny trpí - rychle se ztupí a při razantnějším střetu se objeví zoubek. Vyhrabal jsem takto několik smrkových kořínků. S jejich pomocí jsem nůž přivázal na násadu. Vzniklo tak jakési provizorní kopí či minimačeta na vysekání trávy. Vysekat takto rákosí či trávu šlo pak vzhledem k povaze provizorního nástroje relativně dobře.

Broušení, ostří
Nůž drží dobře ostří a snadno se brousí. Intenzivně jsem ho používal na řezání běžných materiálů týden a nemusel jsem ostří oživovat. Pak ho stačilo jen přelíznout na jemném brousku a nůž opět holil. Po úplném ztupení jsem potřeboval asi 30 tahů na červeném DMT z každé strany, aby byl nůž opět ostrý.

Rukojeť
Rukojeť nože je pohodlná a ergonomická. Ve srovnání s F1 je daleko větší a širší. Pro uživatele s velkou či střední rukou ideální. Micarta je velmi odolný materiál, který je příjemný do ruky. Nůž v ruce neklouže a bezpečnost zvyšuje i integrální záštita, která při práci nijak nepřekáží.

16.JPG(127 kb)

Rampa
Zvláštností bravíčka je zdrsněná rampa na hřbetu čepele. Tento "doplněk" mi nikdy nebyl zvlášť sympatický, ale u nože tohoto typu nevadí a dá se využít. O zdrsněnou plochu rampy jsem opíral palec, když jsem vyřezával špičkou nože. Ohybu za zdrsněním jsem využíval jako opěrku pro palec při zhotovování zářezů. Obojí se mi osvědčilo. Naopak využít nešla jako škrtadlo pro firesteel. Má na to příliš zaoblené hrany zářezů a škrtadlo se po ní jen sklouzlo. Přítomnost rampy BRKT vysvětluje tím, že to byl jeden ze základních požadavků armády. Důvod je ten, že se s její pomocí začátečníkům daleko lépe zhotovují zářezy. Ze svého pohledu nedokážu posoudit, nakolik je toto tvrzení pravdivé. Jisté je ovšem to, že rampa při zacházení s nožem nepřekáží, neomezuje úchop. Nikdy se mi rovněž při vytahování nože z pouzdra nezachytila o oděv. Pokud by někomu vadila, není nic jednoduššího, než ji nechat odbrousit. Tuto službu za poplatek nabízí i BRKT. Bez rampy se Bravo 1 vzhledově promění v klasický lovecký nůž.

17.JPG(94 kb)

Pouzdro
Firma k noži standardně dodává kydexové pouzdro s klipem. Nůž v něm drží pevně, nerachtá a nehrozí, že by vypadnul. Pouzdro je možné nosit i vodorovně na opasku nebo ho připevnit na popruh batohu, aby byl nůž rukojetí dolů. Zpočátku je pouzdro až moc těsné a trochu odírá micartu na záštitě, časem se ale ochodí. Objednat je k němu možné i kodexový tunýlek na firesteel. Místo originálního klipu doporučuji k pouzdru koupit originální Tek-Lok, který je možné snadno rozepínat i zapínat bez sundávání opasku a manipulace s ním je pohodlnější. BRKT k noži jako doplněk nabízí i kožené pouzdro v hnědé nebo černé barvě. Kožený futrál má tunel na firesteel, jistící pásek šikmo přes záštitu a duté nýty, do kterých je možné připevnit další pouzdro s některým z malých BRKT modelů, jako je například Little Creek nebo Mini Canadian. Osobně kydex nijak zvlášť nezbožňuji, i když nemohu popřít jeho praktičnost. Co nejdříve si proto na Bravo spíchnu nějaký kožený futrál.

Shrnutí
Bravo 1 skvěle řeže, snese i tvrdé zacházení při sekání a štípání. Má pevný hrot a masivní konstrukci, která vydrží hrubé zacházení. S nožem se dají provádět i jemné práce. Bravo dobře drží ostří a snadno se brousí. Má pohodlnou rukojeť. Za vše hovoří to, že Bravo 1 z mého opasku v současné době prakticky zcela vytlačilo F1 a ohrozilo její zdánlivě neotřesitelnou pozici.

18.JPG(140 kb)


Srovnání Bravo 1/Fällkniven F1
Při testech a používání Brava 1 jsem tento nůž neustále podvědomě srovnával s F1. Pokusím se proto načrtnout několik postřehů o výhodách obou modelů. Bravo 1 lépe řeže, seká i štípe, má lepší rukojeť pro větší ruce. F1 je lehčí, menší, kompaktnější, má menší výkon, ale ne nijak drasticky. Lépe se s ní manipuluje při drobnější práci. Co se týče materiálu - Bravo je z A2, F1 z laminátu VG10. F1 lépe vzdoruje korozi, Bravo je k ní náchylnější a například po práci v kuchyni se na čepeli dělají mapy. Bravo drží o malinko lépe ostří. Oba nože jsou odolné a ustojí hrubé zacházení. Těžko říci: tenhle nůž je lepší. Každý má svoje přednosti a zápory, i když těch druhých není mnoho. Bravo i F1 jsou nepochybně výborné nože na čundr a kempování. Lidem s většíma rukama a zálibou v masivnějších nožích bych doporučil Bravo. Pokud někdo hledá lehký nůž, který toho hodně vydrží a neutrpí ve vlhkém prostředí, ať si vezme F1. Pokud by byla jediným kritériem cena, pak opět zvítězí F1. Jestli ale nejsou finance rozhodující, tak doporučuju koupit oba nože, protože každý je jiný a ani s jedním z nich se nedá šlápnout vedle. Pokud někdo preferuje větší nože, doporučuji jednoznačně Bravo. Na pohled působí jako malá kudla, ale po bližším seznámení a v ruce se chová spíše jako větší nůž.

19.JPG(71 kb)

GORSHI


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz