Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze CS27TLS Cold Steel Recon 1 Spear

CS27TLS Cold Steel Recon 1 Spear

Ačkoliv mě reklamní masáž firmy Cold Steel není dvakrát sympatická, musím uznat, že některé jejich nože, které jsem měl možnost pořádně vyzkoušet, jsou na velmi dobré úrovni. A to jak zpracováním, tak spolehlivostí.



Jmenovitě například CS SRK, CS Master Hunter, CS Recon Scout nebo výborný sekáč Cs Gurkha Kukri. Stejně tak starší řada zavíracích nožů Voyager.



Ačkoliv když je to možné, používám raději pevné nože, zaujala mě poslední dobou nová řada zavíráků firmy Cold Steel s označením Recon. Už starší produkce Reconů s pojistkou axis-lock platila za velmi povedené a spolehlivé zavíráky, nicméně přechod na pojistku back-lock u nové řady je z mého pohledu dobrou volbou.



Osobně hodnotím typy pojistek zavíracích nožů především z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Velmi dobré zkušenosti mám se zmiňovanou pojiskou axis-lock nebo s titanovými frame-locky, které používá například f. Zero Tolerance na své heavy duty zavíráky. Ještě výše nad tyto dva zmiňované systémy řadím dobře zpracovaný back-lock, ten je navíc u nových Reconů vylepšený a dostal i nový název Tri Ad lock. Podle výrobce by toto vylepšení mělo hodně přispět ke zvýšení spolehlivosti pojisky.



Když už jsme u pojisných systémů, měl bych zmínit asi nejběžnější a nejrozšířenější typ pojistky Liner-lock. Osobně nepovažuji tento systém za příliš spolehlivý, tedy pokud není předimenzován. Z vlastních zkušeností se mu spíše vyhýbám. Jeho výhodou naopak je jednodušší výroba a snadná ovladatelnost. Určitě dostačující na menší zavírací nůž gentlemanského typu. Ale toto je věc značně individuální, založená na zkušenostech a potřebách jednotlivých uživatelů, někteří zase naopak liner-lock upřednostňují.



Ale řeč je tady především o Reconu, tak se na něj podíváme trochu podrobněji.



Už když se na trhu objevil první kousek této řady s čepelí typu bowie, velmi mě zaujal. Později přišel spear-point a tady už nebylo co řešit.



Velký, bytelný a při tom celkem lehký zavírák s čepelí z nerezové oceli AUS8A, jejíž povrch je opatřen nástřikem, jenž výrobce označuje Tuff Ex Coating. Výbrus je dutý, což slibuje slušnou řezivost. Rukojeť nože je vyrobena z materiálu G-10, který je znám velmi slušnou odolností a houževnatostí. Konstrukce je samonosná, což mě zpočátku trochu překvapilo, čekal jsem, že bude vyvložkovaná ocelovými příložkami. Výhodou však je už zmiňovaná příjemná váha (148g). Celková délka nože je 235mm, z toho čepel 100mm. Takže žádný prcek, ale plnohodnotný nůž, který by měl být použitelný na veškeré potřebné činnosti.



Po otevření nože se ozve výrazné klapnutí, čepel zapadne do zámku, jak má a musím říct, že se opravdu ani nehne. Čepel snadno otevřeme palcem jedné ruky za pomoci kolíčku. Ten je šikovně umístěn téměř u rukojeti nože, takže nám při krájení nepřekáží. Odjištění pojistky palcem je bezproblémové, jen to chce trochu přitlačit, což je dobře, protože nehrozí nechtěné zavření čepele při práci. Ergonomie rukojeti je dobrá, úchop je přirozený a nikde nic zbytečně netlačí a nepřekáží. Celkově je celý nůž docela plochý (13mm tloušťka v rukojeti), ale je to daň za zmiňovanou nižší váhu a skladnost tohoto zavíráku. Měl jsem trochu obavy z větší vzdálenosti začátku ostří od ukazováku při klasickém úchopu, ta dělá zhruba 30mm. Ale není to nic strašného a navíc při silovém řezání, kde potřebujeme víc zabrat a kde je tato hodnota (vzdálenost ostří-ukazovák) docela důležitá, se dá velmi dobře využít zdrsněný hřbet rukojeti pro oporu palce. Případně si můžeme přehmátnout tak, že máme ukazovák na široké záštitě, jejíž spodní část je plochá a je tam dostatek místa.



Na druhou stranu, středový čep má díky tomuto řešení tvaru kolem sebe dostatek materiálu na všechny strany, což také přispívá k celkové odolnosti a spolehlivosti nože.



Recona díky slušné délce čepele můžeme používat jako pomocníka při vaření na výletech nebo dovolené. V pohodě zvládne nakrájet chleba, naporcovat maso nebo zeleninu. Dobře zvládá i jemnější kuchyňské činnosti jako třeba na drobno pokrájet bylinky nebo utřít česnek. Dobrým řešením se ukázala volba dutého výbrusu, který přispívá k výborné řezivosti nože. Stejně tak povrchová úprava, která je velmi hladká, takže maximálně snižuje tření mezi krájeným materiálem a čepelí. Usnadňujé též čištění nože svým nepřilnavým povrchem.



Velmi dobře můžeme Recona díky své skladnosti používat jako klasické EDC v roli spolehlivého pomocníka, ale rozhodně zvládá i veškeré činnosti potřebné při kempování či turistice. Práce se dřevem, různé vyřezávání či výroba některých potřebných pomůcek jako například měchačka na vaření nebo jistící kolíky k přístřešku. V ruce sedí při práci dobře a výhodou je i zdrsnění na bocích střenek z G-10, které ani po zašpinění nebo namočení nekloužou. Až při opravdu déle trvajícím zápřahu zjistíme, že úchop není tak pohodlný jako u pevných tábornických nožů kategorie bushcraft, které jsou k těmto činnostem přímo určené. Ty mají ručky většinou baculatější s plynulejšími liniemi lépe vyplňujícími dlaň, na rozdíl od ploché rukojeti Reconu. Navíc po čase, zvlášť když se dlaň zpotí, začne trochu vadit i klip nože. Ale i tak z mého pohledu patří Recon k těm ergonomicky povedeným zavíracím nožům. Asi by nebyl problém udělat střenky masivnější, ale nůž by pak ztratil jednu ze svých výborných vlastností a tou je skladnost při jeho relativně větších rozměrech.



Firma Cold Steel je známá svými lehce chvástavými a okázalými reklamami, které ukazují na nezničitelnost jejích výrobků. A já jsem zase rád, když vím, kde je hranice tvrdšího použití mých nožů, protože člověk nikdy neví, v jaké situaci ho bude potřebovat. A osobně mám raději nástroj, na který je spolehnutí i v případě extrémějšího použití.



Někdo namítne, že zavírák není pevný nůž, což je samozřejmě pravda, ale dost často máme u sebe právě "jen" ten zavírák...Navíc Recon 1 je propagován jako odolný a spolehlivý zavírací nůž, tak se podíváme, jak na tom doopravdy je. Vyzkoušel jsem tedy s Reconem takové ty nejběžnější činnosti, kterým se venku občas nevyhneme. Kromě řezání různých provazů a hadic při práci na zahradě také práci se dřevem. Naštípání špánků na podpal táboráku, přeseknutí prutů za pomocí lehkého tlouku nebo štípání špalíku z tvrdého dřeva. Musím říct, že při práci s tloukem jsem měl spíše než o pojistku trochu obavy o hrot čepele nože. Ale zbytečně, jak čepel, tak pojistka veškeré zmiňované činnosti s přehledem ustály. Pojistka i poté jistí naprosto spolehlivě a nezpozoroval jsem, co se její funkčnosti týká, nejmenší změny. Jediné, co práci se dřevem trochu odskákalo, je černění (povrchová úprava) čepele. To se na nejdisponovanějších místech čepele odírá a někde i po kouskách loupe. Ale to jsem tak trochu předpokládal. Rozhodně to nemá ale vliv na funkčnost nože, jen vzhledově je na něm vidět, že nůž prostě pracuje. Materiál AUS8 se drží taky celkem slušně, ostří po celé té několika měsíční anabázi Reconu u mě sice ztratilo něco na své jedovatosti, ale na jeho oživení postačila bohatě keramická ocílka. Rozhodně není na místě jakýkoliv zavírací nůž (ani tento) zatěžovat stejně jako pevný, ten nám zavírák prostě nahradit nemůže. Proto jsem vyzkoušel opravdu jen činnosti, které může někdy člověk potřebovat v běžných situacích (rozdělání ohně, grilu, kamen nebo vyřezání nástroje ze dřeva), které však rozhodně nejsou denním chlebem pro zavírací nůž a u kterých musí člověk postupovat rozvážně a používat především hlavu. Neznamená to, že budu do nože bušit jako do dláta a používat jej místo majzlíku, každý zavírák (ale i pevný nůž) má své hraniční možnosti použitelnosti! K tomu, abych se vyřádil, si určitě pořídím jiný, odpovídajcí nástroj. Na druhou stranu je dobré vědět, že se na nůž, který mám v kapse, můžu spolehnout.



Porovnal jsem tohoto Cold Steela s notoricky známým Dozierem od frmy KaBar. Tady se menší srovnávací testík přímo nabízí vzhledem k tomu, že jsou si oba nože dost podobné. A to jak velikostí, konstrukcí (samonosná) a použitými materiály, tak typem pojisky nebo třeba zvoleným výbrusem.



Srovnání řezných vlastností: tady bych zmínil jednu podstatnou věc, oba nože mají dutý výbrus, takže skvěle řežou. Rozdíl je ovšem ve výšce výbrusu a tloušťce čepelí. Při práci s masem, pečivem a podobně, si oba zavíráky vedou velmi dobře. Rozdíl je patrný, až když se dostaneme k tvrdším potravinám jako jsou jablka, mrkev, cibule. Tam má lehce na vrh Cold Steel, právě proto, že jeho čepel je tenší (3.35mm) než čepel Doziera (3.90) a má také vyší výbrus. Řez je tedy plynulejší a potraviny se nerozlamují. Rozdílný je také tvar rukojeti a tím pádem i úchop. Dozier má jednoduchý, elegantní tvar, kterému se ruka přirozeně přizpůsobí. Recon je tvarově víc do military stylu. Výrazné vybrání na ukazovák a menší na prostředník tvoří na rukojeti mohutnou záštitu a celkově tvar, do něhož nám ruka bezpečně zapadne. Zdrsnění na bocích střenek má o něco lépe provedené Dozier, je prostě příjemnější do dlaně a ani v kapse nám tolik nedrhne o látku kalhot.



Také ovládání pojistky má každý nůž umístěno jinde. Dozier na konci hřbetu rukojeti, kdežto Recon zhruba uprostřed, což je poněkud praktičtější. Tady bych srovnávačku ukončil a vrátil se zpět k zavíráku od Cold Steel.



Klip Reconu je malý, ale dostatečně tuhý, i když podle mne by mohl být o trochu větší. Dá se jednoduše přehodit na druhou stranu nože, stejně tak jako otvírací kolíček na čepeli, pro ovládání levou rukou. Nůž se dobře nosí v kapse a klip jej bezpečně jistí. Co se nošení v kapse týká, byl jsem opravdu mile překvapen. Plochý profil zavíráku spolu s jeho už několikrát zmiňovanou příjemně nízkou hmotností nám umožní mít tohoto pracanta neustále při ruce. A při tom po otevření Recona máme v rukou skutečně plnohodnotný, velký a spolehlivý nůž.



Musím přiznat, že si mě za tu dobu, co jsem jej měl doma, rozhodně získal. A to jak zpracováním, tak svojí praktičností. Jediné, co poukazuje na to, že si nůž své odpracoval, je lehce ošoupaná barva na klipu a poškrábaná povrchová úprava na čepeli od práce se dřevem. Ostří drží velmi dobře, takže zpracování Taiwanské AUS8 na jedničku a to samé se dá říct o pojistce, která je bytelná a spolehlivá.



Rozhodně je Recon 1 zavírák, který si zaslouží pozornost. Velký, spolehlivý a při tom skladný nůž, který můžeme nosit neustále u sebe a ve kterém objevíme nečekaně platného pomocníka.





GERO (David Paidar)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz