Nože - Nůž
AKCE - darek ZDARMA
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Chaves
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Dreamtech
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mallery Designs
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Petrified Fish
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
WIN+
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze KA4082 Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder

KA-BAR PHAT BOB - baculatá kapesní břitva

V řadě všeobecně populárních a velmi dobře hodnocených zavíráků od firmy Ka-Bar designovaných Bobem Dozierem zůstává Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder KA4082 (jak zní celé jeho jméno) poněkud opomíjen. Po zkušenostech s tímto "Bobkem" však musím konstatovat, že naprosto neprávem.

Img_1.jpg(146 kb)

Za cenu poněkud vyšší, než je v této modelové řadě obvyklé, dostaneme nůž velikostně srovnatelný s velice oblíbenou "4062kou". Oba nože mají dutý výbrus, odšroubovatelný kolíček pro snadné otvírání a jednoduché snadno identifikovatelné tvary. Tím ovšem jejich podobnost končí. Zatímco 4062 je lehoučký, tenký a skladný back-lock, jehož čepel drží pouze mezi plastovými střenkami, Phat Bob se pyšní silnými ocelovými příložkami a liner-lockem, ocelovým backspacerem a střenkami z micarty. Veškerá tato výbava se samozřejmě podepsala na hmotnosti, nůž váží celých 155 gramů. Klip na Bobovi je také ocelový, přemístitelný na pravou nebo levou stranu, bohužel však neumožňuje tzv. tip-up nošení (v zavřeném stavu míří hrot čepele vzhůru). Jen poznámka na okraj - neobsazený výřez v micartě, do něhož klip dosedá, nepůsobí ve skutečnosti zdaleka tak rušivě jako na fotkách. Abychom měli popis nože kompletní, uvedu ještě zbylé údaje a míry. Při celkové délce 18.4 cm disponuje Phat Bob čepelí z oceli AUS-8A o délce 7.9 cm (nabroušená část o pár milimetrů méně), v zavřeném stavu nůž měří 10.5 cm. Šířka bez klipu činí 14 mm, příložky i liner-lock jsou silné 1.5 mm. Už při pohledu na tato čísla musí být všem jasné, že jméno Phat Bob ("Tlustý Bob") noži opravdu sedí.

Img_2.jpg(152 kb)

"Bobka" jsem si pořídil jako EDC zavírák na střídání s profláknutým Ontariem RAT-1. Chtěl jsem něco menšího, s dutým výbrusem a přitom stejně pevné konstrukce. Phat Bob mi padl do oka okamžitě a když jsem ani po pátrání na internetu nenašel lepšího kandidáta, nůž jsem si pořídil… První dojem? Masivnost! Při svých kompaktních rozměrech máte z "Bobka" pocit pořádného kusu železa, v ruce sedí perfektně a díky jednoduše tvarované rukojeti není problém střídat různé typy úchopu. Zuby na hřbetu čepele jsou přes 1 mm vysoké, nejsou nijak ostré ani hrubé a zajišťují bezvadnou oporu pro palec. Nůž se hůř otvírá. Nikoliv kvůli chodu čepele (ta leží na bronzových kluzných podložkách), ale díky malému vybrání micarty v okolí otevíracího kolíčku. Čepel zůstává vycentrovaná v zavřeném i otevřeném stavu, dutý výbrus je bezchybně provedený, poměrně vysoký a tenký. Na štípání polínek Phat Bob tedy asi nebude (já si aspoň netroufám… troufnul J), ale v řezání a krájení - tudíž úkonech, pro které jsem si ho pořídil - nůž exceluje. Liner-lock zaskakuje s příjemným cvaknutím, snadno se odjišťuje. Nůž netrpí ani náznakem vůle v jakémkoliv směru. Střenky jsou, jak jsem již zmínil, vyrobené ze zelené micarty o dvou odstínech. Micarta byla také jedním z důvodů, proč jsem si "Bobka" koupil - u zavíráků se prakticky neobjevuje a já jsem chtěl tento materiál vyzkoušet právě na EDC noži. Střenky jsou hladké, nůž v ruce však neklouže. Při oplachování micarta rychle vtahuje vodu, chytání pachů jsem si nevšminul. Časem a používáním mírně ztmavla.

Img_3.jpg(143 kb)

Ač je Phat Bob celkově zpracovaný výborně, kritiku si zaslouží šrouby držící střenky, jejich kvalita hodně kolísá. Dva ze šroubů jsem povolil bez problémů, třetí si z povolování odnesl pár šrámů a čtvrtý byl tak měkký, že se mi u něj okamžitě povedlo strhnout hvězdičku torxu. Šroub jsem musel následně improvizovaně napilovat, abych střenku vůbec sundal. Na druhou stranu je vhodné přiznat, že podobný problém se objevuje i u mnoha jiných nožů napříč značkami.

Img_4.jpg(66 kb)

Poté, co jsem "Bobka" používal několik dní, všimnul jsem si pár detailů, které mi začaly vadit. Především se jednalo o otvírání, prostor okolo kolíčku je opravdu malý. Tak jsem vzal skalpel, brusný papír a po dvaceti minutách bylo hotovo, otvírání se dramaticky zlepšilo. Druhou stížnost vysílal můj palec - zuby na hřbetu čepele, ačkoliv na první dojem působily "user friendly", se ukázaly jako příliš výrazné, při delším používání tlačily do prstu dost nepříjemně. Rozhodl jsem se tedy vyřešit i tento detail. Prvotní idea byla taková, že zuby pouze zmenším a rozdělím na víc drobnějších zoubků ala "4062ka", ale nakonec jsem se rozhodl je odstranit úplně. Výsledek (včetně upravené střenky) můžete vidět na fotkách - jde samozřejmě o otázku osobního vkusu, ale mně se takto upravený Phat Bob líbí ještě o kus víc, celkový tvar nabyl na eleganci a přiblížil se originálu od pana Doziera . Navíc praktická stránka nijak neutrpěla, v mých očích spíš naopak.

Img_5.jpg(81 kb)

Phat Boba jsem taky trochu otestoval. Nejsem v tomto ohledu moc zkušený, takže jsem si nejprve pročetl recenze od ostřílených borců a teprve potom se směle pustil do díla. Nejprve jsem "Bobka" nabrousil tak, aby snadno holil chlupy na předloktí… Začal jsem přípravou svačiny. Chleba bylo samozřejmě nutné zakrojit dokola, ale to byl jediný "problém", se kterým jsem se musel v této disciplíně potýkat. Ka-bárek totiž krájí a řeže jako ďábel, hermelín se na čepel nelepí, mrkev ani jablko neláme, prostě projede hladce skrz. Snad jen na škrabání mrkve byl "Bobek" až zbytečně ostrý J.

Img_6.jpg(133 kb)

Pak jsem vyrazil ven… Připravil jsem si několik větví o průměru zhruba 1 cm, které jsem snadno zbavil malých větviček a pustil se do výroby "stanových kolíků". Větev z čerstvé třešně nepředstavovala žádný problém, zašpičatění byla otázka okamžiku. Čerstvou borovici "Bobek" přetnul jedním řezem, zato proschlý smrk už nadělal větší obtíže. Do řezu bylo nutné se mnohem víc opřít. Dále jsem zkusil smrkovou lať (1 x 5 cm průměr), do té se nůž zakusoval vyloženě s nadšením. Z latě jsem zkusil pomocí tlouku naštípat třísky, a i když vím, že s opravdovým dřevem se tento materiál nedá srovnat, překvapila mě nenucená lehkost, s jakou si nůž s výrobou třísek poradil.

Img_7.jpg(103 kb)

Na řadu přišly čtyři kartony o rozměru cca 50 x 70 x 0 .3 cm, které jsem rozřezával po kratší straně na pásky 4 - 5 cm široké. Nejprve jsem zkusil karton postavit na podložku a řezat ho tak ve svislém směru. Vyžadovalo to však hodně síly, i přes dutý výbrus se čepeli projet moc nechtělo. Tak jsem karton položil a řezal ho naplocho - jako když se otvírají krabice postavené na zemi. V tu chvíli "Bobek" ožil a nařezat čtyři kartony bylo otázkou okamžiku. Myslím, že rozdíl byl daný hlavně tím, že v této poloze kartonem projížděla jen tenká část výbrusu, kdežto ve svislé poloze se do hry zapojil i širší hřbet čepele a brzdil tak její průnik. Pro provnání jsem jeden karton zkusil nařezat i Ontariem RAT-1 a i když i tento nůž si vedl dobře, za Ka-bárkem znatelně zaostával. Po skončení testování jsem zkusil, jak se provádené činnosti podepsaly na stavu ostří. To bylo bez jakýchkoliv zoubků nebo nerovností, chlupy už neholilo, ale papír formátu A4 na délku přetnulo jedním hladkým řezem.

Img_8.jpg(76 kb)

Druhý den jsem si přece jen obstaral kousek dřeva - dva trochu sukovaté špalky z větve topolu(?) velikosti zhruba 25 x 4 - 5 cm, jeden proschlý a druhý ještě dost syrový. Pomocí tlouku jsem suchý špalek snadno rozetnul a nasekal z něj třísky, nůž si vedl jistě, práce na pár okamžiků. Syrový špalek se ukázal jako mnohem tvrdší oříšek. Podařilo se mi ho naseknout pouze zhruba do jedné třetiny (z obou stran), dál to nešlo. Tak jsem ho opět pomocí tlouku přepůlil na dvě menší poloviny, ty už jsem potom rozetnul hladce. Musím ale přiznat, že celá "procedura" se pěkně protáhla a dala zabrat jak noži tak také mně. V jednu chvíli se mi dokonce podařilo (nejspíš údery tlouku) mírně ohnout špičku, naštěstí šla bez obtíží srovnat zpátky. Jinými slovy, jako nouzový prostředek lze "Bobka" k naštípání třísek ze suchého dřeva použít bez obtíží, ale do syrového kusu bych se už nepouštěl.

Img_9.jpg(158 kb)

Jaké je tedy závěrečné hodnocení? Ka-Bar Dozier Phat Bob Folder se ukázal jako spolehlivý a kvalitně vyrobený zavírák. Nebojí se práce se dřevem, i když ho při ní samozřejmě částečně limituje tenká špička a vysoký, jedovatý dutý výbrus. Naopak právě díky těmto charakteristikám budete "Bobka" zbožňovat, pokud nůž berete především jako superostrého společníka pro každý den… Tahle baculatá kapesní břitva modelovou řadu zavíráků od Ka-Baru báječně doplňuje a zároveň přináší něco nového. Určitě stojí za povšimnutí.

Img_10.jpg(126 kb)

Img_11.jpg(170 kb)



V. Endresl
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz