Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze KA1279 Ka-Bar Grass Machete 14"

KA1279 Ka-Bar Grass Machete 14"

Je dalším v řadě produků této velmi zdařilé řady nástrojů na použití při pobytu v přírodě od firmy Ka-Bar. Nože Heavy Bowie, Kukri Machete, Cutlas jsou prvotřídní a efektivní pracovní nástroje, které se vyznačují kvalitním zpracováním použitých materiálů (uhlíková ocel 1085), velmi dobrou ergonomií Kratonové rukojeti, která je u celé této řady stejná, použitelností v terénu a především poměrem výkon - užitná hodnota - cena. Mačeta Ka-Bar Grass Machete by měla doplnit už tak velmi vydařenou řadu pracovních nožů této série.

P1292031.jpg(176 kb)

Jak už jsem se zmiňoval, Grass je stejně jako ostatní kousky této řady vyroben z uhlíkové oceli 1085, která nám při dobrém zpracování zaručí vysokou houževnatost, slušné držení ostří a snadnou brousitelnost čepele. Ocel je dle informací výrobce kalená na 52-54 HRC, což podle mého názoru u sekáče stačí bohatě.

P1292034.jpg(100 kb)

Rukojeť je z materiálu Kraton G, který je odolný, příjemný do ruky, nestudí a velmi dobře tlumí zpětné rázy při úderech. Tvarově je ručka naprosto shodná s výše jmenovanými noži. To znamená s prověřenou ergonomiií, ale přeci jen se hodící spíš do středně velké a větší ruky. Rukojeť je také samozřejmě opatřena otvorem pro upevnění jistící šňůry.

P1292036.jpg(133 kb)

Na tomto noži výrobce použil zajímavou vychytávku. Jedná se o dutý, zdvojený, šavlový výbrus, každý v jiném úhlu, který by měl podle mého názoru suplovat na výrobu náročnější výbrus konvexní, jenž se na nože této kategorie používá nejčastěji. Navíc se tímto způsobem jednoduše dosáhne i zvýšení výbrusu. Zajímavostí je už jen použití dutého výbrusu. Ale ten má i Kukri Machete a Cutlas a tam napříč všem předpokladům a počáteční nedůvěře, funguje opravdu výborně. Což mě dlouholeté zkušenosti s těmito nástroji jen potvrdily.

P2192112.jpg(208 kb)

Podíváme se tedy, jak se tato zvláštnost na noži Grass Machete osvědčí v praxi. Grass už se svojí délkou 490 mm řadí mezi ty větší sekací nástroje. Samotná čepel je dlouhá 350 mm, její tloušťka je 4,1 mm a je opatřená černým epoxidovým nástřikem, který má chránit uhlíkajdu před vnějšími vlivy a agresivnějšími materiály. Nůž je dobře vyvážený "na čumák", což je u sekacího nástroje nezbytnost.

P2200001.jpg(196 kb)

Jednoduché a lehké pouzdro je vyrobeno z Cordury. Švy pouzdra jsou na osmi místech zpevněné nýty a součástí je i jistící pásek na druk. Pouzdro umožňuje jak nošení na opasku, tak snadné uchycení na batohu, což je asi šikovnější varianta.

3.jpg(46 kb)

Nejdříve tedy přišla na řadu příprava špánků na podpal, kterých si vždy v zimě štípu větší množství do zásoby. Tahle mačeta od firmy KaBar je slušně vyvážená a při seku relativně dostatečně pádná. Na polínka bez suků jsem ani nepotřeboval použít velkou sílu. Bohatě stačila energie vydaná pádem čepele-samozřejmě s lehkou dopomocí. Dobře prochází materiálem a i přes to, že má tloušťku pouhé čtyři milimetry, rozevírá jej a působí jako klín. Nástroj je dobře ovladatelný, takže s ním v případě potřeby pohodlně naděláme i opravdu jemné třísky.Stejně tak se s nim dá pracovat velmi rychle,za vysoké frekvence úderů.

P2222151.jpg(228 kb)

U sukatého materiálu je už ovšem potřeba se do úderu trochu opřít a využít délky i pádnosti čepele. Je to dáno právě zmiňovanou nížší hmotností nástroje, což ovšem u Grasse ve většině případech,vidím jako výhodu. Sekáč, který se dá při toulkách nosit připnutý na batohu, by neměl být zbytečně těžký. Hodně pak záleží na celkovém vyvážení nože, které váhový handicap eliminuje. Není problém sebou tahat kilový nůž či sekeru, která je na hrubší práce ideální. Ale většinou když se balíme na vícedenní pobyt v přírodě, zvažujeme každý gram zátěže navíc a tady je nám nástroj typu Grasse výtečným řešením. Svojí práci si zastane a na batohu o něm téměř nebudeme vědět. Velmi dobře se s ním pracuje v náletových porostech - vysekání, oholení kmínků, naporcování,odklizení stranou. Díky dlouhé čepeli se nemusíme při práci tolik ohýbat, což po nějakém čase dost oceníme. To samé platí i při vyžínání drobného náletu, například při údržbě stezek. Práce tohoto typu mu vyloženě sedí. Syrové kmínky tloušťky kolem 5 cm dává Grass na jeden úder velmi lehce a plynule. Stejně tak dobře zvládá přípravu paliva na oheň. Posbíranou suchou slabší kulatinu a větve naporcujeme snadno a bez velké námahy. Práce jde dobře od ruky a s dobře zvolenou technikou máme za chvíli připravenou pěknou zásobičku. Při sekání se dá podle potřeby využít jakékoliv místo na dlouhé čepeli Grassu, což nám taky práci hodně usnadní. V případě horší dostupnosti materiálu (větve,keře,atd.) můžeme použít špičku čepele. Máme tak dlouhý dosah a navíc chráněnou ruku. Při běžném sekání a porcování dřeva pak většinou používáme střed ostří.

P2222153.jpg(192 kb)

S Grassem snadno porazíme menší smrkovou soušku. Tady jsem při odvětvování opět velmi ocenil celkovou délku nástroje, která šetří naše záda. Ono se to nezdá, ale když potřebujeme zpracovat větší množství tyčí, je každý centimetr k dobru. Podobné je to třeba u práce s motorovou pilou a zvolení vhodné délky pilové lišty....
Naporcování kmínku na polínka a nějaké to štípnutí silnějších průměrů s Grassem zvládneme také bez problémů. Nemá sice efektivitu KaBar Kukri a nemůže se srovnávat s těžkými sekacími noži, ale dělá se s ním dobře. Výhodou zase je zmiňovaná délka a nízká váha. Rukojeť velmi pohodlná, dobře sedí v ruce a tlumí zpětné rázy i při sekání trdého suchého dřeva. To je ale u této řady pracantů už tradiční záležitost. Není to nástroj na použití ve vyloženě silné hmotě, ale jako pomocník na cestách a při táborových aktivitách ideální.

P2222156.jpg(170 kb)

Dobrým pomocníkem je tento sekáč i při výrobě různých tábornických pomůcek. Tady oceníme jeho lehkost a obratnost nejvíce. Výroba stojanu na kotlík, různých kolíků, držáků, tyčí atd., naprosto lehce a s přehledem, stejně tak jako jeho použití například při výrobě drobných třísek na podpal, vyřezání podpalovače ze smolného dřeva a veškerých ostatních drobných činnostech.V případě potřeby nebo absence vhodnějšího nože, s nim snadno ukrojíme i krajíc chleba.
Párkrát jsem jej také použil i na vyčištění a vykosení pracovního prostoru od náletu při zpracovávání vichřicí vyvrácených stromů. Tady člověk ocení, když má podobný nástroj při ruce. Běžně k tomu používám KaBar Machete Kukri,ale i Grass je tady velmi dobře použitelný.

P3012250.jpg(87 kb)

Co se týká zdvojeného výbrusu, kterým je Grass opatřen - určitě můžu říct, že při práci nezůstává tak často uvízlý v materiálu jako výbrus jednoduchý, mluvíme-li tedy o zde používaných dutých brusech, ale týká se to i výbrusu klínového. Určitě snižuje tření plochy čepele se dřevem. Prakticky se do kontaktu s matrošem dostávají převážně obě dvě hrany výbrusů, což poznáme jak při práci, tak na opotřebované povrchové úpravě na ikriminovaných místech. Takže zde hodnocení z mého pohledu velmi dobré. Ale kvalit tradičně používaného konvexního výbrusu tato vychytávka přeci jen nedosahuje. Je to taková zlatá střední cesta a celkem dobré řešení zjednodučení při výrobě. I když svojí roli tady hraje i tloušťka čepele, jelikož čepel o tloušťce kolem 4 mm přeci jen při silném úderu proniká hluboko do materiálu a občas tam prostě uvízne. Bylo by zajímavé opatřit tímto typem zdvojeného výbrusu nůž s čepelí tlustou třeba 7 mm.

P2200009.jpg(178 kb)

Znát je to i při štípání, kde rozdílné úhly klínů obou výbrusů dělají své. Mám s noži této řady už dlouhodobé a velmi dobré zkušenosti, takže vím, co si k nim mohu dovolit. Stejně to samé se týká přímo použitého materiálu a jeho dobrého tepelného zpracování. Grass není žádné páčidlo, spíš lehčí sekáč, ale vyzkoušel jsem v sukatém špalku silové páčení, abych zjistil, co snese a kam až je možné v zápalu práce zajít. Houževnatá, dobře zpracovaná uhlíkajda 1085 se drží opravdu slušně. Vždy, když jsem zapáčil, se čepel ohnula a poté zase vrátila zpět. Houževnatost a pružnost čepele je tedy velmi dobrá. Pozoroval jsem, i jak se chová místo, kde čepel vychází z Kratonové rukojeti a ani tady žádná změna. I v ohybu tato namáhaná část držela velmi dobře a bez jakýchkoliv náznaků poškození. Pozornost jsem věnoval právě také tomuto místu na noži (výstup čepele z Kratonové rukojeti), kde je při určitém opakovaném pohybu slyšet mírné klepání. Je to způsobeno tím, že drážka v místě, kde čepel vychází z ručky, je o pár desetinek milimetru širší než čepel samotná. Navíc je ještě vyvložkována nějakým tvrdším plastem. Prostě je tam malá vůle a ta způsobuje klepání. Nic tragického, trn dosahuje zhruba do 3 rukojeti a drží v ní naprosto spolehlivě, takže na houževnatost nástroje to nemá nejmenší vliv. Jde jen o pocit. Komu by to hodně vadilo, dá se to vyřešit aplikací vteřinového lepidla, já to neřešil, protože vím, co tato konstrukce a materiály ustojí.
Grass je vyloženě univerzální nástroj a šikovný pomocník jak v terénu, při táboření nebo třeba i při práci kolem domu. Není to těžký sekáč, který by dal 20 centimetrů silné poleno na pár ran, ale oceníme jej při přípravě paliva na malý táborový oheň a jako šikovný nástroj na všechny činnosti s pobytem v přírodě spojené. Tady je pak výhoda jeho lehkost a obratnost, což se projeví zvlášť u dlouhodobějších činností vyžadujících větší přesnost.
Je to další dobře navržený nástroj této řady nožů a sekáčů od firmy KaBar, která se vyznačuje velmi slušnou pracovní efektivitou, dobře ergonomicky řešenou rukojetí a což je v dnešní době také důležité, příznivou cenou.

Grass v akci - S Grassem snadno porazíme menší smrkovou soušku


GERO (David Paidar)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz