Ka-bar Matine Hunter (lovcův kamarád)
Šestipalcový Ka-bar Matine Hunter je na rozdíl od sedmipalcového armádního USMC modelu určený pro lovce a táborníky. Je to nůž, který má bohatou a dlouhou historii sahající až do poloviny minulého století. Tehdy byl tento šestipalcový model (označovaný číslem 1207) součástí tvarově celistvé řady (5 - 6- 7 palců) a dodnes si podržel původní tvarovou linii. Svým tvarem dost kopíruje populární armádní USMC, ale je subtilnější a nepůsobí na první dojem jako bojový nůž. Ka-bar má dobře navrženou čepel, takže s ním na výletě zastaneme většinu potřebných činností. Čepel je vyrobena z Kruppovy nerezové oceli 4116 na Taiwanu, záštita je mosazná, hlavice je duralová a ručka je slepená z kožených kroužků. Pouzdro je z tenčí hnědé kůže a bylo vyrobeno v Mexiku.
Čepel nože má univerální rozměr 15 x 3 cm a velmi tradiční tvar bowie s nepravým skoseným horním ostřím. Jediné co trochu překvapí, je to, že čepel má pouhé 3,2 mm sílu, což u takto velkého nože není mnoho, a půl milimetru navíc by rozhodně neuškodilo. Výbrus je mírně dutý a má výšku 15 mm (tedy jde do půlky šířky čepele) a faseta je vysoká asi 1,5 mm. Ručka s hlavicí je téměř 13 cm dlouhá, což by mělo uspokojit i majitele s větší rukou. Ručka není napuštěná olejem, ani není jinak impregnovaná, takže stopy po používání jsou záhy viditelné.
Nůž váží jen něco málo přes 200 g. Nelze od něj tedy očekávat výkon těžšího USMC nože. Osobně bych tento nůž na výpravu do přírody vždycky kombinoval s menší sekerou. Sám o sobě je to ideální nůž na kempování pod stanem. Je to nůž určený na řezání potravin, nikoliv na štípání polen či stavění přístřešku. Přeci jen subtilnější konstrukce na řapu má své limity. Na druhou stranu je to výborný pomocník a pracant, dostatečně dlouhý, přitom není příliš těžký, aby stahoval kalhoty, a díky tomu, že na pohled nepůsobí agresivním dojmem, se dá nosit bez problémů i na opasku, což s vojenskými noži není už dnes tak jednoduché. Tenhle nůž je prostě trempík, nic víc a nic míň.
Použitá ocel je velmi slušná a naprosto odpovídá předpokládanému nasazení a namáhání. Je nerezová, takže prakticky bezúdržbová. Krájí velmi slušně a slušně drží ostří, to se snadno obnovuje např. na ocílce. Pozornost je třeba věnovat spíše ručce, doporučuji ji natřít nějakým vhodným tukem (třeba impregnací na pohorky) a po zaschnutí přeleštit včelím voskem. Kožené ručky jsou věčné, pokud nejsou ve vlhku a jsou natolik mastné, aby nenatáhly nežádoucí pachy (např. při prácí s rybami).
Alternativy: asi nejvážnějším konkurentem tohoto nože je Smith &Wesson CKSUR, také šestipalcový nůž, který si ovšem robustností s testovaným kabarem nezadá. Má čepel 4 mm silnou, ale má tupější úhel výbrusu a vyšší fasetu, takže jeho řezné vlastnosti poněkud zaostávají za ostrým Ka-barem. Naopak velkou výhodou tohoto nože jsou ostré hrany hřbetu čepele, takže se s ním na rozdíl od Ka-bara dá dobře rozdělat oheň pomocí firesteelu.