Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Benchmade Vex, Kabar Dozier 4070, Ontario Rat-1, Spyderco Tenacious

Silná čtyřka moderního muže

Mladí a moderně smýšlející muži sní o dobrém a kvalitním zavíracím noži za příznivou cenu, který by byl (1) vyroben z moderních materiálů, (2) měl moderní vzhled, (3) byl naprosto bezpečný a přitom by (4) vydržel vše (kromě stupačky J). Tuto čtveřici podmínek splňuje za dostupnou cenu právě "silná čtyřka" - nože firem (podle abecedy) Benchmade Vex, Kabar Dozier 4070, Ontario Rat-1 a Spyderco Tenacious. Všechny tyto nože jsou vyrobeny z moderních nerezových ocelí na bázi kvalitnější zušlechtěné 440, všechny mají moderní plastovou odolnou rukojeť a to nejlepší na závěr - všechny se cenově pohybují kolem 1000 Kč.

obr1 krabičky.jpg(37 kb)

Na první pohled rozdílné je pojetí krabiček s dodávanými noži. Spyderco reprezentuje, kdežto u Ontaria plní krabička jen funkci přepravní.

Benchmade Vex
Samostatná recenze na tento model byla uveřejněna na (odkaz ). Tento nůž má pevný kovový rám s odolnými střenkami z G10. Čepel má po stranách bronzové a jednu teflonovou kluznou podložku. Jako jediný z testovaných nožů má čepel a klip titanovou povrchovou úpravu, takže se nejenom neleskne, ale ani na ní nejsou viditelné stopy po poškrábání, klip se opravdu hned tak neošoupe, navíc je možné klip nasadit na druhou stranu nože (pro leváka). Klip je velký, ale protože je velmi dobře ergonomicky tvarován pro dva prsty, nepřekáží. Benchmade Vex je dobrá volba pro ty, co chtějí spíše nenápadný nůž, který nebudí příliš pozornost. Titanová povrchová úprava je přitom velmi pěkná a příjemná a dodává noži dojem luxusního provedení.

Kabar Dozier 4070
Také Kabar Dozier je poměrně známý nůž, mezi nožomily populární zejména díky své odolnosti a robustnosti, to vše při velmi nízké hmotnosti. Konstrukce nože je celoplastová, střenky jsou zytelové, klip je minimalistický a je nasazen v jediné poloze na spojovacím šroubu na zádi rukojeti. Osazení čepele není zřetelné, kluzné podložky jsou skryté v rukojeti. Nůž působí konstrukčně jednoduchým (levným) dojmem, ale zato čepel má plné 4 mm! Z testovaných nožů právě tento je hmotností subtilní, ale rozměry robustní. Předpokládám, že nůž byl konstruován pro armádní použití a jeho životnost při armádním zacházení určitě převyšuje dobu aktivní služby. Tento nůž výkonem plnohodnotně nahradí větší a těžší kousky. Jediné, co mi na něm trochu vadí, jsou poměrně daleko předsazené oboustranné otvírací kolíčky.

Ontario Rat-1
Až donedávna by se tento nůž mezi svými konkurenty vymykal právě cenou, která byla téměř dvojnásobná. V současné době díky příznivé cenové politice lze říct, že Ontario je v poměru cena/výkon plně srovnatelné s ostatními noži v tomto testu. Konstrukčně má nůž blízko Benchmadu Vex - rám nože je kovový, čepel se otáčí na bronzových kluzných podložkách, střenky jsou zytelové (proti původní G10 to nůž výrazně odlehčilo), klip lze osadit do 4 poloh. Otvírací kolíček je jednostranný, s možností otočení, a nikterak nezkracuje užitnou délku čepele. Klip je podobně jako u BM Vex robustní, ale má vybrání pouze na jeden prst, takže pod ukazovákem rozšiřuje jinak velmi úzký profil nože. Někomu s kratšími prsty může v této poloze i překážet. Klip má černou povrchovou úpravu, která se podobně jako u Kabaru odírá.

Spyderco Tenacious
Základem je solidní kovový rám, střenky z G10, čepel se otáčí na bronzových kluzných podložkách, klip je v saténové úpravě a je možné ho nasadit ve čtyřech různých polohách. Čepel je solidní, poměrně vysoká, s plochým výbrusem po celé ploše, v nejširším místě má 32 mm. Vynikající je opora pro palec pro silové řezání. Zavřený nůž zabere v nejširším místě celé 4 cm, takže v kapse to není žádný drobek, který přehlédneme.

obr2a otevřené.jpg(31 kb)

obr2b otevřené rub.jpg(32 kb)

Nože seřazené od nejmenšího po největší, shora dolů Vex, Tenacious, Dozier a Rat-1. Na druhém obrázku je rubová strana s klipem.

Velikost
Podle velikosti BM Vex a Spyderco představují menší dvojici, Kabar a Ontario jsou mohutnější - ovšem většina tohoto rozdílu je v délce rukojeti, takže reálné délky čepele (ostří) jsou prakticky identické. BM Vex a Spy Tenacious budou asi sedět lépe lidem s užší rukou, Dozier a Rat-1 naopak těm, kdo mají ruku širší. Já patřím k těm druhým, a pocitově je mi příjemnější Kabar, i když rozdíl je dán spíš rozdílným umístěním klipu.

Čepel
Opět srovnáváme dvojice. Vex a Tenacious mají na otvírání kulatou díru (zaoblenou), kdežto větší dvojice má kolíček. Výbrus mají všechny nože plochý po celé šířce čepele, jen Kabar má zužující se výbrus směrem k záštitě. Menší dvojice je vyrobena z čínské ocele 8Cr14MoVa, zatímco větší dvojice z Taiwanské AUS-8A. Musím konstatovat, že všechny nože mají zhruba podobné řezné vlastnosti, ostrost a dobře drží ostří, stejně tak po obtažení na keramice jsou opět jedovatě ostré. Proto z hlediska použitého materiálu mezi nimi nevidím větší rozdíl. Kromě Kabaru mají všechny nože vroubkovanou opěrku na palec, která zvyšuje bezpečnost úchopu při silovém použití (u Kabaru s nejrobustnější čepelí tato absence trochu překvapí).

Pojistka
Jediný Kabar má zadní pojistku (umístěnou až vzadu, tedy dostatečně pevnou), ostatní nože mají linerlock s kuličkou. Nejjemnější chod a nejpříjemnější zvuk vydává Ontario. U nových nožů všechny pojistky zapadaly přesně do první poloviny šířky čepele, s nulovou podélnou i příčnou vůlí. Toto řešení činí i Spyderco naprosto spolehlivým.

Klip
Pojetí klipu je u všech nožů rozdílné. Podle velikosti klipu bych je seřadil od nejmenšího u Kabara přes Ontario, Spyderco až po největší u BM Vexe. Nejmenší klip Kabaru má relativně největší pnutí, klip Ontaria má nízko koncovku, takže je třeba ho mírně nadzvednout, nejlépe se zasunuje velký a poměrně měkký klip BM Vexe, který také nejlépe "padne" do ruky.

Ergonomie a design
Ergonomie je dozajista hodně individuální záležitost. Přesto jsou nože, které se drží lépe, a nože, které se drží hůř. Nejlépe zpracovanou ergonomii i design má dle mého názoru Ontario, bohužel kvůli nevhodně umístěnému a tvarovanému klipu to příliš nedoceníme. Lidem s menší rukou vyhovuje BM Vex, který je velmi vyvážený a právem byl v loňském roce jedním z nejprodávanějších nožů této třídy. Kabar je v ruce takový jakoby hranatý a také jeho design je poněkud strohý, oproti předchozím menším verzím, které byly - opět dle mého názoru - líbivější. Spyderco Tenacious je typické Spyderco - někomu se naprosto líbí bez výhrady, jinému vůbec.

obr3 zavřené rub.jpg(64 kb)

zavřené nože při pohledu z rubové strany (klip)

Řezání, krájení, sekání
S noži jsem udělal základní nedestruktivní zkoušky na měkkém chlebu, zelenině (cibule), kartonu a klacku na buřta. Sekání jsem zkoušel na třískách na podpal. Z této čtveřice vystupuje stranou jen Kabar, který má jinak koncipovanou čepel. Ostatní nože se chovaly prakticky identicky, pochopitelně s ohledem na úchop, který je u každého maličko odlišný. Při síle čepele 4 mm je řezání zeleniny s Kabarem trochu obtížnější, má snahu ji spíše rozlamovat. Na druhou stranu toho s úspěchem využijeme při sekání třísek. Řezání chleba je "vykutálená" disciplína. Opticky nejlépe se jedním pozvolným tahem dokola řeže s Rat-1 (ale jen opticky), naopak s Kabarem máme kvůli příliš předsunutému kolíku pocit nevyužití celé délky čepele a popotahujeme víc do strany než okolo. Maže se nejlépe s Rat-1, která je ke špici víc zaoblená. Klacek na buřta se uřízne nejlíp s větší Rat-1, do menších nožů musíme vložit víc síly, přičemž na Spyderco se nejlépe tlačí přes palec. S Kabarem je tendence větev víc nalamovat do stran.

Výsledky testu řezivosti tlakem na korkový špunt. Pro srovnání: Spyderco Endura 8 kg + 0 cm, kvalita A; Victorinox 10 kg + 0 cm, kvalita A/B.

Model Rozměry Síla čep. Hmotnost Řezivost Cena
BM Vex 9 - 20 cm 2,8 mm 135 g 8 kg, A 1024 Kč
Kabar 4070 9,5 - 22 cm 4 mm 115 g 7-8 kg, A/B 890 Kč
Ontario Rat-1 9,5 - 22,5 cm 3 mm 140 g 7 kg, A 1480 Kč
Spyderco Tenacious 9 - 20 cm 3 mm 118 g 7 kg, A 998 Kč


obr4a malé.jpg(24 kb)

obr4b velké.jpg(26 kb)

alternativy - Kizlyar Biker 1 a 2 ve srovnání s menší a větší dvojicí testovaných nožů.

Alternativy
Také u této testované čtveřice jsem hledal vhodné alternativy a nakonec jsem se rozhodl pro uvedení protipólu - vedle amerických nožů východoasijské provenience jsem postavil ruské nože dagestánské provenience (firma sídlí na ulici Grozeňskaja ;-). Jakkoli tyto ruské nože nejsou svými parametry ani trochu srovnatelné s testovanou čtveřicí - jsou dražší, bez klipu, ocel 65X13 je horší AUS-6, hůř drží ostří, střenky mají plastové, jsou typicky rusky robustní a těžké - stále se mi dvojice Biker-1 a 2 do testu vnucovala. Nakonec jsem pochopil i důvod - oba dva tyto ruské nože totiž testovanou čtveřici uzavírají na kratším i delším rozměrovém konci. Navíc, přestože hůř řežou, vykazují odolnost a spolehlivost Ontaria, robustnost Kabaru, a koneckonců mají i takový ten ruský "knife-appeal". Zkrátka a dobře, koho už omrzela vyumělkovaná "dokonalost" pajcovaná východoasijsou servilností, může se poohlédnout třeba po hrubiánovi z předkavkazí.

Závěrečné shrnutí
Pokud potřebujeme nůž na hrubší spíše zálesáckou práci, pak je jednoznačnou volbou právě Kabar Dozier. Na druhou stranu na klasické úkony každodenního života vystačíme pohodlně se všemi výše testovanými noži. Vzhledem k tomu, že každý z nich má jinak koncipovanou ergonomii úchopu a trochu jinou filosofii, doporčuji vybírat "po hmatu", tedy ten, který nejlépe odpovídá pocitu dobrého držení a nejvíc se líbí. Šedou eminencí tohoto testu je jednoznačně Ontario Rat-1, nůž u něhož dostáváme kvalitu o jednu třídu vyšší, než odpovídá ceně. U tohoto nože jsem měl také nejlepší pocit z řezání (to je do značné míry dáno výbrusem), a také subjektivní dojem, že ostří drželo přece jen o trochu lépe, než u konkurentů. Obdobnými ambicemi se netají ani Spyderco, které pro toho, komu se líbí trojúhelník s dírou, a komu sedí dobře v ruce, může být tou pravou volbou.

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz