Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze SOG99294 Sog NW Ranger Fixed Blade

SOG99294 Sog NW Ranger Fixed Blade

Příznivcům nožů asi ani nemusím představovat jeden z nejoblíbenějších dýkovitých nožů od firmy SOG, model Pentagon. Svým způsobem už docela legendární dýka, svého času velmi populární. Nicméně prostě dýka. I když čepel je zajímavě řešená s klasickým ostřím na jedné a zubatým na druhé straně, její použití je poněkud omezené a dá se říct jednoúčelové.

P4100001.jpg(156 kb)

Proto mě mile překvapilo když f. SOG vyrazila s modelem Ranger, který si zachovává tradiční a povedenou Kratonovou rukojeť Pentagonu, ze které vychází, ale bowie tvar čepele je mnohem praktičtější a nesporně použitelnější.

P4100003.jpg(181 kb)

Čepel nože je vyrobena z nerezové oceli AUS8,klínový výbrus vytažený ke hřbetu a tloušťka čepelky 4mm předpovídají noži velmi dobré řezné vlastnosti.Hřbet čepele je opatřen zdrsněním pro jistější oporu palce při silovém řezání. Rukojeť, jak už jsem zmínil, Kratonová s otvorem na jistící šňůru. Nůž je opatřen poměrně mohutnou ocelovou záštitou, která spolehlivě chrání prsty, aby se nedostali do kontaktu s ostřím při práci nebo bodných technikách.

P4100004.jpg(187 kb)

Když jsem Rangera vzal poprvé do ruky, mile mě překvapila jeho nízká hmotnost, která činí rovných 175 g. Rukojeť není nijak "oteklá", má z horního pohledu spíš plošší tvary, takže nůž je velmi skladný a dobře se nosí jak na opasku, tak třeba jen na volno v boční kapse kalhot. Zpracování nože je velmi dobré. Nikde jsem na něm nenašel nepříjemnosti typu nesouměrný výbrus, špatné slícování a podobně.

P4100007.jpg(195 kb)

NW Ranger je plnokrevný "řezáč". Vyloženě si libuje v činostech týkajících se přípravy pokrmů nebo různého krájení a řezání. V kuchyni i venku v přírodě při práci oceníme jednak skvělé řezné vlastnosti čepele a jednak nízkou hmotnost, díky které je nůž obratný a "vytrvalý". Prostě práce s ním neunavuje. V tomto směru, řekl bych, rovnocený partner kuchyňskému noži.

P4100008.jpg(211 kb)

Díky plochému, ke hřbetu vytaženému výbrusu, čepel snadno proniká téměř jakýmkoliv materiálem. Co se týká potravin, hravě si poradí i s ovocem či zeleninou, které tlustší čepele spíše rozlamují (jablko,mrkev,brambory...). Čepel Rangera je krájí doslova elegantně.

P5300002.jpg(166 kb)

O ostatních běžnějších potravinách jako chleba, maso, uzeniny,atd. se asi nemá cenu ani zmiňovat. SOG si v tomto oboru vede opravdu suverénně. Samostatnou kapitolou je práce s masem. Tady Ranger opravdu exceluje. Čepel není příliš tlustá, takže proniká vlákny zpracovávaného masa jako břitva. Při vykošťování je nůž velmi obratný a díky už zmiňované příjemně nízké hmotnosti se s ním dá pohodlně pracovat libovolně dlouho. V neposlední řadě tady oceníme určitou bezúdržbovost nože (nerez-Kraton).Jednoduše nůž po práci stačí jen otřít od hrubších nečistot nebo opláchnout ve vodě a hotovo. Některé moderní materiály mají pro někoho své nesporné výhody. Znám dost lidí, pro které jsou přírodní materiály nebo čepel z uhlíkové oceli problém. Dávají přednost "sterilnímu" vzhledu nože i po nějakém tom čase užívání. Při krájení na prkýnku může malinko překážet záštita nože.Ale tomu se dá přizpůsobit zvolená technika, prostě změnit sklon čepele.

P5300004.jpg(213 kb)

Rukojeť je ergonomicky v pohodě. Dobře sedí v ruce a Kraton, navíc opatřený ještě zdrsněním, má velmi dobrou přilnavost. Úchop je jistý a bezpečný, i když je ručka znečištěna krví, tukem nebo rybinou. Jednoduchý tvar rukojeti má něco do sebe. Tahle záležitost je přece jen dost individuální, ale jakmile jsem vzal Rangera poprvé do ruky, věděl jsem, že si sednem. Úchop je přirozený, příjemný, nikde nic nepřekáží. V praxi se to pak jen potvrdilo, zkrátka jednoduchost a praktičnost.

P5300008.jpg(194 kb)

Co se týká práce se dřevem, tam je to podobné. Nůž jde ochotně do řezu a bez problémů zvládá měkké i tvrdší dřevo.V yřezat s ním kolíky ke stanu, závěs nad oheň pro ešus nebo podpalovač jde hladce. Nůž jsem hodně používal i na zahradě na řezání a zašpičatění opěrných prutů ke stromkům a různých jistících kolíků.Bylo jich občas zapotřebí velké množství, takže jsem SOGa měl v ruce i víc jak hodinu v kuse a dlaň i prsty poté byli pořád v pohodě. Rukojeť je opravdu velmi příjemná. Menší problém by možná mohl mít uživatel s jemnější,citlivější kůží na dlaních.Obvzášť v horkém letním počasí, kdy se ruce víc potí. Zdrsnění (rybina) na ručce je totiž dost výrazné, takže někomu by to mohlo trochu vadit. Ale není to nic tragického, kdo je zvyklý vzít občas do ruky nůž nebo jakýkoliv jiný nástroj, nebude mít s tímto problém.

P5300009.jpg(101 kb)

Při silovém řezání jsem ocenil zdrsnění na hřberu čepele, kde je možné pomoci si tlakem palce.Díky zoubkům palec po hřbetu neklouže, a když potřebujeme, můžeme si dovolit i velmi silný tlak při práci. Takže i tato technika je díky tomu bezpečná a jistá. Zoubky zdrsnění jsou taky trochu ostřejší,ale to jednoduše můžeme vyřešit smirkovým papírem.Stačí jen srazit hranky.Díky velmi ostrému hrotu čepele Rangera můžeme pohodlně do dřeva či kůry vrtat různé otvory a důlky.

P6010015.jpg(115 kb)

Přes to, že SOG Ranger není žádný pajcr a je spíš subtilnější konstituce, vyzkoušel jsem s ním samozřejmě i nějaké ty hrubší činnosti.

P6010019.jpg(105 kb)

Není problém s ním pomocí tlouku přesekat kulatinu o průměru zhruba 10-15 cm. Vzniklá polínka naštípat (opět za pomoci tlouku) na drobnější špánky a ty pak použít na podpal nebo z nich třeba vyřezat různé tábornické pomůcky. Veškeré tyto činnosti, když k nim přistoupíme rozumně a u práce přemýšlíme, SOG bez problému zvládá. O nějakém sekání nemůže být řeč, na to je nožík příliš lehký. Maximálně si useknout prut na buřta a podobně. Ale jak už jsem zmiňoval, jeho parketou jsou spíše, pro nůž v této kategorii , typičtější práce.

P6020001.jpg(115 kb)

Ještě bych se pozastavil u zvolené ocele a jejím zpracování v podání SOGu. Ačkoliv AUS8 patří mezi mé oblíbené, pokud je tedy řeč o nerezovkách a mám s ní vesměs pozitivní zkušenosti, tak tento materiál použitý na Rangeru, respektive jeho zpracování mě mile překvapilo. Hlavně tedy co se držení ostří a houževnatosti týká.

P6020003.jpg(118 kb)

K noži se dodává černé kožené, poctivě ušité pouzdro s vyraženým logem firmy. Nůž v něm po zapnutí jistícího řemínku sedí bezpečně. SOG Ranger je velmi užitečný pomocník při klasických tábornických činnostech. Při žádné práci se nenechá zahanbit, ale jeho předností je vynikajcí řezivost. V neposlední řadě bych ocenil i příjemně nízkou váhu, díky níž můžeme nůž nosit prakticky kdekoliv, aniž by překážel a vadil. Ať už tradičně na opasku nebo v boční kapse kapsáčů, kde nepřekáží bedernímu pásu batohu při delších tůrách.

GERO (David Paidar)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz