Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Ontario TAK-I

Ontario TAK-I (sympatický pořízek) :

Produkce nožů od firmy Ontario Knife se mi ve většině případech vždycky líbila, obzvláště nože řady RAT, RTAK a TAK, které jsou si konstrukčně velmi podobné a liší se převážně jen ve velikostech. Výhodou je, že si každý, komu tyto nože padly do oka, může vybrat velikost, která mu vyhovuje a kterou nejvíc upotřebí. Celá řada už na první pohled dává tušit, že se jedná o velmi dobré pracovní nože.

1.jpg(130 kb)

A tak jsem se už před časem rozhodl pro nůž od této firmy - volba padla na model RAT-7 v uhlíkové verzi. Musím upřímně říct, že když nůž dorazil, byl jsem dost zklamán kvalitou zpracování, prostě to nebylo to, co jsem očekával. To samé můžu říct i o modelu z D2, takže po krátké době k mojí lítosti šly oba kousky z domu.

2.jpg(53 kb)

Uplynul rok a tyto nože mě nepřestaly zajímat, přitahovaly mě hlavně svými jednoduchými účelnými tvary bez zbytečností a v neposlední řadě i zvoleným materiálem, navíc se mi doneslo, že zmiňovaná firma produkci svých nožů, co se týká zpracování, hodně zlepšila. Slovo dalo slovo a do ruky se mi dostaly další dva kousky, jmenovitě opět RAT-7 v uhlíku a menší TAK I (oba materiál 1095).Už na první pohled byl znát velký posun k lepšímu, oba nože jsou zpracovány velmi dobře, nikde jsem na nich nenašel výrazné nedostatky nebo nepřesnosti, prostě o třídu lepší než moje první kousky,které jsem vlastnil před více než rokem. Po podrobnější prohlídce se rozdíl ještě znásobil, prostě v tomto směru není co vytknout. Bylo znát, že firma ve kvalitě zpracování a výstupních kontrolách hodně přitvrdila.

3.jpg(131 kb)

Navíc RAT-7 dostal novou povrchovou úpravu čepele, dřívější fosfátování nahradila epoxidová vrstva černění, což vidím také jako dobrý tah, epoxid lépe drží a čepel se snadněji čistí než u předchozí fosfátové úpravy.

3.jpg(131 kb)

V této recenzi se ale chci věnovat menšímu z uvedené dvojice a to TAKu I. Jedná se o sympatický nůž menších rozměrů, přesto dostatečně mohutný a na první pohled velmi bytelný. Není to rozhodně kudla pro slečinky, ale ten, kdo má rád pocit, když je při práci nůž v ruce "cítit" a upřednostňuje odolnost nástroje na úkor jistého zvětšení jeho váhy, si u TAK I přijde určitě na své. Jak už jsem předeslal, čepel nože je vyrobena z uhlíkové oceli 1095, rukojeť micarta připevněná třemi imbusovými šrouby, na jejím konci je oko pro upevnění pojistné šňůry a vyčnívající stopka v podobě menšího tlouku. Ta umožňuje i zatloukání (např. kolíků) bez nebezpečí poškození rukojeti. Konstrukce nože je full-tang.

5.jpg(74 kb)

Čepel je příjemného, velmi praktického tvaru, ani malá ani velká, prostě velikost tak akorát. Její největší tloušťka je bezmála 5 mm, ta jí dodává při zvoleném materiálu velmi slušnou odolnost, což jsem si ostatně ověřil v praxi. Výbrus je klínový, dotažený až ke hřbetu, povrchová úprava čepele u tohoto modelu je fosfátování, tedy původní starší technologie. Nůž jsem dával na vyzkoušení několika lidem, většinou lovcům nebo myslivcům a všichni jsme se shodli na tom, že ručka je velmi příjemná a pohodlná do ruky a to i při delší práci. Je dostatečně veliká, takže i vhodná pro uživatele s mohutnější rukou.

6.jpg(90 kb)

Trochu diskutabilní záležitostí u tohoto nože je choil, osobně bych spíš upřednostnil, aby ostří začínalo co nejblíže k rukojeti bez přerušení choilem, jehož následkem je zkrácení řezné části nože. Na druhou stranu je choil u TAK I menší než u jeho větších kolegů (RAT-5,RAT-7), takže zkrácení ostří není nijak výrazné. Je sice pravda, že v této velikosti nekopíruje obvod ukazováku a někomu se může zdát, že jeho použití při práci bude nepohodlné, ale nic takového jsem nezaznamenal a rozhodně použitelný je. Problém snad můžou mít jen uživatelé s hodně silnými prsty, ale myslím, že je to otázka zvyku a přizpůsobivosti, člověk si prostě musí zvyknout, že choil je těsnější .Jeho výhodu už jsem zmiňoval, nezkracuje nijak výrazně ostří, což u nože této velikosti považuji za prioritu.

7.jpg(96 kb)

Využil jsem první příležitosti vyrazit s TAKem na delší dobu do terénu a těšil jsem se na jeho využití v praxi. Naskytla se dobrá příležitost při delší přestávce, tak sem jí hned využil. Vyrobil jsem ze suchého smrkového a borového dřeva několik podpalovačů, s nimiž jsem za pomoci firesteelu pohodlně rozdělal oheň. I takto jemná práce jde s nožem provádět velmi dobře a pohodlně, trochu jsem měl obavy z větší váhy TAKu, ale konkrétně při této činnosti se ukázalo, že je to jeho výhoda, stačí jen jezdit ostřím po materiálu a nůž pod vhodným úhlem sám ukrajuje vzorové hoblinky. Hřbet nože má ostré hrany a je proto velmi dobře využitelný jako křesadlo k firesteelu. Takže rozdělání ohně za pomoci křesadla bylo otázkou několika minut.

8.jpg(104 kb)

Po ruce bylo několik krátkých silnějších polínek suchého jasanu, jejich naštípání za pomoci tlouku bylo snadné, nůž díky tlustší čepeli velmi dobře plní funkci klínu a vzhledem k jeho robustnosti se nemusíme bát ani extrémnějšího použití. Limituje ho pouze jeho délka, respektive délka jeho čepele, takže silnější špalíky už musíme štípat z obou stran. Prostě když čepel nože nepřesáhne svojí délkou tloušťku štípaného špalíku, zatlučeme jej do materiálu, který máme klasicky postavený na výšku z jedné strany, pokusíme se jej "protlačit" materiálem v celé délce a to samé uděláme z druhé strany tak, abychom dřevo narušili po celém průměru. Můžeme si dopomoci i páčením, když je nástroj hluboko ve dřevě nebo dřevěným klínem. Tento nůž je jakoby přímo stvořen k hrubšímu zacházení a podobné činnosti s přehledem snáší, aniž bychom se museli bát, že jej zlomíme.

9.jpg(87 kb)

Ačkoliv jsem byl na sváču vybaven vlastním příborem, rozhodl jsem se vyřezat si novou dřevěnou lžíci, času bylo dost a alespoň jsem měl možnost si nůž pořádně proklepnout. Budu se opět opakovat, ale ani tady mi jeho větší váha nebyla na obtíž. Lžíci - nebo spíš její napodobeninu - jsem měl hotovou cca za 15 minut a pokud můžu srovnávat tuto práci s TAKem a stejnou činnost s jinými noži mnou oblíbenými a podobné velikosti jako Fallkniven F 1 či Kizlyar Sterkh 1, řekl bych, že tam není výrazný rozdíl. TAK je velmi příjemný do ruky a jeho čepel, která není zbytečně široká, je praktická a dobře použitelná i na drobnější vyřezávání.

10.jpg(83 kb)

Co se týká sekání dřeva, je na první pohled jasné, že se TAK v tomto nemůže srovnávat s noži typu MOD 4, Ka-Bar Heavy Bowie nebo třeba Fallkniven A1. Nůž se svými 25 centimetry celkové délky (kde navíc rukojeť v porovnání s čepelí tvoří tu větší část nože) prostě není k podobným činnostem určen, nicméně i to jsem vyzkoušel. S nožem není problém přesekat syrové větve o síle kolem 8 cm a díky jeho větší váze, než je u nožů této kategorie obvyklé, to jde docela dobře. Horší je to u soušek stejné síly, tam už musíme vynaložit větší úsilí. Ale v podstatě stačí kmínek oslabit záseky a pak ho snadno zlomíme. To samé platí o krácení silnější kulatiny s použitím osvědčené techniky, kdy nůž za pomocí dřevěného tlouku zatloukáme dokola po obvodu kmínku a po jeho zeslabení jej snadno zlomíme.

11.jpg(96 kb)

TAK má navíc tu výhodu, že díky své robustnosti a konstrukci se nemusíme bát toho, že by jsme jej při těchto hrubších pracích nějak poškodili. Nijak jsem jej během používání nešetřil, spíše naopak, snažil jsem se zjistit hranice jeho "extrémního" použití a kam až můžu v hrubostech zajít. Když vypustím sekání do kamene, páčení ve svěráku za pomocí metrové páky a podobné výmysly, musím uznat, že tento nůž si nechá líbit velmi mnoho a všechny činnosti "hrubšího kalibru" zvládá na jedničku. Člověk nemusí mít strach použít ho jako kladivo, klín při rozštípnutí polena, zapáčit s ním v materiálu při výrobě větších třísek na zátop a podobně, prostě je to spolehlivý univerzální nástroj s velkými možnostmi využití. Materiál čepele je houževnatý a drží ostří velmi dobře, prakticky jsem nůž jen několikrát obtáhl na keramice kvůli oživení jedovatosti ostří. Povrchová úprava čepele(fosfátování) není sice tak odolná jako například již zmiňovaná epoxidová úprava, ale zatím drží slušně a až na pár menších škrábanců je prakticky nepoškozena.Uvidíme, jak se bude chovat při dlouhodobějším používání.Rozhodně musím opět vyzdvihnout odolnost a spolehlivost nože.

12.jpg(90 kb)

Ani v kuchyni i přes větší tloušťku čepele si nůž nevede špatně. Krájení zeleniny, loupání a krájení brambor nebo třeba hub TAK zvládá na jedničku, to samé můžu říct i o krájení pečiva. Zvolený výbrus velmi dobře plní svojí funkci, čepel je nečekaně řezivá a pohodlná rukojeť příjemné použití jen umocňuje. Kde nůž doslova exceluje, je práce s masem. Jak porcování, kde s ním snadno přeseknete menší kosti, tak i například příprava většího množství masa na guláš nebo zpracování drůbeže je s TAKem pohodová záležitost. Bez problému s ním například také rozporcujete zmrzlé maso a ani tady se nemusíte bát, že nůž zlomíte nebo jinak poškodíte. Snadno s ním také otevřete konzervu bez sebemenšího náznaku poškození ostří. I přes svojí robustnost je při kuchyňských činnostech velmi zdatným pomocníkem.

13.jpg(144 kb)

Pouzdro dodávané k noži je jednoduché nylonové s více možnostmi připevnění na výstroj. Menší výhrady mám k plastové vložce proti proříznutí, která je větší a nůž v ní dost klepe, ale není problém jí vyndat a nad plamenem podle čepele dotvarovat. Také mi na přední straně futrálku chybí kapsička, která standardně na pouzdrech větších nožů této řady je a myslím, že i na toto by se vešla.

14.jpg(88 kb)

Závěr k tomuto noži je jednoznačný. Jednoduchý, univerzální, velmi odolný nůž střední velikosti, který nezklame ani při extrémnějších situacích a skrývá v sobě veliký potenciál.

15.jpg(87 kb)

Prostě robustní sympaťák, který zvládne jakoukoliv práci. Nepochybuji o tom, že osloví mnoho uživatelů, kteří potřebují kvalitní, spolehlivý a přitom skladný nástroj.

16.jpg(123 kb)

Výrobce: Ontario Knife
Celková délka: 252 mm
Délka čepele: 117 mm
Délka rukojeti: 135mm
Materiál čepele: 1095
Tloušťka čepele: 4,8 mm
Materiál rukojeti :Olive Micarta Handles
Váha: 290 g


17.jpg(102 kb)

18.jpg(137 kb)

GERO
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz