Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - VRHÁNÍ NOŽŮ

VRHÁNÍ NOŽŮ - Neházejte střelné zbraně do obilí, ale nože do terče

Všichni z nás si určitě někdy nějakým nožem hodili. A určitě spíš se střídavým neúspěchem, občas se ale nějaká ta haluz povedla. Já osobně jsem se proházel noži celým dětstvím a mládím. Bohužel jsem házel běžnými noži, za což bych si dneska přerazil ruce. Taky jsem těch nožů díky tomu mnoho zničil a ztratil. Ještě dnes mám občas chuť si nějakým pěkným nožem hodit. Některé nože k tomu přímo lákají. Ale pozor, běžné nože jsou na hazení zcela nevhodné. Ne snad proto, že by se nezabodávaly. Ono se dá úspěšně házet prakticky s jákýmkoli nožem, ale na rozdíl od vrhacích nožů, jsou běžné pevné nože vyrobené pro úplně jiné účely než je házení. V první řadě jsou kalené na vyšší tvrdost a tudíž jsou na vrhání křehké. Správný vrhací nůž vám neudrží ostří, ale zato se nezlomí, když ho hodíte vší silou na hranu terče. Maximálně se ohne. Ovšem nůž, který je vyroben právě tak, aby ostří držel, by se ohnout neměl a tudíž praskne. Dalším handicapem je vícedílná konstrukce. Střenky, záštita...atd. to vše zvyšuje pravděpodobnost nějakého maléru. Stačí si oprášit pár vzorečků z kinetiky a obecně dobře známý zákon akce a reakce. Jednoduše řečeno, vlivem rychlosti se vše velmi výrazně násobí a pak snadno přestane odolávat i nůž, který přežil testování pro legendární pohádkově-reklamní DVD firmy Cold Steel nebo obligátní stupidní stupačkový test (je mi skoro 40, ale lézt na skálu pomocí nožů jsem zatím ještě nepotřeboval:o)). O zavírácích se nehodlám vůbec bavit. Se zavíracím nožem může házet pouze blbec.(tečka)
Začal jsem s vrháním nožů v podstatě náhodou. Jeli jsme se známými na chalupu a tak jsem s sebou vzal zbytek malých vrhacích nožů, co jsme jeden čas rozdávali jako dárky k objednávce. Ve snaze zabavit dva sedmileté kluky, jsem nože vytáhl, vyrobil provizorní terč a začali jsme házet. Bohužel opět jen ty již známé haluze. Jeden nůž z 12, tři nože z 12 a nejlépe snad pět nožů z 12. I tak nás to strašně bavilo a já jsem si cestou domů řekl : A dost ! Prodávám nože a neumím s nima házet. I moje manželka zabodla o jeden nůž víc než já a to hází jako holka. Na to přeci musí být nějaký fígl. Začal jsem na internetu hledat vše o házení nožů. Prošel jsem příručky pana Hibbena a pana Collinse. Našel jsem si několik videí na Youtube a pořád jsem tomu nemohl přijít na kloub. Všude se píše o postojích, úchopech nože...atd., ale nikde jak nůž zabodnout při každém hodu. Pak jsem čirou náhodou našel jeden kraťoučký článek na českém internetu a tam to konečně bylo. Bylo tam to, co mi nikdy nikdo neřekl. Nebo to aspoň neřekl tak polopatě. Po přečtení toho článku jsem se chytil během 10 minut a pochopil jsem i některé další důležité rady z ostatních příruček a videí. A za víkend ze mě byl úspěšný začátečník. Samozřejmě už s velkými noži a s lepším terčem. To velké tajemství, na které jsem tolik let nemohl přijít, má pouze čtyři body :
1. Vzdálenost od terče
2. Konzistentní házení
3. Vhodné vrhací nože
4. Velký, pohodlný a bezpečný terč


1. Vzdálenost od terče

V první řadě je potřeba si uvědomit, že vaše ruka není ani samostříl, ani potápěčská harpuna. Tudíž hodit nůž, tak aby šel od začátku do konce špičkou vpřed na větší vzdálenost je velmi těžké. Bez rotace se sice dá házet, ale je to dost obtížné a také nespolehlivé. Používají se na to většinou i trošku jiné nože. Zkoušel jsem to a nebaví mě to a neuspokojuje mě to. Budeme se tedy bavit pouze o vrhu s rotací (také se říká otočka nebo spin). Nože je možno vrhat na půl otočky, na jednu otočku, na jeden a půl otočky, na dvě otočky... dál už je to těžší a také ne s každým nožem to lze dělat. My se zatím soustředíme na vrhání s jednou otočkou. Jedna otočka, je nejběžněji používaný způsob a také většinou nejsnadnější.

let-noze.jpg(55 kb)
Jedna otočka nože, čtěte zprava doleva (ono je to spíš na 1 1/8 otočky, protože přímo špičkou dopředu se vám nůž odhodit asi nepodaří viz. video níže)


Sice se nerad vystavuji na internetu a raději bych zůstal takovou paní Columbovou, o které se ví a často se o ní mluví, ale nikdy ji nikdo neviděl, ale povedlo se nám na chalupě v režimu Sport (120 snímků za sekundu) nafotit docela pěkně jednu otočku nože před zabodnutím. Udělal jsem z 60 snímků (0.5 sek.) zpomalenou animaci. Můj styl házení si prosím neberte jako vzorový, i když je poměrně účinný a asi ne úplně špatný (já to moc posoudit neumím).

Celkem pochopitelně je vzdálenost na jednu otočku pro každého jiná a také je jiná pro každý nůž. U větších nožů začněte zhruba na 2.6 - 3 m, malé nože tak 2.3 m. Na běžný středně velký vrhací nůž (8-9") si odměřte vzdálenost od terče třeba 9-10 otisky vaší podrážky a v tom místě si udělejte značku. Pak zkoušejte házet (nůž musíte pochopitelně držet při házení za rukojeť) a měnit vzdálenost. Když se nůž zabodne je vyhráno. Několika noži si vzdálenost potvrďte a pak už můžete jen ladit drobné odchylky.

polohy-zabodnuti.jpg(129 kb)

Optimálně zabodnutý nůž je kolmo k terči. Pokud se Vám vychýlí směrem nahoru, jste daleko od terče a nůž už šel do další otočky. Pokud se Vám nůž v terči vychyluje směrem dolů, tak jste moc blízko a nůž otočku nedokončil. Později se můžete podobné odchylky naučit regulovat i změnou švihu, nebo třeba drobným předklonem při hodně silovém vrhu. Ale lepší je o kousek ustoupit od terče nebo se k němu naopak trochu přiblížit.
Později si můžete zkusit hodit na 1.5 otočky, tedy s odhozem za špičku nože a pak třeba na 2 otočky, opět za rukojeť. Ale pozor vzdálenost nebude násobkem té první otočky. Takže hledat vzdálenost na delší hod je pouze věcí pokusu a omylu. S dalšími zkušnostmi vás bude dodržování úplně přesné vzdálenosti omezovat o něco méně.

2. Konzistentní házení

Zatímco vzdálenost od terče je tou nejzásadnější věcí, konzistentní házení je tou nejtěžší. Správná vzdálenost od terče Vám nebude nic platná, když nebudete házet stále stejně, tak aby nůž učinil přesnou otočku na dané vzdálenosti. Styly házení se od sebe více či méně liší, ale základem je házet vždy co nejpřesněji ve vertikále. Tedy plochou nože kolmo k zemi. Pokud se Vám nůž bude z vertikály vychylovat, bude mít tendenci plachtit a stane se neovladatelným a nepředvídatelným. Pro co nejpřesnější udržení stále stejné rotace je dobré v poslední fázi zcela uvolnit ruku v nataženém stavu, téměř přesně ve směru terče. Je dobré úplně uvolnit i rameno, není to ze začátku moc příjemné, ale funguje to. Říkám tomu vyvěsit rameno a když jsem to učil syna, tak jsem mu říkal, že když pouští nůž, musí mít ruku jako hadrový panák. Co se techniky týče, tak většina zdrojů uvádí, ruku zlomenou do pravého úhlu, s tím že loket míří na terč. Pro vrh pak jen ruku napřímit. Mně to přijde málo silové a na mnoho lehčích a středně težkých nožů se to vůbec nehodí. Je to spíš jako házení šipek. Já osobně lámu ruku před hodem až za hlavu a nůž vedu co nejblíže hlavy (těsně kolem ucha), až do úplného vyvlátí celé natažené paže přesně směrem na terč. Nůž se mi sám uvolní z ruky tešně před jejím úplným natažením, jinak by skončil pod terčem. To vedení těsně kolem hlavy nebo dokonce mírně nad hlavou se mi hodně osvědčilo a pomáhá to k nejčistším a nejlépe opakovatelným odhozům.


Nenašel jsem na Youtube žádné slušnější video zpomaleného vrhu na jednu otočku, tak tady opět musím vystavit svoji "atletickou postavu" a sen o tajemné paní Columbové je bohužel navěky pryč :o(


Občas se tady zastaví někdo z kamarádů nebo známých a samozřejmě si vrhání vyzkouší. Nejvíc mě překvapil můj kamarád z plavaní, který hraje pravidelně tenis a má z nácviku podání takový švih, že hází stejné nože ze vzdálenosti o 30-40 cm větší než já, ale není schopen hodit nůž tak, aby se zabodl kolmo k zemi. Všechny nože má v terči pod úhlem 30-45 stupnů od vertikální osy. Tvrdí mi, že je to kvůli falši co se v tenisu při podání používá. Ovšem moje žena takhle šikmo hází také (z tenisu to určitě nemá - asi vyšší dívčí:o)) a tomu já z legrace říkám "ninja styl", ideální pro přeseknutí krční tepny.;o) Pokud by se Vám nože takto zabodávaly, tak se to snažte odnaučit. Na jednu otočku to až tak nevadí, ale na delší vzdálenosti Vám nůž zaplachtí. Navíc při házení do terče se svislými léty na dřevě, se vám občas nůž nemusí vůbec zabodnout.

sikmo-rovne.jpg(197 kb)
U terče se svislými léty se takový šikmý dopad při zabodnutí dost srovná. Abych dosáhnul takto šikmého zabodnutí, musel jsem terč hodně naklonit. Ninja styl prostě neovládám.:o) A chtěl jsem, aby nůž byl zabodnutý autenticky po hodu a ne jen tak namóděný.

Důležité je držení nože, tady existuje snad ještě více variant než u samotného hodu. Osobně se mi nejvíc osvědčilo držení zhruba v půlce rukojeti. Konec rukojeti opřený v dlani, nůž sevřený mezi palcem a vnější hranou ukazováku. Ale mírně se to liší podle tvaru nože.

uchop.jpg(92 kb)

Při házení nespěchejte, není to disciplína na čas. 50% špatných hodů začíná špatným úchopem. Nůž si vždy v klidu chyťte přesně tak jak potřebujete.
Pozor na tělo ! Pro svoje oblíbené nože si dělám na zemi dvě značky :
jednu pro "pohodový odhoz" - hází pouze ruka
druhou pro "brutální odhoz" - hází celé tělo, rameno jde vpřed a trup do mírného předklonu
Rozdíl těchto dvou čar je u mě 30 cm.
Na závěr jednoduché pravidlo : prakticky vůbec nezáleží na tom, jak házíte, ale musíte házet stále stejně (samozřejmě za předpokladu, že ten váš styl funguje). Je to o pohybové paměti, občas pak budete cítit, že jste nůž hodili dobře, ještě před tím, než se zabodne.

3. Vhodné vrhací nože

O tom, že bychom neměli házet běžnými "nevrhacími" noži, jsem se dost rozepsal v úvodu. O běžný a většinou i drahý nebo oblíbený nůž se budete bát, třeba jen podvědomě a nikdy ho nehodíte tak jak by se správně mělo. O vhodném vyvážení a rukojeti k vypouštění nemluvě. Takže se budeme věnovat pouze nožům vrhacím, tedy k vrhání přímo vyrobeným. Na začátečnické vrhání jsou určitě lepší větší nože. Tedy 8 1/2 a více palců. Měly by být i těžší, protože do nich nemusíte dát na začátku tolik síly, můžete využít jejich váhy a o to víc se věnovat samotnému švihu. Já jsem začínal s noži s drop point čepelí a la Seagal, ale po zkušenostech s několika prvovrhači bych každému spíš doporučil nějaké spear point nože. Ještě důležitější než tvar čepele je tvar rukojeti. Rukojeť musí být tvarovaná, tak aby se dobře vypouštěla z ruky. Nějaké omotávky, nebo složité vybrání pro prsty vám může učení jen zkomplikovat.

spear-point.jpg(193 kb)
Nože se spear point čepelí jsou spolehlivější a tolerantnější pro výuku.

drop-point.jpg(144 kb)
S noži s drop point čepelí je podle mého mínění větší zábava.

Nicméně zároveň doporučuji vyzkoušet více různých nožů, protože ne každému sedne stejný tvar. Neházejte jen jedním nožem. Lepší je mít víc nožů stejného typu. Když se Vám povede nebo nepovede odhoz, tak si ho můžete hned z téhož místa zopakovat a tím ihned korigovat chybu nebo fixovat správný švih. Výrobci s tím samozřejmě většinou počítají a dodávají na trh sety po 2, 3 a více kusech. Více o vhodných nožích si povíme níže v našem malém testu.

4. Velký, pohodlný a bezpečný terč

Až budete s noži umět, pak klidně můžete házet do jednoho trámku uprostřed zahrady, tak jako Kevin Kostner ve filmu "Osobní strážce", ale pro učení je nezbytně nutné mít pořádně velký terč z dobrého, nejlépe měkkého dřeva. Na začátku se totiž potřebujete soustředit pouze na švih a správné vedení nože a nikoli na míření nebo přemýšlení, kde nůž skončí, když se netrefíte do terče nebo když trefíte betonový sloupek od plotu. Psychika je mocná. Poznal jsem to teď nedávno, když jsem změnil terč na větší. Najednou bylo všechno mnohem snadnější. Házel jsem nejdřív do terče z latí asi metr na metr. Ten byl skvělý. Jenže jsem se skoro proházel skrz a tak jsem si sehnal kolo odříznuté z pařezu modřínu.

kola-terce.jpg(177 kb)

Plocha na hazení se opticky zmenšila a přibyly hrany. Už mám trochu vyházenou ruku, ale určitě přibylo chyb. To se potvrdilo, když jsem upgradoval na obrovský vylepšený terč ze smrkových střešních latí, do kterého házím v současné době. Terč s dřevěným kolem z topolu, který je také na fotce, mi zůstal na chalupě. Tam je situace trochu jiná, házíme proti travnatému kopečku a netrefené nože končí komfortně v trávě, před nebo za terčem. Ovšem to kolo jsme za jeden den rozsekali na tři kusy, takže to také není ideální. I když topol je velmi přijemně měkký a nože se do něj zabodávají jako do peřinky. Nicméně Vám kolo z pařezu jako terč doporučím, na dobu, až budete házení ovládat. Přesnost je jednou z dalším met, které musíte zdolat. Dřevěné koláče jsou velmi vstřícné k hrotům nožů a poměrně dlouho vydrží. A pokud nevydrží, můžete je snadno vyměnit. Za podklad by ovšem měla stále sloužit velká dřevěná plocha.

vyroba-terce3.jpg(38 kb)    novy-terc-velky.jpg(55 kb)
Bublinková fólie je tam natažená kvůli sousedům, nebydlíme v ulici sami a tak jsem ho chtěl trochu utlumit a snížit odrazy kvůli dětem.

Nový terč ze střešních latí jsem udělal lépe než ten první. Trámky jsem naskládal delšími stranami k sobě a získal větší hloubku. Pevnost a odolnost přidá i pořádné stažení (spasovaní). I malé mezery se začnou rychle vyštipovat na větší a větší. Pozor na umístění suků. Už jsem vyrobil tři terče a na tuto důležitou zásadu jsem už třikrát zapomněl.:o) A vždycky jsem se samozřejmě trefil jedním nebo více suky do nějakého hodně frekventovaného místa. Jedinou útěchou mi je, že dobře hozenému noži nevadí ani suk.;o)
Tento velký a velmi pohodlný terč jsem dělal hlavně kvůli videím do této recenze, ale výsledný kolos byl tak těžký, že se mi ho tak tak podařilo odstěhovat jen o tři metry na místo, kde stojí teď. A tak vznikla ještě indoor verze. Videa jsem potřeboval točit v kanceláři kvůli tichu. Videa točená venku jsou plná šumů a nepříjemných hluků. Navíc kolem obchází strejda Murphy se svými zákony a když se mi povede skvělé video se všemi noži zabodnutými přesně vedle sebe, nedaleko středu a téměř kolmo k terči, tak než vypnu kameru, přes plot z ulice se ozve : "Nazdar, co to tam blbneš ty vole...". A já pak mám chuť hodit vrhací nůž i proti osobě, kterou jinak velmi rád vidím.:o)) O dětech a jiných přírodních katastrofách ani nemluvě.

indoor-terc.jpg(47 kb)    indoor-namiste.jpg(63 kb)
V tichu mojí pracovny se házelo dobře, ale člověk se v uzavřené místnosti podvědomě drží zpátky a úspěšnost klesá.

Pod terč si dávám stolek přikrytý hadrem, jednak na odkládání nožů a jednak pro zachytávání nezabodnutých nožů. Zůstane jich tam tak 50%. Nemusím se tolik ohýbat a nepadají mi na dlažbu. To je další důležitá věc. Terč by měl stát ideálně na trávě, tak aby nože padaly do měkkého. Padáním na beton se ničí a velmi hrozí i jejich zlomení. Ani sebelepší vrhací nůž by neměl přijít do kontaktu s něčím tvrdým. Pokud jste na tom jako já a máte na dvorku jen zámkovku a ani kousek trávy, tak použijte aspoň kartony nebo starý koberec. Já jsem to nechal tak, jako zatěžkávací test. Zlomil jsem tři nože a dvěma ulomil špičku. Ale až po hodně dlouhém a tvrdém vrhání. Vrhací nože je potřeba brát jako spotřební zboží a zničené Vám je nikdo na reklamaci nevezme. Ty tři nože se zlomily spíš o hranu toho modřínového kola, než při pádu na beton. Proto je zcela rovný terč s velkou plochou do začátku lepší. Nože totiž v začátcích často dopadají na plocho a pokud naletí plnou rychlostí na hranu, tak časem povolí skoro každý nůž. Velmi dobře Vám poslouží i vrata od stodoly nebo nějaká dřevěná kůlna, ale pouze pokud jsou tyto stavby určeny ke zboření. Mám osobní zkušenost, že se za víkend dá proházet 2-3 centimetry do 5 cm smrkové střešní latě. A to už je skrz každé normální prkno.
Z toho všeho vyplývá, že by terč měl být velký, abyste se nemuseli soustředit na míření a na následky každého hodu. Měl by stát na místě, kde nehrozí žádný náraz na tvrdé, tak aby se nože co nejméně ničily. Pokud si takové podmínky zajistíte, tak se vrhat naučíte rychleji a snadněji než do stromu v lese nebo do špalku na zahradě.

bag.jpg(133 kb)

Malá recenze nožů z mého bagu

Na to, abych mohl napsat tento článek, alespoň z pozice začátečníka nebo řekněme mírně pokročilého, jsem se musel naučit házet noži. Nože jsem si musel samozřejmě opatřit. Pár jsem si jich objednal a pár jsem jich tady měl skladem. Vznikla z toho taková směska různých velikostí a různých tvarů. Některé jsem vyloženě chtěl mít pro svoje házení a některé jsem chtěl mít pouze kvůli této recenzi. Se všemi jsem házel pár týdnů skoro denně, takže si troufám říct, že je znám a v rámci možností ovládám. Možná je časem ještě něčím doplním, ale zatím bych řekl, že jich mám až až...

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

Jsou to stále moje nejoblíbenější nože. S nimi jsem začínal, mám jich nejvíc a nejčasteji s nimi házím. Možná je to i o tom velkém počtu. Protože níže uvedené nože GH455C jsou ještě o malilinko lepší, ale mám zatím jen tři. Ovšem pro mě i pro případné zájemce hraje poměrně velkou roli cena. Silver Shadow (Stříbrný stín) jsou levné a mimořádně odolné. Vlastně jsou schopné se poškodit pouze navzájem. Při tom velkém počtu (mám 12 kusů) už není takový problém trefit střed terče, ale spíš netrefit jiný nůž. Vždy se to nepovede a tak se celkem hodí i větší brousek, kterým hladím vzniklé otřepy. Jde to i hranou jiného nože, ale brouskem si ho i pěkně uhladím.

silver-shadow.jpg(101 kb)
Délka : 213 mm
Hmotnost : 130 g
Tloušťka : 3.5 mm


Házím s nimi ze vzdálenosti 2.70 m až 3.10 m na jednu otočku. Těch 3.10 m je silový hod celým tělem a hraje tam roli mírný předklon. Dá se s nimi časem i trochu experimentovat a třeba mírně přišvihnout na konci. Nebo drobně zvýšit rotaci, ale to se moc nedoporučuje. Cílem zůstává dostat jich do terče co nejvíc a co nejkolměji k terči. Velmi dobře a spolehlivě se s nimi hází na 1.5 otočky zhruba z 3.7 m. Obecně platí, že nůž držený za špičku se vypouští lépe. On vám totiž sám vypadne právě v tom správném okamžiku. A to vede k ideální rotaci. Přesto bych doporučil začít s jednou otočkou za rukojeť. Když jsem se s nimi naučil házet já, tak už to musí zvládnout skoro každý, možná i s dřevěnou rukou a pirátským hákem na konci.:o) Tudíž začátečníkům vřele doporučuji.

Hned před prvním videem vás musím varovat, že těch videí je opravdu hodně. A všechna skoro na jedno brdo. Ňákej chlápek s evidentní nadváhou tam hází nože do terče.:o) Přemýslel jsem jestli tam všechna ta videa vůbec dávat. Protože pochybuji, že někdo vydrží prohlédnout všechna. Ale nakonec jsem se rozhodl, že ano. Každý si může vybrat video nože, který ho zajímá a ostatní zcela ignorovat. Nevím jakou to pro vás bude mít vypovídající hodnotu, ale aspoň je to důkaz, že se těmi noži dá skutečně úspěšně vrhat. A dopřejte mi taky trochu můžské ješitnosti, komu jinému se mám pochlubit, že mi tam tak pěkně padají.:o)) (těch videí jsem za poslední 4 dny natočil skoro 500, takže se mi prosím nedivte, že mi je líto je smazat a nepoužít)


Natočil jsem pro Vás pro většinu nožů vždy tři videa. Toto je první verze. Je to spíš na efekt, takové představení. Jde tam hlavně o ten krásný zvuk při zabodnutí.;o) Nože jsou házeny z reálné vzdálenosti, žadných 45 cm od terče bez otočky.


Druhá verze videa je zpomaleně na jednu otočku. Pouze v tomto případě jde o 1.5 otočky, protože video s jednou otočkou je uvedeno výše pro příklad správné rotace.


Poslední verze videa je ze vzdálenosti jako vrhač a přibližně i ze stejného úhlu. Samozřejmě jsem nemohl házet přes foťák.:o)

GH455C Hibben Thrower II Triple Set

Jak už jsem zmínil výše, považuji tyto nože za ještě o něco málo lepší, než jsou moje oblíbené Stříbrné stíny. Důvodů je několik. Jsou lépe zpracované, mají krásně hladký povrch a oblé hrany a jsou trochu těžší. Ve výsledku to znamená, že jsou spolehlivější a zabodávají se s větší jistotou. Jediné dvě nevýhody jsou, ty díry na konci rukojeti, které mírně ztěžují vypouštění a samozřejmě vyšší cena. Díry v rukojeti v původní verzi nebyly, je to totiž stejný nůž jaký použil Steven Seagal v "Přepadení v Pacifiku" (viz. minulá recenze Nože ve filmu trochu jinak). Proč jsou tam teď netuším. Design ? Vyvážení ?

gh455c.jpg(98 kb)
Délka : 220 mm
Hmotnost : 150 g
Tloušťka : 4.8 mm


Já s nimi házím zhruba na 3.1 m jednu otočku. Po malém rozcvičení a při dobrém soustředění se skoro 100% úspěšností. I co se týče kolmosti zabodávání do terče jsou dobře ovladatelné. Zkoušel jsem i 1.5 otočky z 3.8 m. A i to jde krásně. Nevylučuji, že si dokoupím ještě dvě sady, abych nemusel tak často chodit k terči.;o) Pro začátečníky je to velmi dobrá volba. Pro zkušené výborná zábava.


Toto video je natočeno spolu s níže uvedenými noži GH2034

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

Začal jsem drop point čepelemi, protože je mám o něco raději, ale pokud bych měl vyzdvihnout nějaké nože se spear point čepelí, pak to budou právě GH2034. Opět krásné opracování, které nože pana Hibbena tolik odlišuje od různých NONAME nožů. Tyto nože jsou prakticky stejně dlouhé, jako předešlé dva modely, ale jsou o něco lehčí. Přesto se s nimi hází skvěle. Mají snad nejlepší rukojeť na vypouštění. Je to jeden z mála nožů, kde nemusíte rozlišovat, jestli nůž držet raději za špičku nebo za rukojeť.

gh2034.jpg(90 kb)
Délka : 218 mm
Hmotnost : 124 g
Tloušťka : 3.9 mm


Moje vzdálenost od terče pro ně je zhruba 2.9 - 3.0 m. Pokud důrazně dodržíte úplné uvolnění ruky na konci švihu, budou se vám téměř neomylně zabodávat efektně přesně kolmo k terči. Dá se s nimi vrhat i velmi přesně. Začátečníkům bych asi spíš doporučil větší verzi GH2033, ale i s tímto menším modelem mohou dosáhnout velmi rychle dobrých výsledků.

CN210711 Rite Edge Target Throwing Kniv

Draci, jak jim doma říkáme jsou oblíbenci mého syna a z počátku i mojí ženy. Poměřně velké a těžké nože, se kterými se dobře hází začátečníkům. Proto ta obliba u žen a dětí. Jejich vyšší hmotnost a do ruky padnoucí a zároveň dobře z ruky vypadávající rukojeť (jen zdánlivý protimluv), totiž pomůže v začátcích. Není potřeba do hodu dát tolik síly a tím si kazit konzistentnost švihu. Mají bohužel tři vady :
1. Plastový potah rukojeti časem prorazíte o terč nebo jiným nožem, stalo se nám to při ultimátním použití na zámkové dlažbě a také se s nimi házelo ve více než třech kusech, častěji spíš s více než šesti dalšími noži. Při dodržení zásad bezpečného terče a v rukách zkušenějšího vrhače, jejich životnost hodně výrazně stoupne.
2. Podařilo se nám už tři kusy zlomit, ale na zámkové dlažbě a při použití malého terče s tvrdými hranami. Při použití velkého měkkého terče a měkkého dopadu na zem by se to stát nemělo. Další tři kusy nám už drží několik týdnů.
3. Smrdí jako spálený asfalt. Je to docela nepříjemné, když o tom nevíte. A docela těžko se to smývá z rukou.

draci.jpg(132 kb)
Délka : 252 mm
Hmotnost : 172 g
Tloušťka : 4.3 mm


Vzdálenost pro mě je asi 3.4 m od terče. Jsou hodně citlivé na plynulý švih s úplným uvolněním ruky na konci. Ale to všechny těžší nože. Svou délkou a hmotností si tento švih i tak trochu vynutí. Ovšem pokud jim to dopřejete, odpustí vám jisté nepřesnosti při dodržení vzdálenosti od terče. To je další důvod, proč jsou vhodné pro začátečníky.CTK1000TS Condor Wing Throwing Knife

Je to vůbec nejdražší kousek z mého vrhačského bagu. Našel jsem ho na skladě a v zápalu boje jsem ho zařadil do svých pokusů. Jsem rád, že se tak stalo. Už v době, kdy jsem o vrhání neměl skoro žádný pojem, byl tento nůž co se haluzí (náhodných zabodnutí), vůbec nejúspěšnější. Ačkoli ho firma Condor původně mezi vrhacími noži neměla zařazený, je konstruován jako skvělý vrhák. Je z poměrně velmi měkké oceli a není žádný problém ho v rukách ohnout. Ale to se od vrhacích nožů dá celkem čekat.

condor.jpg(109 kb)
Délka : 256 mm
Hmotnost : 186 g
Tloušťka : 6.5 mm


Mně dobře lítá ze vzdálenosti zhruba 3.1 - 3.3 m. Skoro by se dalo říct, že vám sám vede ruku. Stačí s ním udělat dlouhý plynulý oblouk nad hlavou a pustit ho na terč. Snese i silovější házení a odmění Vás za to efektními hlubokými a kolmými záseky do terče. Sada tří kousků je ideálním nástrojem pro výuku movitějších nebo řádně odhodlaných začátečníků.


Nože Condor, CS80TFT a velký nedostupný UC jsou točeny vždy spolu. U každého z nich je jedna z verzí videa.

CS80TFTNC COLD STEEL TRUE FLIGHT THROWER NEW MODEL

Tento nůž je jedním z nejprodávanějších vrhacíh nožů v historii našeho obchodu. Takže nešlo ho nevyzkoušet. Rovnou Vám řeknu, že není z mých nejoblíbenějších. Né, že bych s ním neházel rád, ale mám jiné favority. Cold Steel mu dal do vínku trochu univerzálnosti. Omotávka, poměrně dost ostrá čepel a zřejmě i vyšší kalení, z něj mají dělat bojově-vrhací-survivalový hybrid.

cs80tft.jpg(133 kb)
Délka : 305 mm
Hmotnost : 302 g
Tloušťka : 5 mm


Patří k těm hodně velkým vrhacím nožům a proto i vzdálenost je větší. Házím ho z 3.4 m vysokým, pomalejším a hodně plynulým obloukem nad hlavou. Ta omotávka docela komplikuje vypouštění a docela mi trvalo, než jsem si na to zvykl. Možná ji časem sundám a objevím v něm třeba i vrhačský klenot.;o) Ale právě pokud vstřebáte to vypouštění s omotávkou, tak není nic těžkého na něj najít recept. Koneckonců velké nože jsou pro začátečníky nejvhodnější.


Házeno spolu s Condorem a velkým UC

United Cutlery Spear Point - již nedostupný

Když mě to chytlo a onemocněl jsem vrhací nemocí, tak jsem prošmejdil sklad a našel jsem tento United Cutlery a sadu Ontario. Obě tyto položky jsou už dlouho nedostupné, tak jsem je také zařadil do bagu. Tento velký United se stal hitem jednoho odpoledne u nás na dvorku, protože skoro hned fungoval každému kdo s ním hodil. Má ideální velikost i hmotnost. Hmotnost je daná velkou tlouštkou oceli. Ačkoli se už dlouho nevyrábí, existuje mnoho dostupných nožů tohoto tvaru a my se Vám je budeme snažit nabídnout jako náhradu.

united.jpg(88 kb)
Délka : 264 mm
Hmotnost : 188 g
Tloušťka : 4.8 mm


Z mé ruky snese vzdálenost mezi 3.2 - 3.5 m. Je tedy hodně tolerantní na vzdálenost od terče. Zároveň si libuje při pomalejším a plynulém odhozu, ale i při silovějším prudkém. Jde dobře na špičku a kolmo do terče. Být ještě dostupný, tak je jedním z nejlepších nožů pro úplné začátky.


Házeno spolu s Condorem a Cold Steelem

Ontario Triple set - již nedostupný

Tuto sadu jsem si kdysi koupil, že s ní začnu vrhat. Ležela tady zatavená v blistru možná 3 roky. Zapomněl jsem na ni a až teď jsem ji našel. Byl to moc dobrý nápad od firmy Ontario, jak začátečníkům za pár korun přiblížit rozdíly ve velikosti vrhacích nožů. Škoda, že ty nože nejsou o nějaký ten milimetřík tlustší. Ale i tak se s nimi hází dost dobře.

ontaria.jpg(84 kb)
Délka : 170-216-266 mm
Hmotnost : 50-86-110 g
Tloušťka : 2.8-2.8-2.8 mm


Pro tyto nože jsou nutné tři různé vzdálenosti. Ten malý tak 2.4 m, střední 2.7 m a velký 3 m. V praxi s nimi házím tak, že začnu malým na 2.4 m a pak ustupuji vždy o jednu svoji stopu. Ten úplně malý jde nejhůř, ale jde. Střední o poznání lépe a velký skoro sám. Sada už se nevyrábí a neprodává. Jinak bych ji doporučil každému, právě kvůli jejímu poučnému efektu za dostupnou cenu. A výcvik pokročilejších vrhačů.
Tady je dobře vidět, jak musím pro každý nůž o stopu ustoupit.

PA3102BK Pakistan Throwing Knife

Tyto nože bych si asi nikdy nekoupil, kdybych už neměl tak dobrou zkušenost s jinými noname noži (Silver Shadow). A opět jsem se trefil do výborného poměru cena/výkon. Mají ten osvědčený a obvyklý vrhací spear point tvar. Překvapila mě poměrně vysoká hmotnost při střední délce 8.5 palce. Jsou z tlustší oceli, ale poměrně měkké. Několikrát jsem je už rovnal. Ale to mi nevadí. Aspoň se nezlomí a pokud jdou rovnat holou rukou, tak v tom vidím spíš přednost než vadu. Černění samozřejmě moc nevydrží, ale to mi už vubec nevadí. Pro mě by ani černěné být nemusely.

pakistan.jpg(147 kb)
Délka : 220 mm
Hmotnost : 110 g
Tloušťka : 3.5 mm


Házím je ze skoro stejné vzdálenosti, jako některé větší nože, zhruba 3.2 m. To mě dost překvapilo. Jdou krásně na špičku. Začátečníkům určitě ano.CN203265 China Throwing Knife

Tak tyto nože jsem musel mít. Vypadají velmi efektně až mazácky. Bohužel jsou určeny právě jen pro mazáky. Z rukojeti se vypouštějí velmi těžko a nesnadno. Jsou velmi lehké a proto špatně ovladatelné. Ale dá se to naučit a když se Vám pak všechny tři zabodnou do terče, ucítíte velké zadostiučinění !! (nebo možná ne, protože tak praštěnej jsem asi jenom já:o))

divers.jpg(121 kb)
Délka : 218 mm
Hmotnost : 64 g
Tloušťka : 3 mm


Dají se házet ze zhruba 3 m na jednu otočku. Ten odhoz musí být lehčí, tak abyste stihli pustit rukojeť. Později jsem zjistil, že se s nimi mnohem lépe vrhá na 1.5 otočky se špičkou v ruce. Překvapilo mě, jak tyto lehoučké nože zasviští k terči ze vzdálenosti zhruba 3.4 m. Tady už to ovšem nechce opatrný oblouk, ale pořádné a přesné švihnutí. Mám tady ještě jeden skoro stejný kousek, který nebyl v nabídce jako vrhací, ale jako potápěčský. Je o něco tlustší a těžší. Vrhání s ním jde o malinko lépe, ale obávám se, že ocel ze které je vyroben, není k vrhání určena. Na dlažbě zvoní jinak. Tyto nože bych začátečníkům rozhodně nedoporučil.


Tyto jediné nože jsou ve všech verzích videa vrhány za špičku na 1.5 otočky, z rukojeti to moc dobře nejde.

UC80SET United Screaming Arrow Triple

Název je velmi výstižný, "Screaming Arrow - ječící šípy". Nevím proč, ale tím dojmem na mě i působí. Je to přesně typ nožů, u kterých jsem tušil, že budou příliš tenké a lehké. O to víc mě ovšem překvapily, když jsem si s nimi šel zaházet. Naprosto bez problémů se mi hned napoprvé všechny zabodly. Ale po pár minutách se také hned ohnula špička.:o(

uc80.jpg(81 kb)
Délka : 224 mm
Hmotnost : 76 g
Tloušťka : 2 mm


Když je hodím ze 3.0 m přesně po vertikále, tak aby doslova řezaly vzduch, zabodnou se skoro vždycky. Při dobrém odhozu na 1.5 otočky, je slyšet i svištění (ječící šípy). Ovšem nesmí foukat vítr. Nic pro začátečníky.CN210940 China Silver Shadow Twelve

S těmito prcky jsem prošel své první neúspěchy. Pak jsem je zcela zavrhnul s konstatováním, že malé nože jsou na nic. Ovšem zcela náhodou jsem si je pak vyzkoušel v době, kdy mi vrhání šlo už dost obstojně. A k mému překvapení se mi podařilo na kratší vzdálenost zabodnout většinu z 12 kusů. Je to sice skoro jako házení šipek, ale s lepším konečným efektem.

small-shadow.jpg(126 kb)
Délka : 155 mm
Hmotnost : 46 g
Tloušťka : 2.8 mm


Ze vzdálenosti 2.3 m s nimi užijete mnoho legrace, třeba při hře "Kdo zabodne víc nožů". Dají se házet i na jeden a půl otočky a z čepele jdou i lépe vypouštět. Chce to rychlý a přesný švih. Začátečníkům bych je vůbec nedoporučil.MI95510 Misc 3pc Throwing Knife Set

Pro tyto nože platí prakticky to samé, co pro výše zmíněné prcky CN210940 China Silver Shadow Twelve. Ovšem při této velikosti jsou tyto nože zvýhodněné svým šípovitým tvarem. Mnohem lépe se vypouštějí.

maxam.jpg(98 kb)
Délka : 165 mm
Hmotnost : 46 g
Tloušťka : 2.8 mm


Ze vzdálenosti 2.3 m se s nimi dají dosáhnout velmi efektní záseky. Ještě efektnější je to na 1.5 otočky. Chce to rychlý švih. Ale při každém hodu budete mít skoro pocit, že jste mávli rukou na prázdno. Na učení vhodné nejsou.Závěr

Vrhání nožů je skvělá zábava a pohybově náročný sport, ale mně nejlépe působí na psychiku. Je to úžasné odreagování od běžných starostí a stresů. Nejen, že se prachsprostě vybijete hazením ostrých věcí na tupé dřevo, ale při této činnosti, se nedá myslet na něco jiného než je vrhání samotné. Jakmile se přestanete na chvilku soustředit a začnete myslet na něco jiného, než je správný úchop, švih a míření, tak se vám to okamžitě vymstí na nepovedeném hodu. A na to je dobrá ta moje, několikrát zmíněná a prokletá, zámková dlažba.;o) Nůž o ni zazvoní jako alarm a já se okamžitě vrátím zpět do fascinujícího světa rotujících čepelí a kolmých záseků do terče, s tím úžasným a neopakovatelným zvukem dopadu. Přeji mnoho úspěchů při tréninku.;o)

PS : Tak na tohle můžete rovnou zapomenout. Je to nejčastěji uváděná filmová scéna spojovaná s mýtem o vrhání nožů. My Husákovy děti jsme kvůli ní rozbily mnoho Mikovů a nožů dovezených z dovolené v NDR.:o)) Za vystřelovák jako měl ve filmu Britt, bychom upsali duši ďáblovi nebo dokonce i libovolné rozvědce z prohnilého kapitalistického západu.:o)D.Šulc
www.noze-nuz.com


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz