Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Bark River Aurora

BRKT Aurora - pravý nefalšovaný buškraft

Když jsem dostal nabídku na recenzi Bark River Aurory, zajásal jsem, protože právě tento model se mi kdysi stal inspirací pro přestavbu čepele Fällknivenu S1. Byl jsem proto na Auroru velmi zvědav, protože mi svými rozměry i vzhledem na obrázcích S1 připomínala. Když jsem rozbalil balíček, nastalo mírné překvapení - místo konkurenta S1 jsem držel v ruce další model, který téměř dokonale vyplňuje produkční mezeru mezi relativně subtilní F1 a loveckou S1. A tak přestože se v celkové délce nože liší jen o půl centimentru, představuje Aurora přeci jen útlejšího, menšího a lehčího brášku, nebo spíš vzhledem k objemnější a lépe ergonomicky natvarované ručce sesterský model k S1.

1.jpg(146 kb)

Obr. 1 - Právě Aurora mi kdysi byla inspirací pro předělávku čepele S1. Na fotografii ovšem vyniká její subtilnější čepel a mohutnější ergonomicky tvarovaná ručka.

Rozměry
Aurora: Celková délka 24,5 cm, čepel 12 cm dlouhá, 2,5 cm široká, 4,3 mm silná, ručka ergonomicky tvarovaná 12,5 cm dlouhá, v dlani 27 x 22 mm objemná, s poměrně výraznou hlavicí (22 x 30 mm). Záštita je nevýrazná (27 mm). Celková hmotnost nože 160 g, pouzdro má dalších 55 g. Fällkniven S1 (standardní verze s thermorunem): Celková délka 25 cm, čepel 13,3 cm dlouhá, 2,6 cm široká, 5 mm silná, ručka plochá 11,7 cm dlouhá, v dlani 27 x 18 mm objemná, s nevýraznou hlavicí (17 x 30 mm). Záštita je výraznější (34 mm). Celková hmotnost nože je 190 g, pouzdro má dalších 90 g.

Komentář: Pro ty, kdo mají delší prsty, je ručka Aurory prostě úžasná, v ruce díky ergonomickému tvarování sedí absolutně bezchybně, pevně, snad jen záštita mohla mít o nějaký ten milimetr navíc. Přestože je full tang konstrukce odlehčená, čepel vzhledem k ručce je subtilní, nůž se v ručce klopí a těžiště je tak až na prvním čepu. Naproti tomu S1 má těžiště na záštitě, ale nůž má ručku skoro malou vzhledem k jeho celkové robustnosti.

2.jpg(33 kb)

Obr. 2 - Pohled pod střenky ukazuje odlehčení full-tang čepele. Ani přes takto výrazné odlehčení není těžiště nože v ideální poloze na záštitě, což je škoda, protože to noži ubírá schopnost švihu při sekání.

Čepel
Aurora má čepel tvarovanou do špice, bez horního ostří. Výbrus je konvexní, necelé 2 cm vysoký. Čepel je vyrobena z materiálu A2 (C 0,9%, přísady Mn, Si, Cr 5%, Mo, Va, P, S, zakalena na 58-60 HRC), povrch je k dispozici pouze se saténovou úpravou. S1 má čepel s nepravým ostřím, výbrus je také konvexní, 17-20 mm vysoký. Čepel je vyrobena z laminátu 420 - VG10 - 420. Fällkniven dodává čepele se saténovým povrchem i černěné.

Komentář: Čepel Aurory je ve srovnání s S1 jednodušší a pichlavější. Mohla by být o centimetr delší. Výbrus je na Auroře řezivější (při užší čepeli je o několik mm vyšší), pozná se to hlavně při krájení zeleniny, která nemá tendenci se rozlamovat. A2 je vynikající materiál, charakterem blízký např. D2, ale mnohem lépe drží ostří a údajně se také lépe brousí, než tvrdá D2. Podobně jako D2 má tendenci trošku chytat lišku, a proto je třeba ji pozorně ošetřovat a nenechat mokrou po krájení zeleniny a ovoce. Přes všechny tyto dobré vlastnosti laminát Fällknivenu s VG10 uprostřed hodnotím jako materiál o trochu výš. Silové testy jsem nedělal, nejsou proto součástí tohoto porovnání.

3.jpg(39 kb)

Obr. 3 - pohled na hřbet čepele ukazuje odlišný výbrus obou nožů a také ukazuje vynikající ergonomickou rukojeť Aurory - do ruky padne jako ulitá.

Pouzdro
Oba nože mají kožené pouzdro, u Fällknivenu existuje kydexová a zytelová varianta. Ani jedno pouzdro nemá pojistný řemínek či závěs. Pouzdro Aurory má očko na firesteel, které lze použít pro přichycení pojistné šňůry proti ztrátě nože. V kombinaci s firesteelem dostaneme ideální nůž pro bushcraft aktivity.

Komentář: Celkovou koncepcí pouzdra opět vede jednoznačně Aurora, pouzdro sedí na opasku výš a nůž se nehoupe až ke kolenu, pouzdro má očko pro firesteel. Jedinou slabinou pouzdra je opaskový závěs, který je plochý. Také kůže pouzdra mohla být o trochu silnější. Přesto hodnotím pouzdro lépe, než klasické černé pouzdro Fällknivenu, které je z kvalitnější kůže, ale je příliš dlouhé, takže jej člověk může snadno přisednout.

4.jpg(35 kb)

Obr. 4 - pouzdro je u Aurory velmi dobře vyřešené, bohužel ale opaskový závěs je plochý, takže se nůž objemnějším majitelům trochu kolem opasku napíná. Dalo by se to snadno vyřešit např. vložením ocelové klipsny.

Řezání, štípání, sekání
V oblíbeném špuntovém testu dopadly Aurora i F1 nastejno (řez tlakem při 7 kg). Ovšem jakmile řežeme něco silnějšího, má Aurora přeci jen díky vyššímu výbrusu a tenčí čepeli mírně navrch. Rajčata a cibuli naprosto perfektně, zeleninu nerozlamuje, ale skutečně krájí, navíc svým tvarem připomíná právě univerzální kuchyňský nůž. V oblíbeném testu krájení měkkého chleba obstála Aurora také na výbornou. Veškeré ořezávání k naprosté spokojenosti, díky rozměrné ručce lze za nůž pěkně zabrat, jen je třeba dávat pozor na prsty u záštity, která mohla být přece jenom o trochu větší. Ovšem na sekání a štípání Aurora stavěná není. Nůž má tendenci "padat na zadek", takže v těchto aktivitách S1 jednoznačně vítězí. To ovšem není nic divného, protože Fällkniveny v seku švihem porážejí i jiné větší konkurenty.

Alternativy: Aurora má se svojí koncepcí několik alternativ. Například kratší Sisipuukko Peltonen M.07 je jí tvarově i výkonností velmi blízká, a liší se prakticky jen plochým výbrusem a teflonovanou uhlíkovou parciálně kalenou čepelí. Dalším tvarově blízkým nožem je třeba Kizlyar Puma, který má tenčí čepel také s plochým výbrusem z nerezové 65X13 - ta ovšem drží o něco hůř ostří. Jak Kizlyar, tak Peltonen jsou téměř o polovinu levnější, než BRKT Aurora.

5aurora.jpg(27 kb)

Obr. 5 - Alternativní nože k Auroře: Kizlyar Puma a Peltonen M.07 mají ovšem plochý výbrus s fasetou.

Celkový komentář: Aurora je vynikající univerzální nůž a s porovnávaným Fällknivenem drží velmi dobře krok. Není to však rovnocenná konkurence S1, protože čepel je o něco kratší a subtilnější (vyhovuje např. německé normě pro volně nošené nože!). Aurora poměrně dobře sedí i v pouzdru F1, což jen dokládá to, že svými rozměry leží právě mezi oběma Fällkniveny. Má skvěle vyřešenou ergonomickou ručku pro nás, co máme delší prsty, výborně se s ní řeže, skvěle krájí, ale vzhledem k těžišti se s ní hůř seká a štípe. Proto bych nakonec, po všem co zde bylo řečeno, pokládal Auroru za veleúspěšného konkurenta F1, spíše než S1. Inu, ač má nenápadnou zelenou mikartovou ručku, rozhodně se nenechá zastínit většími hvězdami, jak ostatně její název napovídá.

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz