Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brisa
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
CMB Made Knives
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Higonokami
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Kellam Finland
Ken Warner
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Kubey
Landi
Lansky Knives
Linder
Linton
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Morakniv
Muela
My Parang
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Puma
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Smith & Wesson (S&W)
SOG
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Timberline Knives
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
Vystřelovací
Automatické nože

We Knife Co Ltd
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Firesteel - Budiž světlo, budiž oheň.

Firesteel - Budiž světlo, budiž oheň

Rozdělávání ohně s firesteelem je oblíbená zálesácká nebo chcete-li moderně outdoorová / survivalová disciplína. Opravdoví ohňoví mužíci to zvládnou za půl minuty, řádně vybavený survivalista jistě i dříve. My co chodíme jenom na čundr, tak za sucha do 5 minut, za mokra do deseti minut i se sběrem hořlavin. Ale v principu vždycky.

foto 1.jpg(86 kb)

1) Zápalky nebo firesteel? Tak tahle otázka napadne snad každého, kdo venku rozdělává oheň. Proč v době zapalovačů a zápalek řešit nějakou hořčíkovou tyčinku a škrtadlo? Odpověď je nasnadě. Protože to je zábavnější, v okolí to vzbudí zájem o tvorbu ohně jako takového, a koneckonců nesfoukne vám to vítr. Firesteel není tak náchylný na vlhkost, jako zápalky, a také hned nedojde. Naopak vydrží několik set škrtnutí. Tomu, kdo se chce rozděláváním ohně pomocí firesteelu zabavit dlouhodobě, bych doporučil kvalitní švédskou hořčíkovou tyčinku o průměru ca 9 mm, která vydrží dlouho, a jejíž jiskry mají opravdu vysokou výhřevnost. Tato tyčinka mi v testech vyšla jako nejlepší, škrtala i za mokra. Tenčí tyčinky o průměru ca 5 mm jsou skladnější, ale vyškrtají se rychleji, odhaduji tak za jednu sezónu aktivního používání.

foto 2.jpg(187 kb)

Foto 2 - Švédská nejtlustší armádní hořčíková tyčinka dává vysoce zápalné jiskry i za mokra (z testovaných tyčinek bych ji hodnotil jako nejlepší), použita s nožem BRKT Fox, který má ostrou hranu na hřbetě velmi vhodnou pro škrtání. Tento nůž se nejlépe osvědčil při řezání podpalovače, ocel A2 v kombinaci s jemně konvexním výbrusem plynulým až do břitu řeže opravdu jedovatě. Praktické pouzdro má úchyt na firesteel.

2) Jak rozdělat efektivně oheň? Kdo chce firesteel jen jako jistotu pro případ nouze, nechť si koupí ohňovou sadu Miltec, která obsahuje kromě firesteelu také vatu zatavenou v igelitu a dvě kostky suchého lihu. To je jistota, se kterou rozděláte v nouzi oheň za všech okolností, a díky suchému lihu zapálíte prakticky jakékoliv dřevo. Na druhou stranu je to sada na rozdělání dvou ohňů a dost. Nicméně začínajícímu surviválistovi to nepochybně pomůže přečkat noc v relativním teple. Co je dobré si nacvičit předem, je vlastní technika škrtání. Tyčinku zapřeme o chomáč vaty, přiložíme škrtadlo zubatou stranou dolů a silou palce zatlačíme dolů tak, jako kdybychom chtěli ze škrtadla uloupnout hoblinu. Dávám přednost škrtadlům před hranou nože, která se tím přece jen trochu obrušuje. Pokud chceme škrtat nožem, je dobré se přesvědčit, že horní hrana čepele je ostrá (např. Fallkniveny jsou pro tento účel vynikající). Také jsem udělal dobrou zkušenost, že je výhodné rychle škrtnout 3x po sobě, aby oheň vzplál na více místech současně.

foto 3.jpg(147 kb)

Foto 3 - na mokré hlíně lze rozdělat oheň přímo na krabičce či víčku soupravy Miltec, ta obsahuje vatu a pevný líh. Vynikající nůž Fällkniven Frej s konvexním výbrusem je velmi vhodný pro naštípání třísek a menších polínek, má ostrou hřbetní hranu, takže se s ním dá i škrtat.

3) Jak udělat suchý zápalný troud? Jak již bylo popsáno výše, nejlépe chytá suchá vata (toto je mj. důvod, proč někteří vojáci speciálních jednotek mají ve výbavě po kapsách vložky). V polních podmínkách jsem udělal vůbec nejlepší zkušenost s chmýrem orobince, jehož palice (tzv. doutníky) jsou semeny tak nahuštěné, že do nich prakticky nepronikne žádná vlhkost. Nosím je s sebou v pouzdru od opravdových doutníků jako zásobu chmýří. Další byliny mají chmýří po odkvětu také použitelné, ale citlivé na vzdušnou vlhkost (pcháče, bodláky, atd.). Podobně dobře funguje i chmýří topolů, popř. vrby a dalších dřevin. Když není dostupné chmýří rostlin, je třeba naškrabat na jemno kůru břízy (takové ty tenké povrchové "cigaretové" papírky). Troud sušený z choroše se mi moc neosvědčil (je vhodný spíš při tření dřev). Spory plavuní - takový žlutavý prášek - prý fungují také dobře, ale jejich sběr vidím v našich podmínkách jako nepříliš efektivní.

foto 4.jpg(181 kb)

foto 5.jpg(155 kb)

Foto 4-5 - chomáče chmýru orobince, březová kůra a podpalovač ze suchého dřeva, firesteel značky FireFlash má průměr ca 5 mm, s nožem Grohmann #3 se dají nařezat opravdu hodně jemné hobliny. Březová kůra hoří velmi rychle, než mi digitál zaostřil na 10 cm vysoké plameny, bylo téměř po ohni

4) Jak zažehnout plamen? Poté co jiskra zapálí chmýří, které shoří během 1-2 vteřin, musíme ihned přiložit shora či po směru větru najemno naloupanou březovou kůru, ta hoří zhruba stejně rychle jako papír, od ní pak zapálímě větší kus tlusté březové kůry a jemné smrkové chvojí. Pokud nemáme jemné smrkové chvojí, uděláme si z březového klacku (musí být suchý, tedy nesbírat na zemi!) nebo smrkové či borové větve podpalovač. Znamená to větev nejprve podélně rozštípnout, a potom ostrým nožem nařezat ty nejjemnější hobliny, jaké svedeme. Pochopitelně, čím ostřejší nůž, tím jemnější hobliny. Podpalovač nemusí být moc velký, stačí 5 cm, ale musí být opravdu najemno nařezaný. Pokud máme špatný nůž, který se při podélném a příčném rozštípnutí větve tupí, musíme štípat čepelí blíž ke špičce a hobliny řežeme ostřím přiléhajícím k záštitě. Nejlépe hoří březové dřevo, které hoří i vlhké. Dobře chytne i jehličnaté dřevo obsahující pryskyřici.

foto 6.jpg(141 kb)

foto 7.jpg(158 kb)

Foto 6-7 - na obrázku jsou podpalovače nařezané opravdu ostrým nožem doslova za pár korun (Remington, ATS-34, pouzdro Schrade) z vrbové větve. Jejich příprava trvala asi 5 minut, zapálit je bylo otázkou třiceti vteřin.

5) Jak udržet oheň? Občas se stane, že poté co shoří pás březové kůry, oheň zhasne. To je časté, pokud máme polínka či klacky listnatých dřevin naštípaná příliš nahrubo nebo máme mokré dřevo. Proto, pokud dřevo není dokonale vyschlé, protože leželo třeba na zemi, je dobré ho aspoň rozštípat napůl nebo na čtvrtiny. Další důležitou věcí je, pokud fouká vítr, vybudovat takovou zábranu, aby vítr neufukoval plameny stranou a nezchlazoval ohniště. Jako zábrana může posloužit karimatka stejně dobře jako přihlížející účastníci ohňového představení. Nejčastěji používám na rozhoření ohně ca 2-5cm klacky nakrácené na 30-50 cm, které poskládám kolem žhavého jádra do pyramidy. Dřevo krátím delším nožem, klacek či větev nebo kmínek držím v levé ruce téměř svisle, shora zaseknu nůž, pak větev pootočím a do stejného místa zaseknu z opačné strany. Zpravidla tím větev do 5 cm průměru přerazím. Tlustší větve musím sekat z více stran. Pokud jsou suché větve na stromě, může se stát, že bych je sekáním vylomil z kmene a poškodil tak živý strom. Pro tyto případy (a pro mnohé další) existuje pro survivalisty vyrobená strunová pilka, která zabere jen minimum místa, práce s ní je sice trochu zdlouhavá, ale svůj účel splní. Nemusíme z lesa odcházet s pocitem, že jsme za sebou zanechali poškozené stromy.

foto 8.jpg(168 kb)

Foto 8 - strunová pilka je na suché větve ze stromu víc než užitečná, pahýl osekaný nožem či sekerou by nám dobrou vizitku neudělal (horní větev).

foto 9.jpg(155 kb)

Foto 9 - Hořčíková destička - je vyrobena z měkké slitiny, takže podle návodu se mají ostřím naškrabat malé šupinky a pak se má škrtat do nich. Mně se osvědčilo buď přes zuby na oporu palce naškrabat šupiny popř. ostrou hřbetní stranou naškrabat malé zkroucené špony, ty pak překrýt najemno natrhanou březovou kůrou a škrtat do nich. V tomto případě je nutné podložit troud něčím zcela suchým. Použití destičky není ale výrazně efektivnější, než normální tyčka.

PF31150.jpg(204 kb)
Foto 10 - Souprava pro survival - obsahuje firesteel, nepromokavé zápalky, zavírací špendlíky, malý švýcar s pinzetou, párátkem a nůžkami, strunovou pilku, tužku, svíčku, kompas, tablety do vody, píšťalku, háček na ryby a vlasec, šitíčko, nouzové světlo. Myslím, že každého nadšence musí potěšit tím, jak je vše pěkně pohromadě. Pro běžné trempování může posloužit jako výhodná záloha (např. tablety do vody jsou docela užitečné).

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

ON8173 Ontario Heirloom Special 154CM

ON8646 Ontario RAT3 D2 Hunter Limited Edition

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

RB9410 Rambo Last Blood Bowie

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

ON7500SECHKP Ontario Black Bird SK-5 (DRUHA JAKOST) + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz