Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
ARS
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
Orion
Outdoor Edge
Paragon
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze KA1279 Ka-Bar Grass Machete 14"

KA1279 Ka-Bar Grass Machete 14"

Je dalším v řadě produků této velmi zdařilé řady nástrojů na použití při pobytu v přírodě od firmy Ka-Bar. Nože Heavy Bowie, Kukri Machete, Cutlas jsou prvotřídní a efektivní pracovní nástroje, které se vyznačují kvalitním zpracováním použitých materiálů (uhlíková ocel 1085), velmi dobrou ergonomií Kratonové rukojeti, která je u celé této řady stejná, použitelností v terénu a především poměrem výkon - užitná hodnota - cena. Mačeta Ka-Bar Grass Machete by měla doplnit už tak velmi vydařenou řadu pracovních nožů této série.

P1292031.jpg(176 kb)

Jak už jsem se zmiňoval, Grass je stejně jako ostatní kousky této řady vyroben z uhlíkové oceli 1085, která nám při dobrém zpracování zaručí vysokou houževnatost, slušné držení ostří a snadnou brousitelnost čepele. Ocel je dle informací výrobce kalená na 52-54 HRC, což podle mého názoru u sekáče stačí bohatě.

P1292034.jpg(100 kb)

Rukojeť je z materiálu Kraton G, který je odolný, příjemný do ruky, nestudí a velmi dobře tlumí zpětné rázy při úderech. Tvarově je ručka naprosto shodná s výše jmenovanými noži. To znamená s prověřenou ergonomiií, ale přeci jen se hodící spíš do středně velké a větší ruky. Rukojeť je také samozřejmě opatřena otvorem pro upevnění jistící šňůry.

P1292036.jpg(133 kb)

Na tomto noži výrobce použil zajímavou vychytávku. Jedná se o dutý, zdvojený, šavlový výbrus, každý v jiném úhlu, který by měl podle mého názoru suplovat na výrobu náročnější výbrus konvexní, jenž se na nože této kategorie používá nejčastěji. Navíc se tímto způsobem jednoduše dosáhne i zvýšení výbrusu. Zajímavostí je už jen použití dutého výbrusu. Ale ten má i Kukri Machete a Cutlas a tam napříč všem předpokladům a počáteční nedůvěře, funguje opravdu výborně. Což mě dlouholeté zkušenosti s těmito nástroji jen potvrdily.

P2192112.jpg(208 kb)

Podíváme se tedy, jak se tato zvláštnost na noži Grass Machete osvědčí v praxi. Grass už se svojí délkou 490 mm řadí mezi ty větší sekací nástroje. Samotná čepel je dlouhá 350 mm, její tloušťka je 4,1 mm a je opatřená černým epoxidovým nástřikem, který má chránit uhlíkajdu před vnějšími vlivy a agresivnějšími materiály. Nůž je dobře vyvážený "na čumák", což je u sekacího nástroje nezbytnost.

P2200001.jpg(196 kb)

Jednoduché a lehké pouzdro je vyrobeno z Cordury. Švy pouzdra jsou na osmi místech zpevněné nýty a součástí je i jistící pásek na druk. Pouzdro umožňuje jak nošení na opasku, tak snadné uchycení na batohu, což je asi šikovnější varianta.

3.jpg(46 kb)

Nejdříve tedy přišla na řadu příprava špánků na podpal, kterých si vždy v zimě štípu větší množství do zásoby. Tahle mačeta od firmy KaBar je slušně vyvážená a při seku relativně dostatečně pádná. Na polínka bez suků jsem ani nepotřeboval použít velkou sílu. Bohatě stačila energie vydaná pádem čepele-samozřejmě s lehkou dopomocí. Dobře prochází materiálem a i přes to, že má tloušťku pouhé čtyři milimetry, rozevírá jej a působí jako klín. Nástroj je dobře ovladatelný, takže s ním v případě potřeby pohodlně naděláme i opravdu jemné třísky.Stejně tak se s nim dá pracovat velmi rychle,za vysoké frekvence úderů.

P2222151.jpg(228 kb)

U sukatého materiálu je už ovšem potřeba se do úderu trochu opřít a využít délky i pádnosti čepele. Je to dáno právě zmiňovanou nížší hmotností nástroje, což ovšem u Grasse ve většině případech,vidím jako výhodu. Sekáč, který se dá při toulkách nosit připnutý na batohu, by neměl být zbytečně těžký. Hodně pak záleží na celkovém vyvážení nože, které váhový handicap eliminuje. Není problém sebou tahat kilový nůž či sekeru, která je na hrubší práce ideální. Ale většinou když se balíme na vícedenní pobyt v přírodě, zvažujeme každý gram zátěže navíc a tady je nám nástroj typu Grasse výtečným řešením. Svojí práci si zastane a na batohu o něm téměř nebudeme vědět. Velmi dobře se s ním pracuje v náletových porostech - vysekání, oholení kmínků, naporcování,odklizení stranou. Díky dlouhé čepeli se nemusíme při práci tolik ohýbat, což po nějakém čase dost oceníme. To samé platí i při vyžínání drobného náletu, například při údržbě stezek. Práce tohoto typu mu vyloženě sedí. Syrové kmínky tloušťky kolem 5 cm dává Grass na jeden úder velmi lehce a plynule. Stejně tak dobře zvládá přípravu paliva na oheň. Posbíranou suchou slabší kulatinu a větve naporcujeme snadno a bez velké námahy. Práce jde dobře od ruky a s dobře zvolenou technikou máme za chvíli připravenou pěknou zásobičku. Při sekání se dá podle potřeby využít jakékoliv místo na dlouhé čepeli Grassu, což nám taky práci hodně usnadní. V případě horší dostupnosti materiálu (větve,keře,atd.) můžeme použít špičku čepele. Máme tak dlouhý dosah a navíc chráněnou ruku. Při běžném sekání a porcování dřeva pak většinou používáme střed ostří.

P2222153.jpg(192 kb)

S Grassem snadno porazíme menší smrkovou soušku. Tady jsem při odvětvování opět velmi ocenil celkovou délku nástroje, která šetří naše záda. Ono se to nezdá, ale když potřebujeme zpracovat větší množství tyčí, je každý centimetr k dobru. Podobné je to třeba u práce s motorovou pilou a zvolení vhodné délky pilové lišty....
Naporcování kmínku na polínka a nějaké to štípnutí silnějších průměrů s Grassem zvládneme také bez problémů. Nemá sice efektivitu KaBar Kukri a nemůže se srovnávat s těžkými sekacími noži, ale dělá se s ním dobře. Výhodou zase je zmiňovaná délka a nízká váha. Rukojeť velmi pohodlná, dobře sedí v ruce a tlumí zpětné rázy i při sekání trdého suchého dřeva. To je ale u této řady pracantů už tradiční záležitost. Není to nástroj na použití ve vyloženě silné hmotě, ale jako pomocník na cestách a při táborových aktivitách ideální.

P2222156.jpg(170 kb)

Dobrým pomocníkem je tento sekáč i při výrobě různých tábornických pomůcek. Tady oceníme jeho lehkost a obratnost nejvíce. Výroba stojanu na kotlík, různých kolíků, držáků, tyčí atd., naprosto lehce a s přehledem, stejně tak jako jeho použití například při výrobě drobných třísek na podpal, vyřezání podpalovače ze smolného dřeva a veškerých ostatních drobných činnostech.V případě potřeby nebo absence vhodnějšího nože, s nim snadno ukrojíme i krajíc chleba.
Párkrát jsem jej také použil i na vyčištění a vykosení pracovního prostoru od náletu při zpracovávání vichřicí vyvrácených stromů. Tady člověk ocení, když má podobný nástroj při ruce. Běžně k tomu používám KaBar Machete Kukri,ale i Grass je tady velmi dobře použitelný.

P3012250.jpg(87 kb)

Co se týká zdvojeného výbrusu, kterým je Grass opatřen - určitě můžu říct, že při práci nezůstává tak často uvízlý v materiálu jako výbrus jednoduchý, mluvíme-li tedy o zde používaných dutých brusech, ale týká se to i výbrusu klínového. Určitě snižuje tření plochy čepele se dřevem. Prakticky se do kontaktu s matrošem dostávají převážně obě dvě hrany výbrusů, což poznáme jak při práci, tak na opotřebované povrchové úpravě na ikriminovaných místech. Takže zde hodnocení z mého pohledu velmi dobré. Ale kvalit tradičně používaného konvexního výbrusu tato vychytávka přeci jen nedosahuje. Je to taková zlatá střední cesta a celkem dobré řešení zjednodučení při výrobě. I když svojí roli tady hraje i tloušťka čepele, jelikož čepel o tloušťce kolem 4 mm přeci jen při silném úderu proniká hluboko do materiálu a občas tam prostě uvízne. Bylo by zajímavé opatřit tímto typem zdvojeného výbrusu nůž s čepelí tlustou třeba 7 mm.

P2200009.jpg(178 kb)

Znát je to i při štípání, kde rozdílné úhly klínů obou výbrusů dělají své. Mám s noži této řady už dlouhodobé a velmi dobré zkušenosti, takže vím, co si k nim mohu dovolit. Stejně to samé se týká přímo použitého materiálu a jeho dobrého tepelného zpracování. Grass není žádné páčidlo, spíš lehčí sekáč, ale vyzkoušel jsem v sukatém špalku silové páčení, abych zjistil, co snese a kam až je možné v zápalu práce zajít. Houževnatá, dobře zpracovaná uhlíkajda 1085 se drží opravdu slušně. Vždy, když jsem zapáčil, se čepel ohnula a poté zase vrátila zpět. Houževnatost a pružnost čepele je tedy velmi dobrá. Pozoroval jsem, i jak se chová místo, kde čepel vychází z Kratonové rukojeti a ani tady žádná změna. I v ohybu tato namáhaná část držela velmi dobře a bez jakýchkoliv náznaků poškození. Pozornost jsem věnoval právě také tomuto místu na noži (výstup čepele z Kratonové rukojeti), kde je při určitém opakovaném pohybu slyšet mírné klepání. Je to způsobeno tím, že drážka v místě, kde čepel vychází z ručky, je o pár desetinek milimetru širší než čepel samotná. Navíc je ještě vyvložkována nějakým tvrdším plastem. Prostě je tam malá vůle a ta způsobuje klepání. Nic tragického, trn dosahuje zhruba do 3 rukojeti a drží v ní naprosto spolehlivě, takže na houževnatost nástroje to nemá nejmenší vliv. Jde jen o pocit. Komu by to hodně vadilo, dá se to vyřešit aplikací vteřinového lepidla, já to neřešil, protože vím, co tato konstrukce a materiály ustojí.
Grass je vyloženě univerzální nástroj a šikovný pomocník jak v terénu, při táboření nebo třeba i při práci kolem domu. Není to těžký sekáč, který by dal 20 centimetrů silné poleno na pár ran, ale oceníme jej při přípravě paliva na malý táborový oheň a jako šikovný nástroj na všechny činnosti s pobytem v přírodě spojené. Tady je pak výhoda jeho lehkost a obratnost, což se projeví zvlášť u dlouhodobějších činností vyžadujících větší přesnost.
Je to další dobře navržený nástroj této řady nožů a sekáčů od firmy KaBar, která se vyznačuje velmi slušnou pracovní efektivitou, dobře ergonomicky řešenou rukojetí a což je v dnešní době také důležité, příznivou cenou.

Grass v akci - S Grassem snadno porazíme menší smrkovou soušku


GERO (David Paidar)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz