Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
ARS
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
Orion
Outdoor Edge
Paragon
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Nožové lahůdky - bezprostřední dojmy z e-mailu skalního nožomila

Krátký postřeh z e-mailu dobrého stálého zákazníka :
Nožové lahůdky - bezprostřední dojmy z e-mailu skalního nožomila

Fällkniven F1

Myslím, že nůž je skvělý. Pravda - ke krájení cibule nebo loupání brambor se tloušťkou hřbetu a profilem čepele příliš nehodí, ale zrovna k tomuto účelu asi nebyl stvořen. Do masa však zajíždí skvěle (což jste již na svých stránkách dostatečně demonstroval) a pomocí kousku do ruky padnoucího klacku jsem naštípal z borového polena množství třísek dostatečné k tomu, abych (jako za starých časů!) rozdělal oheň jedinou sirkou a bez pomocí novin...no krása! Čímž jsem se jen utvrdil v mém dávném přesvědčení, že "survival" opravdu není kinžál zvící půlmetrové délky, navíc s dutou rukojetí obsahující téměř vše počínaje háčkem na ryby a vařičem na propanbutan konče, ale fakticky spíše "nůž nordického typu", ověřený generacemi... a pokud je kapánek šmrncnutý moderními technologiemi - není to na škodu.

1.jpg(53 kb)

2.jpg(62 kb)

Na mnoha webových recenzích jsem se setkal s dosti odmítavým postojem k zytelové pochvě (koneckonců se našli také "odborníci" hanící i samotný nůž). Podle mě je však ideální - na rozdíl od kůže nepodléhá počasí a vzhledem k charakteru nože mi připadne vhodnější - prostě víc "military". Bez ohledu na předchozí řádky však respektuju slovo odborníka a v kapse nosím zaklesnutý Kershaw Shallot. Ten je a asi zůstane fakt dlouho nepřekonatelný pro každodenní nošení (v běžném životě, samozřejmě). Nikde nevadí a do ruky sedne dokonale!

3.jpg(89 kb)

4.jpg(100 kb)

Kizlyar Fazan

Avizovanou zásilku s Fazanem jsem očekával s napětím. S ohledem na všelijaké recenze měl jsem přece jen obavy, jak tenhleten (můj první) "Rusák" bude vypadat. Po rozbalení tradiční "bublinózní obálky" se mé srdce zatetelilo radostí - na první pohled překrásné ořechové střenky s precizně zaleštěnými mosaznými nýty, vše naprosto přesně lícuje, chybu to nemá. V ruce sedí dokonale, pro to mou pracku je rukojeť lehce, ale opravdu jen lehce předimenzovaná, mít číslo rukavic o půl čísla větší, je to ještě o kousek lepší. Následovala zkouška rovnosti čepele (mimochodem krásně, téměř zrcadlově vyleštěné) - pohledem pravým okem na její hřbet jsem mezi pomyslným hledím a muškou nenalezl rozdíl (což se třeba nedá říci např. o jednom mém kousku z dílny slovutného Iisakiho Järvenpääho, který nejen, že jde šejdrem, ale navíc i do vrtule!). Poté přišlo na řadu ostří - holilo, ovšem pouze "břichem". Stačily však 3 + 3 tahy po keramické tyčce - a už holí po celé délce (asi jsem dočista blbej, ale teprve nedávno jsem si stačil všimnout, že zatímco některé oceli sluší spíše ocílka, některé jiné zase pro změnu keramika). Použitá ocel je Z60, což prý je dle dostupných zdrojů francouzský (Bonpartuis) ekvivalent AUS-8.

Fazan1.jpg(82 kb)

Fazan2.jpg(139 kb)

Pouzdro je asi věc názoru. Určitě se najde spousta lidí (jako vždycky), kteří ho budou odsuzovat. Mně až tak špatné nepřipadá, jen mě zarazila skutečnost, že druk je na rozdíl od předešlých zvyklostí určen k odepnutí zprava doleva, tedy asi spíše ukazovákem, než palcem. No a pak jsem taky "vyrval" plastový "připináček" vražený do kovového nýtu uvnitř pouzdra (spoj pouzdra se závěsem) - čepel sice chrání před kontaktem s nýtem, leč pomalu, ale jistě leštil při vytažení a zpětném vložení nože linku v jejím středu. Místo něj jsem použil na nýtovaný spoj uvnitř pouzdra samolepící filcové kolečko (zakoupeno kdysi dávno v IKEI jako podložka na nohy židlí atp.). Při zasouvání nože do pouzdra nenastává problém, naopak - člověk je rád, že čepel není znásilňována nečím nepatřičným, jako v případě originálu.

Fazan3.jpg(74 kb)

Fazan4.jpg(56 kb)

Co se jištění nože týče, zapnutí rukojeti je zajištěno opět "připínáčkovou" vložkou (tentokrát však pryžovou) ve spodní ("samčí") straně druku tak, aby nedošlo k nežádoucímu otěru střenky. Bez problému. Jen mi není jasné, proč tuhle vložku z gumy nepoužil výrobce raději i uvnitř pouzdra. Ale nevadí - po filcu čepel určitě klouže lépe, než by tomu tak bylo v případě gumy.

Fazan5.jpg(49 kb)

Fazan6.jpg(40 kb)

Teď by se možná hodily všelijaké řezné či sekací testy, jenže to už bych se coby laik vydal na nejistou půdu. Mohu jen konstatovat, že krajíc chleba lze Fazanem uříznout naprosto lehce, kolečko Vysočiny taktéž. Vzhledem k šířce čepele a tloušťce jejího hřbetu nepochybuji ani o schopnosti zpracovat v případě potřeby i cibuli. K těmto účelům však dozajista tenhle kousek nebyl vyroben, jeho "parketa" bude určitě někde úplně jinde. O jeho schopnostech při kuchání živočichů a jejich následném porcování nemám pochyb. Kizlyar Fazan je ale především nádherný. U mě láska na první pohled. Dokonalý na nějakých 98 procent. Ta 2 chybějící procenta jsou nutná právě k tomu, aby bylo zřejmé, že ten nůž byl vytvořen lidskou rukou.

Fazan7.jpg(77 kb)

Spyderco Moran Drop Point

Fakticky vynikající a téměř dokonale univerzální nůž! Lehoučký, perfektně padnoucí snad do každé ruky, čepel s plochým brusem, žádné extravagance - a to je, alespoň podle mých dosavadních zkušeností a z praktického hlediska asi to nejlepší řešení (jen ta "Spyderhole" je asi opravdu zbytečná). Mám teď velké dilema - v kapse džín zaklesnutý Kershaw Shallot je jasný, v nějaké te boční kapse 6-tiželízková klasika (švýcarák Wenger)... zbývá jen dilema, co do té třetí kapsy nebo nenápadně za opasek? Momentálně mám jen 3 možnosti: Kershaw Antelope Hunter - při své ceně neodolatelný a fakt velice užitečný a kvalitní nůž. Myslím, že zastane 90% veškerých nutných prací. Nebo : Fällkniven F1. Taktéž sporý a zajisté rovněž vynikající nůž. Ovšem vzhledem ke svému zaměření (pro přežití) je sice stoprocentně využitelný v mezních situacích (síla čepele a konvexní výbrus), ovšem v rámci běžného využití bych mu dal něco mezi 75 až 80%. Pokud pojedu na čundr, zpravidla sebou vezmu i sekyrku a nebudu spoléhat toliko na nůž...a opačně: budu-li nucen zpracovat nějakého toho živočicha či alespoň kus masa, zajisté mi k jeho zpracování poslouží daleko lépe tenčí čepel. F1 je opravdu nůž do nepohody, jenž je schopen zastat téměř vše - leč právě proto nikdy zcela dokonale. Ale to se cení. Byl-li bych kdy na holičkách, "efjedničku" bych si asi vzít nezapomněl. Člověk nikdy neví....


1.jpg(47 kb)

2.jpg(39 kb)

Spyderco Moran je, domnívám se, zas něco jiného. Když jsem si našel na webu heslo "Bill Moran" a vypadl mi tenhleten nadmíru sympatický a dnes již, bohužel, zesnulý "děda všech amerických nožířů", měl jsem jasno: ten nůž, co jsem si objednal, bude fakt asi dobrý, protože ten dědouš tím celý život žil, to je naprosto jasné. No a taky jo. Dávám mu 95%. Jakkoliv se někdo může bránit novým materiálům a snažit se zůstat věrný klasice, oslněn břízou, mosazí, bubingou, kořenovicí, niklem či ořechem - stačí jedno chňapnutí a zjistíte, že ta rukojeť je naprosto geniální. Čepel - vhodná k (téměř) všem činnostem, které od nože očekáváte. Ostří jedovaté tak, že už ho po pár použitích zřejmě už nikdy zpět do továrního stavu nedostanete :-((, ale i tak bude holit a holit..při dobré údržbě furt pryč. Jediné dvě vady jsem nalezl - ta spajderkovská dírka v čepeli je asi fakt zbytečná, ale asi nenastane mnoho situací, kdy by měla skutečně moc vadit. Další vada - a velmi lehce odstranitelná - je v kydexovém pouzdře. Jeho ústí disponuje takovým dosti ostrým "zákusem" který má při zasunutí (a zacvaknutí) nože tendenci shrnovat kratonovou vložku na rukojeti. Stačily asi 2 minuty práce -šmirglem ohladit ostré hrany středu ústí pouzdra. Na pevnost uchycení to nemá jakýkoliv vliv - nůž stále precizně zapadá po zacvaknutí do pouzdra - a kraton na rukojeti už je nedotčený. Bezva!! Takže z trojice Fällkniven F1 / Kershaw Antelope Hunter / Spyderco Moran Drop Point u mě vítězí posledně jmenovaný. Osobně si myslím, že bude asi dlouho trvat, než se najde dostatečně silný konkurent ke kterémukoliv z těchto tří.

3.jpg(68 kb)

4.jpg(67 kb)

Remington Elite Hunter II

Já vím - asi je to opět k ničemu, pokud je uvedený nůž nedostupný. Ale i tak mi to nedá, abych dnes doručený Remington Elite Hunter II neohodnotil. Jak již bylo Vámi uvedeno, futrál je vskutku jedinečný a stejně tak je jedinečný nůž ve futrálu umístěný!

1.jpg(57 kb)

První dojem - nádhera. Možná by byl ještě lepší, kdyby ty olivové vložky ve střenkách byly vcelku namísto dělených. Ale to je opravdu jen subjektivní dojem, nechme Italům co jejich jest, designově byli vždy na úrovni, co se líbí jednomu, může se o něco víc líbit někomu jinému. Mně se to líbí i tak.

2.jpg(71 kb)

Druhý dojem - nikde žádné "nedodělky", černě anodizované duralové střenky bez chyb. Navíc krásně "kartáčované".

3.jpg(82 kb)

Třetí dojem - po vyklopení čepele následuje překvápko. Protože to, co dostanete z poměrně sporé rukojeti, je, dá se říci, impozantní. Fakt masivní čepel, šířka nebývalá - a délka rovněž. Jen málo zavíráků se může chlubit takovým poměrem - rukojeť 110 mm, čepel 87. Lepší už je snad jen Gerber Harsey Air Ranger.

4.jpg(73 kb)

Čtvrtý dojem - rukojeť padne do ruky naprosto dokonale. Oblouk pro ukazováček je akorát a linka zužující se směrem k malíkové hraně je prostě nepřekonatelná, i když nejde úplně do ztracena, jako třeba u některých nožů Kershaw.
Pátý dojem - kvalita ostří zřejmě již dnes standardní - od lokte k zápěstí chlupy lítají jedním tahem.
Šestý dojem - linerlock by možná mohl být o něco (1/4mm?) silnější, při velmi razantním otevření palcem zasahuje do 2/3 tloušťky čepele, při tzv. "došvihu" jen do půlky. Rezerva tam stále je, čepel se ani nehne, ale mohlo by být líp (myslím).

5.jpg(144 kb)

Dojem sedmý a poslední - když se tak dívám na otevřený Remington Elite Hunter II, zejména pak na tu čepel a výřez pro palec, vidím hlavu a oko Tyranosaura. Tak teď nevím - byl to záměr designera nebo mám přebujelou fantazii?!?

Tomáš Stibor
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz