Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze North Star od Bark River - "americký" bushcraft recenze

North Star od Bark River - "americký" bushcraft

Bushcraft
Firma Bark River Knives vyrábí celou škálu nožů, zejména střední velikosti, a North Star patří do série věnované bushcraft aktivitám. Co to vlastně je bushcraft? Jednoduše řečeno bushcraft je umění, filozofie a životní styl. Jeho náplní je nepropadnout zcela "civilizovanému" způsobu života a utíkat z města, jak jen to je možné. Základem je tedy vztah k přírodě, ve které používáme při běžných činnostech nástroje, které bychom jinak prakticky vůbec nepotřebovali, a děláme to, co je z pohledu městského člověka naprosto zbytečné. Co tím je myšleno? Například to, že zmizím na pár dnů do lesa, kde přespím v přístřešku, který si zhotovím z větví a chvojí, že oheň rozdělám třecími dřívky či alespoň Firesteelem, že místo plastové či kovové lžíce použiji dřevěnou, kterou si sám vyrobím atd. To jen ve stručnosti, velmi zjednodušeně a pouze z praktického hlediska dává nahlédnout do pojmu bushcraft. Jeho základem a smyslem je ale především touha po návratu do přírody a očištění mysli od pracovního stresu, šedivé každodennosti města, civilizace a jejích vymožeností. A nyní k nožům. Jak by měl vypadat ideální bushcraft nůž? Za léta vývoje se ustálila jakási obecná charakteristika tohoto nože, která vychází především z britské tradice. Právě Británii lze totiž v současné době brát za "mekku" bushcraftu. V případě bushcraft kudly zapomeňte na desetipalcové bowie nože, naostřená páčidla v military stylu apod. Bushcraft nůž by měl být lehký, skladný, odolný, s jedovatým ostřím. Délka čepele se u něj většinou pohybuje kolem deseti až dvanácti centimetrů. Za ideální tvar čepele je pak považován spear point, tedy čepel se středovým hrotem. Jako materiál je většinou oblíbenější spíše uhlíková ocel než nerez. U výbrusu se provedení liší, nejčastěji je však provedený jako na skandinávkách nebo konvex. Nůž má mít malou či žádnou záštitu kvůli větší variabilitě úchopu. Rukojeť je nejčastěji rovná s anatomicky vytvarovanými střenkami. Zkrátka za typický bushcraft nůž britského typu lze považovat třeba ten, který používá velký popularizátor tohoto životního stylu Ray Mears ve svých pořadech.

North Star
North Star řadu těchto obecných požadavků na bushcraft nůž splňuje, v jiných se drobně liší. Nejdříve trochu k vývoji. North Star je prvním bushcraft nožem, který začala firma Bark River vyrábět. Nůž navrhl Reid Hyken, výrobce současných pouzder pro Bark River. Nůž vychází z loveckého a velmi oblíbeného modelu Fox River. North Star má tedy full tang konstrukci, lehce zakřivený profil, nemá záštitu, střenky jsou na ní posunuté co nejblíže k spear point čepeli, která je dlouhá necelých 11 centimetrů a má konvexní výbrus. Nůž je z uhlíkové oceli A2 kalené na 58 - 59 HRC, čepel je asi čtyři milimetry tlustá. V rukojeti je otvor na závěsnou šňůru a na jejím konci ještě očko, které lze využít stejným způsobem a jež je jakýmsi designovým poznávacím znamením pro North Star a Fox River. Střenky, které jsou připevněny epoxidem a dvěma nýty, jsou k dispozici v různých variacích - micarta, G10, dřevo, paroh. Na mém noži je zelená micarta. North Star má odlehčenou skeletonizovanou rukojeť. Je tedy velmi lehká a zároveň má v ruce příjemný balanc. Na hřbetu čepele má čtyři zářezy ke škrtání o Firesteel. Dříve měla zoubky i zespodu na choilu, ale ty již byly na nové verzi odstraněny. První verze North Star se také vyráběly bez otvoru na závěsnou šňůru v rukojeti a se zúžením trnu směrem ke konci rukojeti - takzvaný tapered tang. K noži se dodává kožené pouzdro s očkem na Firesteel.

1.JPG(406 kb)

Řezání
Řezání je činnost, ve které North Star naprosto exceluje. Čepel krásně do materiálu proniká a je radost s tímto nožem pracovat. Především práce se dřevem je na jedničku s hvězdičkou - ať už jde o silové řezání nebo jemnou činnost. S nožem se perfektně dělají nejrůznější zářezy, které je možné při táboření využít například na zavěšení kotlíku nad oheň, na kolíky pro stan či přístřešek nebo na vyzkoušení toho, jak zhotovit v případě nouze nejrůznější pasti na zvěř. North Star rovněž velmi snadno připraví podpalovací dřívka s jemnými hoblinkami či naškrábe březovou kůru k podpálení Firesteelem. Poradí si stejně dobře s tvrdým i měkkým dřevem, mokrým i suchým.

2.JPG(457 kb)

3.JPG(467 kb)

4.JPG(535 kb)

Nůž dobře zvládá i přípravu potravin. Řeže snadno maso, pečivo, ovoce, zeleninu. Po práci s potravinami ale na čepeli zůstává patina, což prostě uhlíkovky dělají. Pro mě osobně to vada na kráse není, spíše naopak. Bez problémů North Star přeřízne i provazy, tkaniny či plasty. Jedovatý konvexní výbrus prostě dělá své. Výhodou je podle mého názoru i lehce zakřivený profil nože. Kudla krásně sedí v ruce a je jakýmsi jejím prodloužením. Výborně se s ní zabírá a čepel je zcela pod kontrolou. S nožem se skvěle řeže při klasickém úchopu, kdy prsty obemykají celou rukojeť zespodu a palec shora. Výborný je i úchop, kdy pale seshora tlačí na hřbet čepele. Při využití úchopu nože ze strany, kdy se ruka s nožem zapře o prsa a je pak možné provádět velmi silové řezání, tlačí konec rukojeti nepříjemně do dlaně. Tuto techniku řada bushcraftérů hojně využívá, podle mého názoru ale lze se stejným úspěchem řezat klasickým způsobem. Já osobně tedy v tomto nevidím vážný nedostatek. Zakřivený profil nože pro mě představuje výhodu, která toto naprosto převáží.

5.JPG(318 kb)

Sekání, štípání
North Star je lehounký nůž střední velikosti, a nemůže proto být zdatným sekáčem či štípat polena vlastní vahou. I tak si ale nevede špatně. Když uchopíme nůž co nejvíce v zadu a s pomocí závěsné šňůry, dají se s ním přesekat poměrně snadno i větve silné sedm či osm centimetrů. Ve své kategorii si tak nůž nevede špatně. Velmi efektivní je při sekání s pomocí dřevěného tlouku, kterým se vedou údery na hřbet čepele. Stejnou techniku lze s úspěchem použít při štípání. Na větší špalíky je ale nutné udělat s nožem pouze základní zásek na šířku čepele a pak použít na finální rozštípnutí připravený dřevěný klín.

6.JPG(552 kb)

7.JPG(453 kb)

8.JPG(519 kb)

9.JPG(450 kb)

10.JPG(532 kb)

11.JPG(470 kb)

Vrtání
Spear point čepel má tu výhodu, že lze snadno použít na vrtání do dřeva. Tato činnost se může hodit například na dělání jamek pro použití třecích dřívek na rozdělání ohně. Vytvářet se tak dají dále nejrůznější očka, průvlaky na něco atd. North Star "vrtá" dobře. Pouze očko na konci rukojeti při tom trochu tlačí do ruky. Menší nevýhodou je v tomto případě lehce prohnutý profil. Lépe se na tuto činnost využijí nože s rovnou rukojetí. Oheň
Již bylo řečeno, že se s nožem snadno připraví dřevo na podpal i případně naporcují silnější větve a špalíky. Samotné rozdělání ohně pomocí Firesteelu je rovněž snadné. Pomocí zářezů na hřbetě čepele se o Firesteel dobře škrtá a nůž hází pěkné jiskry. Stejně úspěšně lze ale využít i jakékoli jiné místo na hraně čepele.

12.JPG(401 kb)

Ergonomie
Nůž má na první pohled spíše menší rukojeť, ideální pro malou a střední ruku. Pokud má někdo medvědí tlapy, mohl by mít s úchopem nože problém a lépe by mu vyhovoval model Aurora. Já sám mám spíše ruku větší střední, dá-li se to tak říct, a nůž mi v ní sedí bez problémů. Naopak je do ruky velmi příjemný. Ruka je těsně za ostřím, a s nožem se tak dají velmi efektivně dělat nejrůznější zářezy do dřeva atd. Ani po delší práci se na ruce nedělají otlaky, rukojeť je ergonomická. Úchop je bezpečný, i když vyžaduje trochu zkušenosti. Pro řadu lidí může být zpočátku absence záštity problém. Je to však hlavně o psychice. Ruka na ostří při normální práci v žádném případě nesklouzne. Problém by mohl nastat, jen pokud by byly ruce například od oleje, mýdla atp. Jako pojistku je ale možné v tomto případě použít vždycky jistící šňůru.

13.JPG(410 kb)

Ostří, broušení
Nůž drží skvěle ostří a vydrží velmi dlouho ostrý. A2 je výborný materiál, BRKT má pak super tepelné zpracování. Nůž se snadno brousí. Na broušení jsem používal buď červený DMT, nebo smirkový papír na podložce pro myš. Ostří se nevyštipuje ani neroluje. Nepoškodilo ho žádné řezání či sekání a štípání pomocí tlouku.

14.JPG(373 kb)

Pouzdro
K North Star dodává Bark River kožené pouzdro hnědé barvy, které má držáček na Firesteel a je v něm několik dutých nýtů. Ty mají speciální funkci. Pomocí nich je možné k pouzdru připevnit další menší nůž z řady BRKT, a vytvořit tak takzvaný piggy back. Vznikne tím užitečné a kompaktní kombíčko. Pouzdro je dobře ušité, má vložku a je z kvalitní kůže. Sedí spíše výš na opasku, a tak se s ním dá i poměrně pohodlně sedět.

15.JPG(535 kb)

16.JPG(469 kb)

Závěr
North Star je kvalitní nůž střední velikosti, který je vynikající na širokou škálu bushcraft činností. Má velmi dobré zpracování, bezchybný konvexní výbrus. Je vynikající na řezání, především dřeva. Má ergonomickou rukojeť. Drží velmi dobře ostří a snadno se brousí. Já sám tento nůž považuji za jakýsi "americký bushcraft standard". Design vychází z evropských kořenů, ale ponechává si i specifika loveckého nože.

17.JPG(472 kb)

GORSHI


RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz