Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Vánoce s chladnou krásou Plain Edge

Vánoce s chladnou krásou


Michal Černý

Tak už jsou Vánoce opět za dveřmi. Přímo za dveřmi může být koště, kbelík nebo kočka, jen svátky vánoční ne. To se jen tak říká, když jsou časově blízko. Za pár dní. No, pár jsou dva a Vánoce budou za čtrnáct. Tak tedy: ... brzo budou Vánoce. Zase ta stará písnička - stromek, jmelí, kapři, dárky apod. Vzhledem k věku dětí mi to připadá trochu křečovité a zbytečné, všechny tyhle shony. Když se k tomu přidají navíc ještě požadavky starších rodinných příslušníků - zajištění návštěv a všechny ty kostely a hřbitovy, nepřipadá mi zrovna tento zlomek roku jako ideální. Ale co je ideální? Když je něco ideální, stává se to fádní a přestane to bavit. No a co pak s tím? Všechna ta kouzla Vánoc mají ale mimo proklamované "kouzlo" a symboly, jako jsou klid, mír a láska, spolu se zářícími kukadly nejmenších jednu ohromnou moc. Člověk si může nadělit dárek sám sobě, aniž by mu to někdo vymlouval, zrazoval ho od toho (...že to nee, že je to drahé a vůbec, že se to nehodí a podobné verbální hovadinky). Jo, je to tady. Ta možnost oficiálně sám sobě darovat dárek, který je jen pro vás samotného a který zaručeně potěší nejvíc ze všech dárků. Ten, který může směle konkurovat na stupnici úžasnosti libovému hovězímu masu tvorům, kteří o Vánocích nemají tu nejmenší potuchu. Černým velikým šelmám, našim kocourům!¨

Tak jsem si letos nadělil Talwar.

1.jpg(66 kb)

Cold Steel - Custom Series

To bylo najednou divení, že jako kdo to tam dal a co to muselo stát. Houby, dal jsem si to pod stromeček sám po tří týdenním sžírání a nutkání rozbalit krabičku od Cold Steel (Custom Series) hned po příchodu balíčku z Nové Paky. Nic nebude! Těšit se člověk může i s právě nabytým a úžasným Kizlyarem Sterkh z Dagestánu, který se soustavným leštěním a broušením stal mimo jiné i díky své velikosti nádhernou chladnou zbraní. Je sice v trochu kovářském provedení (na to jsme zde zvyklí, když je něco "sdelano v rosiji"), ale jinak je to fascinující zavírák, který je svojí velikostí, šířkou čepele a pevností v širokém úchopu roven fixnímu noži. Nemá sice tloušťku čepele jako např. F1 od Fallknive, ale je to macek. Ne sice až tak velký, jako ten co fackuje Ratha, ale je to macek s malým em, je to masivní EDC. A řeže. Páni ten řeže. Po dodatečném nabroušení řeže vše, co mu přijde "do cesty" - syrové klacky, suché dřevo, překližku, umělou hmotu (ne bakelit, to mi bylo líto), pracovní stůl, synův kabát i botu (nevím, jak k tomu došlo!), lana, papír, maso i menší kosti a stále je pevný a ostrý. Proklamovaná ocel 65X13 je zřejmě značně kvalitně zpracovaná. Drží ostří pří tažném řezu. Sekání jsem neriskoval. Možnost vyštípnutého zubu byla velkým strašákem. To by si tento ruský bohatýr nezasloužil. Jeho velkou nevýhodou je problematické nošení. Sponu na oděv či opasek nemá, jen klasickou dírku na šňůrku. Tak jsem prohrabal zásoby a vida, pouzdro od starého Ontaria Spec Plus padlo jak ulité. Pojištěn kevlarovým tkalounem se pak pan Sterkh mohl projít přírodou a ukázat své přednosti. Je dost těžký, ale do divadla jsem ho stejně nechtěl.

Překrásný Dagestánec Sterkh

Spolu s Kizlyarem a Talwarem si to "dofičel" Českou poštou i krásný poloautomat Hissatsu od CRKT v EDC provedení. Na rozdíl od svého velkého bratra - pevného a dlouhého Hissatsu, který byl odborníky zvolen aspirantem na "the best knife" pro boj s nožem, není otvírák z AUS8 tak výhružný.

1.jpg(58 kb)

velký Hissatsu

Po mírném zatlačení od opěrky na čepeli a pootočení o cca 10 až 15° se s hlasitým cvaknutím doslova vymrští černá čepel s lomeným ostřím. Její ostrost ve vás vyvolá (pokud vám nůž při razantním otevření nevypadl z ruky a právě ho netaháte z nártu u nohy?!) podivné pocity v krajině "podbřišní". Jeho účel je zcela zřejmý. Penetrační schopnost je veliká. A vytažení snadné! U cca 30 mm kartonu jsem skončil, aby nedošlo ke zničení celkem pevného uložení v hlavním čepu. Hrot zajel do podkladového prkna ještě několik mm. A řezání? Z velmi pohodlného úchopu vyplývá možnost velkého přítlaku čepele s fasetou s mikrozuby na řezaný materiál. Vzhledem k většímu řeznému úhlu je průnik fasety vhodný pro měkké materiály, jako je oblečená kožená bunda apod., což je velmi dobře zachyceno na DVD, při řezných zkouškách od fy Cold Steel. Lehký přítlak v místě zlomu ostří řeže dokonale veškeré obaly, které byly po ruce. I tento nůž je těžší a do divadla nevhodný. Ovšem efekt jeho otevření je nadmíru působivý, což někdy může být přínosem! Již jeho přítomnost na lemu kapsy u jeansů evokuje pocit bezpečí.

CR2903.jpg(10 kb)

malý a rychlý EDC Hissatsu

Dalším odreagováním by mohl být i I*LX - vyrobeno v Japonsku pro sheffieldskou značku Wostenholm, která byla založena v Anglii v roce 1787!!! Reklamní slogan zní:"5-palcový zavírák, jaký jste si vždy přáli mít, ale zatím na něj nějak nedošlo..." Před Vánocemi na něj, díky jisté laskavosti, došlo. Byl velkým překvapením. Po pečlivém a nekončícím broušení, při kterém se projevila Achillova pata DMT (ulomení umělohmotného držáku čepele), byl zde - krásný a klasický EDC. Něco jako Buck 110, ale trochu jiný. Nepřítomnost kovového konce rukojeti dělá z tohoto nože pocitově nůž jiný. Zvláštní. I jeho historie, kterou lze vystopovat na webu je zvláštní. V Japonsku kovaná a obrušovaná čepel z 80-tých let minulého století by si zasloužila pečlivou materiálovou analýzu. Co udělalo, z hlediska precipitace, toto stárnutí se strukturou oceli? Tato otázka sice dráždí, ale ..., řezat ho diamantovou pilou kvůli tomu nebudu. Pročištěn proudem vysoce stlačeného vzduchu a promazán WD-40 je dokonalý. Navíc z něho jakoby dýchá patina zašlých časů. Nebo je to jen zdání? Řeže jako čert!

ixl32.jpg(35 kb)

Japonec ze Shefieldu

A Talwar?
Není to vlastně Scimitar?! Také v provedení Cold Steel! Posuďte sami. Je, že ano.

CS25S.jpg(15 kb)

CS60ST.jpg(6 kb)

Samozřejmě. Musí. Vždyť slovo Scimitar je tvar odvozený od meče z blízkého východu a historie této zakřivené čepele sahá do jihovýchodní Asie. Tedy Saif - v Arabii, Talwar v Indii, Shamshír v Perzii, Kílíj a Yatagan v Turecku, Nimcha v Maroku a Pulwar v Afganistánu. Jeho historie sahá do období před nástupem Islámu a byl popsán jako důležitý bojový nástroj u starých Egypťanů cca 1600 let p.n.l. Šavle v tomto tvaru byla přijata mnoha arabskými a perskými kulturami jako národní bojový symbol. Objevuje se v mnoha románech a dnes i ve filmech. Nejvýznamnější jsou aplikace Talwaru u Ahmada ibn Fadlana (Antonio Banderas) ve filmu Wikingové, který poznal výhodu svého meče před těžkými meči Vikingů. Se Scimitarem bojoval i Calormen ve filmu o zemi Narnie, princ Borric ve filmu Krvavý princ i mnozí v slavné trilogii Pán prstenů. Jeho zastoupení lze vidět v mnoha filmech a seriálech, kde má být použita tzv. "divoká zbraň". Všude, od Perského prince až po Star Trek, Star Wars či Wing Comander Universes (Pán světů) je Talwar k vidění. Stejně tak i u arabských a římských gladiátorů. To jsou ale většinou velké meče a dýky. A tak jsem si dal letos k Vánocům Talwar. Je navržen samotným velkým Lynn C. Thompsonem z Cold Steelu v duchu východní styl - západní technologie. Parametry zdaleka nejsou tak děsivé, jak v uvedeném "kulturním" dědictví. (rozměry viz. www.noze-nuz.com - Talwar i Scimitar). Při podrobném studiu je to oslava lidské práce. (Jen to otvírání je u Scimitaru pohodlnější a rychlejší!). Technika kování materiálu čepele Talwaru (má necelé 4 palce!), je perfektní. Broušení i leštění je úžasné. Řezivost nože byla vyzkoušena jen s velkou opatrností, protože nůž je určen do sbírky, kde se bude vyjímat jeho vysoce leštěná čepel, titanový bolstr, ozdobná hřbetní pružina, leštěná micartová rukojeť tvaru ala pistols grip s vybráním na prsty (perfektně sedí v ruce) i kulička na konci rukojeti, která má zajistit perfektní a tvrdý úder na spánek či jiné "smrtelné body". Nůž je určen více pro kochání se krásou této chladné zbraně. Pro praktické účely je vhodnější Scimitar (i váhou), který má čepel rovněž z vysokouhlíkové VG-1 (výborná odolnost ostří). Jako u Talwaru centrální vrstva. Případná trhlina, vzniklá v této vrstvě "sendviču", je pří dynamickém rázu (sekání) u San Mai III zachycena přilehlými vrstvami z nízkouhlíkové oceli. O jakou ocel se jedná? Těžko říct. V literatuře se objevují různé oceli pro výrobu vrstvené oceli. Od 410 stainless steel (Böker) až po 420J2 (SOG). Cold Steel mlčí. Talwar je těžký, ale je opatřen sponou pro uchycení na oděv i pro leváky!? Black Sable a Spectre již čekají v hliníkových kazetách.
To je ale krása!

P1010013_01.jpg(125 kb)

Pc310004.jpg(138 kb)

Pc310013.jpg(84 kb)

PC310015.JPG(1 Mb)

Vánoce zase splnily jeden sen!

Již schází snad jen Calenodian, Black Talon a Hatamoto. No a potom vrchol - neuvěřitelně jednoduchá a jedinečná "finská" láska L. C. Thompsona - Sisu (siss-sue).

sisu.jpg(7 kb)

Sisu - sever a západ, Puukko a San Mai III


Už aby byly zase Vánoce za dveřmi.

doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz