Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Leštit nebo černit ?

Leštit nebo černit ?

Když mě napadlo téma této recenze, tak jsem si udělal inventuru všech nožů, které vlastním. A víte, co jsem zjistil ? Nemám ani jeden nůž s černěnou nebo jinak potaženou čepelí. Tedy ani jeden nůž z uhlíkové oceli. To je veliká škoda, protože uhlíkovky jako 1095 nebo 5160 jsou vynikající a těžko nahraditelné nerezovkami. Jenže mně se černění a jiné potahování čepelí nikdy nelíbilo. Připadá mi to jako zbytečný balast. Mám rád čistou holou a nejlépe i leštěnou ocel. Pro hrubé čepele potažených nožů nemám ani uplatnění a to i přes velký obdiv k nožům značek TOPS, ESEE... takové nože jsou většinou vhodné pro tvrdý outdoor, který zatím většinou z pohodlnosti neprovozuji.

Image18.jpg(80 kb)

Vede to k zamyšlení, proč vůbec se čepele nožů potahují. Důvodů je několik. Hlavním důvodem je samozřejmě ochrana před korozí. Časem se z toho stala i designová záležitost. Zcela pomineme odraz světla, o který nestojí plížící se stíny vojáků speciálních jednotek. Běžný člověk častěji uplatní možnost, házet leštěnou čepelí prasátka na zachránce, v případě bloudění nebo ztroskotání. Pak se tím dá řešit třeba přilnavost k materiálům, ale to se týká spíš kuchyňských nožů. Ačkoli snadnější vytažení do dřeva zaseknuté čepele outdoorového nože potažené teflonem, určitě potěší. A to bude zřejmě vše.

Image1.jpg(119 kb)

Vraťme se k tomu nejdůležitějšímu důvodu, ochraně proti korozi. Vlastně se po několika letech zkušeností s prodejem nožů výrobcům nedivím. Ne často, ale přeci se občas setkám se zákazníkem, který chce reklamovat drobnou rezavou tečku na čepeli nějakého "nerezového" nože. Těžko mu pak vysvětluju, že žádná kvalitní ocel není nikdy zcela nerezová. Pokud má tedy ještě vůbec zůstat ocelí a ne nějakou hybridní slitinou neželezných kovů. Pak stačí nějaké opomenutí a třeba vlivem čerstvé mízy ze dřeva nebo agresivní šťávy z ovoce, kterou včas nesetřete z čepele, může vyskočit na noži několik rezavých teček. Mluvím o nerezových ocelích jako třeba AUS-8A, 440C, D2.... O co rychlejší by to bylo u uhlíkovky. Zkušení uživatelé vezmou bez mrknutí oka třeba leštící pastu nebo jemný brousek a za pár minut je po problému. Často stačí obyčejný přípravek na mytí nádobí, koupelen (třeba CIF) nebo na leštění sklokeramických desek. Ale většina lidí se zbytečně vyděsí a nenapadne je nic lepšího než reklamace a stěžování si prodejci. Takže si asi snadno představíte, jak by to dopadlo s nožem z nechráněné uhlíkové oceli. Přitom stačí minimální péče. Nůž vždy očistit a vysušit, případně namazat čímkoli mastným. Nejlépe to vyjádřil velmi zkušený nožíř pan J.Jehlík, když jsem s ním konzultoval ocel na výrobu jednoho ze svých prototypů nožů, cituji : "Kdo se neumí postarat o uhlíkovou čepel, tomu nepatří do ruky žádná kudla. O uhlíkovou čepel se pochopitelně musí pečovat za pomoci speciálních přípravků jako špek, uherák a podobný chemikálie." Jedna z nejhezčích českých definic o nožích, co jsem kdy slyšel. Ale s tou by asi výrobci jako Ka-Bar, Ontario, Becker, ESEE, Ranger, TOPS...atd. u zákazníků moc nepochodili. Já bych se to na hlavní stránku napsat nebál, ale mám obavy, že by to pochopili a s porozuměním se tomu pousmáli pouze lidé, kterých se to netýká, protože to už dávno vědí.

SR0201 lestici pasta

Pak tady máme ten designový efekt. Černění čepelí se stalo samozřejmě i součástí designu některých nožů a nutno říct, že to mnoha modelům hodně sluší. Černí se už i nerezové čepele. Ty pak dostanou ještě pár zoubků a nálepku "Tactical". Toto slovo říká vše a zároveň neříká vůbec nic. Takticky se dá totiž použít i pohrabáč nebo násada od koštěte. Ale zní to hezky a lidé kolem nožů už si zvykli tento pojem používat a nakonec vždy vědí o co jde. Černění je dokonalou součástí nového nože, ale bohužel se časem skoro vždy obrátí proti hezkému vzhledu. Vlivem použití nebo nešetrného broušení, na něm vzniknou rýhy a takový nůž už moc výstavně nevypadá.

3599346675_f71d8f1102.jpg(28 kb) 4040286074_d077a5d979.jpg(31 kb) scratch1.jpg(18 kb) scratch2.jpg(30 kb)

O péči o korozi ve vzniklých rýhách ani nemluvím. Čistě ocelová čepel se dá vždy nějak vyleštit, opískovat, zahladit... ale černění bez pomoci výrobce neopravíte. Někteří šikovnější uživatelé nakonec volí celkové odstranění černého potahu. A to je právě hlavní téma tohoto pojednání. S tím, že já jsem volil odstranění černění ještě před použitím. Trávím hodně času prohlížením různých nabídek na internetu a kdysi jsem někde narazil na stránku, kde měli v tuningové sekci nabídku leštěných, většinou outdoorových nožů z uhlíkové oceli. Bylo tam vyleštěných několik Rangerů, Beckerů a tuším, že i nějaké Ontario. Ohromně se mi to líbilo. Od nákupu mě odradila zhruba dvojnásobná cena, oproti origiálnímu provedení. Tak jsem si řekl, že to jednou zkusím sám. Trvalo to sice pár let, ale nakonec mi loni v říjnu Ježíšek donesl profi leštičku Kirjes a pár leštících kotoučů. Už zbývalo pouze najít know-how na odstranění černění z čepele.

kirjes.jpg(34 kb)
Lze u nás objednat : 707432 Kirjes Sanding & Polishing Motor - 3395 Kč


Šlo by to jistě i zcela mechanicky, ale tušil jsem, že na to bude i nějaký chemický fígl. Za pár minut jsem na Youtube našel celý postup s použítím odstraňovače starých nátěrů ve spreji. Poptal jsem ho v místní drogerii a tam mi bylo sděleno, že je u nás tento přípravek ve formě aerosolu zakázán. Ale zároveň mi prodavač velmi dobře poradil. Skoro všechny odstraňovače nátěrů jsou na bázi louhu - tedy NaOH - hydroxidu sodného. A po dotazu, jak velký předmět chci zbavit nátěru, mi s úsměvem podal kilovou pixlu NaOH asi za 60Kč, se slovy, když si uděláte koncentrovaný roztok, tak máte ten nejlepší odstraňovač starých nátěrů. A měl pravdu. Ještě týž den jsem ho vyzkoušel na jedné malé ubohé černé Izule.:o) Izula byla sice jako první, ale postup jejího odčernění nemám bohužel zdokumentovaný. Musel jsem to nejdřív vyzkoušet. Nafocený mám ovšem poslední odčerněný nůž - ON8630 Ontario RAT-3.

on8630.jpg(18 kb) on8630-1.jpg(16 kb)

rozborka.jpg(135 kb)

ON8630 Ontario RAT-3
RATku jsem zbavil střenek a umístil do dna uříznutého z kanystru a přisypal přiměřené množství granulovaného NaOH. Celé jsem to zalil žhavou vodou. Během několika desítek sekund po rozmíchání roztoku, se začal černý potah rozpouštět.

lazen1.jpg(19 kb) lazen2.jpg(19 kb)

lazen3.jpg(100 kb)

Po pár minutách byl nůž čistý. Tento postup nefungoval u všech nožů stejně. Nože ESEE odolávaly mnohem, mnohem déle a třeba Ka-Bar se oloupal ještě rychleji, ale oloupal se, nikoli že by se potah rozpustil, tak jako v případě RAT-3. Tento proces má kromě zamýšleného vyleštění, původně černěného nože, ještě jeden zajímavý výstup.

rat3-1.jpg(38 kb)

rat3-2.jpg(39 kb)

Z čepele zbavené ochranné vrstvy se dozvíte i leccos o výrobě. Např. u RAT-3 mě překvapila hladkost a čistota opracování čepele. Ontaria z řady RAT působí velmi hrubým dojmem, ale to dělá právě nanesený drsný povrch a hrubá mikarta. Jinak je opracování oceli dost dokonalé. U nepotaženého nože by to byla velká přednost, ale pro přilnavost další vrstvy, je to vysloveně nevýhodné. Dále jsem se dozvěděl, že i nože se zdánlivě plochým výbrusem, jsou mírně duté. Nejsou totiž většinou broušeny na pásu nebo na jiném rovném povrchu, ale kotoučem. V případě RAT-3 to byl velký brusný kotouč napříč ostřím. Stopy po něm Ontario nezahladilo, protože to je vhodná retence pro nanesení "barvy". Tím mi ovšem přidali dost práce při leštění. K leštění se ideálně používá velmi jemný vodní kámen, ale to chce hodně šikovné ruce, dobré oko a poměrně výraznou investici. Já jsem zvolil plstěné a látkové kotouče. Jako brusné médium jsem zvolil tuhé leštící pasty. Ustálil jsem to takto, plstěný kotouč + pasta Coarse, sisalový kotouč + pasta Medium a bavlněný kotouč + pasta Fine. Uvažoval jsem i o mokré kaši z pemzy, která by asi byla účinnější, ale nakonec jsem leštění dorazil pouze těmi pastami.


plst.jpg(5 kb) sisal.jpg(6 kb) bavlna.jpg(9 kb)

coarse.jpg(3 kb) medium.jpg(4 kb) fine.jpg(4 kb)

Samozřejmě, že za použití měkkých kotoučů je leštění oceli velmi zdlouhavou záležitostí a strávíte nad jedním nožem i několik hodin, ale mně tyto hodiny utíkaly jak voda. Výsledek totiž stojí za to. Na měkkém kotouči neobrousíte čepel až na úplné zrcadlo. Ocel pod černěním je většinou dost hrubá a pro úplné vyhlazení by byl nutný už i menší zásah do výbrusu, který tak jemným působením neuděláte. Ani to nebyl můj záměr. Šlo mi hlavně o důkladné ohlazení všech výstupků a proláklin. Tím se výrazně sníží možnost vzniku a postupu koroze. Je to samozřejmost, se kterou počítá už každý mladý chemik. Koroze je chemická reakce a členitý povrch této chemické reakci svědčí o hodně lépe než povrch hladký. Hliníkovou lžíci nezapálíte, ale když ji nastrouháte na prášek, tak shoří jasným plamenem. Zjednodušeně řečeno jde o celkovou plochu, na které se chemický proces má odehrávat. Tu jsem leštěním nože snížil na minimum a tím v rámci možného, maximálně ochránil nůž před rezivěním. Co je pro mě ovšem ještě podstatnější, zbavil jsem nůž toho zbytečného balastu. Změna je až nečekaně výrazná. Vznikne úplně jiný nůž. Nevím do jaké míry je to optická záležitost a do jaké míry objektvní skutečnost, ale na tom nezáleží. Černá má podle módních pouček údajně zeštíhlovat (černě oblečená 130 kg žena prý vypadá před černou zdí štíhleji;o)), ale mám dojem, že u nožů má jakýkoli povlak spíš takový "bramborizační" efekt. Je jasné, že v tomto se mnou nebudou všichni souhlasit. Nedá se ovšem popřít, že leštěný povrch je odolnější proti oděru a při řezání některých materiálů bude mnohem pronikavější. Samozřejmě třeba kromě tvrdých sýrů...apod.

Image25.jpg(146 kb)

Image22.jpg(134 kb)

Image21.jpg(121 kb)

Pokud dotáhnete leštění do dokonalosti a vyleštíte i ostří, tak se vám nůž odmění i delší odolností proti ztupení. Opět jde o snížení tření. Když už mluvím o broušení, tak musím zmínit, že nad broušením uhlíkovky 1095 jsem se doslova rozplýval. Jde to velmi dobře a výsledek je úžasný. Vyleštěná a dobře nabroušená čepel z uhlíkovky je ostrá jak skalpel. A ostří vyleštěné na koženém pásku, s použítím leštící pasty, skvěle drží. Vyleštil jsem kvůli této recenzi celkově čtyři nože z uhlíkovky 1095 a pak pro potěšení ještě dva zavíráky z nerezové oceli. Proces byl prakticky stejný jako u té RAT-3, ale mám k tomu pár poznámek.


izula-orig.jpg(26 kb)

es4pko.jpg(26 kb)

RCIB Rat Cutlery Izula + ES4PKO Esee Knives
Izula byla prvním a testovacím nožem. Použil jsem ji, protože byla k dispozici a protože je poměrně malá a tedy má menší povrch pro leštění. Neměl jsem vůbec tušení, jak celý tento pokus dopadne. Všechny Izuly v současné době vznikají pod logem ESEE. I když se občas ještě prodávají pod značkou RAT Cutlery. Potah od ESEE se nakonec ukázal jako výrazně odolnější než v případě ostatních dvou značek. Izula odolala třem hodinovým lázním v teplém a koncentrovaném roztoku NaOH. Nakonec jsem ji musel oškrábat čepelí starého rozbitého zavíráku.

izula3.jpg(103 kb)

izula4.jpg(67 kb)

izula5.jpg(48 kb)

Ještě déle odolával nůž ES4PKO. Byl v louhové lázni déle než 24 hodin a tu lázeň jsem asi čtyřikrát měnil. Když jsem pak oba nože ESEE nakonec povlaku zbavil, tak se ukázalo proč. Čepele obou těchto nožů jsou pod černěním velmi hrubé. Působí až pórovitým dojmem a na takovém povrchu se samozřejmě ochranná vrstva velmi dobře drží. Celkem jistě hrálo roli i chemické složení potahu a hodně to prozradilo i o jeho odolnosti z fyzikálního hlediska. Výbrusy obou nožů jsou opět mírně duté. Jsou broušené menším šikmým kotoučem a odstranění rýh po finálním vytvarování čepele, je bez zásahu do výbrusu nemožné. Rýhy jsou několik setin milimetru hluboké. Proto působí finální leštění hruběji, ale i tak velmi atraktivně.

Image10.jpg(71 kb)

Image12.jpg(59 kb)

Image5.jpg(136 kb)

Image4.jpg(75 kb)Mastným kotoučem od broušení kovu jsem nakonec přejel i hrubé mikartové střenky a uvedl je tak do stavu, v jakém by se nacházely po několika dnech používání v terénu. Hlavičky šroubků jsem obrousil na leštících kotoučích na sucho bez louhování.


bkr16.jpg(22 kb)

BKR16 Ka-Bar Becker Short Drop Point
Jak už jsem zmínil výše, tak potah od Ka-Baru sjel po kouskách z čepele po několika sekundách v teplém koncentrovaném louhovém roztoku. A celkově bych ho označil za nejméně odolný. Tedy aspoň z chemického hlediska. Z fyzikálního hlediska bude asi vše v pořádku viz. recenze Recenze BKR-16. Výbrus opět mírně dutý, broušený na velkém příčném kotouči. Hrubost opracování byla něco mezi Ontariem a ESEE. I po leštění jsou na čepeli lehce patrné drobné rýhy od tvorby výbrusu.

Image14.jpg(61 kb)

Image15.jpg(86 kb)

Image2.jpg(114 kb)

Image3.jpg(68 kb)

Všechny nože jsem po leštění musel samozřejmě znovu nabrousit, protože ostří vzalo při leštění za své. U tohoto jediného nože jsem si naběhl, protože používám defaultně sadu Spyderco Sharpmaker a úhel 30 stupňů. Becker byl ovšem z výroby na rozdíl od ESEE a Ontario broušený na tupější a do outdooru vhodnější úhel. Takže jsem strávil asi hodinu jeho přebroušením. Jako jediný tedy nemá pouze obtažené originální ostří z výroby.


ks3140w.jpg(16 kb)

sc142gp.jpg(27 kb)

Bonbónek : SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle + KS3140W Kershaw Wildcat Ridge Lockback
Nakonec jsem si čistě pro radost vyleštil ještě dva nože z nerezovky. Resilience jsem vybral proto, že jsem ho kdesi na internetu už vyleštěný viděl a strašně se mi líbil. A Kershaw Wildcat, prostě proto, že si to podle mě zaslouží. Oba jsem leštil bez rozborky. Wildcat rozebrat nelze, je nýtovaný a Resilence se špatně rozebírá kvůli trubičce v díře pro šňůru na konci rukojeti (ang. lanyard hole, česky pro to tak krátký a výstižný výraz není). Bál jsem se, že nůž poškodím a tak jsem to risknul bez rozložení. Výsledek je velmi dobrý a nevznikly žádné nechtěné vůle, které by hrozily v případě opětovného skládání leštěných dílů. Oba dva mi v očích velmi stouply na ceně.

Image19.jpg(90 kb)

Image20.jpg(74 kb)

Image7.jpg(83 kb)

Image8.jpg(76 kb)

Image9.jpg(66 kb)

1Image1.jpg(106 kb)

1Image2.jpg(169 kb)

1Image3.jpg(145 kb)

1Image4.jpg(119 kb)

Malý test korozivzdornosti leštěné uhlíkové oceli 1095
Ono o korozivzdornost vlastně ani tak nejde. Všichni víme, že ocel 1095 nakonec, dříve či později, zreziví, ale jde o to jak (ne)snadno lze odstranit takto vzniklou korozi. Vzal jsem vyleštěnou Izulu a dal ji do pro ni extrémně nepřátelského prostředí. Jak jsem postupoval a jaké jsou výsledky Vám ukáže nejlépe video :

VIDEO 1 - uvedení ubohé nahaté Izuly do vysloveně zlého a ošklivého prostředí


Izula se ode mě bohužel dočkala strašné devastace vlivem nemoci, která mě sejmula hned po jejím umístění do testovací nádoby. Zůstala tam bohužel skoro 14 dní a za tu dobu totálně zrezla. Trvalo tak 2 hodiny než jsem ji na leštičce uvedl do původního stavu. To vůbec nebylo původním záměrem. Záměrem bylo pouze simulovat drobnou korozi, která se může vyskytnout kvůli drobnému zaváhání. Do takového stavu by se neměl nikdy dostat nůž žádného zodpovědného uživatele. Ale i to se dá nakonec řešit.
Izulu jsem po vyleštění umístil opět do stejných podmínek a tentokrát ji tam nechal pouze 2 dny. To je o něco déle, než by se mohlo stát nějakým nedopatřením. Třeba kdybyste ji zapoměli přes noc u ohniště, nebo kdyby Vám večer vypadla do trávy a našli jste ji až ráno za světla. Jinak neexistuje důvod, proč by měl jakýkoli nůž z uhlíkové oceli takto zkorodovat. Při normálním používání se to rozhodně stát nemůže.

VIDEO 2 - uvedení ubohé nahaté Izuly do (zhruba) původního stavu


izula-korozni.jpg(56 kb)

Nůž chytil po dvou dnech lehkou rezavou lišku a utrpěl i trochu hlubší zčernání. Jak je vidět na videu, tak bylo pouze otázkou několika minut než se mi z větší části podařilo obnovit původní lesk. Stačilo pak ještě o něco důkladnější doleštění a málokdo by poznal, že nůž prošel korozním testem. Jak už jsem zmínil výše, podmínky byly svým způsobem extrémní a pokud není majitel nože vyslovený vandal, tak se ničeho podobného nedočká ani od nože z leštěné uhlíkové oceli 1095.

Fotky nože po opětovném finálním doleštění
izula1.jpg(74 kb)

izula2.jpg(79 kb)

Závěr
Možná vám bude připadat, že jsem tuto recenzi pojal poněkud dogmaticky, s tím že předpokládám, jak všichni touží pouze po odstranění černění ze všech nožů s uhlíkovkou. Je jasné, že to tak není. Dokonce myslím, že většina dává přednost černění. Ať už kvůli ochraně proti korozi, nebo kvůli designu. Tak jednoznačně jsem ji pojal hlavně proto, že Vám trh vlastně ani nedá na výběr. Kromě několika nožů Citadel a zavíráků Great Eastern najdete na trhu se sériovými noži jen několik málo kousků z nečerněné uhlíkové oceli. Takže pokud se nepřičiníte tak jako já, podobný nůž asi mít nebudete. Což je z mnoha výše uvedených důvodů velká škoda.

Image27.jpg(104 kb)

D.Šulc
www.noze-nuz.com


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz