Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Ka-Bar BKR-16 Short Drop Point

Ka-Bar BKR-16 Short Drop Point

Začátkem roku 2012 přišla firma Ka-Bar s novou řadou nožů Becker Knife Tool, jejichž "duchovním otcem" je pan Ethan Becker, jenž nože BK začal vyrábět už v roce 1980.

P9163362.JPG(228 kb)

Po firmě Camillus se výroby těchto nožů ujala právě firma Ka-Bar.

P9163363.JPG(199 kb)

Téměř legendární už jsou modely BK-7, BK-9, BK-2 a další. My se však podíváme na poslední řadu uvedenou na trh právě tento rok. Jmenovitě nože BK-15(Trailing Point-šavlovitý tvar čepele), BK-16(Drop Point), BK-17(Clip Point-bowie).

PA310003.JPG(224 kb)

Jedná se o menší praktické "utility" nože, které mají díky tvarům a konstrukci velký rozsah použití. Nůž využijí jak vojáci či policisté, outdooroví nadšenci, lovci nebo i uživatelé hledající skladný ale odolný EDC.

PA310012.JPG(232 kb)

Ze zmiňovaných modelů jsem si vybral BKR-16, protože tento tvar čepele se sníženým hrotem je na činnosti, ke kterým nůž používám, podle mě nejvhodnější.

PA310014.JPG(242 kb)

Čepel BKR-16 je opět vyrobena z osvědčené uhlíkové oceli 1095, která je v podání firmy Ka-Bar tradičně velmi dobře tepelně zpracovaná. Tvrdost čepele výrobce uvádí 56-58 HRC, což je hodnota, kterou používá i na ostatních nožích. Podle mě naprosto optimální. Výbrus je klínový, vytažený až ke hřbetu a na hřbetu je zdrsnění pro jistější oporu palce při silovém řezání. Čepel je opatřena epoxidovou ochranou vrstvou.

PA310017.JPG(206 kb)

Střenky jsou z velmi odolného plastu, který známe pod názvem Zytel a mají lehce zdrsněný povrch, což by mělo přispívat k jistějšímu úchopu při práci.

PA310020.JPG(251 kb)

K noži jsou standardně dodávané střenky ve dvou barvách - černé a pískově hnědé(brown), takže si majitel nože může zvolit, jaká mu lépe vizuálně sedí, případně je po čase měnit. Je to sice drobnost, která ovšem přispívá k atraktivitě tohoto outdoora.

PA310024.JPG(190 kb)

Ergonomie rukojeti je vcelku dobrá. Její délka je dostatečná i pro větší ruku - tady musíme brát v potaz celkovou velikost nože. Jen bych možná přidal více materiálu v přední části ručky - při klasickém úchopu v oblasti ukazováku. Tam je vybrání pro prst dosti výrazné a průměr rukojeti menší. Ale to by se týkalo spíše majitelů větších a mohutnějších rukou, každopádně uvidíme, jak se to projeví při déletrvajících činnostech jako vyřezávání apod.

PA310027.JPG(277 kb)

Stopka procházející rukojetí nože vzadu zhruba 5mm vyčnívá, takže se dá v případě potřeby použít jako tlouk. Na konci ručky v osazení stopky pak najdeme otvor pro připevnění jistící šňůry.

PB243552.JPG(97 kb)

K noži se dodává velmi dobře zpracované Cordurové pouzdro pískové barvy. Vpředu na pouzdře najdeme kapsičku pro umístění různých drobností jako například KPZtku, zapalovač, firesteel či brousek. Ale vejde se do ní také například multitool Spirit od firmy Victorinox nebo běžný mobilní telefon Nokia 1208.

PB243553.JPG(187 kb)

Zadní část pouzdra je konstruována tak, aby se dalo snadno připevnit ne jen na opasek, ale i na různé části výstroje a nosné řemení. Hlavní průvléčné oko se dá rozepnout (suchý zip+druk), což umístění a připevnění značně zjednodušší. Uvnitř pouzdra je všita plastová vložka zabraňující proříznutí. Nůž je v pouzdře fixován dvěmi jistícími řemínky se zapínáním na druk.

PB243555.JPG(129 kb)

Praxe:
Práce s potravinami naprosto v pohodě. Nůž je lehký, řezivý a příjemně se drží. Takže pečivo, ovoce-zelenina, maso, uzeniny, vše s BK-16 naporcujeme a pokrájíme naprosto bez problémů. Tloušťka čepele je 4,5mm,v kombinaci se zmiňovaným výbrusem na tyto činnosti na hraně, ale dostačující. Tyto proporce čepele bych hodnotil jako ideální kompromis pro nůž do přírody.

PB243556.JPG(170 kb)

Dokonce ani jablko nebo cibuli KaBar v řezu nerozlamuje, řez je čistý a plynulý. Hrubší povrchová úprava čepele trochu zvyšuje tření a nůž v řezu (v některých materiálech) malinko drhne. Také se díky tomu čepel po použití hůře čistí. Ale podobné úpravy čepelí používají na svých nožích i jiné firmy například Ontario nebo ESEE a z vlastních zkušeností vím, že se tento hrubší povrch časem vlivem používání nože poněkud uhladí. Podobně na tom byl svého času po koupi i můj KaBar Heavy Bowie a nyní je povrch jeho čepele hladký a lépe se čistí.

PB243558.JPG(126 kb)

Denně připravuji jídlo pro své věčným apetitem oplývajcí hafany, což obnáší porcování masa, krájení zeleniny a ovoce, posekání bylinek na drobno a podobně. BK-16 jsem tedy měl nějakou dobu v ruce prakticky každý den a nemám k ní, co se "gastronomických činností" týká, téměř žádné výhrady. Nůž dobře řeže, je lehký a obratný, rukojeť v dlani neklouže ani po znečištění a je dobře ergonomicky řešená, na střední a menší ruku výborně. Navíc bezpečnost úchopu při práci zvyšuje i malá, šikovná záštita zabraňující sklouznutí dlaně směrem k ostří. Snad jen bez té drsnější povrchové úpravy bych se klidně obešel.

PB243564.JPG(101 kb)

Ale tento nůž byl stvořen především na práci venku v terénu a té se umí zhostit na jedničku. Zvládneme s ním bez potíží jak drobnější práce, tak činnosti, kde je potřeba přitvrdit. Díky robusnosti a zvoleným materiálům BK-16 se nemusíme obávat,že nás nechá ve štichu. Snadno pomocí tlouku přesekáme kmínek, který potom můžeme naštípat na drobnější kusy. Vyzkoušel jsem několikrát i přes metr dlouhé sukaté kulatiny a i s těmi si tento šikovný KaBar s přehledem poradil. Musíme jen volit průměr odpovídající jeho délce čepele. Při větších průměrech je snažší si nožem nejprve vyřezat dřevěný klín a za jeho pomoci kulatinu štípnout.

PB300013.JPG(380 kb)

Beckera používám i na štípání špánků na podpal, mnohdy z dost sukatého dřeva a i to ustojí bez ztráty kytičky. Nevadí mu ani nějaké to páčení, kterým si při štípání občas pomáhám. Párkrát jsem si s BKáčkem zkusil vyrobit podpalovač, dřevěné kolíky nebo lžičku. Tady bych se trochu víc rozepsal.

PB300019.JPG(193 kb)

S žádnou z výše popsaných činností jsem neměl problémy. Jen dvě věci bych zmínil a to jedna z nich je velice individuální. Mám na mysli tvar rukojeti. Při nějakém tom krájení v kuchyni nebo štípání třísek to není tak výrazné, ale při dlouhodobějších pracích jako třeba vyřezávání, se teprve pozná, jak nůž v ruce sedí. A právě tady se ukázalo, že ručka šestnácky je na mojí ruku v oblasti ukazováku až dost zúžená. Při déletrvajícím silovějším řezání v těchto místech musíte vyvíjet větší stisk, aby jste měli nůž stále pevně fixován v ruce a to je po čase trochu unavující.

PB300021.JPG(173 kb)

Ale jak už jsem psal, je to individuální záležitost a uživatel s menší nebo středně velkou rukou tady problém mít nebude. Napadlo mě, že by to šlo vyřešit podložením střenek například často používaným fíbrem, což by rukojeti přidalo na průměru. Podobný pocit v místě ukazováku jsem měl i u ručky nože ESEE-4, který je velikostně srovnatelný s BK-16, ale musím říct, že u KaBara je lépe vyřešen tvar zadní části rukojeti. Alespoň z mého pohledu.

PB300053.JPG(207 kb)

A druhou věcí je již několikrát zmiňovaná povrchová úprava čepele. Při řezání či vyřezávání z měkého dřeva není problém. Ale když potom používáme tvrdé a vyschlé dřevo, přijde mi, že hrubý povrch čepele zvyšuje tření a čepelka neproniká do materiálu tak, jak by mohla.

PC013570.JPG(160 kb)

Schválně jsem BK-16 porovnával s Muelou Kodiak, která má stejný výbrus, hodně podobnou fasetku a tloušťku čepele jen o čtyři desetiny menší. Při ořezávání kolíků z tvrdého vyschlého dřeva jde čepel Muely do řezu o něco ochotněji než čepel KaBara a neřekl bych, že jeden z nožů byl ostřejší než druhý. Myslím si, že zásadní rozdíl je právě v rozdílném povrchu obou čepelí. Ale aby nedošlo k dojmu, že rozdíl je nějak markantní. Kdybych neměl možnost srovnat oba nože současně a dlouhodobě, asi bych to ani nepostřehl. Navíc, jak už jsem zmiňoval, povrchová úprava Ka-Bara se používáním vyhlazuje, takže tady se problém pravděpodobně vyřeší sám.

PC013571.JPG(203 kb)

Jinak jsem s nožem, co se terénních čiností týká, velmi spokojen. Je to šikovný a proporčně velmi dobře vyvážený nástroj, který je platným pomocníkem a má široký záběr využití.

PC013573.JPG(208 kb)

Při výměně střenek vidíme, že stopka je pod střenkami výrazně odlehčena.Ani bez střenek se nožík nedrží špatně, dle potřeby by z něj na čas mohl být i skladný necknife.

PC013574.JPG(202 kb)

Myslím, že kdyby se k noži nechalo vyrobit lehké pouzdro z Kydexu, bude to i šikovný pevný EDC,s použitelnou délkou čepele. Stávající Codurové, spíše outdoorové pouzdro, do přírody na výlety a kydexové s klipem na opasek k dennímu nošení. Prostě příjemný a praktický univerzál, který se snadno přizpůsobí individuálním potřebám majitele.A rozhodně i dobrý tah firmy Ka-Bar, která touto řadou nožů velmi dobře zaplnila pomyslnou mezeru v nabídce už stávajcích modelů.

PC013578.JPG(220 kb)

PC093637.JPG(110 kb)

PC093638.JPG(193 kb)

PC093644.JPG(196 kb)

PC093645.JPG(171 kb)

PC093647.JPG(197 kb)

PC093649.JPG(121 kb)

PC093651.JPG(116 kb)

PC093652.JPG(128 kb)

GERO (David Paidar)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz