Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Nože na rybářské hody

Nože na rybářské hody

Rok se nachýlil ke zlatavému podzimu, a to je tradiční doba výlovů. Aniž bychom chtěli opakovat loňskou recenzi, Jak vykuchat kapra, podíváme se na výlov i s několika nožíky a na závěr si jako bonus trochu zavaříme. Sportovní rybáři a muškaři tuhle sklizeň ryb asi moc za rybařinu nepovažují, tak těm se omlouvám, recenze není o lovu, ale o zpracování ryb.

foto 0.JPG(171 kb)

(A) Jdeme na výlov
Výlov rybníka, to je takové zakončení rybniční sezóny a patří k němu nějaká ta veselice, oheň, slivovice, trochu bahna spousta ryb. Pochopitelně mám na mysli domácí výlov, tedy místo, kde si na ryby i sahneme a píchneme nožem. Před tím, než se vleze do ledové vody, je ale zapotřebí se trochu posilnit, nejlépe nějakým masem a vnitřně zahřát. Pohyb v lovišti plném bahna je pak prověrkou naší zdatnosti, ale i pevného úchytu na nůž. Kožené pochvy mají smysl snad jen tehdy, jsou-li schované pod vrchní vrstvou oblečení, jinak budou mokré a plné bláta. Bodují tedy plastové inertní pochvy nebo kydex s pevným úchopem, možnost je buď na opasku, nebo v přední kapse kalhot (lacle). Zavěšování na knoflík je předzvěstí ztráty nože stejně jako volné zasunutí do kapsy. Docela se mi osvědčila také univerzální karabina. Za inspiraci stojí i inspirace nožem Brusletto Kystkniven, který je na závěsu. Popř. nůž, který plave (je třeba vyzkoušet). Z těch mých plavala jen filetovací Marttiini s dřevěnou ručkou, ta ale není v této fázi nejvýhodnější. A konečně: ztráta nože v lovišti je pravděpodobnější, než u ohně nebo u ryb. Proto s sebou bereme jen takový nůž, jehož ztráta nás nebude bolet

foto 1.jpg(57 kb)

foto 1A.jpg(84 kb)

(B) Budeme kuchat ryby
Je po výlovu a chystá se velká kuchačka (ca 15 větších ryb a asi stejně tolik malých na oheň). Zkusme se trochu podívat na to, nakolik jsou speciální nože na ryby vhodné a o co jsou lepší oproti obyčejnému kuchyňskému vykosťováku. Test bude velmi jednoduchý. Pokládám všechny nože na stůl a budu dokumentovat jejich reálné nasazení (bohužel taky kuchám, takže jen v přestávkách mezi rybama). Je nás víc kucháčů, každému vyhovuje něco trochu jiného, jak to dopadne?

foto 2.jpg(100 kb)

Nejprve rybu (v mém případě amura) zabijeme. Dneska to dělám rychle - paličkou nebo hřbetem velkého nože po hlavě a pak proříznout žábra a nechat vykrvit. Prořezávání ocasu nebo dokonce hlavy na temeni, jak jsem se to kdysi naučil, to už patří minulosti, stejně jako škrabání šupin.

foto 3.JPG(144 kb)

Šupiny, to je věčný evergreen. Zkusil jsem si letos na rybách už několik kudliček, od tenkého ale pevnějšího kuchyňského Grohmánka přes KDS, Mory až po speciální fileťáčky. S Grohmánkem šly šupiny docela dobře, ale na filetování je čepel málo pružná. KDSka je trochu pružnější, kolega si ji docela i pochvaloval jako univerzální nůž, po dvou kaprech ale ztratila ostrost a rychlým potažením po ocílce ji nechtěla znovu nabrat, keramiku jsem po ruce bohužel neměl. Jinak k ergonomii bez výhrad u kolegy, mně už vadila poměrně značná délka čepele, mám radši kratší nože, se kterými se řeže přesně. Kolega vyzkoušel i bílou Rapalu, byl s ní docela spokojen, i šupiny se daly odřezávat. Celkově to ale s šupinama vyhrál filetovací nůž od Marttiini, který je ovšem dost jednoúčelový. Vyzkoušeli jsme i kruhovou škrabku na menší šupiny na břiše, ze škrabek co jsme zatím měli k dispozici patří mezi ty šikovnější.

foto4sl.jpg(70 kb)

Mně se na větší ryby osvědčila obvyklá dvojice filetovacího a většího porcovacího nože, tentokrát Mora a sekáče BlackJack. Sekáč se osvědčil zejména při odřezávání ocasu, ploutví a porcování ryby doslova jedním sekem. Nicméně pokud větší nůž po ruce není, viděl jsem dobrý fígl. Ocas se nařízne z jedné strany a přehne se od řezu na druhou stranu, potom se otočí a na druhé straně dořízne a zalomí se páteř. Rychlé a účinné.

foto 5.jpg(151 kb)

foto 5A.JPG(176 kb)

Vzhledem k určité jednoúčelovosti filetovacího nože jsem dost přemýšlel o tom, zda si nepořídit filetovací zavírák. Na trhu jsou tři, které se mi líbí a vzbuzují ve mně důvěru, Eka, Opinelka a Rapala. Všechny zavíráky mají ovšem společný problém, a to je čištění poměrně úzké štěrbiny na čepel a dále poněkud problematický čep. Dřevo musí být dost inertní, aby se působením vody a vlhkosti neroztáhlo, nůž pak jde obtížně zavřít (Opinel). Fileťák v plastu mně zase nenadchnul pevností čepu, přece jen při práci tlačíme nůž trochu proti šupinám, aby se pružně natvaroval. Zkrátka a dobře, zavírací fileťák je nepochybně dobrá vychytávka pro příležitostnou jednu dvě ryby, ale když jich děláte hodně, chce to pevný nůž.

foto 6.jpg(37 kb)

Nakonec jsme připravovali plevelné rybky na oheň. Pečeme je na pletivu a šupiny na nich necháváme, fungují jako alobal, ryba se v nich krásně propeče a nevyschne. Malý rybky, toje práce pro jeden univerzální nůž, mně z toho vyšla zase Mora a kolega se vrátil k již trochu ztupenému noži KDS, ale pak si vzal Moru 2000, kterou od té chvíle nedal z ruky. To je opravdu zlatý univerzál.

foto 7.jpg(114 kb)

foto 8.jpg(119 kb)

foto 9.jpg(137 kb)

Takže podtrženo sečteno, k vodě je optimální bytelný zavírák nebo zapouzdřený nůž. Když děláme jednu dvě ryby, na noži moc nezáleží, ale pokud jich děláme víc, pak filetovací nůž má vysokou přidanou hodnotu a stojí za to do něj investovat. Na kapry a další bytelnější ryby je fajn mít po ruce ještě sekáček, popř. paličku a štípačky na ploutve.

(C) Uvaříme rybí polévku trochu jinak - maďarské halászlé
Podzimní doba výlovů je příležitost pro nás amatérské kulináře, jak si zpestřit jinak fádní celoroční jídelníček. Halászlé je typická maďarská rybí polévka šmrnclá gulášem, takže sladkou paprikou. Její příprava není zdaleka tak jednoduchá, jako u naší běžné rybí polévky. Ale věřte mi, že investice věnovaná přípravě se vyplatí. Musíte se ovšem vybavit dostatečnou trpělivostí a časem (min. 3 hodiny). Přestože se jedná o poměrně jednoduchý recept, rozhodl jsem se ho představit ve 110% nasazení, tedy vše (skoro vše) tak jak se to má dělat a nikde to ani trochu neošidit.
Ryby: tradiční maďarské halaszlé se dělá tak, že rybář chytá ryby a nejvíc bere nepříliš hodnotná bílá plevelná ryba (bělice, plotice, okounek, perlín a spol.). Rybář je vyvrhne, prosolí a prokládá to do kotlíku se zeleninou. Nechá je odležet tak dlouho, dokud nechytne rybu větší a hodnotnější, kterou rozřeže na kostky ca 3x3 cm. Ty si nechá prosolené stranou a z malých ryb mezitím vyvaří dvouhodinovým pomalým táhlým vařením vývar, do kterého pak dosype kostky a 20 minut to vaří zprudka bez míchání, jen potřásáním, aby se kostky nerozpadly. Říká se, že polévka je tím lepší, čím víc druhů ryb se do kotlíku dá.
Protože polévka byla určená i pro děti, rozhodl jsem se pro trochu komplikovanější postup založený na dvou hrncích (vývar a kostky odděleně). Pro zvýšení autenticity a jako doklad o časové náročnosti má recept formu reportáže. Bohužel jsem si skoro všechno musel nafotit sám, takže když oheň čoudil a smrákalo se k večeru, je to na fotkách vidět. Výsledek ovšem stál za to, i ti co ryby moc nemusí, si přidali.
Tři, dva, jedna, start!!! Je sobotní slunečné odpoledne, asi 8°C, dvě hodiny po poledni.
14.00 - oblékám zástěru a připravuju vše potřebné na kuchání ryb. Rozmýšlím postup a instruuju pomocníky. Dcera mi poprvé důležitě oznamuje, že ty hašlerky co budeme vařit, teda rozhodně jíst nebude.
14.30 - připravuju si zeleninu do vývaru: dvě cibule na jemno (měla by se úplně rozvařit), na hrubo pokrájet jednu větší petržel, tři mrkve a čtvrtku celeru v rozumném množství na minimálně 3 litry čistého vývaru (= tak 5 litrů vody), 3 plátky bobkového listu a asi 10 kuliček nového koření, může se přidat i pepř a podle chuti další koření.

foto 11.jpg(69 kb)

15.00 - pouštím se do přípravy ryb. Mám jednoho menšího kapra, lína a okouna na chuť. Dělám i další ryby na oheň a do trouby, takže tahle fáze se trochu protáhne, kapra čistím důkladně, okouna ani lína moc ne, protože přijdou rozvařit do vývaru. Stranou si nechávám pečené brambory, až nastane hladová krizovka (ta vzhledem k délce přípravy přijde)...
15.26 - kapra jsem zbavil šupin oblíbenou a jednoduchou metodou podřezáním pomocí pružného filetovacího nože, lína a okouna musím oškrabat. Vykuchané, očištěné ryby a hlavy zbavené žaber, očí a požerákové kůstky nechám chvíli odležet. Vyndavat požerákovou kost jsem se naučil až letos a výrazně to vývaru pomáhá, viz foto - kost je vlastně nažloutlá trojúhelníkovitá destička, která se jakoby odloupne špičkou nože od patra.

foto 11A.JPG(115 kb)

Kapra nafiletuju, větší filet přijde na pánev společně s rajčaty opraženými na hříbkách jako předkrm pro nedočkavce a pro ty, co polévku opravdu, ale opravdu nejedí. Menší filet nasekám na kostky ca 3x3 cm, dobře prosolím a zakápnu citronem. Maso se má nechat odležet aspoň dvě hodiny (dřív stejně vývar nestihnu). Maso sice trochu pustí vodu, ale získá tím na pevnosti a na chuti.

foto 12.jpg(118 kb)

16.00 - dávám vařit zeleninu na vývar, malé ryby se dají dospodu, na ně hlava a ořez z kapra. Měl by se vařit až 2 hodiny, pomalu a táhle. Pauza je vyplněná kucháním dalších ryb na oheň. (Varianta pro jeden kotlík: už do tohoto vývaru se může přisypat sladká paprika a v průběhu vaření nechat rozvařit normální paprika, pak musíme ale dát i víc cibule na začátku a nastrouhané kořenové zeleniny v průběhu vaření).
17.30 - začíná příprava další kořenové zeleniny do kotlíku: podobná sestava jako před tím (míň celeru), měla by se nastrouhat, ale protože v polních podmínkách nemám struhadlo, tak krájím na hodně malé kostičky. Plus nakrájet tři papriky a tři oloupaná rajčata (rajčata se nejlépe loupají spařená horkou vodou).

foto 13.jpg(89 kb)

17.50 - na ohni dáme do kotlíku sádlo (lze i olej, máslo), cibulku necháme zesklovatět a přisypeme hodně sladké papriky (3-5 polévkových lžic nebo prostě od oka), zamícháme a bez velkého otálení, aby paprika nezhořkla, přidáme osmahnout kořenovou zeleninu, mícháme. Podlijeme připravenou horkou vodou a dusíme tak 15-20 minut. Nejprve přidám nakrájenou papriku, pak rajčata. Občas je třeba zamíchat.

foto 14.jpg(63 kb)

18.10 - běžím slít vývar, který přileju do kotlíku a přisypu kapří kostky. Vaří se na prudkém ohni min. 20 min. Nemícháme, jen občas zatřeseme kotlíkem. Mezitím obereme z vývaru lepší ryby (lín i okoun jsou ňam ňam), co je dobré dáme stranou a přisypeme na závěr do kotlíku. Bílou rybu doporučuju vůbec nerozebírat a společně s rozvařenou zeleninou vyhodit. Mezitím třesu s kotlíkem a přikládám pod oheň (v téhle fázi je fajn, když jsou na to aspoň dva). Jakmile kostky ryby vyplavou na hladinu, je halászlé hotovo. Odstavíme a necháme trochu dojít a vychladnout. Podáváme s bílým chlebem.

foto 15.jpg(128 kb)

Druhý den: zbytky od včerejška v chladu zrosolovatěly (to je znak silného dobrého vývaru), normálně to opatrně ohřejeme (nedolévat!) a ejhle, je to jako s gulášem, odležené halászlé je ještě lepší, než bylo to včerejší, takže přestože už na ryby nemá druhý den skoro nikdo moc chuť, tak se po něm jenom zaprášilo.

Stálo to za tu práci? Stálo!

Dobrou chuť všem přeje Zrzavý Orm

TK (Zrzavý Orm)
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SETWalking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...
Horská kola - www.horskakola.cz