Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze ATVTAC AMERICAN TOMAHAWK LAGANA TACTICAL TOMAHAWK

American Tomahawk - La Gana Tactical

Tomahawk La Gana Tactical, kterému se familiérně přezdívá Vietnam Tomahawk či VTAC, má masivní hlavici z oceli 1060 kalenou na 52 - 54 HRC. Váží 530 g a měří 36 cm. Kromě ostří, které je ve sklonu asi 25 stupňů, a bodce má tomahawk nabroušenou zčásti i spodní část hlavice. Oválná rukojeť má na dolním konci jemné vybrání pro prsty a je vyrobená z plastu vyztuženého skelným vláknem. Hlavici v rukojeti jistí shora masivní šroub. Zpracování je dobré. Drobné nepřesnosti, napříkad ve výbrusu, jsou znát jen při detailnějším pohledu. Na funkci však nemají žádný vliv. Ostří Tomahawku po vybalení holilo. Podle výrobce tento typ tomahawku sloužil americkým vojákům v nejrůznějších konfliktech a v současné době si ho prý pořídily i některé jednotky sloužící v Iráku a v Afghánistánu. La Gana Tactical je tomahawk moderní konstrukce a s původním britským a francouzským typem tomahawku, který nosili hraničáři a indiáni, toho mnoho společného nemá.

1.jpg(431 kb)

2.jpg(422 kb)

3.jpg(325 kb)

Sekání a štípání dřeva
Jak už jsem výše uvedl, tomahawk má z výroby ostří ponechané ve sklonu zhruba 25 stupňů, tedy značně masivní. Při sekání dřeva ho tento fakt limituje. U měkkého dřeva, jako je například borovice, se ostří zakusuje jen mělko. Na zdolání kmínku o průměru 13 cm jsem potřeboval asi 20 úderů. Záseky v borovici nebyly čisté, ale jakoby roztřepené. Bylo zde tedy znát, jak masa hlavice tomahawku naráží na odpor.Výkon tomahawku byl o poznání lepší při sekání tvrdého dřeva. Masivní švestkovou větev o průměru 16 cm zdolal rovněž na 20 seků. Štípání menších špalků jde s tomahawkem poměrně dobře. Rohodně ale při této práci neexceluje. Při přípravě dřeva na podpal se nicméně osvědčil - rychle s ním šlo připravit třísky i hoblinky. Velké a sukovaté špalky dělají VTAC problém. Na jeden úder je nezdolá a když se hluboko zasekne, není snadné ho vytáhnout. Plastové topůrko tomahawku se totiž při páčení ohýbá a pruží. Při práci se dřevem se tomahawk nevyrovná kvalitním tábornickým sekerkám, jako jsou například výrobky od Gransfors Bruks. Značně mu ale pomůže, když se ubere úhel na ostří. Práce s pilníkem zabere v tomto případě jen několik desítek minut a výsledek za to stojí. Při sekání i řezání dřeva šel po této úpravě výkon rapidně nahoru.

4.jpg(499 kb)

5.jpg(489 kb)

6.jpg(464 kb)

7.jpg(381 kb)

8.jpg(412 kb)

Sekání a "drcení" ostatních materiálů
Masivní konstrukce ostří na druhou stranu předurčuje tomahawk k snadné destrukci nejrůznějších materiálů, na kterých by si kvalitní tábornické sekerky "vylámaly zuby". Proseknutí plechu je pro něj procházka růžovou zahradou. Ještě snáze jdou dělat do plechu díry bodcem na opačné straně hlavice. Až při sekání na hranu plechu se na ostří VTAC objevilo několik drobných zoubků. Rozhodl jsem se ještě přitvrdit a vyzkoušet schopnosti tomahawku na kusu betonové desky. Na rozbití tohoto materiálu stačily VTAC jeden - maximálně dva údery. Po setření prachu jsem na ostří objevil několik dalších zubů, nešlo však o žádné vážné poškození a tomahawk byl nadále funkční. Stále s ním šlo bez problémů sekat. Dřevo ale již šlo řezat jen velmi obtížně.

9.jpg(469 kb)

10.jpg(544 kb)

11.jpg(549 kb)

12.jpg(462 kb)

13.jpg(456 kb)

14.jpg(363 kb)

15.jpg(427 kb)

Řezání
Hlavice tomahawku nemá pro řezání dobré parametry. Při úchopu za topůrko je ostří hodně předsazené, vadí rovněž bodec a držení tímto stylem není pohodlné. Výkon se značně zlepšil po zbroušení na zhruba 18 stupňů. Při troše trpělivosti jde ale i bez této úpravy s tomahawkem nařezat hoblinky na podpal nebo nakrájet maso a zeleninu. Když to jde, tak je ale daleko jednodušší daný materiál prostě useknout.

16.jpg(423 kb)

Házení
Tomahawk je hrozivá zbraň na krátkou vzdálenost, ale proslula i jako vrhací. VTAC je poměrně dobře vyvážený a naučit se s ním házet není nijak složité. Byl jsem velmi překvapený, když se mi podařilo uspět hned třikrát z prvních pěti pokusů. Pro trénink házení si je dobré zhotovit terč například ze starých fošen nebo vrhat tomahawk do plochy špalku. Neházet zbraň do stromů, natož živých, ale na rovnou plochu. Z okolí terče odklidit kameny, aby při neúspěšných pokusech tomahawk zbytečně neutržil rány. Po krátkém tréninku jsem zbraň zasekával zcela bezpečně na kratší vzdálenosti, tedy asi do deseti kroků. Házení z větší dálky vyžaduje delší cvičení. Tomahawk má ale velké destrukční účinky při zásahu jakoukoliv svou částí. Velkou výhodou je u něj kvalitní topůrko, které je prakticky nemožné zlomit. Velmi pevně je připevněná i hlavice, jejíž uvolnění v žádném případě nehrozí. Občas ji ale neškodí přitáhnout. Drobná potíž je jen v tom, že imbusový šroub má americký rozměr. Vyřešil jsem to tak, že jsem hrany o něco většího českého nástavce zbrousil do požadovaných parametrů.

Bodec
Bodec na tomahawku má vysokou průraznost. Jeho špice vydrží i razantní údery do silného plechu a snadno ho prorazí. Když pominu využití jako zbraně, najde bodec uplatnění i při táboření. Snadno by s ním šlo napříkad rozbír led či zmrzlou půdu, udělat otvor do konzervy. Rychle jsem s tomahawkem vyrobil z prázdného starého barelu i takzvaná trampská či tulácká kamna. Do dna a kolem dba barelu jsem bodcem prorazil otvory, aby mohl dovnitř vzduch. Pak jsem kousek nad dnem vyseknul díru na přikládání a bodcem pak nahoře po straně barelu prorazil další díru pro odvod kouře. Pak už stačilo jen postavit "kamna" na kameny a rozdělat oheň.

17.jpg(359 kb)

18.jpg(425 kb)

19.jpg(371 kb)

20.jpg(532 kb)

Broušení
Tomahawk jde brousit snadno pomocí DMT brousků. Na odstranění zoubků a vylepšení profilu ostří jsem použil pilník. VTAC drží ostří slušně. Čím jedovatější ostří a jeho menší úhel, tím ovšem stoupá možnost jeho poškození na tvrdých materiálech.

21.jpg(443 kb)

22.jpg(464 kb)

23.jpg(358 kb)

Pouzdro
K tomahawku je dodáváno kvalitní nylonové pouzdro s plastovou vložkou proti proříznutí. Vložku uvnitř drží suché zipy a je možné ji snadno vyjmout či vyměnit. Pouzdro se zapíná na dvě přezky. Na uchycení má nahoře dvě plastová oka a na zadní části dva masivní suché zipy kombinované s druky. Pouzdro tak jde nosit na opasku, na popruhu přes rameno nebo na batohu. Já ho nosím nejčastěji na batohu - krásně jde upevnit do kovových ok na francouzskou malou polní. Jediným minusem pouzdra je, že v něm tomawk nedrží zcela pevně, ale poněkud v něm kvrdlá. Na druhou stranu jde ale zase snadno vytáhnout. Na pouzdro jde také snadno přichytit nějaké další s nožem. Já na něm takto nosím Fallkniven F1.

24.jpg(451 kb)

25.jpg(362 kb)

26.jpg(454 kb)

Shrnutí
LaGana Tactical Tomahawk je brutální zbraň se silnými devastujícími účinky. Exceluje při destrukci tvrdých materiálů - buď do nich hluboko pronikne, nebo je rozdrtí. Ostří vykazovalo i po těchto testech jen malé nebo žádné poškození. V řezání a sekání dřeva se VTAC nemůže vyrovnat kvalitním tábornickým sekerkám. Jeho výkon se ale značně zlepší po změnšení úhlu ostří. S tomahawkem se dobře hází, při této činnosti nedochází k jeho poškozování. Pokud požadavek zní na kombinaci a kompromis mezi: zbraní/tábornickým nástrojem/zábavou při házení, je LaGana tomahawk tou pravou volbou. Tou nejsilnější složkou u něj ale vždy bude ta první, bojová. Pro kovaného táborníka či lovce, který potřebuje především účelný nástroj, jsou určitě vhodnější kované sekery, jejichž výrobou prosluly například některé firmy ze Skandinávie.

27.jpg(356 kb)

28.jpg(472 kb)

Jiří Hošna (GORSHI)
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz