Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Zázrak zvaný Beta-Titanium

Zázrak zvaný Beta-Titanium

Jak jde čas, je třeba si povšimnout i nových neocelových materiálů pro výrobu nožů, které zažívají v poslední době bouřlivý rozvoj. Materiál s označením Titanium je již zmíněn ve stati o materiálech pro výrobu čepelí na hlavní stránce www. Noze-Nuz.com. Avšak pro jeho stále častější využití ve výrobě hlavně u potápěčských a speciálních nožů (pyrotechnici, záchranáři, sportovci apod.), je potřebné popatřit detailněji na jednotlivé aspekty aplikací a využití některých fází Ti a jeho slitin s nejpoužívanějšími přísadami. Jak se materiál vyvíjí je patrné i například i z nabídky firmy Ocean Master, který ke svým výrobkům přikládá uvedenou tabulku. Evokuje tím rozdíl mezi klasickou nerezovou ocelí 420 J2 (např. Mikov) a vyvíjejícím se Titaniem. Příklad?

OMZT350 Ocean Master Server Folder - 9 cm Beta Titan (58HRC!), nemagnetický, tl. 3mm, klip - titan, linerlock - titan, pouzdro - nylon, max. korozivzdorný. Country of Origin: China

OMZT350.jpg(20 kb)

Srovnávací tabulka ocelí a dalších verzí Titania od firmy Ocean Master

beta-titanium.jpg(53 kb)

OMTK200DS.jpg(21 kb)

Proč ale titanium ?
Je to relativně měkký materiál (i když tabulka u Ocean Master to popírá), špatně se brousí (za sucha, na vzduchu, při broušení na kotouči hoří!), je značně drahý, nedostupný (snad Rusko?), navíc pružinové titanium je tzv. "zušlechtěně" a nejde proto dále zpracovat (je vytvrzené!), pro nože lze použit jen slitinu "grade 5" a ty (nože) se pak chovají, podle portálu Knife, jako nože za 50,- Kč z asijské tržnice.

mission.jpg(14 kb)

Proč tedy titanium ?
Je lehké (lehčí až o 50% v porovnání s nerezovou ocelí!), houževnaté (vysoká hodnota rázové práce, jako vrstvené materiály), je absolutně netečné ve všech přirozeně se vyskytujících prostředích z hlediska koroze, v zásaditých i kyselých prostředích a v celém rozsahu pH, (čtyři roky bez koroze v 10 % - ním roztoku NaCl tak to je důkaz!) a je na 100 % magneticky inertní (pyrotechnici!). Navíc je lomově stabilní od -100 do + 600 °C (ocel při nízkých teplotách a keramika i při kladných je křehká). Pasivační povlak z oxidu titaničitého v mikrometrickém rozměru vytváří přirozenou ochranu proti abrazi prachem, ledem, písku, materiálům lan apod. Disponuje supertažností (procento prodloužení při mírně rostoucím napětí je vysoké) a nekřehne časem, tj. nestárne (20 let bez degradace!). Významná je jeho odolnost proti nárazu - impaktu i flexibilita (má poloviční Youngův modul pružnosti oceli a proto snese po přidání vanadu, chrómu a molybdenu až dvojnásobné ohnutí čepele bez trvalé deformace. Je biologicky inertní, kompatibilní (implantáty kloubů). Má výhodný poměr hustoty a pevnosti v porovnání s ocelí či keramikou.

zero.jpg(19 kb)

Poznámka: I když čistý titan má přijatelné mechanické vlastnosti a byl v minulosti úspěšně použit pro ortopedické a dentální implantáty, pro většinu aplikací je nutný titan legovaný s malým množstvím hliníku a vanadu, obvykle 6 % a 4%. Tato směs má dobrou rozpustnost v tuhém stavu, které se výrazně mění s teplotou, což umožňuje projít precipitačním zpevňováním (vytvrzováním). Tento proces tepelného zpracování se provádí až po zpracování slitiny do konečného stavu a výroby tvaru výrobku. To umožňuje výrobu vysoce pevného produktu. Krystalová struktura titanu při okolní teplotě a tlaku se nachází ve stavu stabilní hexagonální fáze ?. Při asi 890 ° C, titan podstoupí alotropickou transformaci mřížky do uspořádání prostorově centrované krychlové ß fáze, která zůstává až k teplotě tavení stabilní.

uk.jpg(13 kb)

Některé legující prvky zvyšují teplotu přechodu z fáze ? do ß, tj. alfa stabilizátory, zatímco jiné snižují teplotu přechodu (tj. beta stabilizátory). Hliník, galium, germanium, uhlík, kyslík a dusík jsou alfa stabilizátory. Molybden, vanad, tantal, niob, mangan, železo, chrom, kobalt, nikl, měď a křemík jsou beta stabilizátory. Obecně platí, že alfa - fáze titanu jsou pevnější, ale méně tvárné a beta - fáze titanu je více tvárná. Slitina typu alfa - beta - fáze titanu, která disponuje oběma fázemi (? i ß), má mechanické vlastnosti, které jsou mezi oběma zmíněnými. Slitiny titanu jsou dodávány ve 40 třídách dle obsahu přísad a z toho pramenícího použití. Třída (slitina) 5, také známá jako Ti6Al4V, Ti - 6Al - 4V, nebo Ti 6-4, je nejčastěji používanou slitinou. Má chemické složení 6 % hliníku, 4 % vanadu, 0,25 % (maximum) železa, 0,2% (maximum) kyslíku a zbytek tvoří titan. Slitina je výrazně lepší, než komerčně čistý titan a zároveň mají oba (Ti i slitina) stejnou houževnatost a tepelné vlastnosti (kromě tepelné vodivosti. Třída 5 má o 60 % nižší vodivost než čistý titan). Mezi jeho mnoha výhody patří možnost tepelného zpracování. Je vynikající kombinací pevnosti, odolnosti proti korozi, zaručené svařitelnosti z pohledu možného navařování trnů rukojetí a dobré obrobitelnosti. Slitina je plně tepelně zpracovatelná až do tloušťky plechu 15 mm a používá se, až do teplot 400 ° C. Tvoří až 70 % všech dodávaných tříd titanových slitin. Použití: čepele, disky kol, motorové kroužky, draky letadel, spojovací materiál, součástky pro lodní konstrukce a lodě samotné, nábojové komory speciálních zbraní, náboje, implantáty apod. Za zmínku stojí slitina třídy 38, která obsahuje 4 % hliníku, 2,5 % vanadu a 1,5 % železa. Tento stupeň (třída) byl vyvinut v roce 1990 pro použití jako pancéřování! Železo snižuje nutné množství vanadu, které je potřebné jako stabilizátor beta. Mechanické vlastnosti třídy 38 jsou velmi podobné třídě 5, tj. má dobrou zpracovatelnost za studena jako třída 9.

OMDCM1.jpg(38 kb)

Závěr
Snahou mnoha výrobců, kteří vyrábí nože pro zmíněné použití u armády, policie, hasičů, speleologů, milovníků survival adrenalinu apod., je zřejmá - postupně dosáhnout nejen vysoké pružnosti a houževnatosti nabízeného materiálu, ale rovněž zvýšit jeho odolnost proti opotřebení, tj. jeho tvrdost. Je-li tabulka firmy Ocean Master tzv. "košér", je nutné zjistit osobní verifikací, tedy zakoupit produkt této firmy, oželet mírný kaz na kráse čepele a udělat si zkoušku tvrdosti dle Rockwella a z hodnoty HRC posléze odvodit dle empirických vztahů i pevnost slitiny. Její korozní odolnost je skutečně excelentní. O tom není pochyb. Pasivační schopnosti titanu jsou spolu s například berylliem dokonalé a několika mikronová vrstva oxidu titaničitého skýtá perfektní ochranu čepele před další korozí.

Nicméně, vysoké náklady na suroviny a zpracování předurčují i nadále slitiny titanu k přednostnímu použití pro vojenské účely, letecký průmysl, stavbu kosmických lodí, zdravotnická zařízení a některé prémiové sportovní zařízení a elektroniku.

nemesis.jpg(57 kb)

doc. Ing. Michal Černý, CSc


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz