Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Zázrak zvaný Beta-Titanium

Zázrak zvaný Beta-Titanium

Jak jde čas, je třeba si povšimnout i nových neocelových materiálů pro výrobu nožů, které zažívají v poslední době bouřlivý rozvoj. Materiál s označením Titanium je již zmíněn ve stati o materiálech pro výrobu čepelí na hlavní stránce www. Noze-Nuz.com. Avšak pro jeho stále častější využití ve výrobě hlavně u potápěčských a speciálních nožů (pyrotechnici, záchranáři, sportovci apod.), je potřebné popatřit detailněji na jednotlivé aspekty aplikací a využití některých fází Ti a jeho slitin s nejpoužívanějšími přísadami. Jak se materiál vyvíjí je patrné i například i z nabídky firmy Ocean Master, který ke svým výrobkům přikládá uvedenou tabulku. Evokuje tím rozdíl mezi klasickou nerezovou ocelí 420 J2 (např. Mikov) a vyvíjejícím se Titaniem. Příklad?

OMZT350 Ocean Master Server Folder - 9 cm Beta Titan (58HRC!), nemagnetický, tl. 3mm, klip - titan, linerlock - titan, pouzdro - nylon, max. korozivzdorný. Country of Origin: China

OMZT350.jpg(20 kb)

Srovnávací tabulka ocelí a dalších verzí Titania od firmy Ocean Master

beta-titanium.jpg(53 kb)

OMTK200DS.jpg(21 kb)

Proč ale titanium ?
Je to relativně měkký materiál (i když tabulka u Ocean Master to popírá), špatně se brousí (za sucha, na vzduchu, při broušení na kotouči hoří!), je značně drahý, nedostupný (snad Rusko?), navíc pružinové titanium je tzv. "zušlechtěně" a nejde proto dále zpracovat (je vytvrzené!), pro nože lze použit jen slitinu "grade 5" a ty (nože) se pak chovají, podle portálu Knife, jako nože za 50,- Kč z asijské tržnice.

mission.jpg(14 kb)

Proč tedy titanium ?
Je lehké (lehčí až o 50% v porovnání s nerezovou ocelí!), houževnaté (vysoká hodnota rázové práce, jako vrstvené materiály), je absolutně netečné ve všech přirozeně se vyskytujících prostředích z hlediska koroze, v zásaditých i kyselých prostředích a v celém rozsahu pH, (čtyři roky bez koroze v 10 % - ním roztoku NaCl tak to je důkaz!) a je na 100 % magneticky inertní (pyrotechnici!). Navíc je lomově stabilní od -100 do + 600 °C (ocel při nízkých teplotách a keramika i při kladných je křehká). Pasivační povlak z oxidu titaničitého v mikrometrickém rozměru vytváří přirozenou ochranu proti abrazi prachem, ledem, písku, materiálům lan apod. Disponuje supertažností (procento prodloužení při mírně rostoucím napětí je vysoké) a nekřehne časem, tj. nestárne (20 let bez degradace!). Významná je jeho odolnost proti nárazu - impaktu i flexibilita (má poloviční Youngův modul pružnosti oceli a proto snese po přidání vanadu, chrómu a molybdenu až dvojnásobné ohnutí čepele bez trvalé deformace. Je biologicky inertní, kompatibilní (implantáty kloubů). Má výhodný poměr hustoty a pevnosti v porovnání s ocelí či keramikou.

zero.jpg(19 kb)

Poznámka: I když čistý titan má přijatelné mechanické vlastnosti a byl v minulosti úspěšně použit pro ortopedické a dentální implantáty, pro většinu aplikací je nutný titan legovaný s malým množstvím hliníku a vanadu, obvykle 6 % a 4%. Tato směs má dobrou rozpustnost v tuhém stavu, které se výrazně mění s teplotou, což umožňuje projít precipitačním zpevňováním (vytvrzováním). Tento proces tepelného zpracování se provádí až po zpracování slitiny do konečného stavu a výroby tvaru výrobku. To umožňuje výrobu vysoce pevného produktu. Krystalová struktura titanu při okolní teplotě a tlaku se nachází ve stavu stabilní hexagonální fáze ?. Při asi 890 ° C, titan podstoupí alotropickou transformaci mřížky do uspořádání prostorově centrované krychlové ß fáze, která zůstává až k teplotě tavení stabilní.

uk.jpg(13 kb)

Některé legující prvky zvyšují teplotu přechodu z fáze ? do ß, tj. alfa stabilizátory, zatímco jiné snižují teplotu přechodu (tj. beta stabilizátory). Hliník, galium, germanium, uhlík, kyslík a dusík jsou alfa stabilizátory. Molybden, vanad, tantal, niob, mangan, železo, chrom, kobalt, nikl, měď a křemík jsou beta stabilizátory. Obecně platí, že alfa - fáze titanu jsou pevnější, ale méně tvárné a beta - fáze titanu je více tvárná. Slitina typu alfa - beta - fáze titanu, která disponuje oběma fázemi (? i ß), má mechanické vlastnosti, které jsou mezi oběma zmíněnými. Slitiny titanu jsou dodávány ve 40 třídách dle obsahu přísad a z toho pramenícího použití. Třída (slitina) 5, také známá jako Ti6Al4V, Ti - 6Al - 4V, nebo Ti 6-4, je nejčastěji používanou slitinou. Má chemické složení 6 % hliníku, 4 % vanadu, 0,25 % (maximum) železa, 0,2% (maximum) kyslíku a zbytek tvoří titan. Slitina je výrazně lepší, než komerčně čistý titan a zároveň mají oba (Ti i slitina) stejnou houževnatost a tepelné vlastnosti (kromě tepelné vodivosti. Třída 5 má o 60 % nižší vodivost než čistý titan). Mezi jeho mnoha výhody patří možnost tepelného zpracování. Je vynikající kombinací pevnosti, odolnosti proti korozi, zaručené svařitelnosti z pohledu možného navařování trnů rukojetí a dobré obrobitelnosti. Slitina je plně tepelně zpracovatelná až do tloušťky plechu 15 mm a používá se, až do teplot 400 ° C. Tvoří až 70 % všech dodávaných tříd titanových slitin. Použití: čepele, disky kol, motorové kroužky, draky letadel, spojovací materiál, součástky pro lodní konstrukce a lodě samotné, nábojové komory speciálních zbraní, náboje, implantáty apod. Za zmínku stojí slitina třídy 38, která obsahuje 4 % hliníku, 2,5 % vanadu a 1,5 % železa. Tento stupeň (třída) byl vyvinut v roce 1990 pro použití jako pancéřování! Železo snižuje nutné množství vanadu, které je potřebné jako stabilizátor beta. Mechanické vlastnosti třídy 38 jsou velmi podobné třídě 5, tj. má dobrou zpracovatelnost za studena jako třída 9.

OMDCM1.jpg(38 kb)

Závěr
Snahou mnoha výrobců, kteří vyrábí nože pro zmíněné použití u armády, policie, hasičů, speleologů, milovníků survival adrenalinu apod., je zřejmá - postupně dosáhnout nejen vysoké pružnosti a houževnatosti nabízeného materiálu, ale rovněž zvýšit jeho odolnost proti opotřebení, tj. jeho tvrdost. Je-li tabulka firmy Ocean Master tzv. "košér", je nutné zjistit osobní verifikací, tedy zakoupit produkt této firmy, oželet mírný kaz na kráse čepele a udělat si zkoušku tvrdosti dle Rockwella a z hodnoty HRC posléze odvodit dle empirických vztahů i pevnost slitiny. Její korozní odolnost je skutečně excelentní. O tom není pochyb. Pasivační schopnosti titanu jsou spolu s například berylliem dokonalé a několika mikronová vrstva oxidu titaničitého skýtá perfektní ochranu čepele před další korozí.

Nicméně, vysoké náklady na suroviny a zpracování předurčují i nadále slitiny titanu k přednostnímu použití pro vojenské účely, letecký průmysl, stavbu kosmických lodí, zdravotnická zařízení a některé prémiové sportovní zařízení a elektroniku.

nemesis.jpg(57 kb)

doc. Ing. Michal Černý, CSc


RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...

Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz