Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


SFC1_Alone.jpg(30 kb)

DarkOps Stratofighter Covert
Nože - Nůž

Připadá mi dost obtížné a bezbřeze slabomyslné, popisovat, co vidím. No co. Vidím velice masivní zavírací nůž, který ve své majestátnosti soupeří s těmi největšími zavíráky, které opouští výrobní linky super firem (SOG, Cold Steel, Benchmade, C.R.K.T. apod.). Psát o tom, že nůž je tak a tak dlouhý, široký a bystrozraký, to si může každý zájemce přečíst z nabídky. Jedno je jisté, DarkOps vyčnívá z řady. Leží u mne na stole pokrytém zeleným plátnem ve společnosti "velkých nožů" a každý, kdo vstoupí na něm spočine nejen zrakem, ale mluva začne u něj. Proč je tak magnetizující z hlediska zájmu i pro úplné laiky? Vše na něm je jiné. Není to EDC. Je to nůž na záchranu a boj. Na udržení života a na rozsévání smrti. Tomu, kdo není přímo v bojové akci se těžko vyzvedávají jeho priority. Ač zavírací, není malý, je na úrovni Ka-Baru, Rat-u, SOG Bowie apod. Ale dá se složit. Je lehký a pevnější než mnohé již jmenované. To je můj pocit. Vyvěrá z něho úcta. Není hezký. Je dokonale praktický a materiálově někde tak daleko, že to ani netuším. Proč zbytečná slova. Dejme prostor těm, kdo ho vyrábí a používá. Členům vybraných týmů elitních útvarů vojenské, námořní, ale i civilní obrany. Nebo spíš útoku? A co tedy tvrdí?
Nejen příslušník specielních jednotek si zaslouží tu nejvyšší kvalitu v oblasti použitelnosti osobního nože. Nestává se často, že voják, letec nebo příslušník námořních sil potřebuje v přímém boji právě nůž s ohledem na velkou palebnou sílu jeho střelných zbraní. Ale může se stát, že nastane okamžik, kdy zásobníky jsou prázdné a on se potřebuje postavit skupině protivníků s nožem v ruce nebo si s ním musí proklestit cestu se sevření. V tomto okamžiku se projeví všechny klady nože DarkOps Stratofighter Covert. Nemusí jít jen o fixní nůž tohoto výrobce, když se musí bojovat. Právě uvedená verze zavíracího nože je s ohledem na výhodnou kombinaci jeho velikosti a hmotnosti považován za nejúčinnější chladnou taktickou zbraň ve světovém měřítku v historii pro bojové akci, tzv. "na nože" a to pro každodenní použití. S ohledem na brutálně mohutnou konstrukci je tento nůž určen pro aplikaci i v těch nejextrémnějších podmínkách.
Nemá složité zamykání a jištění. Jde vlastně o klasickou hřbetní pojistku, která je ale navíc příčně zajištěna sekundární pojistkou, takže ani náhodou např. v zápalu boje, nebo při práci bez očního kontaktu, nemůže dojít k náhodnému stisknutí konce hřbetní pružiny a tím k odjištění čepele (a tedy celý systém zkoušek ala Cold Steel na odolnost zavíracího nože proti zavření silou několika vzpěračskými kotouči je v tomto případě zcela bezpředmětný!). Systém jištění je odolný i proti vlivům okolí, jako je například písek, prach, led apod. Tam, kde by linerlock, či jiné systémy jištění s ohledem na nadměrné silové zatížení mohly zkolabovat, je pojistka Stratofighteru Covert dokonalá. A s ohledem na dvojnásobnou tloušťku nejen čepele, ale i hřbetní pružiny v porovnání v jinými noži, je výsledná tuhost nože stoprocentní. Nutno podotknout, že ve všech směrech namáhání. Příčná odolnost nože byla ověřena tzv. stupačkovou zkouškou", která se používá jen u kvalitních fixních bojových nožů. (Nůž je zasunutý čepelí do spáry a poté je zatížen na konci rukojeti váhou "muže v plné polní", tedy cca 100kg(!); po zkoušce je nůž bez změny vůle v čepu a beze změny polohy čepele po zavření v bolstru!!!). Zkouška dokazuje, že nejen zámek, ale i zmíněný čep nože, je ve výsledné tuhosti na úrovni materiálu čepele. Tedy jsou stejně silné a rezistentní jako "ocel" CTV 2.
Čepele DarkOps Stratofighteru Covert je vyrobena z této původní "hybridní slitiny" chrómu, kobaltu, wolframu, vanadu, molybdenu, železa a samozřejmě uhlíku, která je obsahem přísad identická s kvalitní chirurgickou nerezovou ocelí. Obsahem ano, ale technologií výroby se tento materiál pravděpodobně zcela vymyká typickému zpracování ocelové slitiny. Důkazem je uvedená zkouška ohybové odolnosti. Ohybový moment vznikající právě v místě čepu má vlivem ramene, tedy až ke konci rukojetě, takovou hodnotu, že s ohledem na snížený průřez vlivem čepu je čepel v tomto místě v oblasti namáhání nad možnosti např. martenzitické oceli s pevností do 1.700 Mpa, která představuje vrchol pevnosti "klasických" kalitelných nerezových ocelí. (viz. materiály na stránce www.noze-nuz.com). Vedle uvedené pevnosti (houževnatosti) nabízí čepel i vynikající schopnost držet ostří. Bezkonkurenční odolnost ostří je dle výrobce následek kryogenického selektivního vytvrzování, která umožní vznik fasety s řezivostí skalpelu a ani tato extrémní tvrdost není spojena s křehkostí. Při pozornější rekognoskaci ostří je viditelná pod vrstvou povlaku z karbonitridu titanu linie podchlazení v kapalném dusíku u takto vytvrzené části čepele. (Povlak TiCN, který je nanesen metodou CPV, je v hodnocení odolnosti hned za boronem - BN, resp. vrstvou Al2O 3!).
V době, kdy se v boji přechází z pušky, či pistole na nůž, což se rovná v akci poloviční cestě do pekla, je použití Stratofighteru někdy jedinou cestou z pekla ven. Konstrukce nože je navržena tak, aby při dokonale ergonomickém úchopu s mnoha možnostmi změny poměru aktuální polohy těžiště nože a aktivního, nárazového místa čepele při sekání či řezání, byla zachována maximální adheze střenky i v takových podmínkách, jako je přítomnost hydraulické kapaliny nebo krve (samozřejmě dle informací výrobce a uživatelů z bojových skupin!). Této vlastnosti je dosaženo křemennou vložkou na ploše střenky. Pevnost úchopu je mimořádně důležitá v případě průniku čepele například duralovou či uhlíkovou stěnou letadla, vrtulníku nebo člunu, resp. kevlarovým plátem neprůstřelné vesty!
Střenka má rovněž výrazné rýhy pro prsty, které slouží pro dobrou orientaci v úchopu nože ve tmě či nemožnosti kontrolovat polohu nože zrakem.
Výsledkem popsaných vlastností nože Stratofighter Covert je v hodnocení expertů pro boj s nožem (např. Paul Basal) na nejvyšší úrovni. Jedná se pravděpodobně o nejlepší taktický bojový zavírací nůž planety za cenu rozhodně nesrovnatelnou s cenou lidského života.
Tolik slova profesionálů. Je na každém, aby si udělal názor sám. Pro rozvoj a potvrzení názoru najde víc informací na www.darkopsknives.com. Ten nůž nelze přehlédnou. Lze ho obdivovat, děkovat mu za záchranu života, mít jej v úctě, ale nenašel jsem nic, za co by se dal hanit v podmínkách, do kterých byl vytvořen. Jo a ještě poznámka - není do kuchyně na zeleninu a dětský piknik!

Tady je pro zajímavost odkaz na recenzi přímo ze stránek Dark Ops s fotkami "stupačkového testu" :
Dark Operations StratoFighter Review


CTV 2 ™ - neregistrovaná exotická a poměrně drahá hybridní slitina chrómu, kobaltu, wolframu, vanadu a molybdenu, která je svým složením podobná polykrystalické slitině chirurgické nerez oceli. Tolik o použitém materiálu uvádí výrobce kvalitní produkce nožů. Co je to ale hybridní slitina? Hybridními se nazývají slitiny kovů, které jsou taveny indukčně a zpracovány např. metodou PFC - Planar Flow Casting (metoda rovinného lití). Uvnitř taveného materiálu lze indukčně dosáhnout teploty více než 3000 oC. Ztuhne-li pak takto připravená slitina dříve, než se část atomů "seřadí" do krystalové mříže - tedy zkrystalizuje (proces takovéto okamžité solidifikace představuje rychlost ochlazování 104 až 105 K.s-1), je výsledkem slitina kovů s atomovou strukturou připomínající částečně sklo a současně mikrokrystalický materiál (struktura s jemnými zrny o středním průměru pod 1µm oddělenými velkoúhlovými hranicemi velikosti 100 nm) s velmi omezenou segregací na hranicích zrn. Není to tedy ani krystalický a ani amorfní kov, ale soubor metastabilních tuhých roztoků přesycených legujícími prvky, resp. velmi jemně vyprecipitovaných a rovnoměrně disribuovaných sekundárních fází v základní amorfní matrici (stabilní krystalické fáze ? a metastabilní fáze ß). V případě požadavku vysoké pevnosti této směsi (3000 až 4000 MPa) je složení obsahu kovové složky a metaloidu (u slitiny s obsahem legur Cr, Co, Mo, W a V) přibližně 3:1. Dosažení vysokých hodnot meze kluzu souvisí se sníženou mobilitou dislokací v amorfní matrici v důsledku její neuspořádané vnitřní struktury. Nevýhodou je, že hodnota meze kluzu je pak téměř na úrovni meze pevnosti a tudíž po vzniku lokální plastické deformace (plastická deformace neprojde celým průřezem!) může nastat po zatížení vnějším silovým působením fragmentace materiálu. Pravděpodobně půjde o kvazištěpný lom. Následné "kalení" * umožňuje dosáhnout tvrdost cca 58 HRC při izochronní velmi vysoké houževnatosti (a zde současně i pružnosti) materiálu. V druhé fázi tepelného zpracování následuje místní kryogenní kalení (pouze ostří). Takto tepelně zpracovaná slitina je v podstatě "nezničitelná"! Pět milimetrů tlustá čepel z této hybridní slitiny je aplikována firmou Dark Ops například u verze nože StratoFighter Covert. Kvalita materiálu je "vylepšena" povlakem Black Titan Carbo Nitride (TiCN - bez eta-karbidu na přechodu mezi podkladem a povlakem, kde tloušťka povlaku je až 13 µm, s pevností 35 GPa(!), tedy v rámci přepočtu víc než 68 HRC), který je vakuově deponován na povrchu čepele (metodou PVD - Physical Vapour Deposition) a je navržen tak, aby odolal abrazi materiálu za nejdrsnějších podmínek, jako např. oxidem křemičitým! (Mezi základní vlastnosti SiO2 patří m.j. i tvrdost dle Mohsovy stupnice tvrdosti č. 7. Tvrdost povlaku TiCN, je mezi stupněm 8 až 9). Měření tvrdosti je zde však značně zavádějící. Podle použité metody měření tvrdosti (mikrotvrdosti), lze naznačit, že hodnota tvrdosti je v tomto případě pouze reklamní záležitost a je funkcí hloubky průniku identoru, tedy perforace povlaku a ovlivnění výsledku tvrdostí podkladu! Proto mnohem podstatnějším hodnocením je u tohoto povlaku jeho vysoká otěruvzdornost (ta s tvrdostí souvisí) a posílení stability řezné hrany.

* Obecně je většina zpevňovacích mechanismů, jako např. kalení u polykrystalických kovů spojena s martenzitickou přeměnou. Zpevňování pozorované u amorfních kompozitů je rovněž způsobeno krystalickou transformací. Matrice pseudoamorfního kovu (jakou je např. hybridní slitina CTV 2), která je vyztužená mikrometrickými krystalickými fázemi, je vytvrzována při působení kvazidynamické komprese. Právě homogenní spojování nanokrystalů trojosým tlakem v amorfní matrici je příčinou vytvrzování. Podle simulací molekulární dynamiky, může kvazidynamická deformace podporovat homogenní srůstání nanocrystalů a ta pak může sloužit jako zpevňující fáze ( American Institute of Physics, 2004).
Zpracoval :
doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz