Nože - Nůž

k nožům Zero Tolerance - pouzdro zdarma
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu |  AKTUALITY, RECENZE |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
 
NABÍDKA NOŽŮ :
AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
ABKT Tac
Acta Non Verba
Aku Strike
Al Mar
Amare
Anglesey
Anza
Artisan
Bad Blood
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Benchmark
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
BucknBear
Burke
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
Case Cutlery
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Cold Steel
Coleman
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank Design
Cudeman
Defcon Blade Works
Deejo
Dendra
DICTUM
Dog Tag
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
Elite Tactical
Emerson
Entrek
EOS
ESEE
FirstEdge
Fisher Space Pen
Florian Knives
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Great Eastern
Grohmann
GT Knives
Guardian Tactical
Hanwei
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Hibben Knives
Hogue
Hen&Rooster
HTM
IC.CUT
IDL Tools
Iisakki
IXL
Junglee
Ka-Bar
Kanetsune
Kellam Finland
Ken Warner
Kero
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Komoran
Krudo
Landi
Lansky Knives
Linder
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxpedition
Maxpedition Knives
Maxx
Mcusta
Medford
Meyerco
Mil-Tac
Mission
Moki
Mora
Muela
My Parang
Myerchin
Nagao Higonokami
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nože-Nůž
Ocean Master
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pena Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Pro Tool
Puma
Quartermaster
Queen Cutlery
QSP Knife
RAMBO
Randall King
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Remington
R. Murphy
Robert David Laguiole
Roper
Rough Rider
Ruger
RUIKE
S-TEC
Sanrenmu
Scagel
SCAR Blades
Sheffield
Shadow Tech
Schrade
Smith & Wesson (S&W)
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Svord
Swiss Tech
Timberline Knives
Tool Logic
TOPS Knives
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
We Knife Co Ltd
Wild Steer
Wilson Tactical
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Meče, Katana...
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera, Teleskopiké obušky, Nunchaku, Kubotan, Sebeobrana
Paracord Survival Bracelet
Paracord - Parachute Cord
Paracord Lanyard
FIDGET SPINNERS

BROUSKY
BRUSIVO :

Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgická břidlice
Vodní kameny Suehiro/Cerax
Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny King/Sun Tiger
Real Steel
KMFS - český brusný systém

VÝROBA NOŽŮ :
Nožířské oceli - prodej

Dárkové krabičky na nože

DALŠÍ DOSTUPNÉ ZNAČKY...


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek (inch na cm...atd)

Anglicko-Český nožířský slovníček

Nožířské ocele

Výborná stránka o ocelích (Knife blade materials)

Broušení nožů - Ostření klasickým způsobem

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


EDC - SOG
Nože - Nůž

E D C - Every Day Carry

E D C - Every Day Carry (by SOG)

 

     ABC, AEG, ABS, EKG, EEG, ASR, ABV, MSR, EPS, ESP, EDS, BAS, ETC, GPS, ZPS, EDC a mnoho dalších zkratek útočí dennodenně na naše zrakové smysly. Ze všech tiskových orgánů. Působí nejen na naše čivy, ale obyčejně nás nadměrně psychicky zatěžují (i když to vzdělanci popírají) a nadměrné užívání těchto akronymů prostě člověka podvědomě tak nějak štve (slušně řečeno!). Někdy, aby se v tom čert vyznal! Jsou však okamžiky, kdy se užití zkratky prostě vyhnout nedá, kdy je to nezbytné, kdy prostě není český ekvivalent nebo by opakování expertního názvu či celé (často „velmi odborné“) deskripce bylo pro nezasvěceného minimálně matoucí.

            Nechť mnozí odpustí, ale tady nejde o divadlo, vysavač, brzdy, srdce, mozek, prokluz kol, obsah alkoholu, regulaci brzdného momentu, kurýrní službu či ekologický právní systém, ani o  elektronickou stabilizaci, směšovač, brněnský akademický sbor, finanční transakce,  krajinnou orientaci či změněnou pracovní schopnost. Jde tady o poslední akronym a tím je u všech „nožomilů“ známé označení pro každodenní nošení ostrého a chladně krásného drahouška. Obvykle je to skladný zavírací nožík pro ušmiknutí čehokoliv. Mnohé závisí od okolností. V bojových liniích je otvírák spíše pro pyrotechnika, primární chirurgický zásah či vyjídání KD-éčka (konzervová dávka potravin). V boji se více uplatní bojový nůž od Ka-Baru, Camillusu apod. O tom to ale dnes není. Dnes chci EDC!

            Jak ale na to? No jak. Nejlépe od lesa. Ano, třeba nožík, řekněme do lesa Jak je uvedeno v mnoha souborech na stránkách noze-nuz.com (a nejen na hlavní stránce), univerzální otvírací nůž „všeuměl“ neexistuje. Stoprocentně a každému se líbí, je mu tzv. blízký, jiný kousek. Ten jeho samozřejmě. Jeho třeba tvarově, rozměrově, jeho svojí životností, ostrostí, ponosem, materiálem, výrobcem, kvalitou (a tedy cenou), barevností, stylem... Časem se ale „může“ okoukat, či jinak vznikne pocit mít  něco nového. Mít, co teď právě frčí. Někam jedu, brácha má narozky, co tátovi k Vánocům, družka také potřebuje kudličku a tak dále. Co tedy bude následovat? Nekončící proud otázek prodejci nebo jinému „odborníkovi“. Nebo, že by další kuchařka pro výběr nože na těchto stránkách? To ne. Žádné vnucování a ovlivňování. Jen taková úvaha, vedená malým chodníčkem vedoucím těsně vedle cca 110-ti výrobců „knives!

            Otevřeteli již zmíněnou internetovou stránku, která sděluje podstatné údaje o velikém množství nožů a jedete prstíčkem levé ruky odvrchu dolů a začnou vám oči přecházet ze všech těch jmen a názvů. I zde se vyskytnou jakoby akronymy ... ARS, BKT, CRKT, EKA, GTK, H&K, IXL, MAXX, NRA, RAT, ROS, SOG, TOPS, UZI, VT, XCK, ZT, ale vesměs jde o zkratky názvů či jmen renomovaných průmyslových výrobců (většinou i) zavíracích nožů. V seznamu samozřejmě chybí velké množství neakronymovaných firem. Vždyť, probůh, kde je číslo 110 od 17!?

Tedy nezbývá, než jít řádek po řádku, rozkliknout si produkci výrobce a uzřít „můj“ nůž. Je to práce na několik hodin. A na konci již nevíte, co bylo na začátku. Věřte, kolabují i jedinci s mimořádně vyvinutou vizuální pamětí. Tedy zase nic moc pomoc, ale věřte, líbí-li se vám nože, užijete si nekonečně krásnou pouť po designérské fantazii a zhmotnělé kráse lidské práce a umu. Tento aspekt je v popředí mnoha vlastníků více než deseti nožů, tedy asi tam, kde již, potažmo, začíná sběratelství. Sbírání nožů je krásný koníček, ale ruku na srdce, ne každý si může splnit svůj sen. Nepochopení okolí, finance atd., prostě to nejde. Je nezbytné omezit svůj sen. Zaměřit se třeba na druh nože, systém jištění, materiál čepele, materiál rukojeti či jednoho výrobce. I tento úhel pohledu může být náročný a lze taky „prošvihnout“ kousky od vybrané značky, které se již neobjeví. (Trpce litoval „výhradní zástupce“ jedné velmi kvalitní značky, že s každou novou zásilkou neodložil jeden exemplář. Pane, to by byla dnes, za těch, no řekněme 20 let sbírečka!). Fantazie. Přestaneme snít. Vždyť já chci jen (zatím jeden!) every day carry knife. Nůž do kapsy jeansů, do saka, bundy, na opasek, do aktovky, na stůl, pro potřebu, na chalupu, do přírody, na svačinu, první „ořez“ u pečeného prasátka, párání, škrabání apod., nebo jen tak z plezíru, z frajeřiny. Vždyť on (kamarád, spolupracovník...) ho taky má a já, já budu mít lepší!

Čekat, že vám někdo daruje váš super nůž na Vánoce či narozeniny, tak na to nespoléhejte. Pokud se neobdarujete sami, nebude nic. Je třeba dát blízkému typ a přesvědčit ho, že to vůbec není drahý dárek. No a jaký typ?

Má-li nožík něco vydržet, musí být kvalitně vyroben (žádné vůle, viklání apod.). To dnes splňuje většina firem. Totéž se dá říct i o rukojetích (od dřeva až po micartu), výrobce si dá na vzhledu i funkčnosti obvykle velmi záležet. Pak zbývá již jen verifikace tří aspektů: trvanlivosti ostří (v horách nebo v tajze,ale i v kanceláři nůž nenabrousíte, nebo jen mizerně), design (nůž se vám musí líbit a tzv. sednout do ruky na plánovanou činnost) a cena (což je asi nejvíce diskutovaný problém, který by měl řešit problematiku levných napodobenin proudících z Asie byť pod super značkou versus kvalita nožů, vyhlížející jak nůž na hříbky, ale v ceně staré zánovní Š 120, tedy v jednotkách až desítkách tisíc; levné nože jsou vždy podezřelé, jsou tupé, než se nadějete!).

Jednou z mnoha možností jak na to je tedy vybrat značku. Těch opravdu proslulých zase není tak mnoho. Daly by se spočítat na prstech končetin. Není v objektivní možnosti jmenovat a neubírat na kvalitě produkce jiných. Říct se dá pouze jedno. I ti největší vyrábí své nejlepší kousky v kooperaci se Seki Japan. Proč? To je diskuse na dlouhé zimní večery. Jakoby kovářská tradice a nejmodernější metalurgické technologie v zemi zapadajícího slunce byly zárukou vysoké kvality.

...když se podíváte na dokonalé nože firmy X, vidíte jedny z nejpopulárnějších nožů vyráběných na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Výkonný ředitel této firmy, byl mimořádně úspěšný v pozici manažera, zvláště, když se mu podařilo sestavit tým z bývalých profesionálních vojáků ze studijní a pozorovací skupiny z Vietnamu, dále pak z učitelů boje s nožem a nakonec z hollywoodských akčních odborníků, kteří společně s velkým uměním řemeslníků navrhují a vytváří dokonalé produkty. Tato, jakoby namátkou vybraná sekvence z kapitoly „Výrobci nožů“ z hlavní stránky na www.noze-nuz.com je příkladem, jak se orientovat v kvalitě a účelnosti nože. Je zřejmé, že nože vyráběné zmíněnými fajnšmekry nemohou být špatné. Podobné profesionály z hlediska užití nože a špičkové návrháře má ve svých týmech mnoho výrobců. Nemusí to být zrovna Gil Hibben, Kitt Rae, Jimmy Lile nebo Blackie Collins, aby nůž byl pro uživatele esteticky dokonalý. Nemusí jeho výrobu zaštiťovat ani L. C. Thompson, aby dokonale naplňoval to, k čemu byl určen. Ale uvedená sekvence naznačuje, že produkce firmy X bude patrně na vysoké úrovni.

Takovou záruku beru. Kdo to teda je? Který výrobce má ve znaku akronym a štípající se projektil kalibru 9 mm o ostří nože a to bez jeho zjevného porušení. Ano, jednou z možných voleb pro váš EDC nůž je firma, která neexpandovala do Číny, jejíž produkce je již mnoho let zárukou kvality a která je letmo popsána v úvodu předchozího odstavce. Náhodně, ale se zárukou byla vybrána firma SOG. U ní lze jasně dokumentovat možný výběr kapesního nože s ohledem na výše uvedená kriteria. Užitnost, kvalitu i cenu. Design je zde plně ve službě použití. Má-li být levný a přitom pohodlný, akční, pohotový, je přesně takový. Má-li být elegantní, je elegantní. Má-li být military, je to dokonalý army vzhled. Má-li být luxusní, je maximálně luxusní! Nic nenahradí hromadu přívlastků tak, jako konkrétní příklady. Takže jdeme na ně!

 

Nechcete-li vydat velký obolus a vlastnit při tom spolehlivý kapesní nůž, nabízí se hned několik výrobků, které se chválí samy. No schválně, co vy na to?

 

Poznámka: uvedené ceny jsou pouze orientační a jsou funkcí nejen peněžních kurzů

 

SOG TWITCH II ASSIST OPEN LARGE LOCKBACK cca 1.500 Kč
1.jpg(38 kb)

Sog Twitch II A/O Large Lockback. 3 1/2" closed. Features S.A.T. (SOG Assisted Technology). The blade is propelled open once the operator has initiated the one handed opening action. AUS-8 stainless blade with thumb stud. Twitch features a pass-through lockbar from which the kick of the blade sticks through. 6061-T6 machined aluminum handles with anodized graphite color. Designed by Spencer Frazer.

Nůž vypadá tak prostě, že se ani nechce věřit, že je s poloautomatickým otvíráním (jemný tlak ukazováku), lehký (hliníková rukojeť) a čepel je vyrobena z dnes velmi populární oceli japonského původu AUS-8. Je nenápadný a až dojemně „obyčejný“. V továrním provedení je broušena faseta robotem s finálním jemným mikroostřím. Řeže jako ďas.

I další produkt je finančně nenáročný (je nezbytné si uvědomit, že nůž s cenou pod tisíc Kč je trvanlivostí ostří pravděpodobně nedostačující). Na scénu přichází EDC, který velmi překvapil. Je tady SOG Flash! V plné své kráse.

SOG FLASH I SATIN BLACK HANDLE  cca 1.200 Kč
1.jpg(53 kb)

Sog Flash I Plain A/O. 3 1/4" closed. AUS-8 stainless standard edge blade. Flash. Features SAT (SOG Assisted Technology)

Jednička byla tak žádaná a úžasná, že ji okamžitě doplnila o palec delší dvojka. Oba typy jsou nejen poloautomaty s dokonale pohodlným zavíráním, jsou lehoučké díky materiálu Zytel na rukojeti, ale mají navíc pojistku proti otevření a takže nikdy nesáhnete do kapsy, kde číhá přímo děsivě ostrá čepel. Tvarově dokonalý s klínovou čepelí je přesně „do ruky“.

SOG FLASH II A/O SATIN cca 1.400 Kč
1.jpg(48 kb)

Sog Flash II A/O Plain Edge. 4 1/2" closed. AUS-8 stainless drop point blade with ambidextrous thumb studs. Black Zytel handles. Features SAT (SOG Assisted Technology).

Ten, kdo fandí japonské klasice a chce Flash II tanto, si může smlsnou na tomto kousku.

SOG FLASH II SATIN TANTO PLAIN EDGE BLADE  cca 1.500Kč
1.jpg(54 kb)

Sog Flash II Tanto. 4 1/2" closed. Satin finish AUS-8 stainless standard edge tanto blade with ambidextrous thumb studs. Black Zytel handles. Features SAT (SOG Assisted Technology). This mechanism helps propel the blade open once the operator has initiated the one-handed opening action. Sliding bolt action with piston lock mechanism. Additional safety lock when blade is closed. Lanyard hole. Ambidextrous clip device is easily interchanged and provides a low profile carry.

Návrháři se vyřádili na poloautomatickém Meridiánu s hřbetní pojistkou, jehož konkávní čepel je doslova synonymem efektního průniku čepele do řezaného materiálu a o ostrosti hrotu není nutné mluvit. Nůž je lehký, krásný, praktický a stále ještě levný.

SOG TOPO MERIDIAN LOCKBACK cca 2.100 Kč
1.jpg(60 kb)

SOG Topo Meridian. 4 1/8" closed lockback. AUS-8 stainless satin finish blade. Handles are constructed of stepped layers of Zytel and machined aluminum with SOG cutout. Features SAT assisted opening mechanism. Blade locks open and closed. Pocket clip.

Dlouho, předlouho se čekalo na první automat od firmy SOG. Na první pohled je jasné, kde leží předlohový tvar. Jen poloautomatický mechanizmus byl nahrazen klasickým bočním vymrštěním po stisknutí malého „knoflíčku“. Ten je, bohužel, hodně malý a poměrně dost zapuštěný, jako ochrana před náhodným zmačknutím, což manipulaci zhoršuje zvláště u lidí s velkými prsty. Ale jinak je to velmi levný automat s úžasně rychlou a velmi ostrou čepelí.

SOG TAC Folder Satin Finish AUTO Opening 3.5" Plain Edge 2400 Kč 4.jpg(42 kb)

The SOG-TAC is an invigorating new design that looks like nothing else. It is big but relatively slim and is specifically designed for action. Blade travel is definitely fast and once open it locks up like a floor safe. The machined 6061T6 hard-anodized aluminum is inset with G10 type textured inlays. There is also a safety button that double locks the blade in the open/closed position, our reversible bayonet style clip and a gorgeous upswept blade.

Objevil se Arc-Lock. Prakticky nejlepší zajišťovací mechanizmus zavíracích nožů. Je to malý přechod mezi typem Flash a cenově vyšší třídou zavíracích nožů SOG. A když si uvědomíme, že má SAT, ZDG a je z AUS-8, tak za ty peníze je Aegis zadarmo!

SOG Aegis. In Greek means shie cca 1.900 Kč
1.jpg(64 kb)

SOG Aegis. In Greek means shield or protection. 4 3/4" closed Arc-Lock. AUS-8 stainless blade with thumb studs. SAT assisted opening blade with safety. Black checkered Zytel DigiGrip handles. Bayonet style reversible clip. Country of Origin: USA

Jeho bratr již nese hodně prvků military a povlakovanou (černěnou čepel) s názvem povlaku TiNi. Nikdo, kromě výrobců netuší, zda se opravdu jedná o chemickou sloučeninu s tímto stechiometrickým vzorcem nebo o nitrid titanu. V každém případě je odolnost TiNi povlaku vyšší než u Black Teflonu. Bojový vzhled je znásoben serrated čepelí a hrotem umístěným v ose nárazu při bodnutí. Opět je zde SAT, ZDG rukojeť, zajištění proti otevření a příhodná cena pro nůž takových kvalit.

SOG Aegis. In Greek, means shi  cca 2.350 Kč
1.jpg(45 kb)

SOG Aegis. In Greek, means shield or protection. 4 3/4" closed Arc-Lock. Black TiNi coated AUS-8 stainless partially serrated tanto blade with dual thumb studs. SAT assisted opening blade with safety. Black checkered Zytel DigiGrip handles. Bayonet style reversible clip. Country of Origin: USA

Mimochodem, když už military, tak nesmíme zapomenout na skvělý Trident folder, jehož ergonomické tvary doceníte až ho budete držet v ruce. Drží se skvěle. Palec opřený o vroubkování na hřbetu čepele, nebo ohnutý přes hřbety prstů. Řeže parašňůry, rybářské vlasce i tenké vodiče bez otevření. Jen aplikací zářezu. SAT i Arc-Lock je samozřejmostí.

SOG TRIDENT FOLDER PLAIN ASSIST OPEN cca 2.100 Kč
1.jpg(61 kb)

SOG Trident Folder Plain. 5" closed. AUS-8A stainless satin finish blade with ambidextrous thumb studs. Features SAT technology with Arc-Actuator for strong but easy lock and release. Blade locks open and closed.

I zde existuje úchylka tanto. Někomu se to prostě líbí. Někomu ne. Lépe bodá, hůř řeže!

2.jpg(46 kb)

 

 

Pro  tzv. pouliční boj se u SOG-ů začal vyrábět nůž Spec-elite. Jeho předností by měla být oblost tvaru rukojetě a díky propracovanému Arc-Locku i mimořádně rychlé manuální otevření a zavření. Pro eliminaci světelného odrazu je čepel z oceli AUS-8 antireflexně upravena a má klasický tvar se sníženým hrotem, blížíce se „drop pointu“, který je v žebříčku oblíbenosti tvaru čepele dnes na vzestupu. Spojuje bowie tvar s průbojností tanta. Pokleslý hřbet posouvá bod nárazu při bodání blíže ose čepele a tak umožňuje využití cca 80% bodné síly. Čepel je vhodná i z hlediska řezání. Méně vhodný je již tento nůž pro peněženku.

 SOG SPEC-ELITE I cca 3.200 Kč
2.jpg(51 kb)

SOG Spec-Elite I. 4 3/4" closed. AUS-8 stainless blade with dual thumb studs. Black textured Zytel handles with reversible steel pocket clip. Arc-Lock blade locking system.

 

Po důrazném upozornění mistrů boje s nože, kteří do návrhové skupiny byli prozíravě integrováni, byla čepel prodloužena, vytvořeno tzv. druhé ostří, část řezné fasety byla „ozoubkována“ a hrot zdobí ostrá „šipka“ s úhlem devadesát stupňů. Lze tak použít vetší sílu k proražení a nehrozí při tom deformace hrotu. Jinak je vše identické, jako u Elite I.

SOG PENTAGON ELITE II cca 3.000 Kč
1.jpg(36 kb)

SOG Pentagon Elite II. 5 3/4" closed. AUS-8A stainless partially serrated spear point blade with bead blast finish and thumb stud. Black Zytel handles with ambidextrous military style clip. Features Arc-Lock mechanism. Lanyard hole.

 

A to se již blížíme ke skupině EDC, která jako by spojovala výhody a kladné poznatky z uvedené tzv. „levnější“ skupiny, kde ale špatný nůž nenajdete, ani kdyby jste se „unajdovali“, jak říkal Hurvínek ústy mistra Miloše Kirschnera. Všechny jsou výbornými zavíracími noži pro každodenní nošení. Pokud ale chcete do svého EDC investovat větší obolus, tak u takové firmy jako je SOG klidně můžete. Jako základ „dražší“ skupiny lze považovat sérii s názvem Visionary. Není to ani tak o tvaru čepele či rukojeti. Nebo o aplikaci typu jištění (Arc-Lock již nebyl překonán). V kvalitě nože, a tím i v jeho ceně, se v tzv. dražší skupině začíná promítat stále víc i kvalita aplikovaných materiálů.

            Zde je již samozřejmostí dokonalá úprava povrch čepele, její tvar, který se, až na malé výjimky odklonu k hranatějšímu tanto tvaru, většinou nemění - drop point dominuje. Rozdíl je ve velikosti, s kterou si výrobce rád pohraje a v použité oceli. Na scéně se objevují vynikající oceli VG-10, ATS-34 a (u zde neuvedeného typu) i ocel BG-42.

            A kdopak se nám to začíná objevovat u nožů této třídy v kolonce výrobce. Ano, Seki Japan. Ocel VG-10, kterou tento japonský metalurgický gigant často používá (vedle VG-1) je v rámci všech testů hodnocena nad klasickými nerezovými vysokouhlíkovými ocelemi. Řezivost této oceli v mnoha zkouškách předčila nejen ATS 34, ale dokonce i S30V.

            Zde jsou dva velmi zdařilé kousky. Visionar I a II. Teda oni jsou celé. To se jen tak říká - kousky. Jsou výstavní. Větší i menší. Sice výstavní, ale připraveni ke každodennímu užití, jen s občasnou kontrolou ostrosti. (Broušení by měl převzít profesionál. Ale nemusí, pokud si v práci s brusnými kameny věříte. Jen ten povrch versus faseta (rozdílná tvrdost) bude asi trochu problém. Poškrabání se nedá vyhnout ani při použití diamantového prachu zalitého v niklové slitině - DMT).

Visionary 1, Zytel Handle, Black Blade cca 3.200 Kč


SOGVS01.jpg(19 kb)

Blade Length 3", Overall Length 7", Weight 3.0 oz., Steel VG-10, Handle Zytel w/stainless liners, Finish Black Powder coat, Sheath N/A, Made in Japan

Visionary 2, Zytel Handle, Black Blade cca 3.600 Kč

 
SOGVS02.jpg(19 kb)

Blade Length: 3.75", Overall Length: 8.37", Weight: 4.3 oz., Steel: VG-10, Handle: Zytel w/stainless liners,
Finish: Black Powder coat, Made in Japan

 

Aplikaci ATS-34 si u SOGu vyzkoušeli na nožích řady X-Ray, které se tímto dostaly do pěkné cenové úrovně. Průnik při bodání nožem si s X-paprsky nezadá. Zastaví ho až kost!

SOG X-RAY VISION BLACK ZYTEL HANDLES 2778 Kč
1.jpg(43 kb)

SOG X-Ray Vision. 4 5/8" closed. ATS-34 stainless partially serrated modified tanto blade with thumb stud. Arc-Lock permits fast one hand opening and closing. Black Zytel handles. Removable clip for variety of mounting options.

Cenový optimizmus není na místě u bratra s titanovou rukojetí. Ta se sice časem doškrabe, ale nikdy nekoroduje, je lehká a přitom pevná téměř jako nízko či středně uhlíková ocel. To víte - titan. Ten je drahý!

SOG VISION TITANIUM HANDLES 5343 Kč
1.jpg(40 kb)

SOG Vision. 4 5/8" closed linerlock. ATS-34 stainless partially serrated tactical design tanto blade with ambidextrous thumb stud. Titanium handles with lanyard hole. Removable lightweight titanium belt/pocket clip.

 

Matná, vždy masivní čepel z VG-10, Axis-Lock (nikdy se nezasekne!), téměř nerozbitná rukojeť, dokonalá ergonomie. Tak se dají charakterizovat EDC Vulcan. Po otevření držíte v ruce malý fixní (pevný) nůž, který je naprosto soudržný a nebýt typických vizuálních znaků zavíracího nože nepoznali by jste při manipulaci rozdíl.

SOG VULCAN FOLDER cca 3.200 Kč
1.jpg(52 kb)

Blade 3.5" x .16", Overall Length 8.375", weight 5.0 oz., steel VG-10, Handle Zytel
Finish Satin, Includes Reversible Pocket clip

 

 

Vylepšená verze Vulcanu je ukrytá v noži Vulcan Tanto. Jediným malým pokleskem oceli VG-10 je vyšší křehkost a z toho je odvozena nezbytná opatrnost při dynamickém namáhání (sekání). Co na to Seki? Aplikace technologie San Mai, při které je VG-10 zalaminovaná do houževnaté 420 J2 je mistrovským tahem. Že se zvedla cena? To je snad samozřejmé!

SOG VULCAN TANTO FOLDER cca 4.000 Kč
1.jpg(50 kb)

Blade: 3.5" x 0.16", Overall Length: 8.375", Weight: 5.0 oz., Steel: San Mai (VG-10 Core laminated with 420J2), Handle: Zytel, Includes: Reversible Pocket clip, Made in Japan

 

Použití neklouzavého materiálu Kraton u rukojeti, tlumí i rázy, vylepšení ergonomie úchopu (opření hrany dlaně o rukojeť) a samozřejmě Axis-Lock, který je synonymem pro bleskové otevření i zavření, tak to jsou typické znaky nádherného Tomcatu 3.0. Pořizovací cena trochu poposkočila směrem nahoru, ale opět zcela oprávněně.

SOG TOMCAT 3.0 cca 4.300 Kč
1.jpg(46 kb)

SOG Tomcat 3.0. 4 3/4" closed linerlock. VG-10 stainless blade with dual thumb studs. Features the ARC-lock blade opening mechanism which allows for fast, ambidextrous, one-handed opening and closing. Black Kraton handle. Stainless bolster. Lanyard hole. Black nylon belt sheath.

 

Nože řady Stingray přímo vychází tvarově z Tomcatu, jen jejich estetický dojem je razantnější. To platí i o ceně. Změna se projevila v technologii čepele. Opět je tady San Mai a jeho prevence před zlomením. K ní lze směle přičíst inlejový vzhled rukojeti, který hlavně u typu Stingray Mother Of Pearl, tedy nože s perletí, je famózní. To lze ovšem říct i o ceně!

Sog Stingray Carbon Fiber cca 5.700 Kč
SOG99128.jpg(20 kb)

Blade Length: 3", Overall Length: 6.625", Weight: 3.6 oz., Steel: San Mai (VG-10 Core Laminated with 420J2 Stainless), Handle: Stainless w/ Carbon Fiber Inlay, Finish: Satin, Pocket Clip: No, Made in Seki-City, Japan

Sog Stingray Mother Of Pearl cca 5.800 Kč

SOG99129.jpg(19 kb)

Blade Length: 3", Overall Length: 6.625", Weight: 3.6 oz., Steel: San Mai (VG-10 Core Laminated with 420J2 Stainless), Handle: Stainless w/ Mother of Pearl Inlay, Made in Seki-City, Japan

 

 

Kvalita materiálu použitého u Stingray Carbon Fiber na výplň nerezového skeletu se u jednoho z nejkvalitnějšího EDC projevila v aplikaci uhlíkového, mimořádně pevného materiálu u střenky nože poprvé v kombinaci s leštěným titanem! K tomu je nutno přidat mistrovskou čepel San Mai a je tady cenový skok, jako když fikne. Titanový bolstr může být i s rohovinou, že ano. Za ty peníze! Proč ne.

Sog Arcitect Carbon Fiber cca 9.000 Kč
1.jpg(46 kb)

Blade Length 3.5" x .125", Weight 4.5 oz., Steel San Mai - VG-10 core, Handle Carbon Fiber
Finish Polished, Comes With Pocket Clip

 

 

SOG99060.jpg(7 kb)

Handle: Jigged bone w/polished titanium bolsters and liners

 

A teď si představte Tomcat s bolstrem z leštěné titan-vanadové slitiny, s horní částí čepele povlakované TiNi, s masivní čepelí z oceli VG-10, kterou jen tak něco neporuší, s Axis-Lock zámkem, neklouzavým Kratonem na střence, lehkého a přitom s čepelí, která má délku čtyři a půl palce, tedy téměř 11,5 centimetru. Tak to je král EDC nožů firmy SOG. Žádný z doposud uvedených zavíracích nožů svojí majestátností (ale i cenou) nevyráží dech každému, kdo Fat Cat vezme do ruky. Je to extáze i pro laika!

 

Sog Fatcat Folder cca 11.000 Kč

1.jpg(61 kb)

Blade Length: 4.5", Overall Length: 10.125", Weight: 8.5 oz., Steel: VG-10, Handle: Titanium with Kraton Grips, Made in Seki-City, Japan

Tak, takhle vypadá spolupráce mistrů ze Seki a SOG.

No nekupte to. Když si projdete minimálně dvanáct možných úchopů, při potřebě od párání švů u oděvu až po rozseknutí krocana jedním švihem, lze pochopit, že to zase až tak moc peněz, pro někoho, kdo chce skutečnou kvalitu, není. Ovšem, je na zvážení každého jedince, ke kterému z uvedených EDC přilne, který jej nejvíc okouzlí.

            A samozřejmě je nutné mít na paměti, že firma SOG není favorizována. Nelze ani vyjmenovat všechny další výrobce a jejich výrobky, které dosahují vysoké kvality ve všech, v počátku pojednání vyjmenovaných, aspektů. Dnes šlo jen o jemné nastínění toku myšlenek při výběru EDC.

 Chci ho jen na večerní opékání nebo s ním počítám jako s životním partnerem (pozor, nezaměňovat se společenskou paralelou!). Nebo jsem se rozhodl mít nožů víc. Dva, pět, deset, padesát či stovky. Sbírat je? To je věcí každého, kdo nákup nože zvažuje. Jistě, je zde ještě jedna možnost. Vyrobit si zavírací nůž sám. Mít originál. Třeba jen malý Opinel. Ujišťuji ale každého, že jej to bude stát mnohem víc než jen tisíce hodin práce a příprav na ni, stovky hodin na shánění materiálu, zařízení kovárny a kalírny, desítky pokusů a omylů,  litry potu, mnoho učení a moře trpělivosti i peněz.

 Proti tomu všemu je cena například tohoto nože - S M Ě Š N Á

1.jpg(70 kb)

Zpracoval :
doc. Ing. Michal Černý, CSc
RECENZE
3.3.2017 - TOP36 EDC nožů podle noze-nuz.com


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

CR2125KV CRKT BLACK ULTIMA WITH VEFF SERRATIONS

CN21095403 China Silver Shadow Triple Set

NE16 Nemesis Afterburner Neck Knife

ON8904 Ontario Joe Pardue Utilitac II

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

719075 Kuro Higonokami (Pocket Knife)leather case

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

CR2841 CRKT Kommer 2-Shot Lockback

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

TM6520 Timberline Wegner Simba GHS

TM1233 Timberline A/O Vallotton

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BR928 Browning Featherweight

BRK1301 ESEE Avispa

SCHOTF3 Schrade Viper Out The Front

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

KS4035TIKVT Kershaw Nura Framelock

KS4030TIKVT Kershaw Nura Framelock

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

G1648G Gerber EZ Out DPSF S30V Black

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

ZT0562 Zero Tolerance Hinderer Slicer

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

BO120623 Boker Terra Africa II.

SWMP1 S&W M&P1 Assisted Opener Plain

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET

www.clipboards.cz


Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...Horská kola - www.horskakola.cz
optimalizace PageRank.cz