Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Velký test kuchyňských nožů

VELKÝ TEST KUCHYŇSKÝCH NOŽŮ II.

Sice jsem si po minulém testu řekl, že už nikdy více, ale nakonec mi to nedalo a tak vzniknul druhý díl VELKÉHO TESTU KUCHYŇSKÝCH NOŽŮ. Můj vzdor proti dalšímu dílu vzniknul ze záplavy dotazů, které následovaly po prvním dílu a většina zněla : "a jaký kuchyňský nůž byste mi doporučil ?". Doporučovat nože je nesmysl. Bojuji s tím každý den. A to nejen u kuchyňských nožů. Každý máme zcela jiný vkus a potřeby. Čím déle nože prodávám, tím víc jsem přesvědčen, že nůž se obecně doporučit nedá. Snažím se vyzvednout nože které se mi líbí, ale nikdo je nechce a naopak prodávám nože, které bych si sám nikdy nekoupil ani na krájení řepy králíkům. A to je zcela v pořádku. Právo volby je naše největší svoboda, tak si ji nenechme brát. Těmito dotazy jsem se nakonec jakžtakž prokousal, ale mezi nimi se našly takové, které jsem měl problém rozdýchat. Třeba jestli bych doporučil nože, které mají zrovna v akci v Makru. Uznejte, že takové dotazy duševně zdravý člověk malému internetovému obchodníkovi neposílá.:o) Nebo se mě jeden člověk ptal na vliv magnetických držáků na ostrost nože. Krom toho, že tyto držáky nenabízíme, považuji takový vliv za sice možný, ale nezaznamenatelný. Vliv těchto držáků je obecně kladný, protože tupení nožů povalujících se v šuplíku je mnohem horší, než nějaké tajemné fyzikální jevy způsobené magnetismem. Naprosto mě odrovnal jeden pán, který po mě žádal abych mu ke každému noži z recenze ještě něco napsal. Vysvětlil jsem mu, že do toho testu jsme skutečně napsal vše co se napsat dalo a víc už prostě nevím. Ostatně podobné žádosti dostávám často : "Vybral jsem si těchto dvacet nožů, které se mi líbí. Napište mi prosím ke každému zkušenosti jaké s nožem máte a nože mi vzájemně porovnejte...". Je hodně naivní si myslet, že vlastním všechny nože co máme v nabídce (asi 6000) a denně je všechny používam.:o) Druhá polovina dotazů, na které se těžko odpovídá, byla na broušení. Čím brousit... ? Jak brousit...? Na takový dotaz také nejde jednoznačně odpovědět. Objednal jsem u zkušeného recenzenta a nožomila pana TK skvělé recenze o broušení nožů a brusných sadách, ale ani to nepomohlo. A tak jsem se rozhodl, že místo receptu na dobré jídlo, bude na konci této recenze ještě poměrně rozsáhlá část o broušení a brouscích s četnými videosekvencemi broušení.
Ale dost už fňukání. Chtěl jsem tím jen říct, ze nejsem žádný guru a nemám patent na výběr kuchyňského nebo jiného nože. Jsem možná jen chlápek, který měl v ruce o něco víc nožů, než většina ostatních smrtelníků. Ale to neznamená, že o nich vím vše. Jsem spíš ve stádiu, kdy mám pocit, že o nožích ještě nevím nic.;o) V těchto recenzích se snažím Vám něco z toho co vím/nevím předat. Ostatně i na dotazy v e-mailu se snažím vždy odpovědět podle možností. Hodně pomáhají zpětné odezvy od zákazníků, kteří chválí nebo kritizují vlastnosti zakoupených nožů. Jenže co člověk, to názor a ani takové zkušenosti se nedají brát jako závazné. Zkuste se třeba někoho zeptat, jaké je nejlepší auto. Když se zeptáte opravdu velké skupiny lidí, budete z toho mít hlavu jak pátrací balón, ale uspokojivý výsledek se stejně nedozvíte.

Ale pojďme už k vybraným nožům a jejich vlastnostem. Tentokrát jsem si k tomu přizval pomoc profesionálů. Jeden ze stálých a velmi dobrých zákazníků mi po první recenzi napsal, že měl velký strach o moje prsty při sledování videa s krájením cibule. Výsledkem bylo, že jsme se dohodli na spolupráci, protože pan Jiří Konrád je profesionální kuchař. Vybral jsem tedy 6 nožů a jakmile jsem je měl pohromadě poslal jsem je do Brandýsa nad Labem na testovaní. Velmi brzy mi přišel výsledek, který mě hodně překvapil (uvidíte sami). Nože víc než týden testovali celkem čtyři kuchaři a téměř jednoznačně se shodli na výsledku testu. Takže tentokrát nebudu nože posuzovat sám, jako laik, ale zároveň bude ke každému noži i názor profíka. Velmi zajímavé srovnání. Budu proti kuchařům ve výhodě, protože já si jejich hodnocení můžu předem přečíst a ve svém hodnocení na něj reagovat. Ale co naděláte, svět není, nebyl a nikdy nebude spravedlivé místo.:o))) Doufám, že mi to pan Konrád odpustí.:o))
Nože jsem vybral opět ve tvaru Santoku, takže tento test přímo navazuje na ten minulý a jsou to v podstatě nože, které v minulém testu chyběly. Výběr země výroby se hodně zúžil, protože pět z šesti testovaných kousků jsou Japonci. Jen jeden nůž je taiwanský emigrant do USA.
Cenové spektrum je opět široké a dokonce přesahuje i minulý výběr. Tentokrát budou chybět videa s krájením běžných surovin a hodnocení nožů bude obecnější, ale několik videí jsme samozřejmě natočili a většina se jich týká broušení nožů a brusných sad. Pojďme k nožům a jejich hodnocení.

Video se stručným představením jednotlivých kandidátů :




SCKX06P SPYDERCO YANG 6" KITCHEN KNIFE BIRCHWOOD - 1470 Kč
celková délka : 282 mm
délka čepele : 152 mm
hmotnost : 82 g
tlouštka čepele : 1,4 mm
ocel : VG-10
rukojeť : dřevo
země výroby : Japonsko


spyderco1.jpg(28 kb)

spyderco2.jpg(32 kb)

Profíci :
Délka ostří 16 cm, délka rukojeti 12,5cm, váha 87g. Vyvážení nože je převažují dozadu do rukojeti. Rukojeť dřevená klouzající a hůře opracovaná ( vyčnívající nýty) Záštita malá daná tvarem ostří. Broušení od výrobce bych hodnotil známkou 1+. Rajče a hroznové víno za 1. Tvar ostří je opět jiný. Určením pro krájení masa. Nejde při krájení použít metoda kolíbání. Celkové hodnocení za 2.

Laik :
Kdyby tento nůž neměl v popisu slovo Santoku, tak jsem ho popravdě do testu vůbec nevybral. Má špatný tvar. Čepel je na můj vkus moc úzká a klouby ruky při krájení zeleniny narážejí na podložku. Jenže je to také jediný nezubatý nůž mojí oblíbené firmy (oblíbené v oblasti zavíráků) a popravdě řečeno být vyroben ve tvaru jako ALMAR nebo Kanetsune, tak tenhle test doslova převálcoval svojí ostrostí a řeznými vlastnostmi. Rukojeť ze dřeva mi je příjemná a drží se mi velmi dobře. Vyčnívajících nýtů jsem si popravdě vůbec nevšiml, až po upozornění profesionálem, ale při běžných kuchyňských činnostech Vaši ruku nijak neohrozí.


KT103 KANETSUNE SANTOKU DAMASCUS BLADE - 3915 Kč
celková délka : 301 mm
délka čepele : 180 mm
hmotnost : 170 g
tlouštka čepele : 2 mm
ocel : 33-vrstvý damašek s jádrem VG-10
rukojeť : dřevo
země výroby : Japonsko


kanetsune1.jpg(36 kb)

kanetsune2.jpg(37 kb)

Profíci :
Délka ostří 18cm, délka rukojeti 12cm, váha 174. Vyváženost tohoto nože perfektní. Rukojeť dřevo, tvar a opracování perfektní. Možnost klouzání pří zamaštění. Záštita díky tvaru nože úplně dostačující. Broušení od výrobce bych ohodnotil známkou 1. Rajče a hroznové víno za 1. Tvar ostří je výborné a tímto nožem je také radost pracovat. Je opravdu nádherný a doma bude ozdobou kuchyně. Je však nutno dbát o jeho údržbu. Ostří tohoto nože je tzv. sendvič. Tedy jeho středová část je z vysoce uhlíkaté oceli která může lehce rezivět. Ostří doporučuji hned po práci omýt vodou a perfektně osušit. Ještě lépe je použít k těmto účelům určený olej, který je jedlí a není nutno ostří před další prací nijak čistit. Celkové hodnocení 1.

Laik :
Spolu s Al Marem je pro mě tento nůž určitě ideální. Má ten správný tvar, materiály i hmotnost (je relativně těžký, takže krájí skoro vlastní vahou). Krájení s ním je doslova radost. Už pro ten pocit držení něčeho tak krásného a dokonalého. Určitě předčí i nože Kusakischi zkoušené v minulém testu. Tentokrát jsem ho dostal do ruky už hodně použitý. Týden v kuchyni v restauraci neustálo ani ostří z VG-10. Byl jsem tudíž zpočátku trošku zaskočen, že místo excelentních výkonů podává jen výkon výborný. Pak jsem si uvědomil, že se s ním řezalo a že na rozdíl od minulého testu nemám fabricky vybroušené nože. Po obtažení na keramické ocílce Fallkniven se vše rázem změnilo a nůž se změnil v koncertní nástroj i v rukách takového domácího pižlala jako jsem já.:o)


AMUC7 AL MAR ULTRA-CHEF 7" DAMASCUS VG-10 COCOBOLO - 4400 Kč
celková délka : 301 mm
délka čepele : 180 mm
hmotnost : 179 g
tlouštka čepele : 2 mm
ocel : 33-vrstvý damašek s jádrem VG-10
rukojeť : dřevo
země výroby : Japonsko


almar1.jpg(38 kb)

almar2.jpg(35 kb)

Profíci :
Délka ostří 18cm, délka rukojeti 11,5cm, váha 184g. Vyváženost tohoto nože je opět perfektní. Rukojeť je dřevěná, tvar a opracování perfektní. Možnost klouzání při zamaštění. Záštita výborná(tvar nože). Broušení od výrobce bych hodnotil známkou 1+ Rajče a hroznové víno za 1. Možná ke konci ostří by měl výrobce přeci jen trošku broušení vylepšit. Tvar ostří je opět výborné. Nůž je opravdu nádhernou prací. Je ho váha je z testovaných nožů nejvyšší. Je to dáno použitým materiálem hlavně ostří. U tohoto nože také doporučuji větší péči o ostří. Tento nůž bude také ozdobou vaší kuchyně, se kterým se budete moci chlubit návštěvám. Celkové hodnocení za 1.

Laik :
O tomto noži platí vše jako u Kanetsune, protože ty dva nože jsou skoro identické, jen Al Mar ma o něco silnější rukojeť. To je do mé ruky lepší. A Cocobolo ve spojení s damaškem, zase lahodí mému oku. Tento nůž přišel z testu asi nejpoužitější, takže soudím, že i profíky přilákal svou neodolatelností. Jedovatou ostrost mu vrátilo několik tahů na keramice. Pro mě je to vítěz testu, což mi nakonec potvrdila i moje manželka, která místo aby nože omyla a vrátila mi je do kanceláře, tajně si je zkoušela při vaření a do kanclu jsem si je po týdnu musel odnést sám, skoro s použitím násilí.:o) Kdybych nebyl starej poctivec a na klasickou ženskou otázku : "A kolik to stoji ?", neodpovídal vždy pravdu, už mohl být Al Mar můj.:o))) On bude.;o) Až bude mít manželka narozeniny, tak si ho k nim daruji.:o)) A manželka dostane opět pejska, jako každý rok. (pejsek = stará bela:o)))


KS9950 Kershaw Santoku Chef's Knife - 940 Kč
celková délka : 305 mm
délka čepele : 178 mm
hmotnost : 109 g
tlouštka čepele : 1,2 mm
ocel : AUS6A stainless-steel
rukojeť : Co-polymer
země výroby : USA/Taiwan


kershaw1.jpg(36 kb)

kershaw2.jpg(32 kb)

Profíci :
Délka ostří 18,5cm, délka rukojeti 12cm, váha 109g. Vyváženost tohoto nože je trošku horší, ale jen nepatrně má tendenci se převažovat dopředu. U tohoto nože musím vyzvednout rukojeť a záštitu!! Lépe padnoucí nůž s ohranou prstů proti sklouznutí na ostří jsem dlouho v ruce neměl!! Rukojeť po uchopení sedí v ruce jako přilepená a je příjemná a vhodná pro dlouhou práci. Broušení od výrobce bych ohodnotil známkou 1+. Rajče i hroznové víno za 1. Tvar ostří perfektní. Zpracování rukojeti i ostří je perfektní. Možná se Vám na první pohled nebude zdát tak krásný ale pracant je to výborný. Celkové hodnocení 1+.

Laik :
Tento nůž jsem vybral spíš abych doplnil cenové spektrum a v zásadě jsem od něj nic moc nečekal. Rukojeť opravdu sedí jako ulitá, ale není to dřevo. Osobně nedělám 8 hodin u pásu ve fabrice na porcování lososů, takže mám raději dřevo.:o)) Ocel AUS6 (pokud si kliknete, na odkaz oceli AUS6, zjistíte, že firma Kershaw je kvalitním zpracováním této oceli skoro proslulá) je fajn, protože má skvělou řezivost a dobře se brousí. Jenže tento nůž má příliš pružnou čepel, která má při krájení tendenci se ohýbat. Prostě pro mě nepříjemně pruží. Navíc je moc lehký. To mnoho lidí ocení, ale já mám raději těžší. Rozhodně je to ekonomicky dobrá varianta a s přehledem strčí do kapsy všechny nože z různých hypermarketů.


CS45KL7P Cold Steel Kitchen Knife Plain - 790 Kč
celková délka : 290 mm
délka čepele : 180 mm
hmotnost : 84 g
tlouštka čepele : 1,1 mm
ocel : VG-1
rukojeť : Kraton
země výroby : Japonsko


coldsteel1.jpg(37 kb)

coldsteel2.jpg(34 kb)

Profíci :
Délka ostří 18cm, délka rukojeti 11cm, váha 89g. Vyvážení nože perfektní. Rukojeť gumová neklouzající, záštita malá daná tvarem nože. Rukojeť nesklouzne ani v mastné ruce, ale její vroubkování by mohlo při delší práci vadit. Broušení od výrobce by mohlo být lepší, ale upřímně málo kdo má doma ostřejší nůž. Rajče a hroznové víno 1-. Tvar ostří je oproti předešlým nožům jiný. Nejde při krájení použít metoda kolíbání. Je to dáno jeho použitím, pro které je vhodný. Celkové hodnocení za 2.

Laik :
Tento nůž také nevyhovuje tvarem, ale je z oceli VG-1, která je zajímavá. Je to vylepšená verze oceli VG-10 a loňská novinka u Cold Steel. V této oblasti jedinečná ocel. Nůž je příliš uzký jako Spyderco a pruží jako Kershaw. S Kershawem má společnou i příjemně neklouzavou rukojeť. Celkově mi příliš nesedl. Máme v kuchyni kratší verzi se 4" čepelí, která je o něco širší a ten nůž je super. V tomto podání už to není ono. Ostatně i ten co máme doma, používá pouze žena. Já dávám stále přednost panu Hiromotovi Saku Santoku.


DICK Multi-Purpose Knives (Gyuto Hocho) No. 719003 - 1580 Kč
celková délka : 307 mm
délka čepele : 188 mm
hmotnost : 138 g
tlouštka čepele : 1,6 mm
ocel : třívrstvý sendvič s jádrem Blue Paper Steel
rukojeť : dřevo
země výroby : Japonsko


dick1.jpg(39 kb)

dick2.jpg(40 kb)

Profíci :
Délka ostří 19cm, délka rukojeti 12cm, váha 141g. Vyváženost tohoto nože je perfektní. Rukojeť je dřevěná klouzající. Opracování rukojeti je horší. Přečnívající nýty. Tvar rukojeti není moc vhodná pro delší práci. Broušení od výrobce bych hodnotil známkou 2. Rajče a hroznové víno za 2. Tvar ostří není úplně ideální. Většina kuchařů krájí systémem kolíbaní a tento nůž ke konci ostří více naráží na prkénko. Zpracování ostří i rukojeti působí levným dojmem. Celkové hodnocení 2-

Laik :
Je to ekonomičtější verze Al Mar a Kanetsune. Zpracování není tak dokonalé, ale to je odraženo v příznivější ceně. Osobně si dokonce myslím, že vysokouhlíková ocel Blue Paper Steel má lepší potenciál než VG-10. Bude mít lepší řezivost, což je sice spíš subjektivní vlastnost, ale také jeden z důvodů proč se korozi nevzdorující uhlíkaté oceli používají a pro lepší vlastnosti laminují. Nůž bude vyžadovat větší péči podobně jako již zmíněný Hiromoto Saku Hocho, Santoku Celkově si myslím, že je to skvělý nůž pro lidi, kteří chtějí kvalitu, ale nehodlají investovat do nožů jako je Al Mar nebo Kanetsune. Pískování čepele mi přijde neestetické, ale je praktické, protože se zelenina na čepel méně lepí.


ZÁVĚR :
Profíci :
Všechny nože jsou však absolutně perfektní pro domácnost a moje hodnocení je bráno z pohledu kuchaře profesionála, který s nožem pracuje 10 hodin denně.
V tomto testu podle mého uvážení nejlépe dopadl nůž Kershaw, který je bezpečný, ostrý a perfektně se drží. Al Mar a Japan Kanetsune seki jsou nádherné a opravdu kvalitní nože na které se nemohu vynadívat.

PS :
Napsal jsem panu Konrádovi do e-mailu :
"Nuz Kershaw bych jako viteze tedy necekal."
Jeho reakce :
Je to docela překvápko:) Je to dáno užitností:) Pro účel velkokuchyně ideální:) Jinak Al Mar je prostě nádhera a doma bych chtěl tento a také pro porcování na veřejnosti. Ale totální praktičnost a také nízká cena:) toho Kershaw je tento nůž předurčen do provozu:) Jak jsem psal jde o pohled kucharů:) Bude zajímavé poznat kontrast domácího uživatele a kuchařů z povolání:) Svůj Dick bych nikomu v restauraci nepůjčil! Ale Kershaw jim tam nechám:o)

Laik :
Můj závěr bude velmi podobný tomu z minulého testu ono to ani jinak dopadnout nemůže. Srovnání nožů je těžké. Samozřejmě, že bez ekonomikého pohledu by u mě jasně vyhrál AL Mar, těsně následován Kanetsune a Dickovi bych dal určitě ještě prostor pro další zkoušky, hlavně při broušení. Ale rozhodně nemůžu říct, že by byl třeba Kershaw 4.5x horší než Al Mar. I když ten rozdíl tam pro mě je a je i patrný. Je to jako když si po letech koukání na televizi s uhlopříčkou 55 cm koupíte 102 cm LCD. Tu starou televizi dáte babičce a když tam po pár týdnech přijedete v neděli na husu, divíte se kde se babičce v kuchyni vzala tak trapně malá obrazovka.:o)) Podobně se to dá přirovnat k autům. Když po letech ježdění ve starém Favoritu sednete do úplně nového Golfa. Návrat zpět je prakticky nemožný. Vidíte a i v tomhle se mnou někdo nemusí souhlasit. Takže nože vybírejte podle vlastního uvážení a finančních možností. Když se Vám nůž bude líbit na první pohled, tak mu pak i ledacos odpustíte. To mluvím z vlastní zkušenosti. Tímhle testem by ještě asi dost zamíchal nůž Dick 719029 Fine Chef's Knives (Ryouri Hocho), který jsme objevili až po většině zkoušek. Je to japonský kuchyňák z jedné z nejoblíbenějších ocelí vůbec ATS-34 (154 CM) a pro kuchyňský nůž dost netypické. Bohužel se do testu už nedostal. Tak snad někdy příště.:o)) Osobně si ho otestuji dříve, protože mi přijde hodně příjemně jedovatý. Cenově je to, na laminát ATS-34, bomba.

Ze zkoušek vzniklo jedno video a to když jsem se snažil trošku parafrázovat skvělý nápad "špuntový test" pana TK. Myslel jsem to v zásadě dobře, ale neuvědomil jsme si, že nože přišly z testování profíků ztupnené, čímž se výsledky nedají brát vážně. Navíc byly výsledky velmi těsné a špekáček není zcela hmotově stejný a tudíž se nedá použít jako věrohodné medium. Nicméně, když už jsem si s tím videem dal práci, tak Vám ho tady předkládám spíš k pobavení.:o)




BROUSKY, BRUSNÉ SADY A BROUŠENÍ JAKO TAKOVÉ :

Pojednání o broušení bude v mém podání velmi stručné. Osobně si myslím, že není vůbec důležité na čem nůž "šmrdláte", ale jak dlouho s ním šmrdláte a hlavně pod jakým úhlem. Hezky je to řečené ve skvělém filmu : "Vykoupení z věznice Shawshank", kde se hlavní hrdina po více než 15-ti letech kopaní tunelu do zdi malým geologiockým kladívkem asi velikosti lžíce dostane na svobodu a vypravěč (Morgan Freeman) to komentuje větou : "Geologie je věda o tlaku a času".
Mnoho lidí se mnou asi nebude souhlasit a při videoukázkách, které jsem pro Vás připravil se jim bude ježit veškeré ochlupení na těle, ale je potřeba si uvědomit, že broušení je hlavně alchymie a každý si nakonec najde způsob jak nůž nabrousit, aby mu vyhovoval. Navíc nejsem brusič a pro Vás je to i lepší, protože Vám ukážu úplné základy a to možná i včetně některých chyb. U sad je to skoro jasné, tam se jede podle návodu, ale při broušení volnou rukou existuje určitě víc cest jak dojít k cíli.

Zásadní otázkou je jestli brousit se sadou nebo volně na brousku. Záleží to na Vaší trpělivosti a zručnosti. Před tím než jsem začal dělat zkoušky pro tento test, jsem byl plně přesvědčen o tom, že je lepší sada a to konkrétně ta, kterou používám sám (Spyderco Tri-Angle Sharpmaker). Jenže tím, že jsem si měl možnost vyzkoušet všechny sady a pro natočení videa se trošku zdokonalit v broušení na vodním kameni, se mi najednou otevřel mnohem širší obzor. A nakonec jsem právě zkonstatoval, že je úplně jedno na čem, důležité je jak. Čím budu nakonec brousit se možná dozvíte na konci tohoto textu.
Pojďme na jednotlivé způsoby broušení :

VODNÍ KÁMEN
Broušení na vodním kameni je takový základ. Vyjde Vás to finančně nejlépe a navíc můžete brousit v libovolném úhlu a libovolný nůž. Udržet úhel je ale věc cviku a než to budete mít v ruce, zničíte nejedno ostří. Existuje určitě hodně způsobů, jak na tomto kameni brousit. Ten který je na videu jsem odkoukal na instruktážnim DVD spolupracující firmy Dick. Na některých záběrech v TV dokumentech se brousí víc proti ostří, někdy i téměř kolmo k ostří. Těžko říct, který způsob je lepší, ale fungují oba. Můj děda řezník brousil svoje nože na břdlici výhradně krouživými pohyby. A pak si vyberte.:o)
Nasledující video a samozřejmě i všechny následující berte prosím s rezervou. Nejsem ani herec, ani učitel a bohužel ani dobrý brusič.:o)))




SADA LANSKY
Sady Lansky jsou v podstatě všechny na stejném principu. Jen se v nich používají jiné kameny. Pro tento test jsem vybral sadu LKCLX Lansky DELUXE, která je nejprodávanější a obsahuje pět syntetických kamenů různé hrubosti. Lze koupit i sady s přírodním arkansasem nebo s diamantem.
Princip broušení je jednoduchý. Nůž upnete do svorky a s pomocí brousku na tyčce, která udává správný úhel, brousíte ostří po celé délce.
Se sadou můžete nože přibrušovat, ale dá se s ní vytvořit i zcela nové ostří. Ale popravdě řečeno takovou zásadní operaci většinou kameny nevydrží. Nedávno jsem s touto sadou brousil jeden zcela tupý polotovar (1 mm) z oceli ATS-34 a odhaduji, že jsem ze třetiny zrušil dva nejhrubší kameny. Ostatně to není sada pro broušení nožů pro celou vesnici, ale jen pro soukromé občasné použití.

Ukázka broušení :





SADA DMT
Sada DMT DMADELUXE Deluxe Aligner Kit je svým systémem broušení prakticky identická se všemi sadami Lansky. Jen je omezena na tři nebo čtyři diamantové kameny. Ty jsou skoro dvojnásobně široké a proto se velmi hodí na broušení delších a rovnějších čepelí. Jako jsou třeba kuchyňské nože. Základní čast této sady, svorka, je v něčem lepší a v něčem horší než u sady Lansky. V první řadě je plastová, což jasně omezuje její životnost. Naopak bych řekl, že se nůž upíná snadněji a díky zarážkám lépe drží. Nastavení úhlů je z mého pohledu méně přehledné, ale v zásadě vyhovuje.

Ukázka broušení :





SADA CRKT
Sada CRKT Slide Sharp System, Basic Kit CRSS01 překvapí svou jednuchostí. Jde v podstatě o systém podobný nástroji na rozdělávání ohně, jak ho známe, třeba od Robinsona Crusoe. Popisovat systém Vám nebudu. Vše je jasné z videa. Tato sada má ovšem omezené použití. Jednak jsou tyčky určeny spíš je pro obnovení ostří a jednak se dá brousit jen ve dvou daných úhlech. Nástavce umožňují pouze broušení nožů s tenčí čepelí. Armádní Ka-Bar už do té škvíry nedostanete.

Ukázka broušení :





SADA SPYDERCO
Sadu Spyderco Tri-Angle Sharpmaker, Model 204MF jsem si nechal záměrně až na konec, protože je stále mojí nejoblíbenější. Byla to první sada, na které jsme dosáhl hned na poprvé dokonalého ostří (holilo). Podobný výsledek mě vždy stál mnoho úsilí při broušení volnou rukou. Cením si ji i proto, že je vždy okamžitě k použití. Žádné upínaní, žádné mazání ani namáčení. Když si vzpomenete, že si chcete nabrousit svůj EDC zavírák nebo kuchyňák, je to otázka několika minut a výsledek je vždy perfektní. Je bohužel také omezena jen dvěma úhly, ale syntetické tyčky, které obsahuje se dají použít i jako samostatné brousky. Sada je vůbec hodně multifunkční a při běžném používání jsou kameny skoro nesmrtelné. To je velká výhoda, která dobře ospravedlňuje poněkud vyšší cenu. Znám jen jednoho člověka co ty kameny zničil. Nabrousil si s nimi hrany svých lyží.;o) Výsledek byl prý perfektní, ale na kamenech si udělal nežádoucí drážky. Tato sada jako jediná obsahuje velmi povedené instruktážní DVD, které je sice v angličtině, ale ukázky broušení jsou výmluvné i beze slov. Překvapivě jednoduché je s touto sadou broušení obávaného zubatého ostří.

Ukázka broušení :





DOPLŇKY PRO RYCHLÉ OBNOVENÍ OSTŘÍ
Pokud se Vám třeba v kuchyni ztupí nůž, není hned nutné ho brousit s pomocí brousků nebo brusných sad. Dočasně lze ostří obnovit ocílkou nebo třeba keramickou tyčkou. Princip na jakém fungují je sice zcela odlišný, ale pomůžou oba způsoby. Ocílka ostří jen vytáhne, kdežto keramická nebo třeba diamantová ocílka brousí stejně jako hodně jemný brousek. V nouzi se dá použít i dno talíře nebo mísy jako keramický brousek a hřbet jiného nože jako ocílka. Dobrý je i holičský způsob obtažení na obyčejném koženém řemenu.

Ukázka některých pomůcek pro rychlé obnovení ostří :





ZÁVĚR
Závěrem opět opakuji, že není důležité na čem, ale jak. Zohlednit by se měla pouze velikost nože a případně i to jak moc je ztupený nebo dokonce zničený. Pak je lepší použít třeba diamantové brousky, které víc ubírají a broušení Vám nebude trvat tak dlouho. Ale u nože, který pravidelně používáte a brousíte, stačí jen poměrně jemné brousky s jakéhokoli materiálu. Odborníci budou určitě prskat, protože použití různých materiálů má pro ně určitě svůj význam, ale nakonec jde jen o odstranění části materiálu v daném úhlu a v požadované hrubosti. Když se může nůž z oceli S30V ztupit při řezání papíru, tak proč by papír nemohl sloužit jako brousek. Jsem přesvědčen o tom, že když upnete do svěráku balík kancelářského papíru a budete na něm dostatečně dlouho brousit ostří nože, že ho nakonec nabrousíte.:o) Efektivitu takového počínaní, ale posuďte podle svého.;o) Stejně je to s použitím materiálu brousku v závislosti na požadovaném úkolu. Tímto považuji kapitolu o broušení za uzavřenou. Každého, kdo se mě ode dneška zeptá na výběr brousku nebo která sada je lepší, odkážu na toto pojednání. Jeho napsání a doplnění o videoukázky mi zabralo skoro dva dny, takže jistě pochopíte, že ze mě už víc nikdo nedostane.;o) Snad časem s dalšími zkušenostmi.:o)

D.Šulc & Jiří Konrád + kolegové kuchaři
www.noze-nuz.com


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz