Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !

NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
Cudeman
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Du-Star
Eickhorn Solingen
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Kizlyar
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Sanrenmu
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
StatGear
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Templar
Terzuola
Timberline Knives
Tools for Gents
TOPS Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
XIN Cutlery
Zero Tolerance
Zoe Crist

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
C.R.K.T.
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Fallkniven A1 recenze

Fällkniven A1 - moderní švédský survival

Model A1 patří mezi základní linii nožů švédské firmy Fällkniven. Jde o masivní nůž s konvexním výbrusem, který je vyroben z laminované VG 10 nerez oceli. Ve hřbetu má A1 tloušťku úctyhodných 6 milimetrů, délka čepele je 16 centimetrů. Rukojeť nože firma vyrábí z plastu Kraton. Na bocích je rukojeť zdrsněná pro bezpečnější úchop. A1 váží asi 300 gramů.

1.JPG(123 kb)

Řezání
A1 je velmi robustní nůž, ale řeže překvapivě dobře. Je to způsobeno především konvexním výbrusem, který je možné opatřit velmi "jedovatým" ostřím. Nůž zvládá jemné i silově náročné řezání. Dřevo řeže jako máslo a není problém s ním zhotovit například podpalovač či nakrájet jemné hoblinky na podpal. Dílem okamžiku je i vyříznutí zářezu a špice na kolíku. Kvůli své velikosti se pochopitelně A1 o něco hůře ovládá než jeho menší souputník F1. Při požadavku na přesnější práci si je tak možné vypomoci malým fíglem. Jednou nohou kleknout na zem a o druhou pokrčenou opřít hřbet nože v měkkém místě těsně pod kolenem. Jedna ruka drží nůž, druhá proti ostří tahá například dřevěný klacík. Velmi snadno se tímto způsobem připraví jemné hoblinky nebo krásně roztřepený a pravidelně nařezaný podpalovač. Tímto způsobem se dají používat i malé nože, výhodné je to ale zejména u velkých čepelí, které se hůře ovládají. I s devítipalcovým bowie tak jde provozovat bushcraft. Snadno se s A1 řežou i provazy nebo tkaniny. U tvrdších plastů je na obtíž tloušťka čepele. V kuchyni obstojí A1 rovněž velmi dobře. V ruce je samozřejmě o mnoho těžší než klasické kuchyňské nože, ale při častém používání si na tento hendikep ruka zvykne. Velmi dobře se s nožem porcuje maso či krájejí plátky na stejky. U zeleniny a ovoce, jako jsou například celer, brambory či jablka činí opět problém tloušťka čepele. Nůž v těchto případech materiál spíše rozlomí než rozřízne. Primárně je A1 ale survival, takže tento nedostatek považuji za zanedbatelný. Při pobytu v přírodě určitě nebude nijak zvlášť záležet na tom, jestli jím zeleninu nakrájenou či z poloviny "nalámanou".

2.JPG(79 kb)

3.JPG(93 kb)

4.JPG(105 kb)

5.JPG(84 kb)

6.JPG(124 kb)

Sekání
Nůž má na účinné sekání poměrně krátkou čepel a malou váhu, přesto si v tomto ohledu nevede špatně. Hodně tomu pomáhá opět konvexní výbrus. A1 bez problémů přeseká i deset centimetrů tlusté kmínky tvrdého i měkkého dřeva. Ve druhém případě by se nůž zakusoval hloub, kdyby měl vyšší výbrus a tenčí čepel. Vyrobit s nožem v přírodě například přístřešek pomocí silných větví je snadné. S A1 jsem sekal dřevo mnohokrát a vždy bez poškození ostří. Po intenzivním sekání pouze zůstávají škrábance na bocích čepele, která je zhotovená z měkkých plátů ocele. Problém jsem neměl ani s tvrdšími materiály. Nůž zůstal bez poškození po sekání sušených hovězích šlach (psí pochoutka). Hravě si pak poradil s kostmi při porcování kuřete.

7.JPG(131 kb)

8.JPG(111 kb)

Štípání
Nůž dokáže při razantním švihu rozštípnout malé špalíky. Při použití bucharu, kterým se tluče na hřbet čepele, je ale možné zdolat i poměrně velké a sukovité kusy dřeva. Krásně se s nožem připravují třísky na podpal. A1 absolvovala mnohokrát i velmi náročné štípání a obstála bez problémů. Pouze v jednom či dvou případech se mi podařilo udělat na ostří drobný zoubek od velmi tvrdého suku z vyschlého špalku. Na účinné sekání a štípání jsou vhodnější delší nože, které více sedí na čepeli.

9.JPG(112 kb)

10.JPG(70 kb)

Oheň
Připravit třísky a hoblinky na rozdělání ohně je s nožem velmi snadné. Hřbet A1 také hází pěkné jiskry od Firesteelu.

11.JPG(145 kb)

Páčení, kopání, zatloukání
S A1 je možné provádět i tak náročnou práci, jako je páčení, kopání či tlučení. Při páčení se nůž nikdy ani nehnul a nedovedu si představit, že by ho někdo dokázal zlomit rukou. Hrot jsem také asi 50x za sebou zabodl do smrkového prkna a páčil do stran. Špice vždy vyrvala kusy dřeva a zůstala nepoškozená. Kopání A1 rovněž přečkala bez větší úhony, pouze se ztupila. Při razantním styku ostří s kameny ale může dojít k jeho poškození. Není tedy problém vyříznout drn na ohniště, při kopání do hloubky je však lepší postupovat opatrně, kameny vydloubávat a hlínu vyhrabat. Nejideálnější pak je nůž na tuto práci nepoužívat a vyrobit si rýč ze dřeva. A1 má na konci rukojeti pseudokladivo, které snese i velmi silné nárazy. Při několika razantních úderech patka rukojeti přerazila cihlu. S nožem se dají v případě nouze zatloukat hřebíky. Je ale třeba dávat pozor, aby byly údery přesné. Jinak by hlavička hřebíku mohla poranit ruku nebo rozedrat kratonovou rukojeť. Zatloukání tak jde velmi pomalu - na tuto činnost je nakonec asi lepší vzít nějaký tvrdý kámen. Naopak velmi dobře se s nožem zatloukají do země dřevěné kolíky, kde je úderová plocha větší a poškození rukojeti či poranění ruky tolik nehrozí. Snadno jde do dřeva zatlouct pomocí dřevěného bucharu i samotný nůž. Tímto způsobem jde oslabit silné větve či kmínky, které pak jdou zlomit. Nůž se ale musí zatlouct po obvodu dřeva vícekrát, takže je to velmi namáhavé.

Rukojeť
Rukojeť nože se zpočátku může zdát malá, ale jde jen o zvyk. Kraton je na omak měkký a netlačí. Otlaky či oděrky se mohou objevit zpočátku při delším a náročnějším řezání či sekání. Když se ale s nožem dělá často, ruka si na to zvykne a problémy zmizí. Materiál se mi osvědčil i v zimě - v mrazech je úchop prakticky bezproblémový. Naopak v horku mi občas byla guma na omak nepříjemná, jde ale spíš o subjektivní pocit, který na práci s nožem neměl vliv. Rukojeť je celkově ergonomická, i když ne zcela ideální. Bezpečný úchop vylepšuje její zdrsněný povrch a malá záštita. Nikdy jsem neměl problém s tím, že by mi nůž v ruce klouzal. Stát by se to mohlo pouze v extrémních situacích, například když by byly ruce hodně umazané od oleje. I pak by ale vše šlo vyřešit použitím jistící šňůry, na níž je v rukojeti otvor. Kraton odolává chemikáliím. Při styku s ohněm ale nevydrží a poškodí ho i tvrdé a ostré předměty. Při troše opatrnosti s tím ale není žádný problém, drobné oděrky rukojeti nijak neublíží a "na funkci nemají vliv". U mé A1 se vyskytla jiná potíž. Kraton se u záštity po delší době začal odchlipovat. Kápnul jsem na toto místo lepidlo a od té doby rukojeť drží. Kraton je pro survival nůž dobrá volba, z hlediska trvanlivosti i na omak nicméně osobně upřednostňuji micartu.

12.JPG(100 kb)

Ostří, broušení
Nůž drží ostří velmi dobře a vydrží při řezání standardních materiálů dlouho ostrý. Konvexu se není třeba obávat, brousí se velmi snadno. Na A1 je tak obnovení ostří dílem okamžiku. Dobré je nůž často obtahovat, aby se nikdy zcela neztupil. A1 brousím buď pomocí červeného DMT brousku nebo na smirkovém papíru o zrnitosti 800/1200/2000, který je nalepený na gumě. Dobře ale poslouží i jemný karborund.

Korozivzdornost
Nůž jsem často nosil i v dešti a nechával ve vlhkém prostředí. S korozí jsem nikdy neměl větší problém. Jen u záštity se mi jednou objevil jemný povlak rzi, který šel snadno odstranit hadříkem namočeným v oleji.

Pouzdro
V současné době se k noži dodává zytelové pouzdro, které esteticky nijak neohromí a má malou variabilitu nošení. Daleko lepší jsou stará pouzdra z kůže nebo z kydexu, která jsou i u mého modelu. Kožené pouzdro je bytelné a kvalitně šité, kydexové má blízko ke custom výrobkům. Dá se na něj připevnit tek-lok a nůž je díky tomu možné připevnit například i na popruh od batohu rukojetí dolů nebo vodorovně na pásek u kalhot. V koženém i kydexovém pouzdře drží A1 velmi pevně, nijak nerachtá ani neklepe. Na kratší výlety většinou nosím kožené pouzdro, na delší výpravy kydexové.

13.JPG(80 kb)

14.JPG(115 kb)

Shrnutí
A1 je velmi pevný a odolný nůž, který dobře řeže, vzhledem ke své velikosti poměrně dobře seká a snadno se brousí. Čepel dobře vzdoruje korozi a rukojeť je pohodlná, i když by mohla být vytvarovaná lépe a mít větší "břicho". Úchop je ale vždy hodně individuální záležitost a těžko sedne každému stejně. S A1 je možné provádět i náročné činnosti, jako je páčení či kopání. Nůž dobře poslouží i při přípravě jídla. Je to dobrý univerzál, na který se je možné spolehnout. Do puntíku splňuje nároky kategorie survival. Slabinou jsou v současné době podle mého názoru zytelová pouzdra. Vždycky si je však možné k noži nechat vyrobit jiné kožené či kydexové pouzdro. Fällkniven také prodává i samotné čepele, ze kterých si každý může zhotovit originál podle svých potřeb.

15.JPG(77 kb)

16.JPG(105 kb)

GORSHI


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1556TI Kershaw Cryo II.

CR5401 CRKT Seismic Deadbolt Lock

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

ON9101 Ontario Dozier Arrow Black Plain Edge

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz